linguisticllama

New member
עזרה במילוי שאלון

שלום לכולם :)
אני מסיימת תואר ראשון בבלשנות וכותבת בימים אלו סמינר בסוציובלשנות.
כחלק מהסמינר אני מעבירה שאלון שיפוטים ואני ממש אשמח אם תוכלו לעזור לי, לקחת 10 דקות, ולמלא את השאלון:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdh79R3Gqwro_yf5F-AHrpNQqB5FehU6jy58p4K_0PMYvlhaQ/viewform

כל אחד יכול למלא את השאלון למעט דוברי רוסית.

תודה מראש,
שירה

"כותבת סמינר" זה גם צירוף מילים מעניין.

לא ידעתי ש'סמינר' זה סוג של חיבור.
גם מעניין ההלכד של תחילית לועזית ומילה עברית: "סוציובלשנות"!
לא "בלשנות חברתית", לא "סוציו-לינגוויסטיקה", ואפילו לא "סוציו-בלשנות" עם מקף

נראה לי שאפשר כבר להתחיל "לכתוב סמינר" נוסף "בסוציובלשנות", וכחלק ממנו להעביר שאלון לדוברי רוסית בלבד - עם המשפט הנ"ל.

linguisticllama

New member
לטלמון סילבר

אני מתנצלת אם העברית המדוברת שלי הפריעה לך. לא ידעתי שהפורום הזה נועד לצחוק ולהעליב אנשים שלא מדברים כמו שהאקדמיה ללשון מכתיבה.
כל מה שקיוויתי זה לקבל עזרה בסיום התואר שלי מאנשים שעושה רושם שמתעניינים בבלשנות אבל כל מה שקיבלתי זה תגובות מעליבות כמו של אחרון הטוקבקיסטים.

ואגב, "רוסופובי"? באמת? במקום לשאול אותי מה בדיוק אני חוקרת או להתעניין החלטת על דעת עצמך שמדובר במחקר שבא להשים ללעג התבטאויות של דוברי רוסית?
אני לא אטרח לכתוב מה למעשה אני חוקרת כי אפשר לראות שזה לא מעניין אותך, אבל אין לי שום כוונה לצחוק על דוברי רוסית או לזלזל בהם. אני רק חוקרת תופעה קיימת ואפילו מתייחסת אליה באור חיובי.

אבל אם אתה מעוניין להמשיך לצחוק על הדרך בה אני מתבטאת בעברית או לזלזל במחקר שלי, תהנה.

ב. אני מצטער אם העלבתי אותך לשוא.

השאלון שלך אכן נראה לי כמכוון ללעוג לדפוסי לשון של דוברי רוסית.
גם הדוגמה עם "וודקה עדיפה על יין קידוש" לא נראתה לי ממש "נייטרלית".
האם טעיתי? אשמח לקבל הסבר.

א. אינני בלשן אלא "סתם מישהו מהצד", ולכן התגובה שלי בכל מקרה לא נחשבת ל"תגובה של בלשנים".

linguisticllama

New member
הסבר על שאלון השיפוטים

השאלון והדוגמאות\משפטים בתוכו מתבסס על נתונים שאספתי מדוברי רוסית, למעשה דוברי רוסית שמאוד קרובים אלי ויקרים לי. אני לא משתמשת בדוגמאות האלו כדי ללעוג להם אלא אני רוצה לבחון אם דפוסי הדיבור האלו מתחילים להיכנס לדקדוק העברי ולכן שאלון השיפוטים משמש לראות מה דעתם של דוברי עברית על משפטים מסוגים שונים. המטרה של השאלון היא לראות האם דוברי עברית מוצאים משפטים כאלו כדקדוקיים בשפה ועל ידי כך לבסס או להפריך את התאוריה שלי.
תחומי בלשנות רבים רואים בסוג משפטים כאלו כטעויות ביצוע, אני (ולא מעט חוקרים) מאמינה שמדובר באסטרטגיה תקשורתית לשם העברת משמעות.

