שאלה דחופה לגבי פנייה למיון פסיכיאטרי

שאלה דחופה לגבי פנייה למיון פסיכיאטרי

שלום רב, אני במצב נוראי, בתהומות הסבל שאי אפשר עוד לתאר. אני לוקה בחרדה ודיכאון, בדגש על חרדות נוראיות, או.סי.די, ובימים אלו נמצא במצוקה שמרגישה כמו לחיות בגיהנום, רגע רגע, דקה דקה.
אני שוקל לפנות למיון- אבל מפחד שיאשפזו אותי. האם פנייה למיון פסיכאטרי מובילה לאשפוז? אני לא במצב פסיכוטי או פוגעני...
תודה

עזרה דחופה במצב של סבל נוראי

לפוגת הסבל שלום,
במצב של סבל נוראי - אם אתה לא בטיפול מרפאתי, המחשבה לפנות למיון פסיכיאטרי זה לדעתי רעיון טוב.
במיון תוכל לקבל בדיקה פסיכיאטרית מיידית והתחלה של טיפול תרופתי, כאשר התרופות נגד חרדה פועלות יחסית מהר.
בעקבות הבדיקה הפסיכיאטרית תוכל גם לקבל המלצה לגבי טיפול שיחתי מתאים.
כמובן שצריך להתייחס לחשש שלך מאישפוז.
אז כמה הערות:
אישפוז זה פתרון אחרון ולא ראשון.
ברוב המקרים מנסים להגיע לשיפור דרך טיפול תרופתי ושיחתי.
אם המצוקה איננה יורדת, ולא ניתן להמשיך בחיים בבית, ניתן לשקול אישפוז מרצון, בהסכמת האדם.
אישפוז כפוי נעשה (בהתאם לחוק ) כשמתקיימים שני גורמים: האדם מסוכן לעצמו ו/או לאחרים, והוא במצב פסיכוטי.
אינני מוסמך לקבוע מה מצבך , בטח לא על פי כתיבת כמה שורות בפורום, אבל אם כדבריך אינך פסיכוטי או פוגעני - ניראה שאין תנאים שנידרשים להחלטה על אישפוז כפוי, ותוכל (כך אני מתרשם) לעזוב את חדר המיון בכל רגע ולחזור לביתך.
יש לציין שכיום, בעקבות הרפורמה, יש צורך לקבל הפנייה של רופא המשפחה, או של מרכז כמו מר"מ של הקוּפה, או מוקד של הקוּפה.
ייתכן שהקוּפה תעדיף לשלוח אותך לחדר מיון בבית חולים פסיכיאטרי ולא בבית חולים כללי, אבל אם תתעקש ולא תוותר - יש סיכוי טוב שכן יתנו לך הפנייה לחדר מיון בבית חולים כללי.
מקווה שעזרתי.
שיהיה בהצלחה.

תודה על התגובה. שאלה שעולה מתגובתך-

יש צורך בקבלת אישור או הפנייה כדי להגיע למיון?
ואם אני מגיע למיון בבית חולים פסיכיאטרי?
הרי מיון אמור להיות לשם פנייה דחופה, ללא עיכוב וכו'....

תודה רבה

פנייה למיון

עד כמה שידוע לי - הפנייה לחדר מיון בבית חולים פסיכיאטרי היא (בשלב זה) בחינם.
אתה יכול לדעתי להגיע גם למיון פסיכיאטרי בבית חולים כללי,
אבל אם תגיע בלי התחייבות מקופת החולים כניראה שייפתח לך חוב מול בית החולים, שיבוטל במידה ותביא התחייבות מקופת החולים לכיסוי הפנייה הזו.

ושאלה נוספת, אם אפשר

ושוב תודה על תגובותיך...

ואם אגש לחדר מיון, ובהנחה שלא יאשפזו אותי- האם הדבר בכלל יועיל לי? האם כל מה שעושים בחדר מיון זה לתת תרופת הרגעה?. אני כבר חודש ללא כדורים (הפסקתי על דעת עצמי), וזקוק להכוונה של פסיכיאטר, אולי להתחיל כדורים חדשים (לא כדורי הרגעה כמובן, אלא SSRI וכו'), אבל הפסיכיאטר היחיד שמצאתי (במסגרת הקופה), יקבל אותי רק עוד קצת פחות מחודש...ואין לי את הזמן הזה לחכות, הסבל הוא ללא נשוא. האם הפסיכיאטר במיון פסיכיאטרי (בבית חולים פסיכיאטרי ולא רגיל)- יכול גם לרשום לי כדורים לטווח ארוך? או להציע לי אלטרנטיבות אחרות? או רק כדור הרגעה?

