חוקי הבית שלכם

מותר(*) להשאיר נעליים בסלון

החוק תקף בעיקר לגבי, כי אני הבאלגניסטית העיקרית וככה גדלתי בבית ההורים....
אז אם קורה שאחד הילדים משאיר- זה מתקבל בהבנה

(*) המותר- אינו רצוי אך מתרחש מידי פעם.

debby12

New member
מנהל
גם אני בלגניסטית והחוק מתאים לי אבל, אללי....

כל זוג נעליים שנשאר בסלון נאכל עד תום על ידיה-
כפרעליה, שכמה שהיא חמודה ונשמה טובה, ככה היא לא יכולה לעמוד בפיתוי של ללעוס נעליים.

בעיקר חביבים עליהם כפכפי אצבע-ים כאלה (עם סוליה מקלקר כזה) אותם היא מפוררת עד תום בכל רחבי הבית. האמת, עדיף שתאכל כאלה - הם עולים 5 דולר ברשתות הפארמים למיניהם. אבל - למרבה הצער - לי אין כאלה נעליים זולות....

נשיקות... כשאני יוצאת מהבית ומגיעה הביתה

אני מנשקת את מי שנמצא בבית.....

מנשקת בני משפחה כשנפגשים.
<היום ראיתי שזה לא טריוויאלי>

לא זכורים לי כללים מהבית של ההורים.

אני מניחה שגם אצלנו אסור היה לעלות עם הנעליים על הרהיטים, כי זה נראה לי משהו מאוד בסיסי, אבל למיטב זכרוני לא הייתה הגבלה על איפה מותר לאכול.

debby12

New member
מנהל
כללים מבית ההורים/סבים

1. אצל סבא וסבתא שלי זה היה: אסור ללכת יחף על הרצפה בבית או לצאת מהבית עם שיער רטוב ("כי מצטננים"). את שניהם לא ממש הצליחו לאכוף עלי. ואין להם זכר אצלנו. אם כי מזג האוויר פה קר יותר ואז אם יוצאים עם שיער רטוב בחורף אז מתבקש כובע רציני על הראש

2. בבית ילדותי נדמה לי שהיתה יותר רחיצת ידיים שלא קשורה ללפני האוכל כגון: לרחוץ ידיים בשניה שנכנסים הביתה מבחוץ, לרחוץ ידיים אחרי שנוגעים בכסף מזומן - שטרות או מטבעות ("כסף זה דבר מלוכלך - כל העולם נגע..."). אצלנו לא עד כדי כך מקפידים - חוץ מאשר לפני האוכל.

3. בבית ילדותי היה אסור לשבת/לרבוץ על המיטה - גם אם רק מלמעלה - עם מכנסיים/חצאית שנלבשו מחוץ לבית. גם בזה אנחנו לא מקפידים בבית שלי

בקיצור - כנראה שאנחנו לא מאוד נקיים
. אני מנחמת את עצמי שזה מחזק את המערכת החיסונית. וממילא, החתולים גם יושבים על המיטה.... [השבח לאל אין להם ארגז צרכים -אבל הם מטיילים בחוץ הרבה]

4. כלל ברזל מילדותי: לא מפריעים לאמא לישון (גם או זו שנ"צ). זה כלל שנאכף בקפדנות שיא אצלנו, כמעט ברמה של "ייהרג ובל יעבור" ומגיל צעיר.

פעם כשאמצעיתי היתה בת שלוש או משהו, היא מאוד רצתה להעיר אותי. אבל מכיון שידעה שזה מהלך מסוכן עד מאוד היא מצאה פתרון יצירתי ואינטילגנטי. היא הגיעה אל מיטתי, הדביקה לי נשיקה אוהבת בלחי, וברחה לקצה החדר כדי לאמוד את המצב. בנסיבות האלה לא יכולתי ממש לגעור בה...
- אבל בגדול הן יודעות שאסור להפריע לאמא לישון כי היא צריכה את המעט שיוצא לה לישון.

החלק הראשון של הכלל השני מופעל אצלנו

בדרך כלל הילדים חוזרים הביתה עם ידיים שחורות ממשחקי החצר בגן/ בית ספר, אז זה די הכרחי....

לגבי הכלל הרביעי- השינה של האמא, הצחקת אותי עם איסור הההפרעה בשנ"צ - זה כלל מבית סבתא שלי! גם אם שנ"צ אינה שינה הכרחית זה בהחלט נורא מרגיז כשמפריעים לקיים אותה.

michal@gal

Active member
מנהל
יש כללי התנהגות בבית

לא יודעת עד כמה הם מעניינים כמו חוק הספרים

אוכלים רק במטבח - חוק גמיש, כי לפעמים מותר לאכול גם בסלון, שצמוד למטבח.
לא מעלים אוכל לקומה העליונה - חוק קשיח. מאד מקפידים עליו.
לא סוגרים דלתות של חדרים - עכשיו שהם גדולים, לומדים לבגרויות, מביאות חבר, גמיש מאד.
לא מדברים בבית שיחות ארוכות בסלולרי אלא בקו הרגיל
&nbsp
כל מי שמשתתף בארוחה צריך לקחת חלק בהכנה שלה - זה אומר בעיקר שהילדים אחראים על עריכת השולחן. מקפידים על זה בארוחות משפחתיות בסופ"ש.
&nbsp
חוגרים ברכב זה ברור, ועד גיל 14 לא יושבים מקדימה ללא כסא בטיחות.

michal@gal

Active member
מנהל
עוד לא הגענו לשם

לא יודעת איך יהיה אז.
&nbsp
כרגע בן 11.5 שעוד לא הגיע ל 1.40 יושב בבוסטר.
&nbsp
הגדולים לא חשבו לבקש, אז איתם העניין לא עלה.

