איפה מצוי האושר

debby12

New member
מנהל
איפה מצוי האושר

קראתי תיאור של מאמר על אושר. הנה המאמר (אל חשש - לא התכוונתי להציע

שתקראו
) http://sonjalyubomirsky.com/wp-content/themes/sonjalyubomirsky/papers/LSS2005.pdf

התיאוריה היא כזו:

* 50% מהאושר הוא גנטי - וזה המנעד שבו אנחנו נעים. נגיד בין 3-7 מתוך 10. או 6-10.

* 10% כרוך בנסיבות חיים - כסף, בן/בת זוג, דברים כיפיים שעושים וכו'

* 40% הן פעולות מכוונות המצויות בשליטתנו. דברים כמו:

הכרת תודה והערכה של הקיים
היכולת לסלוח ובאמת לשחרר את הטינה
אימון סגנון חשיבה אופטימית
נתינה ועזרה לאחר
נוכחות ברגע
הצבת מטרות והתחייבות אליהן
מערכות יחסים חיוביות
פעילות גופנית

האמת - נראה לי די נכון. מה אתן שמות בסל של ה-40% שלכן?

mykal

New member
בחרתי מהרשימה שנתת

כמעט את כולם,
לא את השני--קשה לי לסלוח ולא לשמור טינה.
במיוחד על כפיות טובה. ולמדתי פשוט לנתק ולהתרחק.
וגם לצערי אינני עוסקת בפעילות גופנית--
נושא כאוב--אין לי פניות לענין---אולי צריכה ללמוד לחייב את עצמי.
בכל השאר אלה בהחלט ממאפיני האופי שלי.
רק רציתי להדגיש, שאושר הוא משהו בתוכינו, שגם ברגעים
של קושי ועצב--אם הוא מצוי בתוכינו הוא יעזור בלהתגבר.

משהו על ה-40% שלי

מתישהו בגיל ההתבגרות, הסתכלתי יום אחד על אמא שלי, ופתאום הבליחה משום מקום ההארה, שאני חייבת לעשות הכול כדי לא להיות שלילית כמוה. ומאותו יום התחלתי, ממש באופן מודע, לעשות כל מאמץ בכיוון. היום, 30 שנה אחרי, אני יכולה לומר שבהחלט הצלחתי
, וזה בעיני מרכיב משמעותי מאוד בתחושת האושר שלי.

debby12

New member
מנהל
יפה שהצלחת!

לא פשוט לשבור את "תבנית נוף הולדתך" = הדפוסים עליהם גודלת.

איילה א

New member
משתדלת

&nbsp
הכי חזק אצלי סעיף הכרת תודה והערכה של הקיים - אנחנו בריאים, שלמים, מאושרים ובמצב כלכלי (טפו טפו טפו) שמאפשר לנו כל מה שיש לנו צורך בו, וגם לא מעט ממה שיש לנו רצון בו. משתדלת לעצור מדי פעם ולהעריך את הבריאות וההרגשה הטובה שלנו ובאמת להתמקד בחיובי. הדוגמאות הכי משפיעות עלי בנושא הזה הן משפחת המוצא שלי... ובדיעבד בחרתי בן זוג שגם אצלו הגנום הוא לא מרוצה בהגדרה - שנינו מכירים מבית את חוסר שביעות הרצון הכרוני והחלטנו שהבית שלנו ייראה אחרת, שאצלנו יהיו צחוק ושמחה וחשיבה חיובית.
נוכחות ברגע - זה נושא שקצת בעייתי אצלי, במיוחד כי, כאמור, מבחינה גנטית האושר לא חזק אצלנו. זה נוכח בחיי במובן של דאגה מהעתיד וחשש חסר פרופורציה מסיכונים. עכשיו, למשל, בן זוגי רוצה לשדרג דיור ואני שמה ברקסים כי גובה המשכנתא וההגבלות שלה על התזרים שלנו מפחידים אותי. ומדובר על קצת פחות מ30% מההכנסה החודשית שלנו, אבל הסכומים האבסולוטיים ממש מטרידים אותי.
הצבת מטרות והתחייבות אליהן - כן, אבל אני לא בטוחה שזה קשור לאושר. אולי כשמצליחים להשיג אותן.
מערכות יחסים חיוביות - יש לי מערכת יחסים זוגית שאני באמת מברכת עליה כל יום, וזה שילוב של מזל מדהים ומופלא והיכולת להעריך את המזל הזה. לשמחתי גם בעבודה התחלפו בעלי תפקידים ויש לי מערכות יחסים מאוד נעימות עם רוב הממשקים שלי, וזה מאוד מקל על החיים. אני מאוד משתדלת לראות את החיובי והמדהים שבינוקא, על אף שהרבה פעמים קשה לי עם הפעלתנות הבלתי פוסקת שלו, שמנוגדת באופן חד לטמפרמנט שלי.
פעילות גופנית - לא מספיק, לא מספיק. וזה ממש מבאס, כי אני יודעת ומרגישה שזה עושה לי טוב (כלומר, אני לא מאלה שסובלות מזה). פשוט אין לי כוח בסוף הימים העמוסים שלי.
מוסיפה גם פרופורציות של מה חשוב ומה זניח בחיים. משתדלת מאוד מאוד ורוב הזמן מצליחה לא לתת לימים רעים בעבודה לזלוג הביתה.
&nbsp
&nbsp
היכולת לסלוח ובאמת לשחרר את הטינה - וואו. לחלוטין בלתי קיימת. אני מהאנשים היותר נוטרים שהכרתי. לשמחתי האנשים שאני קרובה אליהם לא נותנים לי סיבות לנטור. מכאלה שכן אני מתרחקת.
אימון סגנון חשיבה אופטימית - לא מתאמנת ולא אופטימית, אבל כאמור באמת שאין לי בסיס לתלונות אובייקטיביות (טפו טפו טפו) משמעותיות. מאוד משתדלת להעריך את זה כל הזמן, גם זה סוג של אימון אולי?
נתינה ועזרה לאחר - רק למי שקרוב אלי. כן תורמים כסף, אבל לא זמן ומשאבים אחרים. עכשיו אחרי שאני כותבת את זה אני מרגישה קצת לא נעים עם עצמי

debby12

New member
מנהל
לדעתי לא צריך להיות לך לא נעים

נהפוך הוא - כל דבר שאת עושה/נותנת למען אחרים "נחשב" ותורם לאושר. זה לא חייב להיות "הרבה"