תודה

jacolevi

New member
מה כל כך מרתיע אותך מאשפוז, ראית יותר מידי סרטים כנראה.

ראשית , לא מאשפזים כך סתם אף אחד ובודאי שלא בכוח . יש מקרים של אשפוז בכפייה אבל זה לחלוטין לא נוגע למצבך כפי שאתה מתאר אותו . ואם כבר מדברים על אשפוז זה יכול להתייחס בין היתר ובמיוחד לאנשים עם אפיזודות פסיכוטיות.
מה שלא ברור לי הוא , אם אתה מרגיש כל כך רע אז מדוע הפחד מאשפוז? סביר בעיני שאם מישהו מרגיש רע כפי שאתה מתאר לא אמור להפריע לו להתאשפז והעיקר שיוכל להפסיק לסבול .

אנסה להסביר

ראשית, הפחד נובע מאותן מחשבות מתרוצצות, בעלות גוון חרדתי, חסרות הגיון לרוב, מטובלות באו-סי-די חריף וכו'. הפרופורציה מעוותת לגמרי, לגבי כל שאלה או שיקול, או מהלך מחשבתי כלשהו. הבלבול המייסר שלט.
שנית, אינני יודע כמה אני בוטח באמצעים הפסיכיאטריים הממוסדים. בעשור האחרון ניסיתי עשרות כדורים, ממשפחות שונות, ובמרבית הזמן הייתי מטופל בכדור כזה או אחר, ובכמה פסיכיאטרים. האם הדבר עזר לי? לא. האם היו לי תופעות לוואי נוראיות אחרי גמילה מכמה כדורים? כן. האם אני אולי אף מרגיש שמצבי הורע, לאחר נטילת כ"כ ממושכת של כדורים? ייתכן מאוד.

תודה על תגובתך

אלישבע24

New member
אני סבלתי הרבה שנים מחרדות ואחכ דכאון קשה,קיבלתי את כל סוגי

הכדורים וכלום לא עזר לי,בגלל אובדנייות גם הייתי מאושפזת,אז אין לי המלצות אישיות טובות,אבל לפעמים שיחות עם איש מקצוע טוב ואבחנה למה אתה סובל מכל בעיה יכולה להיות הדרך לפתרון,אל תתיאש,תנסה למצוא איש מקצוע טוב.

שאלות של טעם

אתה שואל שאלות של טעם, ואני בטוח שהדיון הזה יועיל לרבים.
בהודעות הבאות אעתיק כ ל שאלה ואכתוב את תגובתי:

האם הדבר בכלל יועיל לי?

"ואם אגש לחדר מיון, ובהנחה שלא יאשפזו אותי- האם הדבר בכלל יועיל לי?"
זו שאלה שאין עליה תשובה. אפשר רק לקוות שזה יועיל לך
אני מטבעי אופטימיסט (ויש אומרים אופטימיסט ללא תקנה) כך שאין לי בעייה להאמין שזה יועיל לך.

האם כל מה שעושים בחדר מיון זה לתת תרופת הרגעה?

2. "האם כל מה שעושים בחדר מיון זה לתת תרופת הרגעה?"
בהחלט לא. הנושא העיקרי הוא להכיר אותך ולעשות הערכה עדכנית של מצבך. המצב יכול להשתנות, וייתכן שהטיפול שקיבלת והתאים לך בזמנו - איננו מתאים כעת.
הזכרתי את תרופות ההרגעה כיון שכתבת שהמצוקה והסבל גדולים, ובגלל שאלה תרופות שמשפיעות יחסית מהר.

אם הפסיכיאטר במיון פסיכיאטרי כול גם לרשום כדורים לטווח ארוך

"האם הפסיכיאטר במיון פסיכיאטרי (בבית חולים פסיכיאטרי ולא רגיל)- יכול גם לרשום לי כדורים לטווח ארוך? או להציע לי אלטרנטיבות אחרות? או רק כדור הרגעה?"
הפסיכיאטר יכול לרשום לך מרשם של טיפול תרופתי שהוא ממליץ עליו, ואתה תוכל להמיר אצל רופטא המשפחה את המרשם למירשם של הקופה. אם תיקח את התרופות האלה ומצבך יוטב - יש סיכוי טוב שיאשרו לך להמשיך בהן.
הפסיכיאטר יכול גם להמליץ לך על טיפול שיחתי או אחר, על פי ידיעותיו המקצועיות ועל פי ההערכה של מצבך.

