לרכוב או לרכב?

לרכוב או לרכב?

צפרא טבא (גברת זליבנסקי
) האם שתי הצורות נכונות הן לרכוב והן לרכב או רק אחת מהן? ואני מדבר על אופניים
המשך יום מקסים שיהיה לכולנו

uriozmor

New member
אין כאן כל כך עניין של למה

למקור של צורות מבניין קל יש היום שתי נטיות: לִפְעׁל, הנפוצה יותר, ולִפְעַל, המשמשת כמעט רק בפעלים שאחד משני עיצורי השורש האחרונים בהם הוא גרוני (וגם: לִשְׁכַּב, לִקְרַב), ורכ"ב נוטה על פי לִפְעׁל.

גנגי

New member
שם פועל?

יש משהו נוסף במשקל הזה חוץ מלרכב ולקרב (ומי בכלל משתמש ב"לקרב" כיום?!)? אתה בטוח שלא התכוונת לצורות העתיד?

uriozmor

New member
כן, בטוח. הרי על זה שאלו

לפעַל באמת מוגבל כמעט רק לפעלים עם עיצורים גרוניים.

גנגי

New member
איזה פועל עם עיצורים גרוניים

אתה מכיר שיש לו כיום שם פועל שנוטה על דרך "לפעַל"? אני מכירה לשאול, לשמוח, לשמוע, לפעול, לראות, לצעוק, לבעור, לדהור, לגמוע, לשחות, לפרוח, לבלוע - איפה פספסתי?

uriozmor

New member
אוי, את צודקת כרגיל

הייתי ממציא לך תירוצים (אני מת על הביטוי הזה), ויש לי כמה, אבל מה זה חשוב. עוויתי. בקיצור, הסדר שב על כנו: לרכוב ורק לרכוב.

407

New member
אבל יש גם "שְׁפַל" שהיא צורת מקור

נטוי של השורש שפ"ל. כך לפי בלאו.

אלבה

New member
אני עדיין עומד על דעתי

אני למדתי פעם קורס יסודות הדקדוק באוניברסיטה, והמרצה אמרה שיש להגיד lirkav.

גנגי

New member
לרקב? הפירות לא נרקבים?

הם רוקבים? זה מעניין. אני מכירה "להירקב", בבניין נפעל, כמו שמקובל. תזכיר לי, אנחנו מדברים על תיאוריה או על השפה בפועל?

גנגי

New member
אופס... בטח התכוונת "לרכב".../images/Emo6.gif

אז עם כל הכבוד למרצה שלך, היא שגתה. למה שלא תפתח מילון במקום לסמוך על אנשים שאתה לא מכיר ולא יודע מה הכשרתם הלשונית?

Mits Petel

New member
ולמה דווקא לסמוך על המילון

ולא על העובדה שכמעט כל דוברי העברית הישראלית (למעט מיעוט מבוטל) אומרים לרכב ולא לרכוב? גם אם עכשיו הצורה התקנית היא לרכוב, בטוחני שבמוקדם או במאוחר האקדמיה תיכנע, כפי שהיא תמיד נכנעת, וגם הצורה לרכב (בתנועת a) תתקבל על ידה... לדעתי מילון המכבד את עצמו צריך לכלול את הצורה "לרכב" לצד הצורה "לרכוב" אף על פי שאינה נחשבת תקנית. מילון צריך למסור למעיין בו גם אינפורמציה רלבנטית על השפה המדוברת בפועל (בתקופה X) ולא רק אינפורמציה על מה נחשב תקני או לא תקני (בתקופה X).

גנגי

New member
לפי הגישה הזאת

גם שתי שקל עדיף על שני שקלים, כמובן. תיהנו, חברים.

uriozmor

New member
מיצפטל

חבל על הוויכוח הטחון הזה. כל שאמרנו הוא שהצורה התקנית היא "לרכוב", ואני חושב שלזה כיוונה השאלה, אבל אין לנו עניין להרביץ למי שאומר "לרכב" או לשכנע אותו שהוא טועה. יותר מן התשובה או הוויכוח חשוב לדעתי להבין את ההבדל בין תקן לנורמה ולבחור מתוך ההבנה הזו.

למעלה