שאלות ותשובות עם ד"ר דני חמיאל

chooselife

New member
הגיעו התשובות מד"ר חמיאל../images/Emo13.gif

מה שלומכם אנשים- הגיעו התשובות לשאלות שהעברתם אלי במסרים ופוסטים. לפני הכל- מעט רקע על האיש
ד"ר דני חמיאל הוא פסיכולוג קליני ורפואי מדריך. מנהל את היחידה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במרפאה לבריאות הנפש רמת חן (שרותי בריאות כללית ואוניברסיטת ת'א) ובמרכז חוסן השייך לעמותה לילדים בסיכון. ומלמד במכללה האקדמית ת'א יפו. מפעיל כרגע יחד עם עוד 3 קולגות אתר www.minustress.com שמלמד התמודדות עם חרדת בחינות. זה לא אתר לקבלת אינפורמציה אלא ממש אתר בו מתבצעת תוכנית התערבות בחרדת בחינות בקשרי מיילים. משך ההתערבות כחודשיים. כרגע ההתוכנית במסגרת מחקר (המודרך מקבל תקליטור התמודדות עם מתחים ומכשירון ביופידבק זעיר,וממן אותן בתשלום של כ 30 ש"ח). התוצאות הראשונות של הפרויקיט נראות מאוד מבטיחות. מלבד זה הפרויקט המרכזי בו הד"ר עוסק כיום, במרכז חוסן, הוא פרויקט של הכנסת כלים קוגניטיביים התנהגותיים למערכת החינוך. כרגע המרכז מבצע פיילוט ב6 בתי ספר בת'א, יסודיים ותיכונייים. ועכשיו לתשובות
1 שאלה לד"ר חמיאל. אני בת25,כבר שנתיים סובלת מהפרעת חרדה שמתבטאת ברוב הפעילויות מחוץ לבית,כגון כניסה לקניונים,חנויות,מסעדות,בתי קפה וכו וכו....תחושות פיזיות(דופק מואץ,סחרחורת,חוסר יציבות,חוסר ריכוז ורצון ללכת במהירות מהמקום) החרדה אינה ממשהו ספציפי מלבד החשש מהתחושות הפיזיות עצמן שמלוות את החרדה(והחשש הזה הוא שמביא אותי שוב ושוב למצב החרדתי). רציתי לדעת האם וכיצד טיפול קוגנטיבי יכול להועיל במצב כזה? וכמובן שאשמח לקצת הרחבה בנושא הטיפול הקוגנטיבי עצמו ומהו תשובה: שלום, את סובלת מהתקפי חרדה הקשורים במקומות הומי אדם או מקומות סגורים. הפחד שלך הוא אומנם מהסימפטומים אך זה כמעט אף פעם לא מסתיים בכך. מה מפחיד בסימפטומים האלו? אם היית רצה למשל ומרגישה את אותם הסימנים, לא היית מבוהלת מכיון שהיית אומרת לעצמך שיש לך הסבר להם – שהם נובעים מהמאמץ שלך. הבעיה כאן היא הפרשנות שלנו לסימנים האלה. אין לנו הסבר טוב ואנחנו נבהלים מהם. מה זה אומר? מה השתבש אצלי שגורם לי להגיב בצורה כזאת? הפרשנות היא כאן הקריטית ולכן טיפול קוגניטיבי שעובד על הפרשנות יכול לעזור. התקפי