איך היה השבוע שלי?

שירהד1

Member
מנהל
או, קיי- אז מה שבטוח משותף בין החיים פה לשם-

זה שבמשפחות דו קרייריסטיות, כל הזמן מתעסקים בנושא של ההתארגנות עם הילדים- מי יקח, מי יחזיר, מתי, כמה ולמה...

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

debby12

New member
מנהל
כן. בערך....

כשיש או-פר בד"כ היא זו שלוקחת ומחזיקה ב90% מהמקרים.

אבל בהחלט יש הרבה תיאומים לעשות, שעולים ככל שיש יותר ילדים במשוואה.

ויש גם הרבה דברים שהאו-פר לא יכולה לעשות - כמו לקחת לרופא/ה למשל. אבל היא בהחלט יכולה להביא אותן לשם ואפשר לפגוש אותה/את הילדה התורנית שם.

פריZמה

New member
בארהב נהוג שאמא בבית. אם אמא עובדת יש אופר שזו האופציה

הזולה או מישהי שגם עושה את עבודות הבית - וזו האופציה היקרה.
מאוד שונה מפה, ומפתיע יחסית לעובדה שהיא נחשבת למדינה מתקדמת. גם חופשת הלידה זה משהו סימלי ומי שנשארת בבית מפוטרת בלי מצמוץ מה שמחזק את מעגל האמא הלא עובדת.
זה אכן שונה מאוד ולא נראה לי שדבי מתכוונת לחזור. בישראל, מסתבר, יש דברים שבעיני רוב העולם נראים הזויים יותר שכן מרביתו שואף להגיע לארהב ולא לישראל.....

שירהד1

Member
מנהל
דבי- באמת אחוז הנשים האימהות העובדות בארה"ב

נמוך מבישראל? אם אני נגיד עושה סטטיסטיקה גסה בקרב האוכלוסיה שאני באה איתה במגע- גם בעבודה וגם כאמא- רובן ככולן עובדות- ממשרה חלקית עד משרה מלאה. בארה"ב זה לא כך? נגיד- רוב האימהות שאת מכירה לא עובדות?
(אם אכן זה כך- קצת חזרו שם לשנות ה-50...קצת מוזר לי).

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

debby12

New member
מנהל
לתחושתי - כן בהחלט

לא ערכתי על זה מחקר מסודר - אני מניחה שיש נתונים של הלמ"ס בישראל למול נתונים סטטיסטיים בארה"ב

אחוז האמהות הלא עובדת תלוי בגיל הילדים. כשבנותי היום בגן טרום חובה - רוב האמהות לא עבדו אבל - למען האמת - דובר בגן שפתוח מ-9 בבוקר עד 12 כל יום. כך שזה לא היה מדגם מייצג. במעון עם השעות הארוכות בהן הן היו קודם - כל האמהות עבדו - וזה גם היה מדגם לא מייצג

לדעתי חלק מהגדול מהסיבה שיש כל כך הרבה אמהות לא עובדות שזה כי.... הן יכולות להרשות לעצמן את זה (ע"ע הבדיחה הדבילית: למה חיות מלקקות את עצמן ב%^#$%#$? תשובה: כי הן יכולות
). חלק נוסף הוא חברה שמרנית יחסית בה יש איזה מוסכמה חברתית שאמא שיושבת בבית היא אמא טובה יותר.

אבל בניגוד לשנות ה-50 - אף אחד לא מכריח אותן לשבת בבית. אפשרויות התעסוקה בחוץ הן אינסופיות.... זו בחירה שלהן.

debby12

New member
מנהל
באזור שלי לפחות לא הייתי אומרת ש"נהוג" שאמא בבית

אבל בהחלט הייתי אומרת שנפוץ הרבה יותר מאשר בחברה הישראלית החילונית שהאמא לא עובדת.

אני מכירה הרבה משפחות עם אמא עובדת שמוצאות פתרון אחר מאשר או-פר, כמו שציינתי.

חופשת לידה בתשלום על פי חוק איננה קיימת (אפילו אגב עבור עובדות מדינה) - כך שהיא איננה סמלית אפילו. יש מקומות שנותנים תשלום בחופשת הלידה מטוב ליבם - אבל זה לא על פי חוק וזה על חשבונם. משרד פרטי שבו עבדתי פעם נתן 6 שבועות על חשבונו + 6 שבועות נוספים שולמו על ידי חברת ביטוח בשל "אובדן כושר עבודה זמני" - כך שביחד זה נתן 12 שבועות.