אם זה גורם לך להרגיש טוב יותר... הסעיף העיקרי אצלי בקטיגוריה הזו הוא לקנות את העיתון של הההומלסים שיוצא אחת לשבוע, ולשוחח 30 שניות עם המוכר/ת ההומלסי/ת של העיתון. בד"כ אני שואלת אותם אם יש השבוע טור שהם כתבו. בהרבה מהמקרים התשובה היא "כן" והם פותחים את העיתון בעיניים בורקות לעמוד שבו מופיע הטור שלהם כדי להראות לי אותו. אם לא - אז בד"כ הם מספרים לי בד"כ על הטור שכתבו לא מזמן.

עכשיו - העיתון עולה 2 דולר (זה גובה התרומה המומלץ. לפעמים אני נותנת 3). ולא כל שבוע אני מגיעה לזה. והשקעת הזמן היא בין 30 - 45 שניות. בד"כ אין לי סבלנות לקרוא אותו אז אני פשוט נושאת אותו איתי וממחזרת בצד השני של הנסיעה כדי לא להעליב ולזרוק מול עיניהם. לפעמים אני מרפרפת בו.

עכשיו בטוח תרגישי קדושה יחסית אלי

חשוב גם להסתובב בחברת אנשים עם אנרגיות טובות

כי מעבירים אחד לשני אנרגיות .
ילדים בד"כ מתמקדים במשהו קטן שלילי (לא קנו לי X בטיול)
ולא בכל הדברים החיוביים שהיו בטיול , אז לחשוב כמה זה מעצבן וליישם גם אצלנו .

debby12

New member
מנהל
מסכימה מאוד
וגרמת לי להרהר

על כך שיש מסביבי כמה אנשים בעלי אנרגיה שלילית מאוד שלצערי מאוד מחבבים אותי ומאוד רוצים להיות חברים שלי, וקשה לי לנתק איתם קשר לגמרי יען כי

1. הם שכנים ו-
2. הם הורים של חברות קרובות של שתיים מבנותי

debby12

New member
מנהל
הרשימה כולה נראית לי אחלה

את הסעיף האחרון הייתי מרחיבה ל"להיות טובה לגוף שלך" שזה כולל גם פעילות גופנית מהסוג החביב עליך (או הסוג הכי פחות "מענה" לאלה שאיננן חובבות הז'אנר כולו
). אבל גם כל מיני דברים כמו: לישון/לנוח מספיק, לעשות דברים שכיפיים לך, לאמץ דימוי גוף חיובי, להשתדל לאכול "טוב"/נכון וכאלה

הרשימה שהצגת יפה ונחמדה, אבל בריל לייף

לפעמים מחסור של משהו יכול לגרום לכך שלא משנה מה- לא נהיה מאושרים.
לצערי אני מבינה את זה מיום ליום

&nbsp

mykal

New member
מותר להציע משהו

מחסור לאדם שרוב אופיו הוא ביכולת למצוא אושר--
לא מונע אושר, אלא הוא עצוב על המחסור ויש בו תקוה להשלים.
ולפעמים אן השלמות כי יש אובדן--אבל אז מוצאים פורקן בחלופות אחרת כמו--
זכרונות, כמו מה ששאר מ"אין".(מתמחה בתחום)
ולפעמים במחסור--בונים אלטרטיבות. ושם נמצא האושר.
בכלל אושר הוא לא דבר סטטי, אלא יש רגעי אושר שמאפשרים האה.
מאחלת לך למלא את כל החוסרים באהבה ובשמחה.

debby12

New member
מנהל
אני מבינה

מקווה שיסתדר. יהיה טוב. חייב להיות...

עדיקים

Active member
הייתי שם ולכן מבינה אותך ואיך שאת מרגישה

מאחלת לך שזה יקרה במהרה ואז תראה איך הכל משתנה
.

עדיקים

Active member
האושר שלי

טעון שיפור, אם 40% בשליטתי אני בעצם יכולה לשלוט באושר שלי.
הסעיפים שכתבת קיימים אצלי, כולם, אבל יש כאלה שבאמת צריכה לעבוד עליהם יותר כדי להיות מאושרת יותר.

debby12

New member
מנהל
50% זה מנעד אושר גנטי צרוב בהארד דרייב שלך

אז עדיין זה הפקטור הכי כבד משקל מכולם על פי המחקר הזה.

יכול להיות שמנעד האושר הגנטי ש"הגרלת" ברולטת החיים נמוך יותר.

debby12

New member
מנהל
הכתבה נקראת "אושר: גזור ושמור" מאת יעקב בורק

טור הנצפים ביותר מופיע אצלי בעמוד הכניסה של אלכסון, הכי בצד שמאל של הדף, בתחתית העמוד (צריך לגלול עד הסוף למטה)

אגב, אני מאוד אוהבת את האתר ההוא

למעלה