קריאה- סקר

קריאה- סקר

באזור שלנו יש שתי ספריות ציבוריות.
לאחר שהסתבר כי אין חפיפה בספרים שיש בכל אחת מהן, פיצלנו את המינויים שלנו בין שתיהן.

לפני שבועיים הייתי באחת מהן. על המדף חיכה לי הארי פוטר והילד המקולל (כבר כתבתי שמואד אהבתי
). מאוד התפלאתי. זה ספר שסביר שתהינה לגביו הזמנות.
כשפתחתי אותו, התברר לי שאף אחד עוד לא פתח את הספר הזה לפני והוא טרם הושאל!

האם אתן קוראות באופן קבוע?
מאיפה הספרים?
האם הילדים שלכן קוראים? אם לא, האם זה מפריע לכן? (חשוב לי לדעת לאור מה שאמר לי הבכור, כשאענה אפרט)
ספר מומלץ ?
מוזמנות להוסיף שאלות

בעקבות המעבר לחו"ל חזרתי לקרוא הרבה

תודות לבוק קלאב שהצטרפתי אליו כמה חודשים אחרי המעבר.
היה לי הרבה זמן פנוי ולא הכרתי ממש אנשים ואז לאט לאט התחלתי לקרוא עוד ועוד.
&nbsp
קוראת בעיקר בעברית, מפעם לפעם קוראת באנגלית- לרוב קוראת בנייד דרך האפליקציה של "עברית", לפעמים עושה החלפות ספרים דרך הבוק קלאב או חברות וזה ממש נחמד.
&nbsp
&nbsp

debby12

New member
מנהל
נושא כאוב

* האם אתן קוראות באופן קבוע? ספרי פנאי - לא. רק חומר מקצועי והמון.
זה מבאס כי בילדותי/נערותי וקצת מעבר לזה הייתי תולעת ספרים מדופלמת - מאלה שגומעות ספרים.

* מאיפה הספרים? המעט שאני קוראת מגיעים כמתנה מהורי האהובים (בעברית) או לעתים רחוקות מהספריה הציבורית שלנו.

* האם הילדים שלכן קוראים? אם לא, האם זה מפריע לכן? (חשוב לי לדעת לאור מה שאמר לי הבכור, כשאענה אפרט)

בכורתי (בת 12) היא העתק מדויק שלי בילדותי. תולעת ספרים מדופלמת. מתנדבת לעזור/לעבוד בספרית בית הספר (היא תנצל כל תירוץ כדי לשהות במחיצת ספרים). היא קוראת המון

שתי האחרות הרבה פחות. זאת שמלאו לה 11 משתפרת קצת... בת ה-7 - ככה ככה. הן חייבות לקרוא כחלק מדרישות בית הספר. אבל לא עושות את זה בהתנדבות לצערי. מה שעוד מצער אותי זה שאני לא ממש מהווה דוגמא טובה עבורן בשלב זה של חיי

* ספר מומלץ ? עכשיו בדיוק סיימתי את "ראשית" של מאיר שלו שקיבלתי מתנה לחנוכה מאבא שלי. נהניתי ממנו מאוד. הוא קריא להפליא וסיימתי אותו בפחות מיומיים...

מוזמנות להוסיף שאלות - מוסיפה וגם עונה

* אתן קוראות גם באנגלית? שוב - ספרות פנאי ב"התנדבות" (להבדיל מקריאה מקצועית) לא ממש. ולדעתי זו גם חלק מהסיבה שאני קוראת פחות. כי לא ממש מתכייף לי לקרוא באנגלית. אין לי בעית שליטה בשפה - זה סתם פחות כיף.

* אתן קוראות בדפדפן אלקטרוני/טאבלט? לצערי לא ממש התרגלתי או התחברתי למדיה הזאת. אז לא.

טרם התנסיתי בקריאה בטאבלט.

אני חושבת שכשיהיה לך את הזמן הפנוי ולא תצטכי לקרוא את החומר המקצועי - הקריאה תחזור אליך.
האמת, הייתי בטוחה שזה מה שעושים בטיסות.

mykal

New member
עונה

הכ
האם אתן קוראות באופן קבוע? קראתי המון, עכשיו רק מפעם לפעם,
אין לי סבלנות, "הראש" לא פנוי. לא נלחמת בזה.
מאיפה הספרים? מהספריה בשכונה.
האם הילדים שלכן קוראים? אם לא, האם זה מפריע לכן? (חשוב לי לדעת לאור מה שאמר לי הבכור, כשאענה אפרט) הילדים שלי כבר גדולים,
הנכדים כולם "תולעי" ספרים. וזו בד"כ גם הבקשה להם במתנות.
ספר מומלץ ?יכולתי להכין רשימה, רק לא עכשיו אבל יש לי המלצה,
אחת מכלותי הציעה שתתן לי רשימת ספרים שהיא אוהבת כדי שאכיר אותה טוב יותר, ונשוחח על הספרים, בעיקר ספרי נעורים, וזה ממש נחמד.

