עונת הברמצוות, חברים מהכיתה ואחריות ההורים

XמXלה

New member
עונת הברמצוות, חברים מהכיתה ואחריות ההורים

אז אתמול חגגתי לילד בר מצווה והיה בר משקאות. הברמן הקפיד לבקש ת.ז מכל מי שלא נראה לו מספיק מבוגר. הוא לא הסכים לתת לבת שלי כוס שמפניה כי רק עוד חודש היא תהיה בת 18. למה אני מדגישה את זה? כי החברים מבית הספר שלו (ששה במספר) שתו אלכוהול שהיה כנראה על השולחנות (אנשים שלקחו ולא סיימו או לא נגעו).
אחד מהם השתכר על סף עילפון, נתנו לו לשתות הרבה מים והוא הקיא פעמיים עד שהתאושש ורק דיבר שטויות ובכה. התקשרתי לאמא שלו והסברתי לה מה קרה. היא הגיבה בסדר גמור ואמרה שתדבר עם הילד ותסביר לו את חומרת העניין. ואני רציתי למות בערך מהסיטואציה.
היום בבוקר הבן שלי הגיע לבית הספר והיה מאוד נסער, הרגיש לא בנוח עם הסיפור והיועצת הרימה לי טלפון ורצתה לבדוק איתי מה קרה. אמרה לי שהיא הרגיעה את הילד שלי שזה לא אשמתו.
אני יודעת שזוג הורים של אחד החברים שלו מאוד זועמים.
כמה עובדות חשובות להבנת התמונה:
הבן שלי לומד בבית ספר לילדים עם בעיות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז ואינטיליגנציה תקינה.
מצד אחד לא הזמנתי רשמית חברים שלו מתוך היכרות שלי את הבעיות שעלולות לצוץ ומצד שני לא אסרתי עליו להזמין כי לא חשבתי שיבואו, זה בית ספר אזורי ועשיתי את האירוע בעיר אחרת.

של מי האחריות על החברים שמגיעים לאירוע בכלל וכשמדובר בילדים שמועדים לפורענות בפרט?
אשמח לשמוע

---לא לראשי---

אביבקיץ

New member
אוי.

אני הייתי כועסת על המארחים, אם הייתי מגלה שילדי בן ה13 שתה לשוכרה.

לשמחתי, הילדים שהוזמנו למסיבה של בתי - לא חשבו אפילו לנצל את העובדה שהיו על השולחנות בקבוקים עם אלכוהול
אז לא עמדתי בפני מצב שהייתי צריכה לפקח על ילדים

XמXלה

New member
אני לא אירחתי אותם בבית שלי

איך אני יכולה להיות אחראית על ילדים בתוך מלא אורחים?

אור2221

New member
זו הייתה בר מצווה משפחתית

ולכן היה אלכוהול?

אני הייתי מתקשרת להורים בצורה רגועה, מסבירה את הסיטואציה (בדקת שהברמן לא נותן אלכוהול לקטינים, אבל הם לקחו אלכוהול מכוסות שהיו על השולחנות ולא נשתו עד תום, את מאוד מתנצלת והפקת לקחים, שהילד שלך מרגיש זוועה ואת מקווה שהילד שלהם מרגיש טוב)

אימם

New member
מצד אחד אני מבינה אותך מאוד

כי נכון שקשה לשלוט על הכל יחד במיוחד האירוע סובב סביבכם ואתם צריכים לדאוג לעוד המון דברים אבל אני כאמא ששולחת את הילד בן ה-13
רוצה לסמוך עליכם כמארחים שתדאגו לילד שלי ותשמרו עליו מסכנות.
אבל מצד שני, ברגע שאתם עושים אירוע שלכם ומזמינים את החברים שלו, באחריותכם לדאוג שהילדים לא ישתו אלכוהול בתוך מתחם האירוע
שבו אתם חוגגים.

הילדים הגיעו בכוחות עצמם או שהייתה להם הסעה?

