בישול כמיומנות שהולכת ונעשית נדירה?

debby12

New member
מנהל
בישול כמיומנות שהולכת ונעשית נדירה?

אני מתחרפנת מהאו-פריות שלנו, שלא יודעות לבשל כלום. אבל כלום.

הן לא יודעות להכין ביצה קשה, או פסטה (בלי כלום). מזעזע. ולא מדובר אגב באופריות אמריקאיות אם זה משנה משהו. הנוכחית מברזיל.
כמבקשים מהן לשים עוף בתנור בשקית אפייה, הן שמות אותו בתוך שקית פלסטיק רגילה. ולא אחת כי אין מקום אלה 6 שקיות קטנות נפרדות של סנדויצ'ים...

ובעצם במחשבה עמוקה יותר, רבים מהאמריקאים שסביבי לא יודעים לבשל. אנשים קונים מנות מוכנות בטייק אוואי, או טריידר ג'ו. או הכי משקיעים קונים מנויים בכל מיני כאלה
https://www.blueapron.com/

אבל להכין אוכל סתם כך ממה שיש במקרר/מזווה/בית - הרבה פחות.

אתן מלמדות את הילדים שלכם להכין לעצמם אוכל?

מאיזה גיל?

ובאיזה גיל למדתן אתן לבשל?

מתבאסת כי מרגישה שבעידן האוכל המתועש יותר ויותר אנשים אשקרה לא יודעים איך להכין לעצמם אוכל.

אני למדתי לבשל החל מגיל 12

זה התחיל כמשימת בת מצווה והמשיך בשיעור כלכלת בית בתיכון. כנערה מבוגרת יותר למדתי יחד עם אמא ואבא לבשל כי סגרו את חדר האוכל בקיבוץ.
הילדים שלי עוד קטנים, אז השתתפות בבישול היא לפי בקשתם, ואני משתדלת תמיד להציע. הגדולה בת 6.5 כבר מקלפת יפה ירקות בקולפן ומכינה לעצמה סנדוויצ'ים כשנחה עליה הרוח. האמצעי בן 4.5 בעיקר אוהב לערבב דברים, ואני כמעט לא צריכה לנקות אחריו.
מניחה שככל שיגדלו אלמד אותם יותר ולאט לאט זה גם יהפוך להיות חלק מהתרומה שלהם לחיים בבית.
אין מצב שמישהו מהם יצא מהבית לצבא בלי יכולת בסיסית לבשל.

debby12

New member
מנהל
מעניין -

בחטיבת הביניים שלי לימדו "כלכלת בית" רק שנה אחת, נדמה לי שבכיתה ח'. והיתה מין מוסכמה קבועה שהבנות לומדות כלכלת בית והבנים לומדים חשמלטרוניקה

כמובן שאמא שלי חטפה ג'ננה וכך נשלחתי אחר כבוד להיות הבת היחידה שלמדה "חשמלטרוניקה" עם הבנים. והיה אגב בן אחד שלמד "כלכלת בית". עד היום אני יודעת לצייר את המעגלים המקבילים האלה עם נורה או קבל באמצע. רק שזה אף פעם לא הביא לי תועלת חוץ מבמבחן הסיום בחשמלטרוניקה.

וכך לא למדתי כלכלת בית.

אצלנו זה היה נגרות, אבל

אחרי שהשכבה לפנינו עשתה את העבודה הקשה של להתעצבן על זה, אותנו חילקו לשתי קבוצות מעורבות וכל קבוצה למדה חצי שנה כלכלת בית וחצי שנה נגרות.
לי הנגרות דווקא הביאה תועלת כשבשנים שלפני איקאה אמא שלי פעם קיבלה סלון חדש כשהוא מפורק ועם הוראות הרכבה. היא כמעט חטפה שבץ. אני הרגעתי אותה שאני לומדת נגרות וביחד שתינו בנינו את הסלון. שנים אחר כך היא עוד סיפרה את הסיפור הזה.

debby12

New member
מנהל
הו, מעולה - נגרות זה לפחות מועיל

חשמלטרוניקה היתה המיומנות הכי לא מועילה שלמדתי (אלא אם כן את פוגשת את הנסיך הקטן ובמקום "ציירי לי כבשה" הוא מבקש "ציירי לי שני מעגלים מקבילים - אחד עם נורה ואחד עם קבל")

מה, לא בניתם כלום בחשמלטרוניקה?

לי נגרות לא הועילה בכלל. לא רק שאין לי מסור בבית, גם במסגרות לא הצלחתי להזיז את המסור, והבנים ניסרו בשבילי. אני רק ציירתי איפה לנסר (בדומה לציורי המעגלים שלך...).

debby12

New member
מנהל
ואללה - את כנראה צודקת

עכשיו משאת מציינת את זה, נדמה לי שגם בנינו את המעגלים החשמליים האלה אחרי שציירנו אותם - עם מין כבלי חשמל קטנים כאלה עם שקע/תקע בננה. יש לי פלאשבק עמום לעובדה שכל הזמן שרפנו את הקבלים והנורות (כשחיברנו לא נכון) למגינת ליבו של המורה המיתולוגי ישראל, שגם ככה היתה לו שנה לא קלה כי תקעו לו בת בכיתה (אמתכם הנאמנה).

ובכל זאת - זה זכור לי כאחד הדברים הכי לא מועילים שלמדתי מימי.

אבל לא בניתם גם משהו שעושה משהו?

