סקר ראש השנה

עדיקים

Active member
סקר ראש השנה

בעקבות החג הקרב ובא ולשיפור המצב רוח שלי שעמוס בטרדות החלטתי לפתוח כאן סקר קטן-
איפה אתן חוגגות את החג?
האם יש סדר קבוע כל שנה אצל מי חוגגים?
האם יוצא שאתן מארחות לחג ואז האם יש אירוח של שני הצדדים (שלך ושלו)?
האם אתן מבשלות לחג (גם כשמתארחות)? אם כן מה התפקיד שלכן?
האם אתן קונות בגדים חדשים לכבוד החג? לכן? לכל המשפחה?
קונות מתנות? למארחים? לילדים הקטנים? ולהורים?
שתפו אותנו בכל דבר נוסף שאתן רוצות לשתף בנושא ראש השנה.

mykal

New member
אענה לסקר

אני כבר *הצד* של הילדים שלנו. לנו אין הורים.

איפה אתן חוגגות את החג?
בבית.
לא, מעולם לא הנהגנו כך, לא כשהיו לנו הורים, ולא כשאנחנו "צד" לילדינו.
כל השנים אירחתי הרבה אנשים--השנה אנחנו רק אנחנו, ומתאים לי מאוד.
אני תמיד בישלתי, גם השנה אבשל--ומוציאה קיטרינג לילדים.
המנהג הזה כבר התבטל לפני הרבה שנים--
פעם קנו וזו היתה הקניה לעונה, מאז שקונים כולם כל הזמן אין
משמעות לקנית בגדים לחג.
לא, מעולם לא--וגם בהמשך לא.
שתפו אותנו בכל דבר נוסף שאתן רוצות לשתף בנושא ראש השנה
אין דברים מיוחדים, הכל רגיל. לי אמנם יום הולדת--אבל, אצלינו אין לזה שום משמעות. חוץ מזה שהחג מזכיר.

mykal

New member
, קצת מצחיק אותי

להתיחס לענין, כי מעולם זה לא היה נושא אצלינו.
אבל נחמד לקבל ברכה. אז תודה.

mykal

New member
תודה על הברכה.

אני בעלי ואחת הבנות. זהו.
בתחילה היה לי קשה לחשוב שזה כך.
ואח"כ הבנתי שזה בעצם מצב טוב לנו.
שקט. מנוחה. אין עול של לארגן שולחנות לסועדים,
של הרבה גיוון במטעמים, לכל אחד מה שאוהב.
הפנמתי ואני מתענגת.
(שלא תהינה אי הבנות בישלתי הרבה סוגים ואפיתי--
חלק מהקיטרינג נלקח וחלק באים עוד מעט לקחת)
האריזה לא פשוטה--אבל בסדר אח"כ ננוח..

AlicePJ

New member
לא חוגגת

אנחנו לא בעניין של חגים ממש ובמילא בארה"ב זה לא מורגש.
הילדים יקראו ספרים על החג, אולי יאכלו תפוח בדבש, אבל סביר להניח שזהו.

debby12

New member
מנהל
הו, סקר כלבבי

* איפה אתן חוגגות את החג?
השנה זה יוצא אצלנו 3 ערבים רצופים. מוצאי שבת, ראשון בערב ושני בערב - כי ככה הזמינו אותנו. כל השלושה אצל חברים

מוצ"ש זה אצל חברים שתמיד עורכים אירוע המוני - משהו כמו 80-100 איש (יש להם בית אדירים... אבל אפילו אצלם זה יוצא צפוף וזה לא ממש אירוע בישיבה). הם מזמינים קייטרינג פשוט יחסית - בשנה שעברה היה פלאפל.... זו הזדמנות בשבילם לתחזק קשרים. בכל זאת אני אוהבת ללכת לשם כי הם מזמינים אותנו כבר שנים.

ביום ראשון ושני זה יהיה אצל חברים יותר קרובים, בישיבה, ופחות אנשים (בין 10 ל-14 כולל ילדים).

* האם יש סדר קבוע כל שנה אצל מי חוגגים? לא אבל כשאני חושבת על זה זה כבר שנים עם שלושת זוגות החברים של השנה. אמא שלי גם מוזמנת ובאה אם היא אצלנו בחג - מה שבדרך כלל המצב.