חרדה הינם אזעקות שוא של הגוף. האדם מפרש בטעות את המצב כמסוכן (בגלל חרדת הציפייה שיהיו התקפי חרדה במקומות האלה) והגוף מגיב כמו שהיה מגיב בגו'נגל במצב של סכנה. ברגע שאדם לומד להבין זאת הוא מפסיק לפחד מהמצב הזה שכן הוא מובן לו. הוא לומד להתבונן בו מבחוץ ולחכות שההתקף יעבור. ברגע שהאדם מסכים שיהיה לו התקף חרדה (שכן הוא כבר מבין שאין בכך סכנה אמיתית אלא פחד בלבד) הוא נעשה פחות דרוך והוא מוריד באופן משמעותי את התקפי החרדה שלו. עם הזמן הדריכות ממשיכה לרדת והתקפי החרדה נעלמים. בטיפול הקוגניטיבי לומדים בעצם לזהות שהמנגנון שלנו הוא נסיון לשלוט ולהבטיח שזה לא יקרה, מה שבעצם לא בשליטתנו. בחלק גדול מן המקרים ברגע שאנחנו מוותרים על שליטה ועל הצורך שלנו לדעת בוודאות שלא יהיו לנו התקפים, ההתקפים נעלמים בהדרגה. הרבה פעמים נראה אצל אנשים עם חרדה את הצורך בשליטה בחיים גם במקומות אחרים. 2 כחלק מהבעיות שיש לי(דיכאון,חרדה והפרעת אישיות גבולית)אז יש לי דפוסי התנהגות מאוד שליליים.ביניהם,ההתמכרות שלי לקניות/סתם בזבוז כסף..איך אפשר כן להפסיק עם זה?זה אפשרי להגיע לשליטה עצמית מלאה? אגב,אני בטיפול פסיכולוגי. תשובה: קודם כל אני שמח שאתה נמצא בטיפול פסיכולוגי ואני ממליץ לך להמשיך בכך. יש מספר גישות לטיפול בבעיה זו. בגישות דינאמיות מנסים להבין את המקור ההסטורי לבעיה זו ומנסים לפרק את המוקשים מהעבר שמשפיעים עלינו עד היום וגורמים לנו להתנהג בצורה שאינה מועילה לנו ועלולה גם לפגוע באחרים. גם הטיפולים הקוגניטיביים החדשים שקיימים היום מתייחסים לעבר ולמקור הבעיה אך עיקר עיסוקם הוא בהגמשת מנגנוני ההתמודדות של האדם בהווה. הם מנסים לברר מדוע האדם צריך היום, לעשות זאת. למשל קיימת אפשרות שהאדם מרגיש צורך לפצות עצמו על מה שהוא מרגיש שלא ניתן לו בעבר ולכן הוא קונה וקונה. הטיפול הקוגניטיבי יזהה סכמה או צורת הסתכלות על העולם של "זכות". כלומר "מגיע לי". הוא ינסה לעזור לאדם לזהות מה הוא באמת רוצה להשיג. בדרך כלך זה לא עוד בגד או תכשיט אלא למשל אהבה או הערכה. הטיפול יעזור לו ויכוון אותו להשיג זאת בדרך אחרת. בכל מקרה מכיון שאתה נמצא בטיפול אני בטוח שאתה דן בבעיות אלו מנקודת המבט של סוג הטיפול בו את משתמש. ניתן לשפר יכולת שליטה באופן ישיר בעזרת ביופידבק, שיטה שמלמדת אותך לזהות