הילד לא מפסיק לשקר כל פעם שיוצא עם חברים

לא חשבתי שהוא בסדר כשכתבתי את ההודעה

שיניתי את דעתי בעקבות התגובות.

הילד לא מפסיק לשקר כל פעם שיוצא עם חברים

הבן הגדול בן 12.5 ומתחיל לצאת מדי פעם עם חברים.
כל פעם שהוא יוצא, יש בעיה:
1. לפני חודש יצא לסרט. התקשר לבקש שנביא לו כסף כי הוא צריך להחזיר לילד אחר. לא הבנו למה, ואחרי מיליון גמגומים ונסיונות לשקר, הודה שהלך לקנות אוכל עם חברים. הקניה הייתה בסכום סביר כך שאם היה מסכם איתנו מראש או מעדכן תוך כדי - היינו מאשרים לו.
דיברנו איתו על זה, על כך שהנסיון שלו לשקר הוא זה שכל כך הפריע לנו.
אסרנו עליו חודש לצאת, אבל אתמול כן אפשרנו לו לנסוע.
נסע לתל אביב עם חבר לתערוכה - סיפור רציני כי זאת הפעם הראשונה שהוא נוסע לבד כל כך רחוק. מראש קבענו שיוכלו לאכול משהו קטן אחרי. היות וגם כך מדובר בבילוי יקר - הקצבנו לו 50 ש"ח.
כשחזר, מסתבר שנכנס לשבת במסעדה, קנה המבורגר ב- 90 ש"ח ואחרי זה עוד משהו קטן. ממש נפגענו כי בפעם שעברה הוא נענש, טען שהבין ולמד, דיברנו מראש וגם קבענו שאם יש בעיה לעמוד בסיכום - הוא ירים אלי טלפון (או ישלח הודעה כדי לא להתפדח).
הפעם הוא גם לא מבין איפה הבעיה - היות ואמר את האמת, מבחינתו הכל בסדר. גם אם אין קשר בין הסיכום להתנהגות שלו.
לכאורה כל השקרים קשורים לכסף. אבל איך אדע שיום אחד הוא לא ישתה / יעשן וכד'?
הוא מסתובב עם ילדים טובים, אבל מי יודע...
אמרנו שמעכשיו הוא לא יילך לשום מקום בו יש אפשרות לשיקול הדעת שלו.
האם אנחנו מגזימים?
כואב לי שכל החוויה המיוחדת שלו מלנסוע לבד, להיות בוגר נהרסה לו.

SupermanZW

Well-known member
לימדתם אותו שקל להוציא ממכם כסף באמצעות שקרים

לכן הוא ממשיך לשקר כדי לקבל כסף. שנו גישה, פשוט בכל פעם שאתם חושבים שהוא משקר אל תתנו לו כסף ואם יסתבך יאלץ למצוא דרך להסתדר בעצמו, רק אם ישא בתוצאות מעשיו ילמד לקח.

תנו לו לצאת מבלי לתת לו כסף וכך במוקדם או במאוחר יסתבך, ייאלץ להסדתר איכשהו, יקבל מכך טראומה קטנה וילמד לקח.

לא תדעי אם ישתה או יעשן (למעט אם תתפסי אותו על חם או תריחי אלכוהות או סיגריות בנשימתו) כי הוא לא יספר לך, מה שאת יכולה לעשות זה לומר לו שרק אם יספר את האמת תהיי מוכנה לעזור לו אך אם ישקר או יסתיר ייאלץ להתמודד עם כל השלכות מעשיו בעצמו.

הטעות הכי גדולה שלך היא שאינך מאפשרת לו לקחת אחריות על מעשיו.

oneofus

New member
אנה את לא בכיוון!

