אורחת בפורום - הפסיכיאטרית ד"ר סיגל אלון

אורחת בפורום - הפסיכיאטרית ד"ר סיגל אלון

שלום לכולם,

ביום א' ה 17.11 בין השעות 21:30 - 19:30 תתארח בפורום ד"ר סיגל אלון ותענה על שאלותיכם.

ד"ר סיגל אלון היא פסיכיאטרית בכירה העובדת במרפאה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ובקליניקה פרטית בקרית חיים.
ד"ר אלון עוסקת באיבחון וטיפול בהפרעות חרדה, הפרעות מצב רוח והפרעות אכילה.
050-2061104

אתם מוזמנים להעלות את שאלותיכם המופנות לד"ר אלון בהמשך להודעה זו,
התשובות ינתנו על ידי ד"ר אלון ביום א'.
מאחלת אירוח מועיל ומוצלח,
ורדה

שאלה לד"ר אלון

לד"ר אלון שלום,
מציעים לי תרופה כמו ציפרלקס
שאני שומעת שהיא מאוד פופולרית
אבל אני חוששת מ 2 דברים:
1. השמנה - שמעתי שזה גורם להשמנה
2. פגיעה בחשק המיני - גם על זה שמעתי
מה את אומרת?
היושבת

היי ד"ר אלון

אני סובלת מהתקפי חרדה על תקן יום יומי שהתפרצו לפני כחמש שנים לאחר לידת בני , נטלתי ציפרלקס + לניטין חצי כדור לפי הצורך והמצב השתפר פלאים תוך חצי שנה ואז לפי החלטתי בלבד הפסקתי מידית את התרופות .לא היו תופעות לוואי והעברתי תקופה נהדרת ללא חרדות וללא מחשבות טורדניות אבל בשנה האחרונה אני חשה חוסר שקט ,לעיתים עצבנות וקושי בנשימה בזמן העבודה ולעיתים אף בבית הדבר מקשה עליי ביום יום אני מבולבלת ומתקשה להתרכז ולפעמיים אף מרגישה מנותקת / משותקת וזה מאוד מוזר מאחר ואני מודעת לסיטואציה ולהרגשה המוזרה שלי. האם יכול להיות שאני שוב עוברת התקפי חרדה ?האם כדאי לשוב וליטול כדורים? והכי חשוב לי לדעת האם התחושות שהעלתי מוכרות כמאפיינים להתקפי חרדה ...........תודה רבה !

שלום למאוהבת בשלושה

קושי בנשימה הינו אחד מהסימפטומים של התקף חרדה. אולם, לשם מתן אבחנה של התקף חרדה יש צורך בקיומם של סימפטומים פיזיים נוספים שהאדם חש בו זמנית.
לשם אבחון המצב ממנו את סובלת כיום, עלייך להבדק ע"י רופא פסיכיאטר מומחה ובהתאם לקבל החלטה לגבי הצורך בטיפול תרופתי.

שלום ליושבת בגנים

ציפרלקס היא תרופה מאד יעילה לטיפול בהפרעות חרדה ודיכאון. כמו כל טיפול תרופתי ייתכנו לה תופעות לוואי. תופעות הלוואי קיימות באחוזים מסויימים לכל תרופה אבל לא בהכרח שאדם הנוטל תרופה יסבול מתופעות לוואי.
תיתכן עלייה במשקל אצל חלק מהמטופלים בציפרלקס. ירידה בחשק המיני גם היא קיימת באופן בולט יותר אצל נשים.
על פי נסיוני, אצל רב המטופלים היתרון והתועלת שבטיפול וההקלה על הסבל והסימפטומים עולים על החסרון שבנטילת הטיפול, אם בכלל יהיה כזה.
בהצלחה!

ירידה בתפקוד המיני

אני מוכן לתת אמון ברופא מקצועי,
ולקחת תרופה שהוא ממליץ עליה,
אבל אם יתברר לי שזה פוגע בתפקוד המיני
(באמת, לא בתיאוריה)
אז אפסיק את התרופה
ואבקש המלצה על טיפול אחר.
מנסיוני, טיפול נפשי איננו מוריד את התפקוד המיני.
נובח1

לד"ר סיגל אלון

קניתי את הספר "למה אהבה כואבת" של פרופ' אווה אילוז כי יש לי חרדה חברתית ואני חווה דחייה חברתית כסוף עולם מבחינת טעם לחיות, וכתוב בו שעל פי הפסיכואנליזה חרדה חברתית היא תוצאה של קונפליקט בין הסופר אגו לבין האיד, וזה נאמר בהקשר של קונפליקט הקיים בין הצורך בהכרה לבין הצורך באוטונומיה. ואני לא הבנתי כשלבחורה יש פחד כזה להתקשר לבחור שהיא מכירה כדי לא להפריע לו, ומצד שני היא מאוד רוצה שירגיש נאהב על ידה ונוח איתה אז היא רוצה לרצות אותו (רצייה חברתית) גם על ידי זה שהיא מכבדת את האוטונומיה שלו ומצד שני זקוקה לו וזקוקה גם לשמור איתו על קשר (כדי שהוא לא יברח ולא ישתעמם כדי שהוא לא יכיר אחרות), אז יש לה חרדה שהיא תוצאה בין סופר אגו לבין האיד. ואווה אילוז כותבת את זה בפרק שבו היא מדברת על קונפליקט שבין הצורך בהכרה לבין הצורך באוטונומיה, ואני לא הבנתי:

1. כשלבחורה יש קונפליקט בין הצורך שלה בהכרה לבין הצורך באוטונומיה אז הכוונה ב"הכרה" היא לצורך של הבחורה לקבל הכרה או בצורך שלה לתת הכרה ?

