לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1118311,183 עוקבים אודות עסקים

פורום בלשנות ושפות העולם

שלום לכם,פורום "בלשנות ושפות העולם" עוסק בכל הקשור לבלשנות - פונטיקה, נוירולינגוויסטיקה, סמנטיקה, מורפולוגיה וכדומה, אבל גם (ונראה שלפעמים הרבה הרבה יותר) בכל מה שקשור לשפות בכלל, איפיונים של שפות העולם וכו'.אנחנו עוסקים כאן בכל שאלה רלוונטית שמעניינת אתכם. בין אם אתם לומדים בלשנות ובין אם לאו, הפורום פתוח לכול: לאלו מאתנו שפשוט סתם מעריצים את טולקין כבלשן וכגאון; לאלו המתעניינים ב"איך אומרים" בשפות שונות; אלה התוהים מהי האטימולוגיה של "מחסן" ו-"מגאזין", ועוד ועוד.נשמח לעסוק כאן גם באינטרלינגוויסטיקה - בלשנות של שפות בינלאומיות (מתוכננות), כמו אספרנטו, לדוגמה. בתחום זה אנחנו משתפים פעולה עם פורום 181 - "אספרנטו - שפה ותרבות".תוכלו למצוא כאן תשובות לשאלות שונות, ואני בטוח שתתעניינו בשיח הפורה.אם תציעו קישורים מעניינים - נשמח להעלות אותם לקישורי הפורום, למאמריו וכו'. אתם מוזמנים לעיין מדי פעם בחומר שנצבר אצלנו מאחורי הקלעים בפורום, בטאגליינס, בקישורים וכו', ולטעום מן הדיונים המרתקים שהיו לנו בזמן האחרון.שלכם,אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום בלשנות ושפות העולם

שלום לכם,פורום "בלשנות ושפות העולם" עוסק בכל הקשור לבלשנות - פונטיקה, נוירולינגוויסטיקה, סמנטיקה, מורפולוגיה וכדומה, אבל גם (ונראה שלפעמים הרבה הרבה יותר) בכל מה שקשור לשפות בכלל, איפיונים של שפות העולם וכו'.אנחנו עוסקים כאן בכל שאלה רלוונטית שמעניינת אתכם. בין אם אתם לומדים בלשנות ובין אם לאו, הפורום פתוח לכול: לאלו מאתנו שפשוט סתם מעריצים את טולקין כבלשן וכגאון; לאלו המתעניינים ב"איך אומרים" בשפות שונות; אלה התוהים מהי האטימולוגיה של "מחסן" ו-"מגאזין", ועוד ועוד.נשמח לעסוק כאן גם באינטרלינגוויסטיקה - בלשנות של שפות בינלאומיות (מתוכננות), כמו אספרנטו, לדוגמה. בתחום זה אנחנו משתפים פעולה עם פורום 181 - "אספרנטו - שפה ותרבות".תוכלו למצוא כאן תשובות לשאלות שונות, ואני בטוח שתתעניינו בשיח הפורה.אם תציעו קישורים מעניינים - נשמח להעלות אותם לקישורי הפורום, למאמריו וכו'. אתם מוזמנים לעיין מדי פעם בחומר שנצבר אצלנו מאחורי הקלעים בפורום, בטאגליינס, בקישורים וכו', ולטעום מן הדיונים המרתקים שהיו לנו בזמן האחרון.שלכם,אלדד
x
הודעה מהנהלת הפורום
כל מה שרציתם לדעת על בלשנות, תוכלו  לשאול כאן - בפורום בלשנות של "תפוז"!
היכנסו ל"המשך" >

תוכלו גם לברר היכן ניתן ללמוד בלשנות, ואיזה מן השיטות השונות כדאי ללמוד באיזו אוניברסיטה. כידוע לכם, יש בלשנות מסוגים רבים ושונים, על כל אחד מהם תוכלו לקבל כאן מענה נושם ובועט, ובדרך כלל גם מהיר (:. אם אתם עצמכם בלשנים - תוכלו להשיב לשואלים, ולקיים דיונים מַפְרים עם חברים ועם משתתפים אחרים. גם על כל שפה משפות העולם - הרגילות והנדירות - זה המקום לשאול ולבקש, לספר וּלְקַשֵּׁר.
נשמח כולנו לעזור ולהעזר.
המשך >>