שוב, תודה

אתה צודק- ראוי מאוד להפיץ את הדיון הזה כמה שאפשר.
כמעט בלתי אפשרי למצוא מידע על כל הקשור במיון פסיכיאטרי...

הודעה נבחרת

בגלל הענין שיש בנושא,
הוספתי את הדיון ל"הודעות נבחרות" בכלים ומידע.

יורם, ניסיון להבין

אשפוז כפוי מצריך את שני הקריטריונים, או שמספיק רק אחד? כלומר אדם חייב להיות גם מסוכן לעצמו / לסביבה וגם פסיכוטי? סתם אדם אלים שמאיים ברצח או בהתאבדות, אך אינו פסיכוטי - לא ניתן לאשפז אותו בכפייה?

מה אומר החוק

אינני משפטן, אבל אני מתעניין בנושאי אתיקה וחוק,
וגם כתבתי לא מעט מאמרים בנושאים אלה , בעיקר בכתב העת "רפואה ומשפט",
אז אביא את הדברים כפי שאני מבין אותם.
החוק הרלבנטי הוא חוק טיפול בחולי נפש, תשנ"א-1991
הסעיפים הרלבנטיים הם סעיפים 9 , 6 ו-5.

סעיף 9א' אומר:
. (א) שוכנע פסיכיאטר מחוזי על סמך בדיקה פסיכיאטרית כי נתמלאו באדם התנאים שבסעיף 6(1) ו-(2) וקיים קשר סיבתי בין שני התנאים האמורים, רשאי הוא להורות בכתב כי יובא לבית החולים וכי יאושפז בו בדחיפות.
ומה אומר סעיף 6?
(א) פסיכיאטר מחוזי רשאי להורות בכתב כי אדם יובא בדחיפות לבדיקה פסיכיאטרית, אם הובאו בפניו ראיות לכאורה כי נתמלאו באדם כל התנאים האלה:
(1) הוא חולה וכתוצאה ממחלתו פגום, במידה ניכרת, כושר שיפוטו או כושרו לביקורת המציאות;
(2) הוא עלול לסכן את עצמו או את זולתו סיכון פיזי מיידי;
(3) הוא סירב להיבדק בידי פסיכיאטר.
אז תת סעיפים 1 ו-2 מתארים מה שאמרנו: פסיכוטי ומסוכן (לעצמו או לאחרים) באופן מיידי. ולפי הסעיף הזה צריך שהפסיכיאטר יחשוב שקיים קשר סיבתי בין שניהם (כלומר - שהסיכון המיידי נובע מהמצב הפסיכוטי).

(אגב, סעיף 9ב' מתייחס למצב שהסיכון איננו מיידי, ואז צריכים להתקיים תנאים שמפורטים בסעיף 7, והתוצאה יכולה להיות הוראה לבדיקה כפוייה ולא לאישפוז כפוי.)

כיון שהפסיכיאטר המחוזי לא יכול להיות זמין בכל שעה ובכל מקום, ניתנה סמכות (בסעיף 5) גם ל"מנהל" (מנהל בית חולים, ובמקרים רבים מי שהמנהל הסמיך לכך - כמו רופא כונן) להורות על אישפוז כפוי מוגבל (ל 48 שעות) ואם יתרשמו שיש צורך להאריך את האישפוז הכפוי, יתקשרו מבית החולים לפסיכיאטר המחוזי והוא יהיה רשאי להאריך את האישפוז הכפוי.

סתם אדם אלים שמאיים ברצח או בהתאבדות, אך אינו פסיכוטי

בהמשך שאלת על "סתם אדם אלים שמאיים ברצח או בהתאבדות, אך אינו פסיכוטי - לא ניתן לאשפז אותו בכפייה?"
אז נפריד בין 2 האפשרויות -
מאיים ברצח
מאיים בהתאבדות.

לגבי אדם אלים שמאיים ברצח - למה לאשפז אותו בבית חולים פסיכיאטרי?
הפתרון המתאים במקרה כזה לדעתי - שהנושא ידווח למשטרה, שתחקור אותו באופן מיידי ותחליט אם יש צורך לעצור אותו עד להגשת כתב אישום. איום ברצח למיטב ידיעתי זו עבירה.

לגבי אדם לא פסיכוטי שמאיים בהתאבדות - זה נושא מורכב ומסובך, שיש בו הרבה הבטים, ובהתייחסות לאדם כזה יש הרבה אפשרויות, כולל הצעה לאישפוז מרצון או הפנייה לטיפול מרפאתי (כולל טיפול פסיכיאטרי ופסיכותרפי) , אבל למיטב ידיעתי אין במצב הזה אינדיקציה לאישפוז כפוי.

למעלה