שלום חברים

jacolevi

New member
שלום חברים

27/03/2017 | 14:06
אני מבקש לקבל המלצה \חוות דעת על ד"ר יונתן קושניר מטפל ב CBT .
אודה לכם אם מישהו יכול לחוות דעה .
תשובה נא לשלוח במסר .
תודה רבה.

jacolevi

New member
אינני בטוח אפילו מה אני בדיוק מחפש

בסה"כ אני רוצה להפסיק עם החרדה הזאת שנמשכת כבר המון שנים , המחשבות שאינן מניחות . ברגע שקופצת לי מחשבה (תמיד , אבל תמיד משהו לא הגיוני ואפוקליפטי שלא יכול להתקיים במציאות) לראש ונתקעת שם קשה לי להוציא אותה או להתעלם ממנה . אם טיפול CBT יוכל לעזור לי לשנות דפוסי מחשבה ובעקבות כך את ההתנהגות זה יפתור לי בעיה גדולה שמעיקה כבר המון שנים.

שאלה

ז'אקו היקר,
עבורי, החלטה שאדם לוקח שהוא לא מוכן להמשיך כך ולסבול,
והוא רוצה שינוי, היא החלטה מרגשת.
זו נקודה חשובה בזמן.

ועולה אצלי השאלה
מה אתה רוצה לחוות במקום ?
מה יתאפשר לך שלא התאפשר עד כה?

jacolevi

New member
שלום ורדה

אני אנסה לענות . ראשית , להרגיש טוב אומר לא לכעוס על כל העולם , לא לראות הכל בצבעים אפורים/שחורים , למרות שאם נודה על האמת הפסימיזם שלי עזר לי להצליח בחיים העסקיים . אבל אלו דברים שהם די בשוליים ,זו אינה הבעייה העקרית .
העניין הוא שנמאס לי עם המחשבות שרצות , מחשבות לא הגיוניות שמנסות לנהל לי את החיים , הן לא מצליחות (לפחות עד עכשיו ) אבל זה מטריד ומפחיד וממאיס. לפעמים נדמה שזה כמו OCD , המחשבות הטורדניות דומות , ובעצם מה אכפת לי איך קוראים לזה העיקר שיהיו לי כלים יותר יעילים להתמודדות , יותר שליטה על המחשבות .

לא יודע כמה זמן נותר לי כאן וגם לא כל כך מעניין ,כי אני בחיים השגתי את כל מה שרציתי ושאפתי להגיע אליו אם לא למעלה מזה , אבל חלאס עם הטמטום הזה .

עקרון הכוונה החיובית

אתה כותב "חלאס עם הטמטום הזה"

לך יש קבלות על הצלחה
והישגים שאתה מציין שמוכיחים זאת,
אז זה בודאי לא טמטום.

בכל אחד מאתנו יש הרבה "חלקים",
חלקם יעילים חלקם לא,
חלק שחושש, חלק בטוח, חלק יצירתי וכן הלאה.
לכל החלקים שבנו יש כוונה חיובית עבורנו,
ואנו פועלים כפי שאנו פועלים.
זו תיאוריה הלקוחה מגישת הNLP.

החלק בך שמייצר מחשבות מטרידות
הוא אחד החלקים,
שמתנהל בצורה לא יעילה עבורך
ויחד עם זה הוא, כנראה, ממלא תפקיד חשוב בחיים שלך.

אם נקח לדוגמא ילד שרוצה דבר מה,
הוא צועק ובוכה, זורק את עצמו לרצפה, בועט לכל הכיוונים.
יתכן שבסופו של דבר הוא ישיג את מבוקשו.
ההתנהגות היא שלילית - הכוונה - חיובית.
אם מבינים מה הכוונה החיובית של הילד -
אפשר ללמד אותו להתנהג אחרת - למשל, לבקש יפה.

הנחת יסוד ב NLP אומרת שלכל התנהגות יש כוונה חיובית עבור האדם.
הבנת הכוונה החיובית, הבנת התפקיד שההתנהגות ממלאה,
היא צעד חשוב בדרך לשינוי.
זה תהליך שבד"כ נעשה עם מנחה NLP
או לבד, בהרבה רגישות וכבוד כלפי החלק המדובר.

jacolevi

New member
ראשית תודה על העידוד

ברור שההצלחה שלי אינה טמטום , אבל המחשבות השליליות שממררות לי את החיים לפעמים , הן אלו שאני מתייחס אליהן כפי שכתבתי , טמטום וטפשות מיותרת.
ככה אני רואה את זה .
וכמו שכתבתי לך , הפסימיות /ריאליזם שלי לא זה מה שמפריע לי , אבל הקוץ הזה שתקוע לי בצואר, שתמיד מזכיר לי שהוא קיים ושבא לומר לי , "אני כאן ולא תיפטר ממני ,לא תמיד אציק לך אבל אני לא מתכוון להעלם" .

הקוץ שבצוואר

אתה מאד ריאליסטי ושכלתני
ועל אף זאת משתמש בדימוי מאד מעניין
"הקוץ הזה שתקוע לי בצואר"
זה דבר שאי אפשר להתעלם ממנו,
קוץ הוא דבר שגורם לכאב...
ויחד עם זה יש בכך דבר מעודד, משום שקוץ אפשר לשלוף.
וכמעט מיד, כשמוציאים אותו הכאב נעלם, המקום נרפא.
אז שאל את עצמך
איך הקוץ הגיע לשם?
מה הקוץ הזה רוצה ?
מה התפקיד שלו ?
למה הוא שם?
למה דוקא בצואר ?
ובהמשך
איך אפשר לשלוף את הקוץ ?
מה צריך לעשות?
ממש כאילו היה שם קוץ.
לפעמים, פעולה בדמיון יכולה לעזור היכן ששכלתנות לא מצליחה.

