חג סוכות שמח לכולם, האם מישהו כאן עבר טיפול DBT?

alice1803

New member
חג סוכות שמח לכולם, האם מישהו כאן עבר טיפול DBT?

אשמח לדעת אם יש לכם אינפורמציה על מטפלים ב DBT?
והאם יש השתתפות כלשהי מקופת החולים (אני במאוחדת)? כי אני יודעת שזה טיפול נורא יקר.
אני לא חושבת שטיפול פסיכולוגי משפיע עליי כל כך, הייתי בטיפול שנתיים, אומנם לפני 6 שנים, אבל זה ממש לא הועיל לי, מובן שגם נטשתי את הטיפול, כלומר זה נחמד לשוחח ובלה בלה, לספר מלא דברים, לעצור בשביל לבכות, ושכל הזמן יקשיבו לך מבלי להתווכח, אני חייבת משהו אחר, בקיצור, אני נורא מתעניינת ב DBT.
הצעות?

alice1803

New member
היי

הייתי רוצה לברר איך זה הולך, כלומר אם אפשר לעשות את הטיפול באופן ציבורי, אז זה יהיה מעולה, כי אין לי הרבה כסף, אבל אם זה פרטי ועולה כמו פגישה פסיכולוגית (כלומר 300-400 שקל) למפגש שבועי, אז אני יכולה לעמוד בזה, השאלה כמה יקר זה? אני לא יודעת.

הסברים על דיביטי

הטיפול בדיביטי כולל ראשית טיפול פרטני שעלותו למיטב הבנתי כמו כל טיפול אחר.
בנוסף - יש קבוצות ללימוד מיומנויות, שלדעתי עלותן נמוכה יותר.
יש מקומות שמקפידים שהמטופלת (אדבר בלשון נקבה כי מדובר יותר במטופלות) תשתתף גם וגם (גם בפרטני וגם בקבוצתי) (במכון "אופק" למשל).
בהרבה מקומות יש פחות משתתפות בקבוצות, ויותר שמקבלות טיפול פרטני בלבד.

לפני כמה שנים משרד הבריאות ערך השתלמות של 5 ימים ל 100 מטפלים בשירות הציבורי, כך שלהערכתי יש מטפלי דיביטי בהרבה מרפאות לבריאות הנפש בארץ, כולל כמובן באיזור המרכז.
את יכולה לטלפן למרפאות שבאיזור מגוריך ולברר אם יש טיפולי דיביטי אצלם.
בהמשך - תפני לרופאת המשפחה שלך ותבקשי הפנייה למרפאה

הפלוס במרפאה ציבורית שההחזקה יותר טובה, כך שאם יש גם פסיכיאטר וגם מטפל דיביטי הם יכולים להיות בקשר הדוק וטוב.

מחקרים הראו שהטיפול , למרות שהוא לא קצר (בסביבות שנה וחצי עד שנתיים) הוא לא יקר בהשוואה לאלטרנטיבות.

אם עולות שאלות נוספות - אשמח להתייחס

alice1803

New member
וואוו תודה רבה על ההתייחסות

הבעיה שלי עם מרפאות ציבוריות, זה שבטח אני אשב בכל מפגש מול מטפל אחר, ויש לי בעיה לסמוך על אנשים, ולהיחשף בכל פעם מחדש, זה קשה לי נורא, כי אני אדם ששומר על הפרטיות שלו, והסיכוי שאני יחלוק עם כל העולם את הבעיות שלי, יהיה קשה מנשוא, לכן כפי שציינת, רובן הולכות לטיפול פרטני, כנראה בגלל זה.
תודה רבה על תגובתך, אני אנסה למצוא מטפל/ת באופן פרטי, אברר כמה זה עולה.
שיהיה לך המשך שבוע טוב

לא מכיר מצב שיושבים כל פעם מול מטפל אחר

בצד היתרונות של הטיפול הציבורי, יש בו גם חסרונות (פחות אפשרות לפרטיות, ואי יכולת של המטופל/ת לבחור את המטפל)
אבל התאור שלך "שבטח אני אשב בכל מפגש מול מטפל אחר" לא מוכר לי מהמרפאות הפסיכיאטריות הציבוריות שאני מכיר.
כשמטפל מקבל מטופל/ת לטיפול - המפגשים הם איתו לאורך הטיפול.

בכל מקרה, שיהיה בהצלחה

DBT לעומת CBT

ליורם צדיק,
תודה רבה על תשובותיך המקצועיות.
כמי שמטפל בסוג כזה של טיפול - האם אתה יכול לומר לאיזה מקרים
DBT יעיל ומה מיוחד בו ? במה הוא שונה מ CBT ?

תמיד שמח לספר ולהסביר על דיביטי

טיפול מאוד מועיל ומיוחד
שאני עוסק בו ומשקיע בו בשנים האחרונות

דיביטי1 - הרקע

DBT הוא שיטת טיפול שפותחה וגובשה ע"י פרופ' מרשה לינהאן Marsha Linehan בארה"ב.
DBT זה ראשי תיבות של Dialectic Behavior Therapy.

מרשה לינהאן התחילה בגיבוש השיטה כשעבדה עם נשים שניסו להתאבד או לפגוע בעצמן,
ובמשך הזמן שמה לב שרוב המטופלות האלה סובלות מבעיות בויסות הרגשי
ובמקרים רבים גם קיבלו אבחנה של הפרעת אישיות גבולית.