* האם יוצא שאתן מארחות לחג ואז האם יש אירוח של שני הצדדים (שלך ושלו)? בהחלט יוצא. בד"כ זה עם חברים - אם זה משפחה אז זו תמיד רק אמא שלי כי היא זו שבאה בחגי תשרי.

* האם אתן מבשלות לחג (גם כשמתארחות)? אם כן מה התפקיד שלכן? חוץ מאשר אצל האלה עם הקייטרינג, אז בהחלט. ביום שני התבקשתי להביא סלט טעים ותבשיל עם בטטות. בדרך כלל מבקשים שאביא סלט, כי סלט ירקות אמריקאי הוא לעתים קרובות מדי חסה + בצל סגול פרוס דק + רוטב קנוי בסופר.
אז המארחים, מנסיון רב שנים, מעדיפים את הסלט שאני עושה....

* האם אתן קונות בגדים חדשים לכבוד החג? לכן? לכל המשפחה? לא. אף פעם לא קניתי. רעיון מענייין. נדמה לי שגם בילדותי לא קנו לי. לפעמים קנו לליל הסדר אבל לא לראש השנה

* קונות מתנות? למארחים? לילדים הקטנים? ולהורים? לא. לכולם יש מספיק דברים וחפצים בבית. מביאה 2 בקבוקי יין שווים - מתוך כוונה שאחד נשתה ואחד יהיה להם כמתנה.

* שתפו אותנו בכל דבר נוסף שאתן רוצות לשתף בנושא ראש השנה. הוא אחד החגים החביבים עלי. ומסתבר שפעם בתקופה המשנה היה "סדר ראש השנה" ונהגו לאכול מאכלים ששמם נוגע לשנה החדשה.
מצאתי על זה פעם חומר עם כל מיני משחקי מילים באנגלית.

למשל שנהוג לאכול צימוקים וסלרי (raisin and celery) כדי שתהיה העלאה במשכורת בשנה החדשה (raise in salary)

אם אמצא שוב אשים קישור - זה היה מעניין.

עדיקים

Active member
איזה כייף לקרוא שגם שם אתם שומרים על המסורת

נחמד שאמא שלך באה ולבקר ושאתם עושים עם חברים. זה בכלל לא ברור מאליו.
לכם יש יותר ארוחות משלנו. אנחנו נפגשים רק בערב חג ביום ראשון וזהו. אין יותר ארוחות עם המשפחה. אולי נזמין אלינו חברים בחג השני. עוד לא יודעת.

debby12

New member
מנהל
זה חשוב לי

כמו שציינו פה מעלי, בארה"ב זה לא מורגש מהסביבה, אז צריך לעשות מאמץ אם זה משהו שרוצים להקנות לילדים/ות.

אני לא דתיה. אבל אני מכירה פה המון אנשים ששני הוריהם יהודיים, ואין להם מושג קלוש על שום דבר שקשור ליהדות - אבל ממש כלום. אפילו לא מכירים את החגים. רק יודעים לומר ש"אה כן - סבא וסבתא שלי נהגו לחגוג את זה". פעם כשעברתי לפה, אמרתי לקולגה בעבודה בעל שם יהודי מובהק (וגם מראה
) "לשנה טובה" והוא הניף את ידו בביטול ואמר: "אה, ממש לא מעניינים אותי הדברים האלה. מה זה בכלל?". לא הייתי רוצה שהילדות שלי יהיו במצב הזה

חשוב לי שהילדות שלי יכירו ויחוו את החגים. אז זה דורש קצת השקעה. האמת - השנה ממש לא המון - שלושת הפעמים אנחנו מתארחים. ואני יודעת שמוצ"ש עדיין איננו החג אבל מאניעשה?.... זה מתי שהזמינו אותנו

אהבתי את הצימוקים והסלרי

וצחקתי מעניין הסלט

האם יוצא שאתם משתפים גם לא יהודים בארוחות האלו?
(נגיד בפסח, להראות להם מה זה מצה)