יש לי שיחיו 3 ילדים שני הקטנים בצבא והגדול בחרת הייטק בתל אביב.
אצלי בבית הכלל היה שלא חוסכים על הילדים! הם יודעים כמה קשה אבא עובד, ויודעים שכסף לא יחסר להם. אין הגבלה ןלהפך כשהם יצאו או יוצאים לבילוי תמיד אשאל אם יש להם כסף.
אבל התוצאות היו של ילדים חסכנים! הקטנה עבדה לפני הצבא כדי לממן לה טיול וגם הנופש שעשתה עם חברה לפני שבוע בא מהמשכורת הצבאית. הקטן מסתדר עם המשכורת הצבאית וגם כן לא מבקש כסף.(הגדול עשה 100,000$ לפני גיל 17 מעבודה !) פעם נתתי דמי כיס עד שראיתי שזה לא פרקטי.
נכון, אני עצמאי חי על החרב אבל אני לא נוסע לחול לא אוכל במסעדות יותר מפעם בחודשיים וגם זה לא יעבור 200 שקל לי ולאשתי לכל היותר , הורי היו שכירים ולא היה הרבה כסף בבית, אבל סדר העדיפויות שלהם היה כשלי. אין מותגים ! והילדים קודם.! הילדים שלי לא נסעו לפולין ולא יצאתי לנופש בחיים .גיל העשרה הוא גיל קריטי, אין לילד איך להרוויח כסף. קחי רעיון: תני לט אקסטרא על ציון טוב במבחן, על לימוד עצמי של נושא חדש. אל תביישי אותו מול החברים. אם הוא משקר כנראה שלא השארת לו הרבה ברירות. קחי עצה ממישהו שהיה מעורב מאוד במה שקורה עם הילדים שלו (רוב הרשימות בבלוג שלי עליהם) ילד שיוצא לבלות , שיהיה לו 200 שקל בכיס. תסבירי לו כמה קשה עבדת בשביל זה . ו עוד משהו 50 שקל לילד בתל אביב זה לא מספיק.
מותר לך להגיד "אין לי" או "תחשוב אם זה מספיק חשוב לבזבז על זה" אבל כשהוא יוצא - שלא יחסר.
ועוד משהו קטן. מותר לך להגיד "תראה לי שאתה עושה גם משהו בשבילי" נגיד קורא ספר או כותב משהו או לומד משהו. אז יהיה לך סיפוק או צידוק !
ב ה צ ל ח ה !

מירי,

New member
לפעמים זה מצליח

גם הילדים שלי יודעים שהילדים קודם, אנחנו עובדים מאוד קשה בדיוק בשביל זה.
&nbsp
הבן הבכור (לוחם לקראת סוף שרות) חוסך יפה מאוד ואנחנו ממש מכריחים אותו לקבל מאיתנו, השניים האחרים (חייל ומתבגרת) פפפפפ........
&nbsp
(אבל הם לעולם לא ישקרו, עבדנו קשה מאוד עם הצעירה, אבל אמינות לפני הרבה דברים אצלנו)

אבי519

New member
מי שמחנך אמיתית את הילדים זה הסביבה ולכן חשוב מי החברים שלו

אם הם יעשנו גם הוא יעשן אם הם יקחו סמים גם הוא יקח סמים ולא יעזור לכם כלום.

בקשר לכסף הכי טוב זה לקבוע לו תקציב קבוע של דמי כיס ,אפשר פלוס בונוסים על התנהגות טובה , הבונוסים צריכים להיות מוגדרים בדיוק -- למשל על ציון מעל 80 יקבל X שקלים, על עמידה ביעד אחר יקבל Y שקלים וכן הלאה..
ילדים בגיל הזה מאד שומרים על הסכמים וחוזים אם אלה מסוכמים מראש ושני הצדדים עומדים בהם, רצוי לכתוב את ההסכם בפרוט ולתלות בבית (למשל על המקרר), הסכם כזה אמור לחייב אותכם בדיוק כמו את הילד אם תעמדו בו גם הוא יעמוד בו וזה יחנך אותו לעמוד בהסכמים, לא לשקר, לעמוד בתקציבים ועוד..

מירי,

New member
לחייל הצעיר שלי יש חברים שמעשנים.

כמתבגר היו לו חברים שעישנו חשיש.
&nbsp
אף אחד מהם לא מעשן, הם כן שותים (הצעיר מתישהו מגיל 16, הבכור בגיל 18 ושניה- חיכה לחוק)
&nbsp
בהחלט יעזור חינוך, המון שיחות, או כמו שאומר הלוחם שלי D9.

jesse1

New member
דעתי

ראשית חסר לי מידע:
האם הילד מקבל דמי כיס ?
האם יש לו כסף משלו ?
האם מצבכם הכלכלי טוב ?