מתח בגוף ולשלוט עליו. השליטה על המתח עוזרת לנו לעצור התנהגויות שמועצמות במצב של מתח ולכן גם זה יכול להיות רלבנטי לך. יחד עם זאת זה יכול להיות רק כלי עזר בטיפול ואין זה הטיפול כולו. 3 שלום, שמי ליאת,אני בת 21 ,חיילת בצבא. אני עכשיו בקורס של 4 חודשים,שנשאר לי חודש לקראת סיום הקורס. (אני עתודאית ,לכן התגייסתי מאוחר בגיל). קצת לפני הצבא,ובצבא זה אושר רשמית שאני סובלת מחרדה חברתית ודיכאון. דבר שיש לי מגיל 6 , רק לא אובחנתי ולא הייתי בטיפול. כשהתגגסתי לצבא והתחלתי את הקורס הלכתי לקב"ן, שבמקרה שלי זו קב"נית. סיפרתי לה מה שעובר עליי, את התקפי החרדה, וקשיי תקשורת ,שקשה לי לדבר עם אנשים ולפנות אליהם ולדבר מול קהל ולפנות אל אנשים ושאני בודדה ואין לי חברות,ויש לי הפרעות בשינה,והיא אבחנה שיש לי חרדה חברתית, ודיכאון. היא הפנתה אותי לפסיכיאטר בצריפין, שהוא נתן לי כדורים שנקראיפ פלוטין. הם היו מאוד חזקים ולא הרגשתי טוב, אז הוא החליף לי לציפרלקס. אותם אני נוטלת במשך שבועיים כבר. כמו כן, אני במעקב אצל הפסיכיאטר בגלל הכדורים, ויש לי פגישה אחרי חודש. אני גם בפגישות שבועיות עם אותה קב"נית. הייתי אצלה רק 3 פעמים בערך בשיחותץ היכרות, והיא אמרה שהיא אחראית על הטיפול הפסיכולוגי שהוא טיפול התנהגותי קוגנטיבי. והיא אמרה לי בגלל שעוד חודש הקורס מסתיים לא כדאי להתחיל בטיפול הזה,אלא רק בבסיס הקבוע בשירות שלי. האם היא צודקת? האם זה טיפול כזה מורכב? מה זה בכלל? האם זה רק שיחות? האם כדאי לחכות שהקורס יסתיים או כבר עכשיו להתחיל,האם זה יזיק? כי אני סובלת מאוד במצב הקיים,ועד שסוף סוף פניתי לטיפול פסיכולוגי, בבעיה שיש לי כבר 15 שנה, אני כבר רוצה להתחיל לטפל בה. אז מה לעשות ד"ר? תשובה: ליאת שלום, בכל סוג של טיפול פסיכולוגי רצוי להתחיל ולהמשיך עם אותו המטפל או המטפלת אלא אם כן קורה משהו לא טוב בקשר. אם היא לא תהיה המטפלת הקבועה שלך, יש בהחלט טעם לדבריה, לחכות עד שתגיעי למקומך החדש, מה גם שמדובר בבעיה ממנה את סובלת זמן ארוך מאוד. בכל מקרה כאשר מדובר בבעיה של חרדה חברתית (וגם בדכאון) רצוי מאוד שהטיפול יהיה קוגניטיבי התנהגותי. נסי לודא שזה גם יהיה סוג הטיפול אותו תקבלי בבסיס החדש שלך. במידה ולא, שווה לנסוע גם למרחק כדי לקבל את הטיפול הנכון מהמטפל (במקרה זה, המטפלת).