אחרי שגיבשה את השיטה היא גם יזמה וביצעה מחקרים שהוכיחו את יעילות השיטה
והיא כעת השיטה המבוססת ביותר והמומלצת במצבים של בעיות בויסות הרגשי
ומיישמים אותה גם במצבים רבים אחרים.

דיביטי2 - התיאוריה הביו-סוציאלית

מרשה לינהאן טוענת שבעיות בויסות הרגשי נובעות מצרוף של 2 גורמים:
1. רגישות-יתר ביולוגית
2. גדילה בסביבה לא מתקפת
כאשר ילד או ילדה, שיש להם רגישת-יתר שמקורה ביולוגי, גדלים בסביבה לא מתקפת - הם לומדים לא לסמוך על מה שהם מרגישים, ובמשך הזמן נוצרים קשיים בויסות הרגשי.

alice1803

New member
אני אתן לך דוגמא קטנה מחיי האישיים, לגבי סביבה לא מתקפת

כשהייתי בת שנתיים, אמא שלי עברה איזו טראומה (אחרי ניתוח), וכשהיא התעוררה היא לא זיהתה אותי, וגם לא את אבא שלי, כנראה שגם לא התייחסו אליה כמו שצריך, וחיכו שהיא תחזור לעצמה, ואני כנראה נשארתי קצת מוזנחת.
אולי בני משפחה באו לבקר וניסו לעזור לאבא שלי, אבל לא ממש עזרו, ואמא שלי הייתה במיטה, לא תיפקדה.
&nbsp
עכשיו, כנראה שהייתי בבית איתה כל התקופה, ואבא שלי עבד כל היום, והיא הזניחה אותי, שלא במתכוון, וכנראה היו מצבים שבהם היא ראתה אותי בוכה בלול, ובמקום להרים אותי, היא הסתכלה עליי מוזר, הסתובבה והלכה משם, כנראה חזרה לישון.
ואני שראיתי את אמא הולכת ולא מתייחסת אליי, ועוד במיוחד שציפיתי ממנה שתרגיע אותי, תתן לי נשיקה או חיבוק, גרם לי לנזק ובילבול, ואולצתי להרגיע את עצמי לבד, מבלי להבין למה.
כנראה שמאותו הרגע גם למדתי לא לסמוך על אף אחד, והתחילה אצלי בעיה קשה בויסות הריגשי שליוותה אותי לאורך כל חיי כילדה, ועיצב אותי.
אף פעם לא שאלו אותי איך אני מרגישה, או למה אני כל כך רגישה, לא ניסו לעזור לי, וגם לא ידעתי מי הבעיה שלי, וככה גדלתי.
כמובן שיש לציין שמאז ולאורך כל חיי המתבגרים לא סיפרו לי את מה שקרה עם אמא (שתהיה בריאה) אני גיליתי את זה רק לפני כמה שנים.

כשהפסיכולוג שלי הסביר על סביבה לא מתקפת

הרגשתי שזה מדבר אלי.
אמא שלי בנתה לעצמה תמונה משפחתית מושלמת וכשבאתי ואמרתי לה שאני עצובה היא לא קיבלה את זה ואמרה שאצלנו לא עצובים והכל בסדר

alice1803

New member
כמה פעמים השתיקו אותי כשהייתי עצובה, ושאסור להתלונן בחיים

גם לאמא שלי הייתה תמונה מושלמת בראש, ורק אני הייתי הכבשה השחורה שהרסה לה את הכל, אומנם עם השנים פתרנו את זה, אבל זה היה כבר מאוחר מידי, אני בניתי לעצמי אישיות מסוימת, אחת כזו שלא צריכה אף אחד, לא רוצה אהבה מאף אחד, ולא סומכת על אף אדם, אני מסתדרת לבד, תודה רבה ולהתראות.
&nbsp

על רגישות-יתר ביולוגית

יש טמפרמנט (מזג) שתינוקות נולדים איתו.
אפשר לראות שתינוק אחד הוא שקט חייכן, מסתגל בקלות
ןתחנוק אחר מאוד רגיש לרעש, רגשן, לעתים מרבה לבכות.
זו נטייה שמקורה ביולוגי.
זה גם יכול להסביר איך שתי אחיות שגדלו באותה סביבה לא מתקפת - ואחת פיתחה בעייה בויסות הרגשי (או הפרעת אישיות גבולית) והשניה לא.
(יש גם שאומרים שההורים של הבת הבכורה הם חסרי ביטחון וחרדים,
ואילו ההורות שלהם לילדה השנייה היא כבר הרבה יותר רגועה ובטוחה, לאחר שלמדו מהשגיאות שעשו עם הבת הבכורה.)

ואם זו רגישות-יתר שמקורה ביולוגי - האם אפשר לשנות משהו?

והתשובה היא: כן, אפשר לשנות.
ראשית אפשר להיות מודעים לרגישות היתר, ולמצבים ויחסים שמגבירים אותה.
וניתן גם לטפל ברגישות היתר ולחסן את המטופלת מפני פגיעות.

איך עושים את זה?
זו כבר האמנות של הטיפול, וזה נעשה רבות במהלך הטיפול בבעיות בויסות הרגשי בדיביטי.
לא בהוקוס פוקוס, אלא בעבודה קשה ומתמידה של הצמד - המטופלת והמטפל.

למעלה