עדיקים

Active member
ספרים וקריאה

בצעירותי הייתי תולעת ספרים, היום אין לי זמן והרבה פחות מושך אותי לקרוא לצערי. כשאני כבר מתחילה לקרוא ספר אני נשאבת וקוראת אבל זה לא קורה הרבה בכלל.
יש לנו מלא ספרי קריאה בבית שעוד לא הגעתי לקרוא אותם. יש גם ספריה עירונית אבל אני לא לוקחת משם ספרים עדיין, מלאי הספרים שלנו גדל משמעותית בשנה האחרונה ויש לי עוד מלא מה לקרוא.
הילדים- הקטן מאוד רוצה ומנסה (כיתה א'), מקווה שבסוף באמת יאהב לקרוא כמוני. הגדולה פחות אוהבת לקרוא, כדי שתקרא הרבה פעמים הולכות יחד לקנות ספרים אבל גם לוקחות מידי פעם בספריה.
אני אוהבת לקרוא סופרים ישראלים (חברה הדביקה אותי באהבה הזו, ככה מתחברים למקומות ידועים ומוכרים).

מניסיונך, אם את קונה לילדה את הספר היא תקרא

אותו ואם זה יהיה ספר מהספריה היא תימנע ?

<מתלבטת הרבה בסוגיה לגבי האמצעי שלי>

עדיקים

Active member
קניתי לה הרבה רק בשביל תקרא

אמרה שמוכנה לקרוא רק אם נקנה את הספר. כבר תקופה ארוכה לא היינו בספריה, עכשיו בדיוק מסיימת ספר ואמרה שאת החלק הבא בסדרה ניקח מהספריה (למזלי). אמנם יש הרבה ספרים שגם הקטן יוכל לקרוא בעתיד אבל יש הרבה ספרים של בנות שקניתי לה ואחרי שסיימה וגדלה אין לי הרבה מה לעשות איתם.

עונה לעצמי

אני משתדלת לקרוא. מאז הניתוק מהכבלים - יש לי יותר זמן וקוראת יותר.
בעלי מתלונן שלפעמים שכשיש לי ספר מרתק אני לא שומעת כשמדברים אלי ועבודות הבית לא מתקדמות (והוא צודק
).....
הספרים שאני קוראת הם או כאלו שעוברים במשפחה המורחבת או מהספריה
לילדים- יש ספרי קריאה שנקנו עבור הבכור.
הבכור היה כמוני. תולעת ספרים שכל הזמן מחזיק ספר. לאחרונה הוא מאבד את זה לאור שעות המחשב הרבות. כשהצעתי לו ספר / לבוא איתי לספריה -הוא ענה שהמורה לספרות אמרה להם "שלהכריח ילדים לקרוא זה לא יעיל" ולכן היא בגישה שאין צורך ביומני קריאה. והוא מאמץ את הגישה

האמצעי לא אוהב לקרוא. מתחיל ספרים ולא מסיים. הספרים האהובים עליו הם בון ודומיו (קומיקס) שאותם הוא מסיים. בהתחלה הייתי ממש נגד- כי בעיני אלו אינם ספרי קריאה. אחרי שהבנתי שלא נצליח אחרת, אני מאפשרת לו.

בתוספת המקרה עם ספר הילדים החדש שלא נלקח מהספריה, אני שואלת את עצמי מה עושים?
לא לקרוא בעיני זה הפסד מאוד רציני ומיומנות וכישור חיים חשוב.
האם להקשיב למורה? - לדעתי היא שוגה אבל באמת אני לא יכולה להכריח......
האם זה מסתדר בעתיד? האם יש כאלו שלא קראו בכלל בילדות ועכשיו קוראים הרבה? אני מכירה אולי שניים כאלו (שקוראים בבגרותם, אבל לא הרבה)

אותי המצב מיאש.

debby12

New member
מנהל
אני מבינה את ההרגשה שלך...

גם אני מרגישה ככה עם בנותי הצעירות לא מעט. והתחושה שלי היא שזה לא מסתדר מאוחר יותר. איפשהו באזור גיל, נגיד 10 או 11, זה מתקבע.

מה גם שלמבוגרים בד"כ יש פחות זמן פנוי מלילדים.

הגישה של בית הספר מפתיעה קצת. אצלנו יש יומני קריאה וההורים צריכים לחתום בהם על כך שהילד/ה קורא/ת 20 דקות ביום כפי שנדרש. וזה נראה לי בסדר שיש דרישה כזו. ובכלל יש די הרבה לחץ מכיוון בית הספר ש"צריך לקרוא"

יש לך "דיבור" עם המורה לספרות אולי? אולי אפשר באופן חיובי להתייעץ איתה "מה לעשות" וליצור דיאלוג.