chooselife

New member
וההמשך../images/Emo13.gif

4 אני בן 32, לפני כשבעה שבועות, קרתה לי תאונת אופנוע, קיבלתי מכה בראש ואיבדתי את ההכרה לזמן קצר. מעבר לכאבים בגוף נדמה לי שאני מפתח משהו, מן כאב כזה שאני לא מסוגל להסביר. כבר שכחתי מה זה לישון כמו שצריך, אנשים מעירים לי כל הזמן על איך שאני ניראה, איבדתי משקל, איבדתי מסת שריר, אני עצבני, לא סובל חברה של אנשים, לא מתפקד בעבודה, כולם סביבי סובלים ממני, העיניים צורבות לי באופן קבוע, כאב ראש תמידי, סחרחורות, בקיצור אני מרגיש שאני נאכל מבפנים. מה זה צריך להיות?! כדי שארגע, לפני שאני מכסח מישהו, הניאורולוג נתן לי תרופה שמסממת לי את הצורה ואז אני ממש זומבי, אז הוא הפנה אותי לפסיכיאטר, האחרון הפסיק לי את התרופה, מאז שוב אני לא יודע מה זה שינה. הרופא טוען שזה פוסט טראומה, אבל חברים, עברתי טראומות בחיי תאמינו לי... סכנת חיים היתה מנת חלקי במשך תקופות ממושכות וחייתי עם זה נהדר. ר מה לעשות עם זה? יש סיכוי שזה קשור לתאונה?! תשובה: אם התופעות האלו התחילו אחרי התאונה, יש להניח שהם אכן תוצאה של התאונה. 7 שבועות הם עדיין זמן לא רב, ובהחלט יש עדיין סיכויים להחלשות הדרגתית בסימפטומים בעתיד. יחד עם זאת, לא נכון להזניח עכשיו את הבעיה. אתה מתאר פגיעת ראש ומי שמבין בזה קודם כל הכי טוב הוא הנוירולוג והנוירופסיכולוג שעוזר בדרך כלל באבחונים של בעיות כאלו. זה לא ממש התחום שלי, אך כאדם פרטי הייתי עומד על כך שיעשה ברור מעמיק לגבי אפשרות של פגיעת ראש כולל כל הבדיקות והצילומים הנדרשים והאבחונים הנוירופסיכולוגים. בהמשך אחרי שתהיה אבחנה מדויקת אפשר יהיה לעבוד נכון יותר גם תרופתית וגם פסיכולוגית אם יהיה צורך בכך. 5 למה בשיטה נחשבת ליותר יעילה משאר השיטות בטיפול בחרדות? במה השיטה שונה משאר השיטות ? ?מתי בתהליך הטיפול בשיטה זו מרגישים יותר טוב כשמה עוברים האם יש שלבים לשיטה? איך יודעים שיש התקדמות בשיטה? למה מומלץ לשלב את הטיפול עם תרופות? למה פסיכיאטרים לא ממליצים על זה ועל השיטה ? מדוע לא קיים בארץ כמו בארה"ב טיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי? האם אפשר לצאת מבעיה כמו חרדות בלי טיפול?ואם כן מה דרוש לכך ? למה קופ"ת חולים מאשרת רק 30 פגישות בשנה ?האם זה טווח הזמן שהטיפול בשיטה זו עוזר?למה חרדות ודיכאון כאלו נפוצות בדור שלנו?במה הדור הזה שונה? תשובה: שאלת כאן הרבה שאלות, אשתדל לענות עליהן אחת לאחת. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הינו הטיפול המומלץ בחרדה מכיון שמחקרית הוא הוכח כיעיל ביותר ביחד עם טיפול תרופתי. לעיתים יש צורך בשילוב שלהם ולעיתים אין צורך. אם החרדה סוערת מדי קשה לעשות את הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ולכן כדאי במקביל להתחיל בטיפול תרופתי. במצבים כאלו לעשות טיפול קוגניטיבי התנהגותי ללא תרופות, זה כמו לנסות ללמוד לשחות בים סוער. התרופות גם עושות את העבודה שלהם וגם מאפשרות לעשות את הטיפול הפסיכולוגי. בטיפול הקוגניטיבי לומדים לזהות את מודל התמודדות שיש לאדם שמאפשר את החרדה ומתחזק אותה. המטופל לומד מודל התמודדות גמיש יותר שמאפשר התמודדות טובה יותר. בטיפול בחרדה, כל זה נעשה ללא צורך בתובנות הקשורות בעבר והוא טיפול ממוקד וקצר יחסית. לכן, 30 