עדיקים

Active member
ראש השנה שלנו

איפה אתן חוגגות את החג?
השנה עם המשפחה של האיש אצל גיסתי. פעם ראשונה שהיא מארחת אותנו אצלה עד לפני שנה זה היה אצל ההורים ולפני כן בכלל גם עם הדודים רק שזה נהיה עמוס וקשה להם אז האירוח עבר אלינו.
לרוב חוגגים עם המשפחה של האיש, מידי פעם ובתכנון מראש אני חוגגת עם המשפחה שלי.
לפני מספר שנים אירחתי את המשפחה שלי ובפסח האחרון אירחתי אתההורים של האיש. היה מקסים וכייף מאוד למרות שחששתי מתוך הרגל לאירוחים גדולים יותר. רצינו לארח גם את ראש השנה אבל גיסתי ביקשה לארח.
תמיד מביאים גם חלק מהתבשילים. גם בארוחות שישי. עוד לא קיבלתי תפקיד מה להביא אבל נראה לי שהיום/מחר אעשה קניות אחרונות ואז אודיע מה מכינה. כנראה תבשיל סלט ותוספת.
אני אוהבת לקנות לילדים ולי בגדים חדשים לחג. השנה פעם ראשונה שקניתי רק לילדה וזה כי באמת אין למה משהו חגיגי ללבוש. למרות השינוי בגזרה לא הספקתי ואין לי אנרגיות לקנות לי משהו חדש. נסתדר עם מה שיש בארון.
אין לנו נוהג לקנות מתנות. כשעושה עם משפחתי לפעמים קונים משהו צנוע לאחיות ולמארח משהו גדול יותר. במשפחה של האיש מספיק שעוזרים בבישולים אין צורך להביא מתנות. לא אוהבים את המנהג הזה. גם לא בימי הולדת וכד'.
שתפו אותנו בכל דבר נוסף שאתן רוצות לשתף בנושא ראש השנה.

עונה לסקר

השנה אצל ההורים של בעלי. דרך מצוינת לא להשמין, כי האוכל לא טעים, בחריג של הסלטים המדהימים שגיסתי מכינה. אז אני פשוט אוכלת סלט....
בדרך כלל חוגגים פעם אצל המשפחה שלו, ופעם לא (ואז אם יש משהו בצד שלי - חוגגים אצל המשפחה שלי.
לפעמים יוצא לנו לארח, אבל לא לעתים קרובות. כבר קרה שאירחתי משני הצדדים, אבל לא את כולם (הסיבה לכך ששני הצדדים היו פנויים לבוא, לא לפי הסבב הרגיל, היא שחלק מבני המשפחה הוזמנו לקרובים אחרים, כך שממילא לא כולם היו פנויים)
אם מתארחים אצל המשפחה שלי - כן. אם מתארחים אצל המשפחה של בעלי - בעבר הייתי מכינה, אבל עם הזמן זה נראה לי מיותר. המדובר במשפחה שגדלה על מסורת ארוכת שנים של תיבול אוכל במלח בלבד. כל מאכל שהם לא פגשו, או חלילה שמתובל בתבלין לא מוכר (כמון, קארי, כורכום, שלא לדבר על התיבולים האסיאתיים...) לא נאכל. אז מה הטעם.... אני כן משתדלת להביא משהו שהילדים מכירים ואוהבים, אחרת הם אוכלים בעיקר אורז לבן....
למארחים כן, אם זו לא אמא שלי, כי לאמא שלי קשה לקנות מתנות, והיא כנראה גם לא מאוד מעוניינת. אין ילדים קטנים. הילדים הקטנים ביותר משני הצדדים הם שלנו, ובהפרש...
יש לי בעיה עם האוכל בראש השנה. געפילטע פיש
, צימעס
.... אפשר חנוכה במקום?

michal@gal

Active member
מנהל
פתיחת חגיגות ראש השנה

איפה אתן חוגגות את החג?
השנה אנחנו חוגגים עם המשפחה שלי.
&nbsp
יש סדר קבוע. פעם אצל המשפחה שלי ופעם אצל המשפחה שלו. נראה לי שבעתיד יתחילו שינויים כי הבנות תיכף מתחילות עם בני זוג וגם הן כנראה יעשו שנה שנה.
&nbsp
כשעושים את החג עם המשפחה שלו ברוב המקרים אני מארחת כדי להקל על חמותי וגם כי הסלון שלנו יותר גדול.
היו פעמים שאירחתי אצלי את שני הצדדים לחג, אבל זה אירוע נדיר.
&nbsp
אני תמיד מבשלת לחג, גם כשמתארחת וגם כשמארחת. עושים רשימה מסודרת ומחלקים. אין תפקידים קבועים למרות שברוב השנים יוצא שאני אחראית על הברכות והקינוח.
&nbsp
לא קנינו בגדים חדשים לכבוד החג. כשהילדים היו קטנים הייתי קונה להם בגד חגיגי לכבוד החג. כיום כבר יש להם מספיק בגדים חגיגיים בארון שזה מיותר.
&nbsp
לפעמים מביאים מתנה למארחים. בדרך כלל בקבוק יין טוב.
&nbsp
&nbsp