לצפיה ב-'שאלה מעניינת על שורשים בעברית'
שאלה מעניינת על שורשים בעברית
14/11/2008 | 21:23
27
409
נאמר לי כי בעברית יש רק שני שורשים שמכילים את האותיות ח' ו-ע'.
אחד מה הוא השורש פענח.
השני נשאר בגדר חידה. מישהו יודע?
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'איך ראשי תיבות יכולות להוות שורש?'
איך ראשי תיבות יכולות להוות שורש?
15/11/2008 | 13:58
4
25
לצפיה ב-'כן'
כן
15/11/2008 | 20:20
3
40
האמת שאני לא בטוח לגבי פח"ע, אבל ראשי תיבות בהחלט יכולים להשתרש (תרתי-משמע), ובעברית הצה"לית זה חזק במיוחד. זה אומר כנראה שעוד לא שמעת על סגמ"ת, אבל תאמין לי שזה רק לטובה.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'ורק לשם הניקוד'
ורק לשם הניקוד
15/11/2008 | 20:22
2
34
לצפיה ב-'תיקון קטן:'
תיקון קטן:
15/11/2008 | 20:46
1
32
לצפיה ב-'אאוץ נכון'
אאוץ נכון
15/11/2008 | 21:08
15
לצפיה ב-'השלישי הוא ח-ר-ע (שמן חריע)'
השלישי הוא ח-ר-ע (שמן חריע)
14/11/2008 | 22:17
16
49
לצפיה ב-'אה, מן השמן מגיע הפועל'
אה, מן השמן מגיע הפועל
15/11/2008 | 00:39
15
47
לצפיה ב-'מה פירוש להתחרע?'
מה פירוש להתחרע?
15/11/2008 | 00:45
14
150
לצפיה ב-'אשמח אם חברי הפורום'
אשמח אם חברי הפורום
15/11/2008 | 01:07
4
52
יענו לְמה הכוונה, לדעתם, בפועל הזה.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'לאכול הרבה שמן חריע'
לאכול הרבה שמן חריע
15/11/2008 | 01:44
2
50
או כל דבר שמקביל לזה ברמת האקססיביות חסרת-הגבולות שלו...

למה זה בא דווקא מחריע? אולי כי אם זה היה זעפרן אמיתי, לא היינו יכולים להתחרע..
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-' נו באמת...'
נו באמת...
15/11/2008 | 02:48
1
28
תהיה רציני לרגע...
טוב, במחשבה שנייה, היית - אבל הפועל לא הוגדר בצורה ברורה.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'נראה לי שבסופו של דבר די הקפתי את המשמעות'
נראה לי שבסופו של דבר די הקפתי את המשמעות
15/11/2008 | 20:15
33
אני לא מכיר את המשמעות של "להרוס" שרוביק רוזנטל מדבר עליה (זה לא אומר שהיא לא קיימת אולי במקומות מסוימים, או שלפחות היתה קיימת פעם), וגם להגדיר את הפועל כסתם "להתנפל" על משהו נראה לי כמו משהו שלא משקף את המשמעות שלו במציאות.

אני לא חושב שלפועל להתחרע יש ממש משמעות שלילית ממש (במיוחד כזאת של להרוס), אלא משהו קצת יותר ניטראלי. כשתיכוניסט שרק קיבל רשיון אומר "לקחתי ת'רכב של ההורים לשטח והתחרעתי עליו" הוא לא מתכוון שהוא באמת הרס להורים את האוטו (או לפחות לא שהוא התכוון להרוס ), אלא שהוא ניצל אותו בצורה אקססיבית - זאת אומרת התפרע.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'איך שאני מבין את זה'
איך שאני מבין את זה
15/11/2008 | 18:18
32
"להתחרע על משהו" זה בערך להתנפל עליו ולעשות בו שמות (כשסתם "להתחרע" זה להתפרע באופן כללי, ואולי לעשות שמות במשהו שלא מצויין).

אטימולוגית זה אולי עיוות של "להתפרע", תוך קריצה לשאריות מזון שעברו עיבוד ומופרשות מהגוף.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'תחילה חשבתי שזאת צורה'
תחילה חשבתי שזאת צורה
15/11/2008 | 07:17
2
28
שנובעת מחוסר ההבחנה בין ע לאלף אצל דוברי העברית. אבל,
לאחר עיון במילון: خرع להתרפות, רפוי, מדולדל, להיות כמו סמרטוט וכולי.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'תוכל להביא דוגמה לשימוש ב"התחרע" עפ"י שיטתך?'
תוכל להביא דוגמה לשימוש ב"התחרע" עפ"י שיטתך?
15/11/2008 | 11:05
1
15
לצפיה ב-'אני לא יכול כי אין לי שיטה'
אני לא יכול כי אין לי שיטה
15/11/2008 | 15:36
18
אבל בעקר כי לא הצלחתי להבין מה זה מתחרע למשל בקטע הזה (מתוך אתר של 106) - תוכל לתרגם לי לעברית כדי שאדע סוף סוף?
אפשר להגיד רוק מתחרע, כמו נגר בתקופת גירושין, גוספל אלקטרוני קסום כמו חמאה רכה על טוסט חם. אפשר בפלצנות קצת שונה- הצמד הבריטי מארחים את מארק לאנגן באלבומם השני שמשלב בין אלקטרוניקה, סול, גוספל ורוק. אפשר להגיד אחלה אלבום. וזהו.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-' קיוויתי לתשובות נוספות, ומן הסתם גם '
קיוויתי לתשובות נוספות, ומן הסתם גם
15/11/2008 | 12:08
5
21
יגיעו כאלה בהמשך. בינתיים חשבתי להוסיף את הפרשנות שלי לפועל הזה מתחום הסלנג, אבל אולי כדאי שאביא את ההגדרה ממילון הסלנג המקיף של רוביק רוזנטל:

"התחרע: התנפל. הרס". נראה לי שאכן, "התנפל" הוא השימוש העיקרי בפועל הזה, וראה גם את התייחסותו של בועז לעיל (שמזכירה אקססיביות וכו').
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'התחרע בא המקרים רבים עם מילת היחס 'על'. אשאל'
התחרע בא המקרים רבים עם מילת היחס 'על'. אשאל
15/11/2008 | 12:28
4
31
היום את הבן שלי מהי משמעות הפועל הזה.
ניחוש פרטי שלי: כמו שדי ג'יי מְדַגֶּ'ה כך מתחרע בא מלשון ח'רא (שהרי הצורה 'מתחרה' כבר תפוסה לעניין אחר). אבל הפוסק האחרון בדבר יהיה בני.

