תפריט לילדה מתבגרת

האמת שכבר היינו אצל דיאטנית איתה

כשהיא הייתה קטנה, ולא התרשמנו לטובה, בלשון המעטה.
לאחרונה גם אני הייתי אצל דיאטנית בגלל בעייה רפואית מסוימת - וכנ"ל.
גם מאחרים שמעתי חוות דעת לא טובות על התרומה של דיאטניות - ובכללם מרופאים...
כך שלא רואה יתרון בלפנות לדיאטנית בקופה על פני לשמוע מה יש לאנשים פה לומר מהניסיון שלהם עם המתבגרים שלהם. אבל תודה.

תפריט לילדה מתבגרת

שלום, הבכורה שלי בת 12 וחצי פלוס, ואני צריכה המלצות לתפריט של ילדה מתבגרת. נראה לי שהיא רעבה עכשיו יותר, וגם בררנית פחות, מבעבר, אבל אני לא מתמצאת בהאכלת מתבגרים...
למישהו יש תובנות / תפריט מומלץ בנושא?
יש לציין שהיא נמוכה יחסית, וזו כנראה ההזדמנות האחרונה שלה "לאכול מספיק כדי לגדול"...

mykal

New member
ההמלצה שלי

לברר איתה מה היא אוהבת לאכול.
להרכיב 3 ארוחות עיקריות--שהמרכיב העיקרי שלהן הוא חלבון,
וכמובן תוספת של פחמימה מלאה, כדי שתשבע.
בין הארוחות פרי.
אם היא תאכל טוב כך, היא גם תתחזק וגם תהיה שבעה.
אגב ביום של פעילות ספורטיבית להוסיף מנת פחמימה.

אשרז4

New member
אין לי ידע אקדמי רק נסיון והגיון שלי

תני לה לאכול מה שאתם אוכלים.
לסמוך עליה שהיא יודעת לאזן ושתאכל כשרעבה ועד שתשבע.
בארוחות חשוב שיהיו
הרבה ירקות מכמה סוגים וכמה אופני הכנה (מבושל/ מאודה/טרי/ אפוי/מוקפץ)

שיהיה הרבה חלבון (עוף/טופו/ביצים/ קנטניות עם פחממה וכו) ומעט פחממות.

שתיה- מים

פחות מטוגן ומעובד

אם היא פתוחה לטעמים אז לנסות כמה שיותר דברים חדשים
ואם היא אוהבת להכין אז בכלל- לתת לה לחפש מתכונים ולהכין.

יש המון דעות ואנשים שישבעו באמת שלהם.
יש מי שיגיד שמוצרי חלב חשובים ויש מי שיגיד שעדיף להימנע
יש מי שלא יגע בבשר אדום ויש צמחונים
ועוד ועוד

כמובן שהכי חשוב לדבר איתה להבין ממנה
האם רעבה לאוכל או לנשנוש
האם מרעב או שיעמום
מה בריא ומה פחות וכד'

תודה. יש כמה בעיות:

1. לגבי לסמוך עליה - יש לה איזשהו עניין שכשהיא נמצאת בטלפון או משחקת היא שוכחת שהיא רעבה. ואז כשאומרים לה להפסיק (או כשהיא מפסיקה מיוזמתה כי יש לה מבחן או משהו), והיא צריכה לעבור להכין שיעורים או משהו, היא נזכרת שהיא רעבה, ואז מתחילה לחפש אוכל. אבל אני לא כל כך יודעת מה כדאי לתת לה במקרים כאלה (מעבר לכך שבשלב מסוים זה באמת כדי לדחות את הלימודים - ברור לי שהיא גם באמת רעבה - ראי סעיף 2).
בכל מקרה, ברור לי שאי אפשר לסמוך עליה שהיא תאכל כשהיא רעבה - כי היא יכולה גם לא לאכול בכלל, אם נותנים לה לעשות מה שהיא רוצה - וזה היה ככה כל החיים (כשהיא הייתה קטנה ולא היה טלפון או טלוויזיה - אלה היו המשחקים שלה, או כל דבר אחר שהיא החליטה לעשות. היא גם מעולם לא נהנתה מהאכילה - גם דברים שהיא מעוניינת לאכול היא הייתה יושבת ואוכלת עם פרצוף סובל. השינוי שחל עם ההתבגרות הוא לא שהיא יותר נהנית לאכול - היא פשוט אוכלת יותר מהר, ולפעמים גם רוצה כמויות גדולות יותר - אבל ליהנות היא עדיין לא נהנית. היא כבר אמרה בעבר, כילדה, שהלוואי שלא היה צורך לאכול - ואין לזה שום קשר להפרעות אכילה או השמנה או משהו - היא באחוזונים נמוכים, אבל היא פשוט לא נהנית לאכול).

2. ארוחת ערב וארוחת בוקר היא אוכלת עם כולם מסודר, אבל בבית הספר היא אוכלת מעט (ביצה קשה, פרוסת לחם, פרי ואולי ירק ואולי עוד פרי) - והיא גומרת ללמוד ב-16 כמעט כל יום. יש להם קפטריה בבית הספר - אולי להגיד לה שבאופן קבוע תקנה שם משהו רציני? (יש שם אוכל לא משהו - כמו שאמרת מטוגן ומעובד - שניצל + תופסת, נקניקיות - אבל זה יותר טוב מכלום).