2. אם הכוונה במילה "הכרה" לצורך שלה לקבל הכרה, אז לא הבנתי מה הכוונה בצורך שלה לקבל הכרה ? איך היא רוצה לקבל הכרה ? ואיך הצורך שלה לקבל הכרה סותר את הצורך באוטונומיה ? האם הצורך שלה לקבל הכרה סותר את הצורך שלה באוטונומיה או את הצורך שלו באוטונומיה ?

3. אם הכוונה במילה "הכרה" לצורך שלה לתת הכרה, אז לא הבנתי מה הכוונה בצורך שלה לתת הכרה ? איך היא רוצה לתת הכרה ? ואיך הצורך שלה לתת הכרה סותר את הצורך באוטונומיה ? האם הצורך שלה לתת הכרה סותר את הצורך שלה באוטונומיה או את הצורך שלו באוטונומיה ?

אשמח לקבל הבהרות בהבנת הנקרא

שלום למוקה בננה

לצערי טרם קראתי את הספר המדובר וקשה לי להתייחס אל הכתוב בשאלה...

JOHNS8

New member
שאלה לד"ר אלון

האם יש לכם ברמב"ם טיפול קבוצתי לחרדה חברתית? ואם כן, איך מגיעים אליו?

טיפול במרפאת חרדה ברמב"ם

ברמב"ם ישנה מרפאה ייחודית לטיפול בהפרעות חרדה.
במרפאה נעשים טיפולים פסיכולוגיים פרטניים וקבוצתיים באוריינטציה של טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
הפנייה יכולה להיעשות דרך רופא משפחה או פסיכיאטר מטפל. מקבלים זימון לשיחת הערכה לשם בדיקת ההתאמה לטיפול במרפאה.
בהצלחה!

שתי שאלות

שלום לדוקטור.

1. האם תוכלי בבקשה להסביר ולעמוד על הדקויות שבין האבחנות "הפרעת אישיות גבולית" ו-"CPTSD"?

2. אם אני מאובחנת בהפרעת אכילה (אכילה כפייתית - בינג' ללא טיהור) ואף אושפזתי בעבר (אשפוז כושל ביותר), הייתי במשך שנים רבות ב-OA, ירדתי המון, עליתי המון (BMI 46) ומועמדת לניתוח לקיצור קיבה, שמותנה באישור פסיכיאטר שמומחה להפרעות אכילה - והפרעת האכילה שלי נוגעת לטראומה קשה שעברתי בילדותי (ג"ע ע"י אבי) - היכן כדאי לי להיות מטופלת - האם במרפאה להפרעות אכילה (מכון אגם לצורך העניין), במרפאה הבריאטרית (שלא ברור אם אנותח שם או לא), או במרפאה שההתמחות שלה בנפגעות תקיפה מינית? כי הטראומה שלי מורכבת מאוד והפרעת האכילה היא רק סימפטום שלה - סימפטום כבד משקל תרתי משמע, אבל סימפטום, והוא בא לצד מחשבות אובדניות, פגיעה עצמית, ואפיונים של בורדרליין ושל CPTSD. כרגע אני מטופלת במרפאה פסיכיאטרית אמבולטורית באחד מבתי החולים בארץ, והטיפול אינו ייעודי לתכנים שציינתי, וגם אין לי שם טיפול פסיכולוגי מסודר אלא רק פסיכיאטרי (והפסיכיאטרית האהובה שלי עוזבת בקרוב - מה שמחמיר את המצב שלי בהרבה).

מקווה שהייתי מספיק ברורה. תודה מראש

הפרעת אישיות גבולית ו-CPTSD

שלום לאלומת האור,
בתשובה לשאלתך הראשונה, אנסה להיות תמציתית מפאת קוצר הזמן. הפרעת אישיות גבולית הינה אבחנה מתוך ה-DSM (ספר האבחנות על פיו מקובל לאבחן את ההפרעות נפשיות) ויש לה קריטריונים ברורים. CPTSD אינה אבחנה של ה-DSM. אנו משתמשים במונח זה במקרים של אנשים שעברו טראומה קשה (כמו abuse מיני בתקופת הילדות) והפגיעה הנפשית בעקבות כך היא רחבה ועמוקה יותר מאשר סימפטומים פוסט-טראומתיים בלבד וכוללת גם מאפייני אישיות והתנהגות גבולית.
בתשובה לשאלתך השניה: עפ"י התיאור שאת מתארת, אני הייתי ממליצה לך לפנות ראשית להערכה במרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית.
מאחלת ומקווה שיהיה לך יותר קל

genric nick

New member
חרדות וטקסים

אני הולך לטיפול פסיכולוגי (התנהגותי קוגניטיבי), כך שהבקשה פה לייעוץ לא במקום טיפול
אלא חוד נוספת.

