כתבה ב"הארץ" על אובססיה לנדל"ן

debby12

New member
מנהל
כתבה ב"הארץ" על אובססיה לנדל"ן

יש כתבה היום בעיתון הארץ היום מאת ניסן שור - "נדל"ן לא מעניין אותך? אתה ברברי. אתה לוזר" שמדברת על זה שלכאורה כל האנשים במדינה מדברים על נדל"ן כל הזמן - http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2976010

מסיבות של זכויות יוצרים לא אדביק אותה פה במלואה, אבל במסגרת שימוש הוגן לצורך דיון אתן רק כמה ציטוטים קצרים וקצת תיאור - היא שילוב של מצחיקה ואולי-קצת-נכונה?

"אלה שאין להם נדל"ן — מדברים על נדל"ן. אם רק היה ברשותם נדל"ן, הם לא היו צריכים לשכור דירות במחירים מופקעים. הם נתונים בתוך טורנדו, ומפנטזים על הגעה למקום מבטחים. הם לא יגיעו לשם, וזה מדכא אותם עד מוות. נדל"ן זה המדד לכל דבר שקורה — הצלחה, כישלון, הימור נכון, הימור כושל, מה שיש ומה שאין. נדל"ן זה הפוליטיקה, זו החברה, אלה היחסים הבינאישיים. בחור פוגש בחורה. השאלה הראשונה שנשאלת: יש נדל"ן או אין נדל"ן?"

...

"אלה שיש להם נדל"ן — מדברים על נדל"ן. הם שיחקו אותה. אז הם רוצים להראות לכולם שהם שיחקו אותה. נדל"ן שלא מדברים עליו — האם הוא קיים? הנדל"ניסטים מתפארים בנדל"ן שלהם כמו שג'יגולו מתפאר בכיבושיו. עוד דירה ועוד דירה ועוד דירה. נו, ומה עוד? זה הכל? בטון, קצת טיח ומרצפות עשויות שיש? על זה כל הרעש?"

ואז זה מדבר על הורים וסבים בישראל שצאצאים רואים אותם בתור "פוטנציאל לחצי דירה" (כלומר זה כל מה שיש להם בראש כשהם רואים אותם). ואיך כבר בלוויה הם מחלקים את השלל בראש ועושים תכנונים
"לשמור על הדירה? למכור אותה? יִתְגַּדַּל וְיִתְקַדַּשׁ שְׁמֵהּ רַבָּא, בְּעָלְמָא דִּי בְרָא כִרְעוּתֵהּ וְיַמְלִיךְ מַלְכוּתֵהּ בְּחַיֵּיכוֹן וּבְיוֹמֵיכוֹן, וּבֵּנָדְלַ"כוֹן וּבֶּדִירָתְכוֹן וּבֵּפֵנְטְהַאוּזְכוֹן וּבֵּדוּפְּלֶקְסְכוֹן וּבֶּתְשוּאוֹתֶיְכוֹן, בֶּצָהָלָה וּבֶּרַמָת אָבִיב וְאִמְרוּ אָמֵן. כולם ביחד — אמן.

אמן שאנשים יפסיקו לדבר על נדל"ן"

ברור שזו כתבה היתולית. לדעתכן יש בה גם שמץ של אמת? (אני לא גרה בארץ אז קשה לי לענות - אבל חושבת על זה במקום שסביבי)

ובכל מקרה שאפו ענק לכותב הזה שנדמה לי שלא קראתי אף פעם והוא כותב מדהים בעיני.

michal@gal

Active member
מנהל
לא כל האנשים במדינה

בסביבה שלך אף אחד לא מדבר על נדל"ן, אבל אולי זה בגלל שכולנו "בעלי בתים" כבר הרבה שנים, והילדים עוד לא הגיעו לשלב הזה.
&nbsp
מצד שני, יכול להיות שזה נושא שיחה מקובל ב"מדינת תל אביב".

עדיקים

Active member
גם בסביבה שבה אני גרה לא מדברים על נדל"ן

גם אצלנו יש הרבה בעלי דירות אבל יש גם דירות מושכרות (אחוז קטן יותר), לא שומעת דיבורים לא מבעלי נדל"ן ולא משוכרי דירות. בקיצור לא מבינה על מה הכתבה.

mykal

New member
אובססיה לנדל"ן?

נראה לי שהנושא כפי שמוצג, מדבר או ברמה של אנשי עסקים,
שאכן רוכשים דירות להשקעה,
או ברמה של עשירי ת"א שרוצים השקעה מניבה--
כ לחסוך בבנקים זה כבר מזמן לא חוסך, כ"כ הרבה מיסוי וכ"כ מעט ריביות בחיסכון
שבאמת לא כדאי.