פגישות הן מעל ומעבר בדרך כלל למה שדרוש בטיפול בחרדה, מה שנותן גם את התשובה לשאלה האחרונה שלך. יש בטיפול בהחלט שלבים והמטפל אמור לעצור מידי פעם כדי לבדוק יחד עם המטופל את יעילות הטיפול, האם הטיפול באמת מתקדם בקצב הנכון. השיפור יכול להיות לעיתים מהיר מאוד ולעיתים זה יקח מעט יותר זמן. בכל מקרה אם תוך חודש, חודשיים, אין שיפור של ממש, צריך לבדוק מדוע העסק לא עובד ולשנות כיוון בהתאם. אני מעריך שהיום פסיכיאטרים יותר ויותר ממליצים על שיטה זו מהסיבה הפשוטה שהיא זו שמומלצת בספרות המקצועית. מי שלא ממליץ לעשות זאת במקרה של חרדה, טועה לדעתי. לא הייתי ממליץ שלא להעזר בטיפול ולנסות לעבוד לבד, למרות שעקרונית מי שמכיר היטב את הפרעת החרדה יכול לעבוד עם עצמו. אין סיבה ללמוד את כל הדברים על עצמך ולא ללמוד מנסיונם של אחרים. זה יכול להאריך בצורה מאוד משמעותית את הסבל. בכל מקרה חרדה היא בעיה כרונית וחשוב לדעת זאת. אפשר למזער את הסבל כמעט ל0 ואפילו בחלק גדול מהזמן ממש ל0, אך הפוטנציאל לחרדה נשאר אצל מי שיש לו והחשוב ביותר הוא להכיר אותה ולא להבהל ממנה. כאשר מצליחים להגיע לכך, אין היא מהווה יותר בעיה בחיים. האם יש היום יותר חרדה – תמיד קשה לענות על שאלות אלו. בטוח יש היום יותר מודעות לבעיה זו, בעבר אולי פשוט היו מניחים שצריכים לחיות עם זה ולא קראו לכך תמיד בעיה. יתכן גם שההתרכזות היותר גדולה שיש היום בכלל ב"אני" גורמת לאדם עצמו להיות יותר חרד מדברים שהוא מגלה בעצמו ולהעצים אותם. 6 אני סובלת מחרדה עקב שימוש באל אס די חד פעמי , בכל אופן קיבלתי טרזודיל שלקחתי אותו פחות משבועיים והפסיכיאטר שלי החליט להחליף לי למרוניל , לקחתי חצי כדור באותו לילה של מרוניל ועברתי פשוט גיהנום באותו לילה של התקפי חרדה. לא המשכתי לקחת את המרוניל וחזרתי לקחת את הטרזודיל שעושה לי קצת טוב. שאלתי היא: האם טרזודיל הוא בכלל כדור שיכול להביא להבראה מהמצב בו אני נמצאת? כי לא שמעתי על אף אחד שמשתמש בטרזודיל לטיפול בחרדה. האם כדי להחליף את הכדור לרסיטל? אני נורא מפחדת מהתקפי החרדה שיגיעו בזמן הסתגלות לרסיטל? הודה על תשובתך, שרון תשובה – שרון, צר לי אך לא אוכל לענות לך על שאלה זו. אני פסיכולוג ולא רופא. אם יש לך ספקות תמיד יהיה נכון לקבל חוות דעת נוספת מפסיכיאטר נוסף. 7 אני על רסיטל 1 כדור ביום כבר קרוב לשנה. האם ישנה דרך לא תרופתית וזולה וקצרה לפתרון הבעיה? לפני שהתחלתי את הרסיטל הייתי אצל מטפל שעלה לי 400 ש"ח לפגישה, ותהליך הטיפול נראה ללא סיום ברור. תשובה- אם תהליך הטיפול נראה לך ללא סיום ברור, כנראה שהיית בטיפול דינאמי שכאמור אינו הטיפול המועדף לחרדה. יחד עם זאת גם טיפול קוגניטיבי אינו מספיק תמיד. בודאי ששווה לעשות אותו כי הוא עשוי לאפשר לך בעתיד לא לקחת תרופות. בכל מקרה גם במצבך היום, רוב הרופאים עושים נסיון אחרי כשנה להוריד את התרופות ולחלק גדול מהאנשים, החרדה אינה חוזרת. גם במקרה זה עדיף לעשות טיפול קוגניטיבי התנהגותי שכן הוא מבסס את השינוי ויוצר אצלך באופן ממשי מודל התמודדות טוב יותר עם בעיות החיים ותחושה שהדברים נעשים בשליטתך. הטיפול הקוגניטיבי הינו קצר מועד, הוא לא יהיה יותר זול לפגישה ולפעמים אפילו יותר יקר, אך בסה'כ מכיוון שהוא קצר, העלות הסופית לא יקרה והתועלת יכולה להיות מרובה.