רצוי מאוד לתת דמי כיס צנועים על בסיס קבוע. שבועי. כך הילד יקבל קצת ניסיון בניהול כספו.
בנוסף, אפשר לסכם שליציאה אתם נותנים לו סכום X ואם הוא רוצה יותר שיוסיף מכספו האישי.
מאוד חשוב לתת חינוך מוניטרי לילדים, כי את זה לא עושים בבית הספר לצערי. אולי להציע לו עבודת בית מעבר למטלותיו הרגילות , כמו סוג של עבודה כדי שיקבל מושג כמה צריך לעבוד עבור כסף.
הכול ביחד, ללא עונשים כבדים שלא משיגים את מטרתכם, וכמובן והכי חשוב ערוץ תקשורת פתוח ומקבל מול הילד.

dory141

New member
לא הורה ועדיין מביע דעה, אם מותר

ילדים ובני אדם בכלל, לא תמיד אומרים את כל האמת. לפעמים זה אפילו הכרחי. מצד שני, אם נראה לכם שהוא גדל לממדים של שקרן כפייתי ובטח אם יש סימנים שהוא בצרה גדולה, מומלץ לפתוח איתו בשיחה נוקבת. אולי הוא מעורב בדברים, שהוא לא צריך להיחשף להם בגילו, כמו עישון, שתייה ואפילו הימורים. כילד, הייתי אפילו ילד טוב מדי ונדיר, מגיל 14 ומעלה, שהלכתי מכות עם מישהו. לרוב, זה היה כהגנה עצמית ולמעט פעם אחת בודדת, לא ביוזמתי. שיהיה לכולכם בהצלחה.

MissStefani

New member
את יכולה להאשים רק את עצמך

את מאפשרת לו להתנהג ככה.
הוא משקר לך בפרצוף, ואת ממשיכה לתת לו כסף.
במקום להרים אותו על טיל בשקר הראשון נתת לו תגמול על כך, והמשכת לתת לו כסף.

נשמע קצת מוגזם

וגם שאר התגובות באותו הסגנון.
קצת מסחפתם: שיקר פעם אחת (פעם ראשונה בחייו שיצא על חברים בערב) ובפעם השנייה לא ניצל נכון תקציב שקיבל כשיצא לראשונה בחייו לבילוי אמיתי.
ברור שהייתי מעדיפה שזה לא יקרה. אבל דווקא הנטייה שלי היא דווקא כן לתת לו עוד הזדמנויות להוכיח את עצמו.
אגב, אם כבר - כל החריגות משולמות על ידו, אמר זאת בעצמו.

שמחה שהגעת למסקנה הזו

כמו שכתבת עכשיו -
זו פעם ראשונה שיצא עם חברים.
זו פעם ראשונה ששיקר.
פעם שנייה שניצל לא נכון תקציב (והפעם זה במסגרת "בילוי אמיתי").
צריך לתת לו הזדמנויות נוספות.

אלו מסקנות מעולות.

מה נשאר - להבין מאיפה בא השקר, ולמה?
האם חשש לספר לכם שלא עמד בתקציב שנתתם לו? האם חש שהוא נכשל במשימה שלו - להנות במסגרת התקציב? האם הרגיש נחות מול החברים כי לו יש פחות תקציב?
שבו איתו בשיחה רגועה להבין מה הסיבה ששיקר, למדו אותו לתכנן תקציב ולעמוד בו - כך שיוכל לקבל מכם כסף לפי התכנון ולא יחסר לו או יאלץ ללוות מחברים ולשקר.
הוא בן כמעט 13 - זה הגיל ללמוד את הדברים הללו.

הענין הוא שהוא לא חושב שהוא טעה

לטענתו, היות והיה ברור שהחריגה היא על חשבונו, והוא לא הסתיר את האמת כששאלתי אותו - אז הכל בסדר.
האמת, אני כבר מבולבלת, אולי באמת הכל בסדר?

michal@gal

Active member
מנהל
גם אני לא חושבת שהוא טעה

את נתת לו סכום לא מספק לטעמו והוא הגדיל אותו על חשבונו. ככה צריך להיות.
בשביל זה יש לו כסף משלו, כדי שיוכל להשתמש בו.
&nbsp
מי שטעה זה אתם שהחלטתם לתת לו עונש על כך שאמר את האמת.

נומלה

New member
אני בעד דמי כיס

שלא תלויים בכלום ושהתקציב הכלול בהם מאפשר יציאה של נגיד פעם בשבועיים אם חוסכים. זה מחנך את הילד לחסוך ולחשוב על ההוצאות שלו. בנוסף אצלנו היה "בנק אמא" שנתן הלוואות קצרות מועד (עד לדמי הכיס הבאים) בלי שיפוט אבל רק לדברים חוקיים במקרה הצורך. אני חושבת שזה שיעור חשוב בהתנהלות עם כסף. לדברים גדולים, הילדים חסכו מדמי הכיס במשך יותר זמן וקנינו חצי חצי, או שאני הודעתי מה הסכום שאני תורמת, והם השלימו מחסכון. בנוסף, ילד בן 13 כבר יכול לעשות בייביסיטר אם רוצה יותר כסף.

למעלה