שאלות לפסיכולוג הקליני ורפואי לירון אליאסוב

שאלות לפסיכולוג הקליני ורפואי לירון אליאסוב

אתם מוזמנים להעלות את שאלותיכם בהמשך
להודעה זו.
להזכירכם האירוח מחר, יום א', 6.4, 21:30 -23:00
ורדה

almogi

New member
האם חרדה מוכללת יכולה לגרום לשלשול ממושך?

קרובת משפחה בת 53 אובחנה כסובלת מחרדה מוכללת (בעיקר חרדת בריאות). תרופות SSRI הופסקו בגלל תופעות לוואי קשות. עברה טיפול דינאמי ארוך וכן CBT שעזר מעט. בשבועות האחרונים סובלת משלשולים קשים וכאבי בטן נודדים. הרופאים לא מוצאים שום סיבה פיזיולוגית (עברה בירור אצל גסטרואנטרולוג).
האם יתכן שהמקור הוא פסיכוסומטי ?

חרדה מוכללת

שלום אלמוגי,

חלק מהסימפטומים השכיחים בהפרעת חרדה מוכללת (GAD) הם בעיות במערכת העיכול. רבים מהסובלים מ-GAD סובלים גם מתסמונת המעי הרגיז שמתבטא בכאבי בטן, שלשולים וכולי.
הסיבה לכך נעוצה בין היתר בכך שהדאגנות המתמדת גורמת לעוררות כרונית של המערכת הסימפטתית (מע' הלחץ) ולהפרשה כרונית של הורמוני לחץ ועקב כך נוצרת הפרעה בפעילות של
מערכת העיכול. בנוסף, בהיותם דאוגים יתר על המידה, הם נוטים למיקוד יתר של מיחושים גופניים, מפרשים אותם באופן קטסטרופלי וכך נוצר מעגל שלילי שהולך ומחריף הן את הדאגה והן את
ההפרעה למערכת העיכול (אצל אחרים זה יכול להתבטא בכאבי שרירים, כאב ראש וכו').
אני ממליץ להתעייץ גם עם דיאטנית קלינית הן לגבי תזונה נכונה וגם יתכן שיש עוד בדיקות כגון הפרעות מטבוליות שקשורות ליכולת ספיגה שכדאי לבצע.
מכיוון שאתה מציין שנעשה בירור גופני מקיף קיימת סבירות גבוהה שמדובר בהיבט פסיכוסומאטי כחלק מ-GAD.

ma770

New member
חרא דה!

שלום ד"ר אליאסוב,
לפני שנתיים עברתי התקף חרדה קשה בעקבות שימוש בסם פיצוציות. מעבר לחרדה הקשה שליוותה אותי לאורך מספר שבועות,
התפתחה אצלי הפרעת או סי די שמלווה אותי עד היום. אני מנסה זמן רב למצוא תשובה לשאלה איך חרדה קשה ככל שתהיה, חד פעמית,
יכולה לגרום נזק נפשי קבוע? איך זה קורה מבחינה פסיכולוגית או גנטית? (האם פגיעה במרכז החרדה,האמיגדלה, יכול להיות בלתי הפיך? )
תודה

חרדה קשה

שלום ma770,
ראשית, תודה על התואר ד"ר, אבל אני עם תואר מ.א. (אף שאני מתכנן בעתיד הקרוב להתחיל דוקטורט).
לגבי שאלתך, ידועים מקרים של התפרצות הפרעות נפשיות קשות ואף מחלות נפש עקב שימוש בסמים.
מכיוון שזה לא תחום המומחיות שלי אני לא בקיא במנגנונים הנוירולוגיים והמוחיים המעורבים במקרים אלו.
ציינת שאתה סובל מ-OCD ולדעתי אף שהסיבה להיווצרות ההפרעה חשובה (ולפי שאלתך זה משמעותי עבורך),
לא פחות חשוב לטפל בהפרעה כי ניתן כיום לטפל בה בצורה טובה.
כיצד ה-OCD שלך מטופל כיום? האם הוא תחת שליטה או ששולט בחייך?

חרדות שהתחילו בגיל מבוגר

אני בשנות ה20 לחייובשנה האחרונה התחילו לי חרדות חזקות - חרדה לאבד את אימי, עד כדי סיוטים בלילה והיסטריה בכל פעם שהיא נוסעת.
חרדה עיקרית היא החרדה ממפגש רב משתתפים, דבר שמעולם לא חששתי ממנו בעבר. אני מפחדת לפגוש אנשים, מהאינטרקציה איתם ונכנסת להתקף חרדה ממשי שכולל קושי בנשימה, סחרחורות ועוד.

מה ניתן לעשות עם זה? חשוב לי לציין שאני מטופלת בDBT..

חרדות חזקות

שלום נועה של הים,
כשהחרדות משתלטות עלינו זו תחושה איומה. החרדה גורמת לתחושת שבריריות, כאילו העור שלנו נהייה דק יותר.
ואז מצבים שבעבר דוקא התמודדנו איתם נהיים קשים מנשוא.
כשאת שואלת מה ניתן לעשות "עם זה", אני מניח שאת מתייחסת לחרדה מלפגוש אנשים.
אז ראשית, התקף חרדה זה דבר מאוד לא נעים אבל לא מסוכן, גם כשהוא כולל סמפטומים של קושי בנשימה וסחרחורת.
התקף חרדה הוא כמו בטריה שמופעלת לפרק זמן מוגבל ובמרבית המקרים אינו יכול להימשך יותר מכמה דקות (בספרות המקצועית
מדברים על כך שהתקף חרדה יכול להימשך עד 40 דק' מקסימום, אבל מסיוני התקף זה עניין של כמה דקות לכל היותר). לכן חשוב
שתוכלי להסביר לעצמך שאף שהחרדה מאוד מפחידה היא לא מסוכנת ועוברת תוך פרק זמן קצר יחסית.
שנית, נראה לי שאת כבר עושה דברים בכיוון הנכון כי את נמצאת בטיפול. אני שמח לקרוא שאת מטופלת ב-DBT
ואני מניח שאת לומדת בטיפול דרכים שונות לווסת את עוצמת החרדה. ניתן כיום למצוא הרבה חומר כתוב על ויסות חרדה בכלל
וחרדה חברתית בפרט.
ה-DBT הוא מהטיפולים החדישים והמוצלחים שיש כיום לטיפול במטופלים הסובלים מקשיי ויסות.
אני חושב שחשוב שתהיי סבלנית עם עצמך ועם המטפל שלך ותזכירי לעצמך שהטיפול הוא תהליך שדורש זמן,
ועם הזמן תתחילי לראות תוצאות.

למעלה