מה דעתכן על הקמפיין של הביטוח הלאומי? בעייתי משהו, לא?

מה דעתכן על הקמפיין של הביטוח הלאומי? בעייתי משהו, לא?

כשהילדה הלבנה תגדל, היא רוצה להיות מיילדת.
אבל מה יכול להיות ילד אתיופי? מה כבר יכול לצאת ממנו .....המממ.... תנו לי לחשוב.... יש לו עור כהה... אז....
שחקן כדורסל! ברור!
הוא הרי לא יכול לרצות להיות רופא, יזם הייטק, עורך דין, נכון?
הייתי מצפה מרשות ממשלתית לקצת יותר מחיזוק סטראוטיפים....
וזה בשנה שבה מתמנה שופטת ממוצא אתיופי, קצין ממוצא אתיופי קיבל דרגת אל"מ, וכו' וכו'...

המשונה שהילד לא רוצה להיות שחקן כדורגל....

לדעתי, זה מה שרוב הבנים רוצים....
אבל ילדים רוצים להיות מה שהם מכירים בסביבתם, לא?

בעיני משונה ומיותר קרב הקמפיינים בין נעמת לויצו.

מצד אחד כן, מצד שני לא בטוח

במבט ראשון זה בהחלט מחזק סטריאוטיפים.
מצד שני בקריאה נוספת זה לגמרי נראה כאילו שאלו את הילדים וכתבו מה שהם אמרו. השילוב של שחקן כדורסל ומוכר פלאפונים הוא לגמרי שילוב של ילד ולא של מבוגר.

עדיקים

Active member
לא בטוחה שזו היתה הכוונה

יתכן ששאלו הילדים ואלו היו התשובות שלהם.
בגלל שאנחנו שרואים דברים כאלה מעמיקים אנחנו מפרשנים כבר מעבר למה שאולי היתה כוונת הקמפיין.

גם אם אלה התשובות שלהם, כשאת לוקחת ילד אחד בלבד מהעדה

האתיופית, ומציגה תשובה כזו, זה משמיע משהו גם על הגוף שמאחורי הקמפיין.
נניח שהיו שואלים אותו מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול, והוא היה עונה "מנקה רחובות", האם גם תשובה כזו היו מכניסים לקמפיין? האם לא הגיוני לשאול ילדים נוספים מהעדה, ולבחור בתשובה (אותנטית!) שתישמע פחות סטראוטיפית?

debby12

New member
מנהל
מעניין

התשובה של הבן נראית כאילו היא יכולה להיות אמיתית (כלומר, באמת מה שהוא אמר). אבל התשובה של הבת בעיני ממש לא - קשה לי לחשוב על ילדות קטנות שכבר בשלב הזו יודעות שהן תרצינה להיות מיילדת.

אני מסכימה איתך שהיה טוב לא היו "מדביקים" לילד שאיפה למקצוע פחות סטיריאוטיפי

אבל אם כבר מתלוננים.... למה לילדה אין שם וגיל אלא רק לילד?

מ י כ ל10

New member
כן ולא

נניח שילדה אתיופית הייתה רוצה להיות מיילדת, וילד לבן היה רוצה להיות שחקן כדורסל ומוכר פלאפונים - היית מרגישה פחות אי נוחות? ואם הילד האתיופי היה רוצה להיות מיילד, והילדה הלבנה הייתה רוצה להיות שחקנית כדורסל וכו' - מה אז?
לא מזמן נתקלתי באיזה עניין אחר, וחשבתי לעצמי שאילו אישה בפרסומת הייתה עובדת בבנק וגבר היה מופיע בבגדי טבח, יש סיכוי שהיא הייתה נתפסת כפקידה / טלרית, והוא היה נתפס כשף, בעוד שאם זה היה הפוך הוא היה נתפס כמנהל כלשהו והיא הייתה טבחית.
מה שאני רוצה לומר הוא שכשמגיעים לסטריאוטיפים הכול נצבע בזה, וקשה מאוד לייצר תמונה תקינה. שיוויון אמתי יהיה כשהילד האתיופי יוכל לרצות להיות שחקן כדורסל ומוכר פלאפונים, אם זה מה שמתחשק לו, והילדה תוכל לרצות להיות מיילדת.
&nbsp
אגב, פעם עבדתי עם מישהו שהיה לו פרוייקט חלומות עם ילדים אתיופיים בבאר יעקב. שיגע אותו שהחלומות שלהם "קטנים" מאוד - לשטוף כלים במסעדה וכו'. בדומה להורים. ולי זה הפריע - מי קבע מה החלום ה"נכון" למישהו? למה להיות עבד הייטק, למשל, עדיף על פני איש משפחה שמרוויח די לקיומו בשטיפת כלים? באמת לא יודעת

mykal

New member
לפסקה האחרונה שלך,

אני מצטטת אותה--"אגב, פעם עבדתי עם מישהו שהיה לו פרוייקט חלומות עם ילדים אתיופיים בבאר יעקב. שיגע אותו שהחלומות שלהם "קטנים" מאוד - לשטוף כלים במסעדה וכו'. בדומה להורים. ולי זה הפריע - מי קבע מה החלום ה"נכון" למישהו? למה להיות עבד הייטק, למשל, עדיף על פני איש משפחה שמרוויח די לקיומו בשטיפת כלים? באמת לא יודעת"

אגיד לך שאולי אין נכון ולא נכון מה עדיף--יותר מזה, נראה לי שהילדים הולכים ללמוד יותר את מה שהם מכירים, יש להם את "השפה" אולי גם כישורים,--נכון
שיש גם אחרים ושינויים אבל...
לגבי חלומות--גם הם לא באים על בסיס רק דמיון אלא על מה שמכירים.
אבל מה לעשות שאיש הייטק מרויח פי עשרה (אם לא יותר)משוטף כלים,
ואז כח הקניה, וכח היכולת לקדם את הילדים של כל אחד מהם שונה.
מה לעשות שרופא מרויח פי כמה ממתקן פנצ'רים?
אז כן לילדים אתיופים, יש כשרונות, ויכולת חשיבה--לא פחות מלאחרים--
ואם נלמד אותם לחלום בגדול יוכלו לעסוק בכל דבר ולהיות תורמים לחברה ולעצמם ולמשפחה שיקימו.

למעלה