XמXלה

New member
אין לי שום דרך לשים לב אם ילד לוקח משולחן

של מישהו אחר. טכנית זה בלתי אפשרי
2 ילדים הגיעו במונית ו- 4 אם אחד האבות

חוטהשני

New member
האם היה אדם מבוגר (הורה) איתם ? בגלל החשש של האלכוהול (הרי בכל זאת הם בני-עשרה כבר...) ועוד דאגתי לשים עין על החברות שהזמנו לאירוע (ומדובר על כיתה טובה...) וכן שמחתי שהגיעה לאירוע אחת האמהות (שהיינו איתה בקשר) וגם היא ככה הציצה מידי פעם לבנות...

הייתה סיטואציה אחת ששתי בנות נעלמו (האירוע היה במסעדה שהפכה לאולם אירועים הנמצא במרכז העיר וקרוב לטיילת ולים...) ולי אישית התחילו לרוץ המון סרטים בראש... הלב שלי פשוט דפק (אמרו שהם הלכו למסעדה אחרת באיזור ועוד...)

בסוף התברר שהם התיישבו ליד איזה שולחן בפינה הצדדית של המקום...

אור2221

New member
נכון, אבל כאן יש תכסיס ממש ערמומי מצד הילדים

שקשה לצפות מראש. הם בני 13, לא בני 7 שצריך לצפות להשגחה צמודה עליהם, וההורים שלהם ידעו שהם שולחים את הילדים לאירוע המוני שבו עשוי להיות אלכוהול, גם אם הוא לא יוגש להם.

זה לא שהאחריות איננה שלה, אבל אני מצפה מכל הורה נורמלי להבין את הסיטואציה ולהאשים את מי שבאמת צריך להאשים - את הילד שלו.

אימם

New member
לא מסכימה

אם אני שולחת את הילד שלי לבר מצווה שהוזמן אליה אני מצפה שלא תהיה לו ולחבריו גישה לאלכוהול ושהוא נמצא במסגרת השגחה של המשפחה של בעל השמחה.
גילאי 13 לידיעתך כן צריכים השגחה בעיקר כשהם חבורה. הם בתחילת גיל ההתבגרות והסכנה היא לא רק מאלכוהול...
בגלל שהם צריכים השגחה ותעסוקה, הרבה פעמים מביאים מפעיל או משחקי שולחן, מה שמונע מהם "לעשות שטויות"
אני אישית כהורה מטילה אחריות על התנהגות של הילד שלי - עליו אבל על האפשרות לשתות את האלכוהול (שלא נמנעה מהם) - על בעלי השמחה.

אור2221

New member
אז תוודאי את זה עם המארחים קודם

ברור לך, כמי שהייתה אורחת באירועים שבהם נכחו גם מבוגרים, שגם אם בבר לא מגישים אלכוהול לקטינים יהיו כוסות אלכוהול על השולחנות, שנשתו על ידי מבוגרים?

גם ברור לך שאין שום אפשרות לספק לבני 13, באירוע בר מצווה לילד שלך, שמיועד גם למבוגרים, השגחה שלא תאפשר להם לגנוב כוסות משומשות עם שאריות אלכוהול משולחנם של סועדים כשהסועדים הולכים לרקוד, נכון?

אז או שלא חשבת על האפשרות הזו בכלל (ואז למה שהיא תיקח אותה בחשבון) או שלקחת אותה בחשבון וגם לקחת את הסיכון.

אימם

New member
האפשרות של לגנוב כוסות מאורחים

כנראה שלא הייתה עולה על דעתי וכנראה שגם לא עלתה על דעתם של המארחים. כאן אני מזדהה איתם ולא מאשימה כי זה נעשה בהחבא ולא במודע.
מאידך, בסך הכל ניסיתי להביט בזה מנקודת המבט של הורה ששולח את ילדו לאירוע בר מצווה
ומצפה שתהיה עליו השגחה...
אבל כולנו כאן למדנו מזה שכשמוזמנים חברים של הבן לבר המצוה, כדאי להצמיד להם השגחה

מזל טוב. לדעתי האחריות שלך

מצטערת. זו ההרגשהש לי - כששלחתי את הבת שלי לארועי בר מצווה/בת מצווה ציפיתי שלא יאונה להם כל רע.
נכון, את לא יכולה לפקח על כל אורח ואורח במסיבה שלך ועדיין לדעתי האחריות שלך.
אם לא רצית שיבואו היית צריכה להגיד במפורש שלא יבואו ולא להניח הנחות לגבי הגעה או אי הגעה של הילדים.