יש חוק פדרלי - FMLA - שמאפשר לקחת עד 16 שבועות חופשה בשל אירוע כגון לידה - אבל זה ללא תשלום (אלא אם כן מתחשק למעביד מטוב ליבו לשלם כאמור).
מה שכן - אסור לפטר כזו חופשה.
במשרדים ממשלתיים נהוג לצבור ימי מחלה רבים עבור חופשות לידה, ואז ימי המחלה ביחד עם ימי החופשה (הדי נדיבים בעבודה ממשלתית) ביחד מכסים חופשת לידה. אפשר גם לקחת ימי מחלה כאלה ב"הלוואה" על חשבון ימי מחלה עתידיים לצורך מינימום של 6 שבועות חופשת לידה בלידה וגינלית, או 8 שבועות בלידה בניתוח בטן.

לא הבנתי את ה"מי שנשארת בבית מפוטרת בלי מצמוץ". בכל מקום בעולם מי שלא מתייצבת לעבודה מפוטרת.... לא? אבל כאמור אסור לפטר בלקיחת חופשת FMLA של עד 16 שבועות ללא תשלום.

פריZמה

New member
חוק פדרלי?....

מכירה מישהי שלא חזרה לעבודה לאחר השבועיים שהוקצו לה ופוטרה.
לפי מה שאת אומרת, כנראה שמה ששמעתי מהסיפור היה חלקי ביותר.

debby12

New member
מנהל
The Family and Medical Leave Act (FMLA)

https://www.dol.gov/whd/regs/compliance/whdfs28.pdf

הוא לא חל על כל העובדים במשק - כמו שאת רואה, יש תנאים מקדימים (כגון המועסק/ת צריכים להיות מועסקים אצל המעסיק הזה לפחות 12 חודשים קודם, מס' מינמלי של שעות במצטבר, למשרד יש יותר מ-50 עובדים).

ארה"ב רחוקה מאוד מלהיות מדינת רווחה (Welfare State)... לא טענתי אחרת. ובכל זאת קיים חוק כזה. ואם אני לא טועה יש סטטייטס ספציפיות שהוסיפו זכויות מעבר לכך - כלומר ה FMLA הוא רק הרצפה, לא התקרה.

בכל מדינה אגב, עדיף להיות עשיר ובריא מאשר עני וחולה (או עני ונזקק לחופשת מחלה בתשלום כגון בשל לידה)

Ani15

New member
בישראל אסור לפטר עד 7 חודשים מהלידה

למיטב זכרוני חופשת לידה בתשלום מעוגנת בחוק במדינות מסויימות בארה"ב (קל? מס? משהו כזה).
ביי פאר עדיף להיות עני וחולה בישראל לעומת ארה"ב.

עדיקים

Active member
גם על האופר וגם על החתול הצולע

שמחה ששאלו כאן על האופר כי אני גם לא ידעתי שזה כל שנה מתחלף לכם ואיזה תיק זה גם עבורכם. לא חושבת שהייתי מסוגלת להכניס אליי הביתה אופר ובטח שלא אחת שתתחלף כל שנה נראה לי לא פשוט בכלל.

שבוע די חביב

התחלתי אתגר אופטימיות-כל יום מעלה לפחות 3 דברים אופטימים שקרו לי והאמת שזה ממש נחמד, גורם להסתכל על חצי הכוס המלאה, גורם לצפות לדברים

ומתברר שהשפעתי על כמה אנשים שגם עושים את זה בעקבותיי ובאירוע משפחתי מלא בני משפחה שאצלי בפייסבוק התלהבו מזה.
&nbsp
חוצמזה, הבעל הגיע סופסוף ,שכרנו רכב וסופסוף אחרי שנתיים פלוס נהגתי (כי מכרנו את האוטו כמה חודשים לפני המעבר) -היה ממש כיף, עדיין גרועה בחניות

&nbsp
חוץ מזה, שיאצו ושיחה מעניינת עם מי שעשה לי את השיאצו

אירוע משפחתי נחמד שבזכותו גם ראיתי את כל המשפחה המורחבת...
&nbsp
&nbsp

עדיקים

Active member
עדיין עמוס מאוד

ויישאר ככה עד סוף שנת הלימודים. מקווה שאחרי זה יהיה פחות עמוס.

למעלה