תקציב דמי כיס

סביון1

New member
תקציב דמי כיס

שלום
,

כותבת פה לראשונה. הגיע הזמן כנראה, אמא לשני בנים, הבכור עולה לט' הצעיר עולה לז'.

מה לדעתכם התקציב השבועי הנכון לילד שעולה לכיתה ט', עבור בילויים שלו עם חבריו ועבור מתנות לימי הולדת של חברים?

הכוונה לתקציב הנכון מבחינת הילד, לא מבחינת השיקולים הכלכליים של ההורים. כלומר נניח שאין בעיה כלכלית אבל אנחנו כן רוצים ללמד את הילד להסתדר עם תקציב מוגבל.

אני שואלת כי הבן שלי לא מסתדר עם התקציב שאנחנו נותנים לו. בכוונה לא כותבת בכמה מדובר כדי לשמוע דעה שלכם קודם.

אם זה כולל מתנות לימי הולדת, הייתי נותנת לפחות 100 ש"ח לשבוע

למיטב זכרוני, אני קיבלתי בגיל הזה 50 לשבוע אבל כל מה שלא קשור לבילויים- ההורים שילמו בגיל הזה.

מחשבות

New member
אם אין בעיה כלכלית, למה לחנך למה שלא קיים? אם יש בעיה כלכלית

דמי כיס לא יהיו.
תזרמו. הילד צריך כסף, תחשבו כמה הוא באמת אמור לקבל, תוך משא ומתן קליל ומחויך. לא מדע טילים.

סביון1

New member
אף אחד לא מחנך לבעיה כלכלית

ברור שישבנו עם הילד וניסינו להבין את צרכיו. אם זה היה עובד, לא הייתי שואלת.

סביון1

New member
כי עלה הצורך

היתה תקופה בעבר, כשהילדים היו צעירים יותר, שהם קיבלו דמי כיס קבועים. אחר כך מכל מיני סיבות הפסקנו.
&nbsp
הילד התחיל לצאת עם חברים רק לפני כמה חודשים. עד אז היה יוצא לעיתים רחוקות יותר וקיבל כסף לכל יציאה בנפרד. עכשיו היציאות הפכו קבועות, ורצינו לחזור לשיטה בה יש לו תקציב קבוע והוא עושה בו כרצונו. אם לא מגבילים אותו הילד לא שם לעצמו גבול, והוא יכול לדרוש לפעמים סכומים שנראים לנו לא הגיוניים.
&nbsp
אז ישבנו ועשינו סדר בענין. הוא מקבל דמי כיס ובכל זאת לעיתים קרובות זה לא מספיק לו והוא מבקש עוד "על חשבון שבוע הבא".

תעשי חישוב מה נראה לך הגיוני שהוא יעשה

מה נראה לך הגיוני שבילויים שלו יכללו?
לאכול? סרט?

לי יש בנות, ובילוי ממוצע עולה כ30 שקלים שיוצאים על אוכל. הם לא כלכך הולכים לסרטים או דברים אחרים שעולים כסף.
בקיץ יש כמובן יותר הוצאות, כי עושים משהו כמעט כל יום.
ובגלל החום - מחפשים פעילויות בתוך מזגן.

לגבי מתנות - קונים אולי 10 מתנות בשנה. זה לא כמו ביסודי שכל ילד עושה מסיבה ומזמין את כל הכיתה. ובממוצע - 20 שקלים למתנה, כמה חברים קונים ביחד. אבל אולי אצלכם נהוג אחרת.

אני נותנת כסף כשמבקשים, אין דמי כיס קבועים. ולא מחזירים לי עודף - זה נשאר לה בארנק לבילוי הבא. כשנגמר - מבקשת עוד.

נומלה

New member
שאלה לא מוגדרת היטב

לפני שאת שואלת מה לדעתנו התקציב הראוי, תגידי מה התקציב הזה צריך להכיל.
-מתנות יום הולדת לחברים?
-בגדים?
-כניסה /מנוי לבריכה או חדר כושר?
-רק ממתקים?
-אירועים "מיוחדים" (למשל סופ"ש באילת)?
-מנוי לספריה?
איך אפשר להתיחס לתקציב אם לא ברור מה הוא אמור לכסות?

Ani15

New member
1+1=2

מתנה ליום הולדת בגיל הזה עולה 70-100 ש"ח.
בילוי עולה כ 100 ש"ח (נניח כרטיס לסרט בערך 50 + פופקורן ושתיה 30 + מונית משותפת 20)
אז אם יש לו יום הולדת אחד בשבוע ובילוי אחד בשבוע = 200 ש"ח לשבוע.
אבל אם הוא יוצא 3 פעמים בשבוע ורק יומולדת אחד בחצי שנה = 305 ש"ח לשבוע.
ואם הוא מיזנתרופ שיושב כל היום מול המחשב ולא יוצא בכלל = 0 ש"ח לשבוע.