לי זכור משהו כמו פעמון לדלת. לבת שלי קנינו ערכת אלקרוניקה מעולה שעושה הרבה דברים...
בכל מקרה, גם נגרות לא היה מועיל מבחינתי, כאמור, כך שזה לא ממש משנה אם למדת חשמלטרוניקה או נגרות. כנראה קשה לצאת מבית הספר עם ידע שממש מועיל
.

debby12

New member
מנהל
לא. בוודאות לא בנינו שום דבר מועיל. את זה הייתי זוכרת.

אה, לא התכוונתי משהו מועיל.

הפעמון ההוא לא היה באמת פעמון שאפשר להשתמש בו - סתם קופסת פלסטיק קטנה עם כפתור שאם לוחצים עליו הקופסה מפיקה איזשהו צליל או זמזום. גם הדברים בערכה של הבת לא באמת מועילים - אבל הם כן עושים משהו (גם איזה צליל, או אור, או מעיפים משהו).

בן ה-8.5 שלי מבשל קבוע לשבתות

השבוע אלו היו תפ"א אפויים. ארבע תבניות (כי היו אורחים) שהוא הכין כשלא הייתי בבית.
אחותו הכינה מוס (וחתכה את האצבע כשלא הצליחה לשבור את השוקולד).
בפעמים אחרות הוא הכין תבשיל ירקות, או לזניה. המתכון החביב עליו הוא עוגת שוקלד-צ'יפס.
האחים שמעליו גם יודעים לבשל ברמה זו או אחרת. עם מתכון פשוט כולם יוכלו להתמודד.
&nbsp
לא זוכרת מתי אני למדתי, אבל אפיה התחלתי ביסודי, אפיה מורכבת בגיל חטיבה אם לא קודם.

שריקת התפעלות מהבן שלך! וגם ממך

אני לא רואה את הבנים שלי מכינים ארבע תבניות של משהו מעצמם ומרצונם (אחת אולי, ורק אם אעשה את זה יחד איתם)

מה אני?

כשהתחתנו בעלי ידע לשרוף חביתות. מהר מאוד הוא הבין שאם הוא רוצה לאכול כדאי שיכין...
ואני דווקא יודעת לבשל לא רע, רק שאיכשהו זה לא ממש קורה.

debby12

New member
מנהל
לגמרי כבוד!! אם כי עם

אמא שקוראים לה "גחלת לוחשת" היה אפשר לצפות שיידעו לבשל או מינימום לעשות "על האש"

את נותנת להם את המתכונים?

לדעתי לבן ה- 8.5 נכון עתיד בתחום הקולינרי כי יש לו יכולות נדירות...

לפעמים אני

הרבה זה מאוספי מתכונים שמקבלים בגן/בי"ס (כל אחד תורם מתכון משפחתי) ולפעמים משהו מתוך הספרים שלא חסרים פה.

debby12

New member
מנהל

* אתן מלמדות את הילדים שלכם להכין לעצמם אוכל? כן, בודאי. זה נראה לי חלק חשוב מהאחריות ההורית (ואני לא ממש אם השנה... אבל בכל זאת)

* מאיזה גיל? אם לא מחשיבים לקחת קערת דגני בוקר עם חלב לעצמם, אז ביצה (עין, מקושקשת, קשה ווטאבר) מסביבות גיל 8. בזמנו אמא של חברה שלה שמעה שאני מרשה לה להדליק אש ולבשל עליה משהו והזדעזעה

בת ה-12 עוזרת לחתוך סלטים, ולהכין רטבים.

אבל האמת שאני לא עושה מספיק - ואחרי שאני רואה את האו-פר הפקאצה שלנו, נראה לי שאקפיד יותר. כדי שלא ייצאו לי ילדות שארוחת הערב שלהן אחרי שייצאו מתחום אחריותי תהיה ממרח נוטלה בכפית מתוך הצנצנת בכמות של חצי צנצנת.

ובאופן כללי כשאני מבשלת אני משתדלת לשתף, להסביר ולתת להן מטלות של נערת מטבח זוטרה [עבודת ילדים זה מאוד עוזר....]

* ובאיזה גיל למדתן אתן לבשל? חביתה במחבת באזור כיתה א' בעודי עומדת על כסא ליד הכיריים - אבל כשההורים בסביבה. היתה לי אמא ששנאה לבשל אז היא מיהרה מאוד להעביר את הנושא לדור הבא. באותו גיל גם חיממתי לי אוכל מוכן כשבאתי הביתה לבד (ילדת מפתח) אם כי רק בטוסטר. בלי "אש".

אחר כך אני כבר לא זוכרת. אני זוכרת שהכנתי עוגות עם חברות לכל מיני אירועים בבית הספר - נראה לי החל מכיתה ז' בערך.

לצערי סבתי היתה מהבשלניות האלופות שלא ממש חולקות את סודותיהן עם אחרים. וכך אני לא יודעת להכין כמעט כלום מהרפרטואר שהיה לה
. והיה לה בהחלט רפרטואר

mykal

New member
אני אוהבת מאוד לבשל,

אחת מבנותי לא נכנסת למטבח,
אני שולחת קיטרינג, הבת שלה לומדת אצלי לבשל,
היא כבר בחורה גדולה.(19).
הבים והבנות שלי אוהבים ומבשלים. גם בבתים שלהם,
כשהם באים אלי לחגים לכל אחד יש בקשה למשהו שהם אוהבים דוקא כאן,
ומענין שבבתים שלהם לא מכינים זאתולא אוהבים.
יש לי בת שמתמחה באפיה דוקא, נהנית מזה מאוד.
כן רוצה לומר, שאני מבשלת די שונה ממקובל--
גם מקפיאה הרבה. התרגלתי עקב אילוצים וזה נשאר.
המטבח נשאר מבריק גם תוך כדי בישול.

למעלה