היא שותה מים, והיא אוכלת ירקות - אבל הבעייה היא שלדעתי היא פשוט אוכלת מעט מדי במשך היום.

היא בריאה?

לדעתי, ואני באמת רחוקה מלהיות אשת מקצוע בתחום, אם היא בריאה - אז לא ״לפטם״ אותה. שתאכל כמה שמתאים לה.

אם היא בריאה, אם היא נמרצת (לא צונחת על השולחן בשעה 2), אם היא פעילה - אז כנראה מה שהיא אוכלת זה מספיק

אם את מודאגת - תקחי אותה לבדיקת דם.
ואם יתגלה חוסר - תכווני את התזונה לכיוון של החוסר.

הממ... היא בריאה באופן כללי, אבל אנרגיה

זה משהו שמעולם לא היה לה - מאז שנולדה. היא צונחת על השולחן כבר בבוקר
. היא נולדה היפוטונית, כך שהיא חלשה וחסרת אנרגיה מאז ומתמיד, וקשה לי לשפוט על פי זה אם היא אוכלת מספיק או לא.
וגם בדיקות דם זה דבר בעייתי עד בלתי אפשרי לעשות לה. פעם אחת עשינו לה בדיקות דם בגלל העניין של הגדילה (לבדוק צליאק וכו'), וזה היה ממש קשה - ונראה לי שעדיף להימנע מכך אלא אם כן זה באמת הכרחי.
צר לי לשלול את ההצעות שלך ואני לא עושה את זה כי אני מתנגדת להן - בעיקרון הן מצוינות, פשוט במקרה אצלה שני הדברים האלה בעייתיים.

באמת בעיה. היתה לי אחת שפחדה מבדיקות דם.

שמחה לספר שזה עבר לה. מקווה שגם אצל הבת שלך.

אצל הבת שלי זה עבר בערך בגיל 15.

אולי כדאי שיהיו כל מיני נשנשונים אנרגטיים זמינים. תמרים, בננות. עוגיות שמכילות המון אגוזים ושקדים. גם לבית הספר אפשר לתת עוגיה שכזאת. (אני מכינה כאלה שמכילות כמעט רק אגוזים/שקדים/טחינה. פצצת אנרגיה, בריאה למדי)

אז יש תקווה, את אומרת
(לגבי בדיקות דם)

תמרים היא באמת אכלה פעם - אולי ננסה שוב. שקלתי לתת לה גם אגוזים לבית הספר, כי היא אוהבת - אבל לא ברור לי מה המדיניות של בית הספר לגבי אגוזים.

אצלנו יש בבית כמה אפשרויות ל"נשנושים" זמינים בין ארוחות
1. אני מכינה קופסאות עם תערובות של כל מיני סוגים של אגוזים טבעיים - לא קלויים ולא מומלחים (מלך, פקאן, שקדים וקשיו) עם כל מיני סוגים של פירות יבשים בשביל קצת מתיקות (צימוקים, משמשים אוזבקיים, תפ"ע, חמוציות ללא תוספת סוכר). זה נשנוש שהולך טוב אצל הבכור כשהוא רעב לפני/אחרי אימון. הקופסאות יושבות במקרר, מאוד מקדימה. שולפים ואוכלים.
2. יוגורט פרו של דנונה - בטעמי פירות שונים או טבעי (ואז מוסיפים לו 2 כפיות סן-דלפור ללא תוספת סוכר בכל מיני טעמים). הוא עשיר בחלבון, יותר סמיך מ"סתם" יוגורט, ומשביע.
3. לחמים - יש לנו במקפיא תמיד לחם כוסמין/חיטה מלאה פרוס, מפשירים פרוסה אחת בטוסטר ומורחים ממרח של טחינה וסילאן, חמאת בוטנים, או משהו אחר שהוא לא סוכר גולמי (ע"ע נוטלה וכו...)
4. אני מכינה אחת לשבועיים עוגיות של שיבולת שועל מלאה עם צימוקים, אגוזים וכו'. נכון שיש בזה סוכר (מנסה להמעיט כמה שאפשר את הכמות) וחמאה, אבל עדיין זה לא נורא אם מכינים אותן קטנות יחסית, ואוכלים 2-3 עוגיות כאלו. זה עדיף על כל דבר קנוי. אפשר גם לשלוח איתה לבית ספר.
5. אם היא מתחברת, יש אינסוף מתכונים להכנה ביתית קלה מאוד של חטיפי אנרגיה טבעיים, בד"כ על בסיס שיבולת שועל מלאה. בד"כ מדובר בערבוב מהיר של כל מיני גרעינים, אגוזים, פירות יבשים לפי העדפה אישית, ושליחה מהירה לתנור. מאוד קל להכין, והייתה תקופה שזה הלך כאן ממש טוב (עד שקצת נמאס. מניחה שמתישהו נחזור לזה).

למעלה