סביון1

New member
עונה לכולם

כמו שכתבתי, התקציב הוא עבור בילויים עם חברים ועבור מתנות לחברים. הוא יוצא פעם - פעמיים בשבוע. לפעמים סרט, לפעמים לאכול משהו, לפעמים באולינג וכדומה, לפעמים סתם נפגשים ואין הוצאות. המתנות לפעמים עולות 20 ולפעמים 100. בערך 5-6 מתנות בשנה, נראה לי (לפי הקצב הנוכחי). לא כולל בגדים, מנויים ושום דבר אחר.

mykal

New member
מנסיוני,

לא היה אצלינו מעולם דמי כיס, הם תמיד קיבלו למה שהצטרכו,
ההגבלה היתה--אם חשבנו שבילוי מסוים הוא מוגזם, מבחינת הרצף,
בקשנו לדלל, אם מבחינת עלות הבלוי, שוחחנו והגענו לפשרה.
הסיבה לענין היתה--ראשית אינני מאמינה שבאמצעות
דמי כיס לומדים להתנהל כלכלית.שנית--כן היה לי חשוב שיצטרכו לבקש מאיתנו
גם בעיקרון וגם כדי לבדוק מה הבילוי.זה קשר ושיח נכון מבחינתי.

סביון1

New member
תודה מיקל

לגבי המשמעות של דמי כיס אנחנו כנראה חלוקות. לגבי בדיקת טיב הבילוי - גם לנו חשוב לדעת איפה הילד מבלה ועם מי. יש לנו נוהל שמתקיים מאז שהילדים התחילו להתנייד מחוץ לבית באופן עצמאי: לפני שיוצאים צריך לומר לנו שלושה דברים: לאן הולכים, עם מי מבלים, מתי חוזרים.

mykal

New member
בהצלחה. מה שמתאים לכל בית.

זו הבחירה הנכונה.
תמיד משעשע אותי בדברים כאלה שיחה שניהלו איתי שתי הקטנות שלי---
כן, הן כבר היו גדולות יותר, והן זימנו אותי לשיחה---
למה אני לא עושה , ביחס לכסף, כמו אמא של בר או כמו אמא של נטע--
והתשובה שלי היתה--
כי אני אמא שלכן, ובר ונטע צריכות ל"העתיק" מכן ולא להפך
,
אם תשאלנה מהם שיקולי הדעת שלי---אסביר--בלי השואה.

ההתלבטות שלך מובנת לי--ומה שתבחרי זה מה שנכון לך ומתאים לשאר ההתנהלויות שלך כאמא.
הצלחה והרבה נחת.

xfwind

New member
לעודד להרוויח קצת כסף (בנוסף)

אני חושב שזה קשור, אבל אפשר, במקביל לעודד להרוויח כסף:
בייביסיטר, עזרה לשכן צעיר בשיעורי בית, דוגווקר (אם אוהב ואחראי), שטיפת כניסה/מכונית, עבודה משרדית אצל חבר/קרוב ועוד.

נדרשת חשיבה יצרתית בלתי פוסקת גם מצד ההורים.

לדוגמה: יזמתי עבודת צביעה אצל הורי כשה"פועלים" היו הבן הצעיר שלי ובן הדוד שלו (אז 15 ו-14 בהתאמה). הם עבדו וההורים שלהם עבדו ביחד איתם (ואף יותר...)
הנ"ל היה חלק ממערכת (עבדו גם במשרד של אשתי) של עבודות שהילדים תפרו כדי לממן טיול בחו"ל.

מעבר לכסף שזה משאיר לילד בכיס זה נותן לו תחושות טובות ומכוון אותו להעריך כסף באופן בריא יותר.

יש גם סבא/סבתא שנותנים דמי כיס וצ'ופרים לחגים?

סביון1

New member
אנחנו מעודדים

הילד עבד דוקא במהלך שנת הלימודים (חצי שעה ביום) אבל דוקא בחופשה הפסיק ולא מראה סימנים שרוצה לחזור לעבוד. כל עבודה שאנחנו מציעים לו, הוא אומר שלא שווה לו לקום מהספה בשביל המשכורת המוצעת.

סבא וסבתא נותנים מידי פעם, בעיקר בימי הולדת וחגים.

xfwind

New member
"לא שווה לקום", ביננו זה נכון, אבל זה משהו שהוא ספג מהסביבה

וכדאי בעדינות למצוא דרך להחזיר אותו למוטיבציה אפילו ב"קטנה"...

למעלה