עניות דעתה של אסתי פרז

עניות דעתה של אסתי פרז

ביומן הצהריים "בחצי היום" (2 ביולי) של תאגיד השידור החדש "כאן" מראיינת המגישה הוותיקה אסתי פרז את מי שהיה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, אליהו מצא, וכך היא שואלת: “עד כמה, לעניות דעתך, פוליטיקאים מורשעים, נושאי קלון, שמסיימים אמנם את התקופה, חוזרים שוב למשרות בכירות, לממשלה, כמו בסיפור של דרעי, אולי אולמרט גם בעוד כך וכך שנים, עד כמה זה רצוי במדינה שלנו שזה יהיה, למרות שאתה תגיד לי מיד, שהחוק מרשה את זה?”
אסתי פרז, מסתבר, אינה יודעת, ש"לעניות דעתי" הוא ביטוי, שפירושו המילולי: לדעתי הענייה, הדלה, המועטה, כלומר: זה ביטוי של צניעות, שאדם מעיד על עצמו, כשהוא מחווה דעה, המנוגדת לדעתם של אחרים, או בעניין שהוא באמת אינו בקי בו. אבל פנייה אל אדם אחר, בייחוד אדם מלומד ומכובד, במלים "לעניות דעתך" היא חסרת נימוס וסרת טעם.
ואם נדמה לכם, שזו הייתה פליטת פה, טעות קלה, ותו לא, אז באותה תוכנית, כעבור עשרים דקות בערך, משמיעה אסתי פרז ריאיון מוקלט שלה עם אדם אחר, אף הוא ידען ונכבד, הפרופסור ותת-אלוף במילואים שאול חורב, ראש המרכז לחקר אסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה ומי שהיה בעבר ראש הוועדה לאנרגייה אטומית וסגן מפקד חיל הים, וכך היא שואלת: “הגעתה של נושאת המטוסים האמריקנית לחיפה, אתמול, מסמנת, לעניות דעתך, איזשהו שינוי במדיניות הימית האמריקנית באגן הים התיכון, או שזה מעשה שבשיגרה?”
וכן, אני יודע, התאגיד עדיין בהרצה, אך נראה לי שהוא רץ אחורה.

arye9

New member
היא פשוט לא שאלה בצורה נכונה

נו איזה שטויות תגיד עכשיו?

arye9

New member
חלילה, אני לא תוקף אותך

אהבתי את הקטע של לעניות דעתך
אבל לדעתי היתה צריכה לשאול
נו איזה שטויות תגיד עכשיו

geevee

New member
חפשו אצל מאיר שלו (?)

נדמה לי שמאיר שלו השתמש בצורה הזו בכוונה בגוף שני כדי להמחיש את הסרקזם שבזה (ילד קטן וחכם אומר למבוגר שמולו) - יבורך מוצא הציטוט.
במקרים אחרים, כמו כאן אצל אסתי פרז, זו פשוט בורות פשוטה, חוסר מחשבה, לא מתוך חוסר נימוס.

למעלה