עדיקים

Active member
לא חוקים וגם לא ממש מעניינים

ממש הדברים הרגילים, משתדלת לאכוף אותם אבל זה לא חוקים -
1. אוכלים רק בפינת אוכל.
2. עורכים שולחן ומורידים מהשולחן.
3. מרוקנים מדיח כשנקי.
4. מכניסים כביסה מקופלת לארון.
5. אם מוזגים מים בארוחה מציעים ומוזגים לכולם.
6. לא מעירים אותנו כשקמים בבוקר, הולכים לחדר/חדר מחשב ומוצאים תעסוקה.
7. זורקים בגדים מלוכלכים לכביסה.
8. תולים מגבת אחרי המקלחת.

זה מזכיר לי שפעם הבן שלי אמר לי למה רק לאחותי את אומרת תמיד חד פעמי את מרשה ... גם אני רוצה. לפעמים כשהוא רוצה לחרוג מהרגיל הוא מבקש. מודה שעל כל הנ"ל אני מוכנה לחרוג מידי פעם יש דברים חשובים ביותר שבהם אני לא מוכנה לוותר כמו חציה של כביש (כשהיו קטנים רק עם יד ואוי ואבוי למי שירד לכביש בלעדיי), מקווה שהדברים החשובים האלה יתנו להם כלים טובים לעתיד.
בבית שבו גדלתי לא היו חוקים כתובים רק שניים שמהם לא הסכימו לחרוג ושניהם היו בנושא בטיחות.

עדיקים

Active member
תודה

יש לנו תמי4 כשיושבים כל המשפחה לארוחה מסודרת (קורה בעיקר בשבת בצהריים), יש על השולחן קנקן מים ומי שמוזג מוזג לכולם אבל בדרך כלל כשיושבים רק הילדים עם אחד מאיתנו, לבד או עם חברים הם מוזגים כוסות בתמי4 ואז באמת מביאים לכולם.
עכשיו אחרי הפרגון שלך לסעיף אני מבינה שהילדים שלי כן מקשיבים לי כי זה התחיל מהערות שלי שיציעו גם לשאר יושבי השולחן ונהיה מנהג
.

ש לומית

New member
לא - משחקים - בכדור - בסלון

הילדים כבר מעל גיל 20, אבל אני עדיין מוצאת את עצמי אומרת את זה לפעמים. (זה נאמר בקצב ובטון מסויימים והפך למין מנטרה במשפחה.)
בעלי עם זאת מתגאה שבבית ילדותו מותר היה לשחק בכדור ואפילו לנסוע באפניים בתוך הבית.

זה לגמרי חוק מס' 1 בבית עם בנים

בילדותי הותר לנו לשחק כדורגל עם כדור טניס במסדרון, אצלנו מותר עם כדור גומי קטן.

לגבי הרכיבה על אופניים בבית זה מעניין- כנראה היה להם בית ממש ענק (כי אני לא רואה איפה אפשר לרכוב בתוך בית סטנדרטי.....), איזה כיף לו שאלו חוויות הילדות שלו!

ואוו... עם חמישה ילדים אני מניחה שיש כמה וכמה הוראות

בבית שאני מוצאת את עצמי , חוזרת עליהם
מידי יום , יומיים, תקופה.
לא חושבת שניסחתי לעצמי אי פעם אלו חוקים יש / אין לעשות
ומה מקובל/לא מקובל כי זה משתנה ותלוי בגיל הילדים
&nbsp
אני לא מתכוונת להרגלי נקיון (הגיינה אישית וגם של הבית), זה ברור שיש תמיד.
&nbsp
נראה לי שהחוקים שהכי חשובים לי כרגע בבית הם:
&nbsp
עזרה ושיתוף . -- מה שאני יכולה לעשות הבנות יכולות גם. זה כולל הכל כמעט .כך...
שכולן עוזרות בכל.
לדוגמא - אם אני מכינה כריכים לבית הספר / גן. גם הבנות יכולות (והן עושות זאת מצויין)
אם אני מכינה (כל הזמן) ארוחה, גם הן יכולות מידי פעם..להכין .כך גם לגבי
סיוע בשטיפת הבית, כביסה, החלפת מצעים, וכו. כל ילדה עוזרת במגבלת הגיל שלה.
&nbsp
שקיפות -- אני מצפה שהבנות (מהגדולה לקטנה) תספרנה לי כל מה שעובר עליהן
ביום , בבית הספר, חברות, כך שאוכל לסייע להן . ואני מספרת להן גם על מה שעובר
עלי (כך גם בעלי). זה מוביל לזה שאני שונאת , שקרים. !
כך...כל ילדה משתפת בהתאם ליכולות שלה.
&nbsp
ארוחות משותפות - פלוס ניידים מחוץ לשולחן . (כי רק ככה אפשר לדבר איתן
)
וזה מוביל אותי לחוק "זמן איכות" . לכל אחת , ועם כל אחת.
&nbsp
כבוד- לתת להן כבוד ולקבל כבוד בחזרה.
&nbsp
אהבה - לא לשכוח לאהוב אותן, (נשיקות, חיבוקים, ומשפטי "אני אוהבת") הן כבר אוהבות
בחזרה בעצמן.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
זה מה שעולה לי...די טרוויאלי, אבל ..חשוב לנו לבריאות המשפחתית שלנו

למעלה