שבת שלום
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'משמעות הפועל הזה'
משמעות הפועל הזה
<< ההודעה הנוכחית
15/11/2008 | 22:31
2
63
היא אכן "להתנפל", אבל לאו דווקא במשמעות השלילית. "להתנפל" ולהפיק את המקסימום מאותה סיטואציה (או, כמו שבועז כתב לעיל, "באקססיביות").

תום נתן דוגמה טובה, אופיינית לשימוש בפועל הזה: לקחנו את המכונית, והתחרענו עליה (כלומר, עשינו בה כל מה שרק אפשר, ואפילו מעל ומעבר - חארקות, כניסה באין-כניסה, נסיעה שעות על שעות למקומות שהיא אף פעם לא הגיעה אליהם, וכו').

גם לדעתי, יש כאן רמיזה לשורש חר"א, אבל במובן סלנגי שכבר לא קשור למשמעות המקורית של השורש.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'לא אני נתתי את הדוגמה'
לא אני נתתי את הדוגמה
16/11/2008 | 01:52
1
18
והיא אפילו סותרת את ההגדרה שאני נתתי (שכוללת עשיית שמות), אם כי כמובן היא אכן דוגמה טובה. כנראה המהות העיקרית היא ההתפרעות (שיכולה להיות על חשבונו של המושא העקיף או באמצעותו).
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'זהו, זו יכולה להיות'
זהו, זו יכולה להיות
16/11/2008 | 02:09
18
הגדרה מצוינת של התחרעות, בין היתר: "התפרעות" (שלפעמים יש בה גם נואנס של התנפלות על משהו, ואפילו עשיית שמות, כפי שכתבת).
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'בני מאשר את התרגום של "התנפל" במובן החיובי,'
בני מאשר את התרגום של "התנפל" במובן החיובי,
15/11/2008 | 22:40
19
דהיינו - עשה מעל ומעבר למצופה ולנדרש.

שבוע טוב.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'גם כן שורש...'
גם כן שורש...
15/11/2008 | 11:45
3
30
שיהיה. אני מסכים שבעברית מודרנית הוא יצרני למדי.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'מרובע מרובע, אבל שורש, לא?'
מרובע מרובע, אבל שורש, לא?
15/11/2008 | 20:18
2
24
למרות שהוא בוודאי לא שמי טהור. הוא מופיע בכלל בעוד מקום בתנ"ך מלבד בשם "צפנת פענח"?
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'לא'
לא
16/11/2008 | 18:16
1
12
נו טוף, כמה שמות מצריים כבר יש בתנ"ך? מכל מקום לא הריבוע מפריע לי אלא העובדה שבמקור זה בכלל שם פרטי (מצרי, כאמור). אבל, כאמור, כל זה נוגע אך ורק לעברית מקראית ומשנאית; ברור שבעברית מודרנית הוא מתפקד כשורש לכל דבר. בדיוק כמו טלפ"נ.
בלשנות ושפות העולם >>
לצפיה ב-'טוב, לפעמים שמות פרטיים זוכים לשדרוג'
טוב, לפעמים שמות פרטיים זוכים לשדרוג
16/11/2008 | 18:45
11
דוגמאות ידועות הן קיסר/Kaiser/Tsar וכו' (על שם יוליוס), או Kral על גלגוליו בשפות הסלאביות השונות (על שם קארל הגדול).

המקרה הזה עקום במיוחד, והקשר נובע כנראה מהדמיון המפותח של כמה פרשנים, אם הבנתי נכון (צפנת פענח - שם מוזר, זה צופן שצריך לפענח אותו, איזה צחוקים, קלטתם תקטע?! ). ובכל זאת יש עוד כמה דברים כאלה. נגיד המילה guy באנגלית, על שם גאי "בואו נפוצץ את הפרלמנט" פוקס.
בלשנות ושפות העולם >>

הודעות אחרונות

07:59 | 13.11.18 רינגו12
23:17 | 23.10.18 גולש ישן
00:26 | 20.10.18 Mode Designer
18:25 | 19.10.18 בחשכת הלילה
12:06 | 07.10.18 שאלות1
12:33 | 25.09.18 רינגו12
19:41 | 17.09.18 הדיוט גמור
00:50 | 08.09.18 Judy 1
16:23 | 06.09.18 הדיוט גמור
18:43 | 20.08.18 צבינגי
11:45 | 17.08.18 בחשכת הלילה

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