מנקודת מבטי, הייתי רוצה שלכל אחד מילדי תהיה דירה, שיוכל לגוור בה.
ומכון שמשכנתא היא הוצאה גדולה--היא בכ"ז עדיפה ע"פ תשלום שכר דירה.
גם מפני שאם זו דירה שלי, יש אופציה לתקן ולשפץ לפי צורך, בעוד בדירה שכורה,
תתחנן בפני הבעלים שיסדרו אביזרים בדירה שהיא שלהם.
וגם מפני שבתשלום משכנתא בסוף הנכס הוא שלך, בשכירות לעולם תשלם
והמחיר מאמיר.

אבל שיחות כמו בכתבה לא במחוזותינו.

debby12

New member
מנהל
הכתבה מתארת גם את ה"משקיעים בנדל"ן"

וגם את אלה שמרגישים בחיים לא יהיה להם נדל"ן (מינימלי - למגוריהם שלהם, לא כ"השקעה")

אז זה לא רק המשקיעים. היא מתארת קוטביות בין ה"משקיעים" ל"אלה שמרגישים בחיים לא יהיה להם נדל"ן"

mykal

New member
רק חסר המשפט הכואב

שמשקיעי הנזל"ן נעשו כאלה א רק מהשקעה פרטית וישרת דרך, אלא מהרבה 'הזדמנויות' לא ראויות (Pכמו תחכום במיסים ועוד)
והם בהחלט אלה שגם גורמים לחלשים שלא יוכלו לממש חלום לנדל"ן.
אפילו לא למגורים.

mykal

New member
ואולי רק עוד משפט אחד--

לכן המחאה החברתית, היתה מחאה גורפת ובצדק,
רק שמארגניה מינפו עצמם פוליטית והאש להשגים דעכה בפוליטקה הקטנה והמכוערת.

האמת שאצלנו במשפחה הקטנה שלנו הדיעות חלוקות...

בעלי למשל נכנס להיסטריה מזה שכל אלה שאנחנו מכירים במקום המגורים שלנו בחו"ל קנו דירה ושרק אנחנו למעשה לא קנינו. בעיני הוא פחות מסתכל על זה בראייה מרחבית של לא צריך לעבור דירה ושיש מקום קבוע לגור בו אלא יותר כאל סמל סטטוס.
&nbsp
אני לגמרי עדיין לא שם, עוד לא החלטנו אם נשארים או לא. יש לנו עוד שנתיים סגורות כרגע ואם לקנות זה יהיה ממש מחוץ למנהטן ומחייב נהיגה ואני לא מתלהבת מהעניין,בלשון המעטה.
&nbsp
שלא לדבר על זה שלא רואה טעם לעשות דבר כזה כל עוד אנחנו בטיפולי פוריות וההוצאות שלנו בשמיים.
&nbsp
&nbsp

yuliyuli1

New member
שטויות

אצלנו זה היה נושא "חם" כשחיפשנו דירה, ומהרגע שקנינו (כבר כמה שנים טובות) זה מאחורינו ורחוק מלהיות נושא לשיחה בבית שלנו.

אצלנו הדיון בנדל"ן הוא כמעט יומיומי מאחר ואנחנו מחפשים דירה

אבל זה בעיקר דיון עם בן זוגי הרבה הרבה פחות עם המשפחה המורחבת.
לפעמים אם אנחנו רואים דירה שווה, אני מתייעצת בעבודה אם היא כדאית או לא ואז זה גולש לענייני מי קנה דירה לאחרונה ובכמה.
הנושא בדר"כ לא עולה בשיחות ע"י אחרים.

כפרקי

New member
יש ועוד איך!

במשפחה של בעלי, נדמה שדיבור על נדל"ן זה ממש תחביב. בעיקר של הבנים אבל לא רק.
כולם בעלי דירה אחת.
אוהבים להשוות - מי קנה לפני העלית מחירים ומי אחרי וכמה הוא נדפק, כמה שווה הנכס שלהם היום, עוד כמה שנים למשכנתא, חייבים שיפוץ, יצא יפה? חבל שלא עשיתם אחרת... אם חבר או קרוב משפחה קונה/מוכר/משפץ אוהבים להכנס לכל הפרטים הקטנים - למה מכר, בכמה, איפה קנה, בכמה, נשארו באותו אזור? למה לא לעבור כבר לעיר אחרת 'טובה יותר'? למה שיש כזה, למה מרפסת תלויה...
ואם כבר יש פירגון אז 'טוב, נו, הם לקחו מעצבת...'
אין לזה סוף.
&nbsp

למעלה