עדיקים

Active member
הכי אוהבת גפילטע פיש

געגועיי לגפילטע הטעים שהיינו אוכלים. לימדתי את בעלי לאהוב ולא האמנתי איך היינו רבים עליו.
יותר מעשור אנחנו כבר לא אוכלים.
לא יודעת למה ואולי כן, יש לי פוביה להכין את המאכל הזה. אולי יום אחד אצליח להתעלות על הפחד ואכין לנו. אם לא אכין אין מי שיכין לי אותו.

michal@gal

Active member
מנהל
גפילטע פיש וכבד קצוץ

אמא שלי הייתה מכינה תמיד עד שלפני כמה שנים התחילה לקנות מוכן.
&nbsp
בשנה שעברה אני הכנתי גפילטע פיש.
אחותי מכינה כבד קצוץ.
&nbsp

debby12

New member
מנהל
גם אני עם גפילטע פיש - לצערי קנוי (אבל יש נ"ג)

יש אצלנו ג"פ נטול גלוטן בצנצנת, וכמובן חזרת קנויה בצנצנת

אין לי מושג איך מכינים לבד, וממילא גם אם אנסה - אז אין לי מטחנה (רק מג'ימיקס שיעשה מזה משחה) ולא ייצא לי כמו הטעם הזכור לי מבית סבתא. אז לא משנה.

אני זוכרת מילדותי אותה ואת סבא שלי טוחנים יחד דגים לג"פ, וגם מגרדים חזרת על פומפיה ידנית להכנת חזרת ביתית (אחת עם סלק ואחת בלי סלק)

האמת היא שהקנוי די טעים.

ילדות הבית לא נוגעות בזה אפילו עם מקל (ואחרי שנה בלי לאכול)

ראש השנה שלי

איפה אתן חוגגות את החג? בערב אצל אח שלי , למחרת אצל אמא שלי, ולמחרת כנראה בטיול להוריד את כל הקלוריות

האם יש סדר קבוע כל שנה אצל מי חוגגים? לא ממש. מנסים שנה צד שלי שנה צד שלו ובסנכרון עם הפסח לא תמיד מצליח.
האם יוצא שאתן מארחות לחג ואז האם יש אירוח של שני הצדדים (שלך ושלו)? פעם אחת, כשעוד היינו מצומצמים (בלי ילדים ואחים שלי בלי בני זוג), עשינו אצלנו, ואפילו הגיעה חברה גרושה מהעבודה שהילדים לא היו אצלה בחג. מאז שהתרחבנו לא הזמנו אף פעם (מבאס).
האם אתן מבשלות לחג (גם כשמתארחות)? אם כן מה התפקיד שלכן? בדרך כלל מביאים סלטים. לפעמים מוסיפים משהו מבושל. דגים או עוף. הפעם התנדבתי לצימעס (ועוד אין לי מתכון מנצח...)
האם אתן קונות בגדים חדשים לכבוד החג? לכן? לכל המשפחה? לא תמיד קונה. תלוי אם הבגדים שיש עדיין מתאימים. השנה הילדים ילכו עם חולצות חגיגיות שנקנו לאירוע משפחתי (כדי שלא תהינה חולצות חד פעמיות
) ולי קניתי חולצה לבנה.
קונות מתנות? למארחים? לילדים הקטנים? ולהורים? למארחים תמיד. לשאר: ילדים, אחיינים, גיסות משתנה- תלוי אם ידוע שמישהו אחר מביא. השנה עוד לא קנינו, ננסה לפלס דרכנו בין המוני הקונים מחר.....
שתפו אותנו בכל דבר נוסף שאתן רוצות לשתף בנושא ראש השנה. בראש השנה תמיד מרגישים עד כמה התקצרו הימים לעומת החופש הגדול. חג שמח בעונת סתיו שקצת מבאסת.

למעלה