היא צריכה עזרה דחוף

sailor

New member
היא צריכה עזרה דחוף

ואני התגלגלתי מצחוק. בעיקר כשהגעתי ל"עדכון"

גנגי

New member
ולחשוב ש...

(יש לי עדויות במסנג'ר...) ועל תפקודו של המלאך רפאל שם אני רק יכולה להגיד -
מגיע לו שיכתבו עליו שיר!

נץ666

New member
הכל התחיל מסרט שנתקע ב-די וידי

מה שמזכיר לי את משפטו האלמותי של קיסר: ויני-וידי-ויצי

giba70

New member
זה לא אמור להיות כמו ליאונרדו?

כלומר Vinci? הרי הפועל באיטלקית הוא vincere.

זה גם מה שאני חשבתי

אבל נראה שסמכתי יתר על המידה וללא הצדקה על ויקיפדיה. הגוגל מראה כמה וכמה גרסאות. מי יודע לטינית ויוכל להכריע?

Eldad S

New member
הצורה בלטינית היא אכן vici.

מה לעשות... התמהמהתי, כי חשבתי אולי לבדוק את כל השתלשלות הפועל (עד כמה שידוע לי, זה אכן vici), אבל עכשיו כבר מאוחר, ואשתדל לבדוק פעם אחרת.

yuval k

New member
זה vici מכיוון שזה בזמן perfect

- בערך כמו "עבר" (אבל מציין פעולה שנסתיימה). הפועל הוא vinco vincere vici victus, ומכיוון שהשורש לזמני ה-perfect (בצורה הפעילה) נגזר מהחלק השלישי הצורה בגוף ראשון לא כוללת את ה-n. מעניין לשים לב שגם ב-relinquo relinquere reliqui relictus (לנטוש) חוזרת התופעה של השמטת ה-n.

Eldad S

New member
זה אכן וני - וידי - ויצ'י

או: וני - וידי - ויקי (כן, כמו ויקיפדיה). תלוי באיזו סוג של לטינית את מדברת. ידועה הבדיחה על כך שכאשר אחד הנואמים בכנסת הזכיר את ציצרו, יו"ר הכנסת שפרינצק תיקן אותו, שצריך לומר "קיקרו" (על פי הלטינית הקלאסית, שבה c נהגתה תמיד /k/, גם לפני e או i). בתגובה, הוא ענה לו: כן, כבוד היו"ר שפרינקאק.

Eldad S

New member
טוב, לצורך הדיון והאנקדוטה

אניח שמדובר על הכתיב של "שפרינצק" בפולנית: זה יכול להיכתב Szprincak. האות c בפולנית מבוטאת תמיד כצד"י (כשהיא עומדת בפני עצמה). ברור לי שהמילה לא נראית לטינית במיוחד, ובכל זאת, כפי שאמרתי, לצורך הדיון.

yuval k

New member
נו טוב ../images/Emo3.gif התכוונתי לשפה (ולא ממש

ברצינות). אני בטוח למדי שקיקרו התהפך בקברו בניסיון להבין למי התכוון הדובר בהזכירו את "ציצרו" (או "סיסרו", לצורך העניין)...

הו, ומה עם קירקגארט?

ומה עם ציזר? ישנם כל כך הרבה עיותים בהתגלגלות מילים ושמות משפה לשפה. ויש כאן מאמר מעניין (לא יותר מדי מעמיק, אבל בהחלט נחמד לעיון) בנושא.

למעלה