צר לי, לא רוצה להעכיר את מצב רוחך, אבל זו הדיעה שלי.

XמXלה

New member
זה בסדר, זו דעתך

אני לא חושבת שזה אפשרי מבחינה טכנית.
תראי, זה לא האירוע הראשון שאני עושה, מאחורי בר/בת מצווה של הגדולים ועוד בת מצווה של הקטנה ומעולם לא נתקלתי בבעיות עם חברים.
אני לא רואה אף אחד מההורים כאן לוקח "שומר" במיוחד כדי לוודא שלא יאונה להם כל רע בדיוק כמו שאני לא יכולה לפקח במהלך האירוע על כל אחד מילדיי בכל רגע נתון.

חני ב

New member
לדעתי האחריות היא שלך

וחבל (זה אמנם מאוחר כבר...) שלא ודאת עם הבן לך מי מהחברים שלו מגיע.
דוקא כי ידעת שיש בכתה/בבי"ס שלו ילדים עם בעיות, היית צריכה לשמור עליהם עם 10 עיניים.

adif11

New member
חני ,ההורים של אותם ילדים ,אם חשבו שיש סיכוי

שהילדים שלהם עלולים להסתבך במשהו ,יכולים היו לאסור עליהם להשתתף בארוע.
איך ,תוך כדי ארוע שהשתתפו בו עשרות אנשים ,יכולה האמא המארחת להשגיח על שישה ילדים.
הם בני 13. בכל זאת יש צפיה בסיסית מהם להיות מסוגלים לתפקד באופן סביר במשך שעתים.

חני ב

New member
היא כתבה שהארוע היה ארוע משפחתי

לכן אני מצפה מהבן שלי לומר לי מי מהחברים יגיע לארוע, ומכיון שאני יודעת שאלה ילדים עם בעיות התנהגות, אם כבר הסכמתי שהם יבואו, אני מאמינה שאחשוש שאולי יקרה משהו, לכן מן הראוי שאשים עליהם עין. אם לא אני אז אומר למישהו מטעמי.

בדיוק כמו שאני כמורה שמכירה את הילדים בכתתי, אשים יותר עין בטיול על הילדים השובבים (ואני עדינה במילותי) או אדאג שהורה של ילד מאד שובב יצטרף.
נכון, זו לא השוואה ממש נכונה אבל בכל זאת, בדיוק כמו שצליל מיתר כתבה, כשאני שולחת את הילדים שלי לארוע, אני יודעת שהם נמצאים תחת השגחה. אני רגועה.

אביבקיץ

New member
לאסור להשתתף בבר מצווה?

הורה שיודע שהילד שלו נוטה לאלימות - אני מצפה שהוא יפעל בנידון (יגיע עם הילד כדי להשגיח, יאסור על הילד לבוא, או פתרונות אחרים)

אבל כאן באמת הורה צריך להרחיק ראות כדי לחשוב שאולי הילד שלו ייחשף במסיבה לאלכוהול.

הילדים עשו מעשה שובבות מטופש, אבל באמת לא משהו שאת יכולה לאמר עליו "איזה ילד מופרע, איך בכלל מרשים לו לצאת מהבית?"

(אני עדיין זוכרת שבגיל 11, במסיבת בת מצווה משפחתית, אני ובן דוד שלי טעמנו מהשמפניה (היא היתה מגעילה, שנים אחרכך לא רציתי להתקרב לשמפניה). ואף אחד מאיתנו לא היה מופרע במיוחד. סתם ילדים).

אני חושבת שקשה כאן להאשים, כי באמת זה משהו לא צפוי.
ועדיין - אם בני בן ה13 היה חוזר שיכור ממסיבת בר מצווה של חבר - מסיבה רשמית, מאורגנת, קיבל הזמנה - הייתי כועסת.

למעלה