ואולי פשוט בכלל צריך להשלים עם העובדה שבמסגרת השינוי הטכונולגי העצום של העולם הקריאה כבר לא תהיה מה שהיתה פעם
. אני זוכרת איך בילדותי כשסבתא שלי היתה מספרת ש"לא היתה טלויזיה כשהייתי לדה" זה היה נראה לי בלתי נתפס כמעט. ואילו היום יש לא רק טלויזיה אלא גם מחשבים משוכללים, טאבלטים, טלפונים ניידים שהם גם מחשבים ורדיו וטלויזיה, מכוניות מחוברות לאינטרנט ובכלל כל כך הרבה גאדג'טים מחוברים למיניהם שמספרם גדול מהרבה מאשר "ספרים.

לי זה גם לא פשוט לריב עם הילדות על העניין הזה כשאני בשלב זה של חיי לא נותנת דוגמא אישית טובה
. ובעניין הזה אני מודה שאמא שלי נתנה "דוגמא אישית" הרבה יותר טובה [זה לא תירוץ... אבל עובדתית היה לה יותר זמן פנוי וזה היה בשפת האם שלה]

Rossay

New member
עונה גם

קוראת באופן קבוע פחות או יותר, יכולה לקרוא 3 ספרים בחודש ואח"כ כלום חודש - חודשיים
אני מנוייה לספרייה הציבורית ומשאילה רק משם, יש לנו 2 ספריות שאנחנו מנויים בהן, קטנה שקרובה לבית עם מבחר קטן, אבל יותר ביתית, וגדולה שרחוקה מהבית עם מבחר גדול יותר
הילדים עדיין לא קוראים בעצמם אבל אנחנו משאילים גם עבורם

michal@gal

Active member
מנהל
אני קוראת באופן קבוע

אבל כבר לא שואלת מהספריה הציבורית.
בעיקר קוראת בטאבלט, או מקשיבה לספרי אודיו בנסיעות. הפעם האחרונה שקראתי ספר נייר הייתה כשהלכתי לשגרירות ארה"ב להוציא ויזה ואסור להכניס לשם מכשירים אלקטרוניים.
&nbsp
הבנות הגדולות אוהבות לקרוא, הצעירה יותר מהבוגרת. הצעירה אוהבת לקרוא ספרים ממש, אבל בגלל אילוצים (צבא, נסיעות וכו') התחילה לקרוא ספרים דיגיטליים בטלפון ונהנית מהזמינות של הספר בכל מקום שהיא נמצאת. הבוגרת לא אוהבת ספרים דיגיטליים, אבל לא מספיקה לסיים ספרים בקצב שמאפשר השאלה בספריה. לאחרונה היא למדה ממני לשמוע ספרי אודיו בנסיעות ונהנית מזה מאד.
&nbsp
הבן הקטן אוהב לקרוא אבל יותר קשה להושיב אותו לקרוא. קורא בעיקר בבית הספר, שם "מכריחים" אותם להוציא ספר ולקרוא כל בוקר.
בהתחלה היינו לוקחים עבורו ספרים מהספריה אבל הוא לא עומד בזמנים והגענו למצב של קנסות בספריה, אז ויתרתי. יותר זול כבר לקנות ספרים.
&nbsp
הבן הגדול לא אוהב לקרוא וחבל לי. אם אין לו ברירה והוא חייב לקרוא ספר בשביל דו"ח לביה"ס הוא ילך לחפש ספר אודיו.

עד שקראתי את הודעתך חשבתי שספרי אודיו

מיועדים ונגישים עבור לקויי ראיה. הפתעת אותי.
אחרי החיפוש המהיר שעשיתי, התברר לי שמדובר בעולם ומלואו..... ונגיש לכולם.
מה עושים אם מגיעים ליעד באמצע חלק מותח בספר? ממשיכים עד נהריה?? היה לך מקרה כזה?

איך נראה ספר בנייד? כמו כתבה ארוכה?

michal@gal

Active member
מנהל
ספרי אודיו הופכים את הנסיעה למהנה יותר

כשאני נוסעת עם הבן הצעיר אני בוחרת ספר שגם הוא יאהב ואחר כך יש לנו נושא משותף לשיחה.
אם מגיעים ליעד בקטע מותח במיוחד לפעמים אני מחכה ברכב עוד כמה דקות או שאני מוציאה אוזניות וממשיכה להקשיב מחוץ לרכב.
לפעמים אני מרוצה שיש פקק כי הרווחתי עוד כמה דקות של ספר
.

ספר בנייד נראה איך שנוח לך לקרוא. אפשר לקרוא כמו כתבה ארוכה ואפשר שהוא יראה כמו ספר נייר ומדפדפים בסוף כל עמוד. תלוי מה האפשרויות של התוכנה שאת משתמשת בה. בגילי המתקדם
כשפתאום צריך גם משקפי קריאה, נוח לי שאני יכולה להגדיל את האותיות.

michal@gal

Active member
מנהל
Smart AudioBook Player

הגירסא החינמית מספיקה, אבל אני שדרגתי לגירסא המלאה שמכילה עוד כמה אופציות נחמדות.
&nbsp
אני מורידה ספרים מאתרים חינמיים או מיוטיוב.
התוכנה משמיעה ספרים גם ב MP3 וגם mp4.

למעלה