אמן מטעם

Eldad S

New member
אמן מטעם

כיצד נהוג, בשפות שונות, לקרוא לאמן מטעם, או אמן מגויס - כגון במשטרים טוטליטריים של פעם, למשל, ברוסיה הסובייטית.

אמן שאמנותו היא בעצם עשיית דברם של השלטונות, של המשטר.
אודה על תרומתכם למינוח הנוכחי (ברוסית, וכמובן - גם בשפות נוספות, אם קיים מונח מקביל, באנגלית וכו').

אני רק לא מבין, מדוע אתה מייחס

אמנות מגוייסת ל"משטרים טוטליטריים של פעם למשל ברוסיה הסובייטית"?
אצלנו לא היו כל אלבומי הניצחון ב-67?
אצלנו התרבות לא היתה פטריוטית?
אצלנו אפילו המחקר המדעי היה מגויס (למשל חפירות גזר של ייגאל ידין).

אגב, המונח "רוסיה הסובייטית" הוא די בעייתי, וכולל מקסימום תקופה קצרה בין המהפיכה הבולשביקית ב-1917 להקמת ברית הקהיליות הסוציאליסטיות המועצתיות (СССР) ב-1922.
במשך שנות קימה של ברה"מ בין 1922-1991, חלק ניכר מהאמנות אכן היה "מגויס" באוקראינה הסובייטית באזרבייג'ן הסובייטית, בקזחסטן הסובייטית וכו' בדיוק כמו ברוסיה הסובייטית

המונח ברוסית

Придворные деятели культуры и искусства (придворные поэты, художники, певцы, артисты, режисёры, писатели, скульпторы и т.д.).

Eldad S

New member
תודה רבה.

משום מה, לא הגיע אליי חיווי על התשובה שלך, וכשנכנסתי לפורום מדי פעם, לא ראיתי שענית (אין לי מושג איך, אולי במקרה).

בכל אופן, הסיבה שהזכרתי משטרים טוטליטריים הייתה שהקונטקסט של התרגום שלי היה משטר טוטליטרי אלים מאוד, ולכן זה הביא אותי באופן אוטומטי לחשוב על משטרים טוטליטריים אחרים.

פילוסוף מטעם

יחסית לא מזמן יצאו לאור רבי נכר של הפילוסוף הישראלי האפנתי יובל נח הררי - "קיצור תולדות האנושות" ו"ההיסטוריה של המחר".
אכן, הספרים נקראים בנשימה אחת, כאילו מדברים אל "האדם הפשוט" בגובה העיניים.
אך ככל שממשיכים בקריאה, כן מתגבר הרושם שמדובר בספרי תעמולה והַלל למשטר העולמי הנוכחי "בראשות מנהיגת העולם החופשי", ולדת הקפיטליסטית השלטת בעולם: כלכלת השוק, תחרות חופשית, אבל בתנאי שהמנצחת בתחרות "חופשית" זו היא לא סין.

נו טוב, סתם. את הקטע האחרון הוספתי בלי קשר לספר - טראמפ פתח במלחמה הכלכלית הנוכחית נגד יריבתו הכלכלית אחרי שהספרים יצאו לאור

באירן הוטל איסור על הדפסת ספריו של הפילוסוף מטעם

בפרסומים בארץ נטען שהסיבה לכך היא שיובל נח הררי מספר בספריו על תורת האבולוציה, המנוגדת לדת.
אין לי מושג אם זו אכן הסיבה האמיתית. הררי לא המציא את תורת האבולוציה, ולא הראשון שמספר עליה, ואם חל באירן איסור גורף על פרסומה, אז מה המיוחד בספרי הררי בהקשר זה?
נראית לי אפשרית סיבה אחרת: הסגידה של המחבר לדת האמריקאית, לפיה, כל מי שלא רוקד תחת החליל של אמא-אמריקה הוא מוקצה מחמת מיאוס. טבעי שבאירן לא יאהבו גישה זו.
נכון, גם בזאת הפילוסוף מטעם אינו מקורי.

למעלה