יש כמה דברים שדי מטרידים אותי בהתנהגות שלי:

1) אמונות תפלות- אני לאט לאט מסגל לעצמי אלף ואחת אמונות תפלות על דברים שיעשו לי את היום טוב או רע.
חולצה אדומה- סימן שיהיה לי יום מתוח בעבודה
נעליים מסוימות- הבחורה שאני יוצא איתה תהנה איתי
אוכל מסוים - הצלחה במשימה שאני עתיד לעשות

זה כנראה התנהגות שלי כנגד חרדה. כנגד דברים שאני חושש להאשים את עצמי ואז אני בונה לעצמי סמלים.
איך אפשר להפחית את זה? אני יודע שזה לא ראלי. אבל זה מציק לי.

2) כסף - אני חרד לכסף. לכן כל פעם שנאי מוציא כסף סתם, אני מלקה את עצמי.
יש מישהי שאני יוצא איתה, אני מתייסר שאני רק מזמין אותה. מצד שני, לא רוצה להתפס קמצן.
דוגמא יותר צורמת לי- יש לי ידידה שרמזה בצורה מאוד עבה שהיא רוצה לשתות בירה. אני לא רוצה קשר רומנטי איתה. בכל זאת הלכתי לקנות לה בירה מכספי.
זה אנקדוטה קטנה, אבל ה35 ש"ח האלה מייסרים אותי אחכ. למה עשיתי את זה?

3) לא נעים - אני עוש הרבה דברים כי לא נעים להעיר לאחרים.
השותף שלי עושה רעש על הבוקר עם הכלבה שלו - ואני לא מעיר כי כבר היו בנינו פיצוציםץ אני סובל בשקט. כי לא נעים.
בדוגמא הקודמת- אותה ידידה ביקשה ממני להביא לנו שתיה. היא תכננה כנראה לשלוף אשראי, אבל עשתה את זה לאט. אז לא היה לי נעים וקניתי לה בעצמי.
למרות שאני ל ארוצה שום קשר רומנטי איתה וזה לא נתן לי כלום.

אודה לכל עיצה

תשובה

שלום,
בתגובה לתיאור שתיארת לעיל: חלק מהדברים שאתה מתאר הינם נורמטיביים וקשורים לאופי. חלקם, ייתכן שמצביעים על הפרעה כמו OCD. כשה"אמונות התפלות" מנהלות אותך ומפריעות לתפקוד שלך רצוי לפנות להערכה מסודרת ע"י פסיכיאטר. הטיפול בהחלט יכול להיות טיפול CBT או טיפול משולב של CBT וטיפול תרופתי.
בהצלחה!

דרך לא תרופתית

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (=CBT) הינו טיפול יעיל מאד בהפרעות חרדה בכלל ו- OCD בפרט. לפעמים יש אפשרות להסתפק בטיפול זה בלבד ולעיתים יש צורך לשלב עם טיפול תרופתי.
דר' סיגל אלון

דאגות בלילות

לד"ר סיגל שלום,
יש לי בעיות להירדם בלילה.
דאגות
דאגות,דאגות...
ואני חושש מתרופות לשינה,
חושש שלא אשמע מה קורה סביבי,
אולי יבוא פורץ
(אין לי ילדים שאני צריך להגן עליהם,
בקושי חברה שמידי פעם ישנה אתי),
אז הדאגות בלילות מטריפות אותי
ובבקרים אני מה-זה עייף.
כ.נ.

שאלה ותשובה

שלום כ.נ,
האם מדובר ב"דאגות"/חששות/חרדות רק לפני השינה או גם במהלך היום?
לדבריך, אתה מרבה במחשבות לפני השינה. ככל הנראה אתה לא סובל מהפרעת שינה ואין צורך בתרופת שינה אלא בתרופת הרגעה.
אם מדובר במצב זמני של "דאגות יתרות" לפני השינה-ניתן לקחת לפרק זמן קצר תרופת הרגעה (הדבר לא יגרום לשינה כ"כ עמוקה כפי שאתה חושש). אולם, אם מדובר בדאגנות כרונית מכל מיני סיבות, אשר באופן קבוע מפריעות לשינה-רצוי שתפנה לטיפול שיחתי ע"מ ללמוד "לנהל" את המחשבות. ניתן לשקול גם טיפול תרופתי קבוע אחר, אשר באופן עקיף יעזור לשינה וזאת כמובן באמצעות הערכה ע"י פסיכיאטר.
שיהיה לילה טוב

תשובתי

לד"ר אלון שלום,
אני חושב שהדאגות צפות יותר בלילה, לפני השינה, כי אני לא עסוק.
במשך היום הפעילות מסיחה את דעתי מהדאגות.
כלב נובח

למעלה