jacolevi

New member
למה דווקא בצוואר ? זה כנראה מהביטוי pain in the neck ,

ללא התכוונות ספציפית . ואם נמשיך בקו ההתייחסות שלך לעניין , מה הקוץ הזה רוצה ? ומה התפקיד שלו ? זו שאלת השאלות בסוגיה הזאת והייתי במשך תקופה ארוכה בטיפול אצל פסיכולוג מומחה וגם הוא ניסה לברר את פשר הבעיות האלו שלי , ממה זה נובע וכ"ו וכ"ו , וראיתי שאנחנו הולכים סחור סחור אבל לא מגיעים למסקנה כלשהי , שאז החלטתי לחתוך עניין (תיכף תשאלי למה להשתמש במילה הזאת , לחתוך
חחח.. סתם בצחוק ).
לא כל דבר פתיר בחיים האלה ואותי זה לא ישבור , בינתיים עד עכשיו לפחות .
ונכון - אפשר להגדיר אותי בין היתר כריאליסטי ושכלתני , נו אז מה , אני בן אדם כמו כולם , אז כואב לי ואני מנסה לפתור זאת ולא בטוח שאצליח . לגבי שימוש בדמיון, הדמיון שלי מאוד מפותח ואני מאוד אוהב להשתמש בו , עוזר לפתור המון סוגיות .
ושוב מעריך את ההתעניינות והרצון לעזור

מחדדת

הכוונה אינה לברר ממה זה נובע
השאלה "מה הוא רוצה?" מכוונת ל"מה הוא רוצה להשיג?"
על איזה צורך ההתנהגות עונה?
מה היא משרתת?
כמובן שהתשובה אינה טריויאלית
אלא דורשת הקשבה פנימה.

jacolevi

New member
שאלה מאתגרת , צריך קצת להתעמק בה .

מה שכן, אני בכלל לא בטוח שכל תופעה רגשית שקוראת לאדם באה למלא צורך מסוים בהכרח , אני די בטוח שבדיוק כמו שמחלות מסויימות, לאו דווקא מחלןת נפש נמצאות חבויות אצל אנשים מסויימים והן צריכות חיבור של מספר סיבות על מנת שתפרוצנה ולפעמים מספיק גרוי קטן ע"מ לשפעל את המחלה , יכול להיות שהפרעות נפשיות פורצות כתוצאה של אירוע או שרשרת אירועים שגורמות להפרעה להתפרץ . לא צריך להוציא מכלל אפשרות את העובדה שחרדה היא מחלה ככל המחלות וזה שאינה מוגדרת ככזאת עדיין לא אומר שהיא לא מחלה . המדע הלוא יודע מעט מאוד על המוח שלנו ויש כל הזמן גילויים חדשים .
יכול להיות שמשהו במנגנון של fight flight or freeze אצלי פגום או רגיש יתר על המידה ובגלל נסיבות מסויימות מגיב כמו שמגיב . לך תבין.

ובשפה חיובית

לז'אקו,
כתבת שאתה רוצה
"לא לכעוס על כל העולם , לא לראות הכל בצבעים אפורים/שחורים"
האם אתה יכול לנסח את המשפט ההפוך? החיובי?
כלומר: מה אתה כן רוצה ?

jacolevi

New member
רוצה להפסיק לפחד , רוצה להפסיק לחשוב מחשבות לא הגיוניות

לא רוצה להיות עבד לפחדים שלי . והפחדים לא באו סתם . זה תמיד כתוצאה מסתם איזה אירוע שמפורש בצורה לא נכונה כמו הרבה חרדות אחרות .
את יודעת מה , כשהייתי בכיתה א' אני זוכר כמו שהיה זה היום , עמדנו מספר ילדים והרגזנו איזה שומר בבניין לידנו ,עד שכנראה נמאס לו והא התחיל לרדוף אחרנו , כולנו נבהלנו והתחלנו לרוץ , לבסוף כולם ברחו חוץ ממני , הרגליים פשוט נטעו במקום ואני פשוט קפאתי ולא יכולתי לזוז .האמיגדלה שלי הייתה כבר אז עשתה לי בעיות
.
בששת הימים(שירתתי בגולני הייתי חייל קרבי) עברתי חויות כאלה שבדיעבד איני מבין עד היום איך זה פשוט לא הזיז לי, וגם היום אילו הייתי נדרש אין לי בעיה עם זה . ז'תומרת כל זמן שאני יכול לשלוט במצב אין לי בעיה , רוצה עושה -לא בא לי לא עושה , אבל במחשבות קשה לשלוט ובלתי אפשרי לקחת אותן לאן שרוצים (האמיני לי ורדה שאפילו שאני כותב זאת עכשיו זה גורם לי לתחושה לא טובה ). אז או קיי, יש טכניקות לעניינים האלו ואני מכיר אותן אבל אף על פי כן זה מפחיד ומרגיז.
אולי ישתילו לי אמיגדלה חדשה ונגמר עניין
.
שבת שלום לך ולכל החברים

שינוי ניסוח

התת מודע, הוא זה שמנהל אותנו מתחת לפני השטח.
אחת מתכונותיו הוא אינו מבין שלילה,
כשההגדרה היא להפסיק לפחד - הוא קודם כל צריך לפחד
כי הוא לא יודע מה זה "לא פחד"

כדי להשיג את מה שרוצים ולהפיק תוצאות,
אותן התת מודע מייצר,
צריך להגדיר לו במדויק
ובשפה חיובית, למשל:
להרגיש בטחון
להרגיש שמחה.

אם כך, יש להגדיר מה אנו כן רוצים להשיג,
ואתה מוזמן לעשות זאת, במילים שלך.

למעלה