שאלה בשוליים - יש מניעה להמשך לקיחת

תרופות נוסח רסיטל, כל עוד אין מופעי חזרה של התקפי חרדה?

chooselife

New member
גונג הד"ר אינו פסיכיאטר../images/Emo13.gif

מה שמוזר לי (וגם די מאכזב אותי האמת ) הוא אנשים ששאלו שאלות ואפילו לא טרחו לומר תודה לאיש שענה להם.

chooselife

New member
שאלות ותשובות עם ד"ר דני חמיאל

אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת להודות לד"ר חמיאל על הזמן והמאמץ שהשקיע בלענות לשאלות שהפנינו אליו, ולקוות שמדי פעם יקפוץ לבקר אצלנו- אין לי ספק שלכולנו כאן יש משהו לראות וללמוד- ואני מקווה שלחלק מכם שכבר לא מעט זמן מחפשים דרך לטיפול בחרדה מעבר לתרופות נטו, ימצא בשרשרו זה איזה כיוון חדש, אחר- שלפי דעתי האישית בהחלט כדאי לשקול אותו בתור אופציה. קריאה מהנה!

eyola

New member
שלום../images/Emo39.gif

מוזר לא כל כך היו עדיין התייחסויות לשאלות שאתם עצמכם שאלתם
מה קורה?! לא הודיתי או ציינתי שאני שמחה שקיבלנו "יד מקצועית" עוזרת מד"ר חמיאל ויש בזאת גם להודות לו רבות על המענה ההדרכה עפ"י הנסיון הרבה והשיתוף בידע הנרחב שלו איתנו. מוקירה

Dana351

New member
אכן מודה לד"ר על התשובות המפורטות

אבל אין ביכולתי להבין וליישם את העובדה שכאשר ניכנסיםלתוך התקף חרדה , ואת/ה נימצאים בפאניקה(דפיקות הלב ,כאבים בחזה והחשש שכל רגע עומדים לחטוף התקף לב ולמות)פשוט להבין שזה התקף חרדה ולנסות לא ל"שלוט" במצב אלא לזרום איתו ואז נירגעים. זה לא עובד ,אני טיפוס שצריך שליטה בחיים שלו וכשאני ניתקפת בהתקף חרדה אני לא יכולה "לזרום " עם זה ולהבין כי זהו רק התקף ולא על באמת. אני ניכנסת לפאניקה נוראית,ההגיון לא עובד יותר ,אני מאבדת כל כיוון,מתיישבת מנסה לנשום עמוק ,שותה מים אבל מרגישה את הכאבים ובטוחה פשוט בטוחה כי הנה כל רגע יגיע התקף הלב. אין לי את היכולות ,לעצור ולחשוב ולדעת שזה התקף מאחר ואי אפשר לחשוב בהגיון כאשר אתה נמצא בתוך התקף החרדה,אתה חווה אותו ורק הרגש פועל (הפאניקה). לכן לא מצליחה להתחבר לתשובתו של הד"ר בעניין הזה מאחר וזה פשוט לא עובד!

TאלמוגT

New member
תודה על התשובה

אהבתי את מה שנאמר בעיקר על כך שהמנגנון הוא לנסות "לשלוט" בזה-כשבעצם מדובר בתחושות טבעיות שפשוט נלחצים מהם...וברגע שמנסים להפסיק לשלוט במצב ולנסות לגרום לכך שזה לא יקרה....אז זה חולף.. תודה

למעלה