אין פה צורך ב"תגובות של בלשנים" או של "אנשים מהצד",
אבל יש צורך לחשוב רגע לפני שמגיעים למסקנות ומגיבים. אם במקרה לא הייתי דוברת עברית ילידית אני חושבת שהעלבון היה יכול להיות הרבה יותר עמוק.

בכל מקרה, אם נשים את כל זה בצד, אני בהחלט אשמח לעזרה במילוי והפצת השאלון.

Eldad S

New member
דרך אגב, אני מתנצל

בשם הפורום, אם נפגעת מדבריו של טלמון לעיל. לא ראיתי אותם בזמן אמת, ולכן אני מתנצל רק עתה... (ראיתי רק שהוא הביע תמיהה מדוע לא רוסים, אבל לא ראיתי את המשך הדיון).

אני יכול לומר לך שניסיתי להיכנס ולמלא את השאלון, כפי שביקשת, נדמה לי שעוד באותו היום, אבל התחלתי ללכת שאלה שאלה, ואז גיליתי שאני לא מזדהה עם רוב המשפטים שנאמרו שם, ובאשר לחלקם – פשוט לא הבנתי מה הם רוצים להגיד. אז נטשתי את המילוי בעודו באבו...

שאלון מעניין, אבל בתור דובר רוסית אני לא מזהה חלק מהתבניות:

של המשפטים. לדוגמה:
&nbsp
א: "יש פה חולצה מדיום, למה שהיא לא תיקח אותה?" -- ד: "לא, זה גדול אצלה"
גם ברוסית ״אצלה״ לא מתאים פה. ברוסית אומרים ״זה גדול לה״.
&nbsp
"יוסי פשוט הציל אותנו, אם לא היינו בלי יוסי מה היה קורה?"
אני לא מזהה על איזה תחביר רוסי זה מתבסס...
&nbsp
&nbsp

linguisticllama

New member
תבניות

תראה... לא כל המשפטים מבוססים על תבניות רוסיות :)
ואל תשכח שבשלב הזה, לא מדובר בתחביר רוסי בלבד. המשפט נאמר בעברית ולכן בהכרח תחביר עברי משחק תפקיד בבניה שלו. בכל מקרה המשפטים נאמרו על ידי דוברי רוסית ילידיים..
אני לא רוצה להיכנס ליותר מידי פרטים בנושא הזה פה כי אם מישהו קורא את זה ימלא גם את השאלון זה די יביס את המטרה..

Eldad S

New member
אני תוהה, אם מותר,

מהי מידת ההיענות שאת זוכה לה.
כאמור, הייתי מלא רצון טוב, אבל כשראיתי אחרי חמישה משפטים, או קצת יותר, שאני נתקל במשפטים מאוד מוזרים, בכל פעם, שוב ושוב, פשוט התייאשתי. השאלה היא אם ממלאים אחרים של השאלון כן שולחים לך תשובות, ואם בכל זאת יש לך די אינפורמנטים לבחינת המשפטים בשאלון.

linguisticllama

New member
היענות

כן, אנשים אחרים שולחים תשובות.
כרגע יש לי כ-57 תגובות לשאלון.
&nbsp

Eldad S

New member
אני מעריך שיש עוד כמה שלא בדיוק

מבוססים על התחביר הרוסי.
מצאתי לא מעט משפטים שנראו לי מוזרים ביותר. אתה דווקא זיהית את התחביר הרוסי ברובם?

כן, נראה לי שבכולם למעט אלה שציינתי.

לא תמיד במדויק, אבל אני יכול להבין מאיזה ניסוח רוסי כל משפט בא. איזה משפטים נראו לך מוזרים?

Eldad S

New member
האמת היא שלא תכננתי

לחזור לשאלון ולקרוא מחדש את המשפטים.
אבל אשתדל בקרוב לחזור, ולדלות משפטים שנראים לי קצת מוזרים. בעצם, אולי המארחת שלנו בשרשור הנוכחי לא תרצה שאציג את המשפטים לציבור הרחב. אין לי מושג.

למעלה