ישראלי בעולם הגדול.

מירי,

New member
ישראלי בעולם הגדול.

הצעיר (14) יוצא בפסח יחד עם קבוצת הכדורסל למחנה באיטליה (באיזו עיירה שאני ממש לא זוכרת את השם שלה).
השבוע הילדים קיבלו תדריך התנהגות (ההורים בהמשך) והילד חזר עם הנחיה 'בלי בגדים שידגישו את הישראליות שלהם' (פרט למדי הכדורסל עצמם שבהם יש סמל של איגוד הכדורסל הישראלי והקבוצה שלהם ובכלל), אתמול הוא אפילו הראה לי (בטלויזיה) מישהו שלובש חולצה שעליה כתוב MACCABI ואמר 'את רואה, לא כזה'.
התגובה הראשונה שלי היתה (כמעט) להגיד לו 'אתה לא יוצא', אבל זו לא אופציה. (כי אני כן רוצה שהוא ייצא...) מצד שני, כן הייתי רוצה להעיר למארגנים, הם מגיעים לשם כקבוצה ישראלית, אני בטוחה שהקרואטים והאחרים לא יסתירו את מי שהם, ואיזו מן דרך זו להגיד לילדים שלנו להסתיר את היישראליות שלהם? מה בעצם אנחנו אומרים להם עם אמירה כזו?

אבל אולי אני מוצאיה דברים מפרופורציה? (ויש לי נטייה שכזו).

r i n i

New member
נסי להזכר בשם העיר

לצערי, גם באיטליה גואה האנטישמיות.
יש ערים שיש בהן ריכוזים ערביים קולניים ורק מחכים להזדמנויות כמו תחרויות בין לאומיות על מנת להפגין ולעורר מהומות.
לפעמים דברים באמת קצת יוצאים מפרופורציות אצלנו, הייתי מרגיעה את הנער שלא יפחד אבל מצד שני, לא הייתי שולחת עם חולצה עם כיתוב גדול בעברית: ״אין כמו צה״ל ״

אם תזכרי בשם העיר אברר במקורותי מה קורה שם.

* בעלי לא מסתובב בחו״ל עם כיפה אלא חובש כובע....

מירי,

New member
מונטה קטיני

(ולא נזכרתי, בפעם ה-300 שאלתי אותו).
הצעיר לא מפחד, זו אני שמכעיס אותה, אני משערת שזה לא טורניר הילדים היחיד, אולי צריך לחשוב על טורניר בו לא יצטרכו הילדים להתבייש במי שהם.
אני לא בטוחה שכיתוב בעיברית "קרבי זה הכי אחי" כי מי באיטליה כבר יודע מ'זה אותיות בעיברית אבל MACCABI TLV יבהיר במדויק מאיפה מגיעים הצעירים, בטח בטורניר כדורסל....

ובעלך 'איש גדול' איך הוא מסכים? למה אי אפשר להיות אנחנו? יש מספיק מקומות לפחד בהם כאן, למה לנסוע לכאלה רחוקים?

r i n i

New member
פריז זה מקום שלא מסתובבים בו עם כיפה גלויה!

גם המקומיים (למעט חרדים בתלבושתם, אני מניחה) לא חובשים כיפות צבעוניות כמו בארץ.
ולא חסרים סטודנטים ערבים ישראלים (המגדירים עצמם פלשתינאים) שיודעים לקרוא עברית.
אני לא מנסה להבהיל רק לא להתפס לשאננות מיותרת.
אבדוק בקשר לעיר אם יש לי מידע מיוחד על המקום.

מירי,

New member
אני לא נכנסת לשאננות.

הצעיר יבצע את ההוראות, אני סומכת על הצוות המלווה- הם גם עם ניסיון של שנה שעברה.

אני חושבת שאפשר היה לבחור מקום אחר, כזה שהילדים היו גאים לייצג את המדינה שלהם (ולא הם לא נוסעים כנבחרת ישראל, אבל בהחלט כקבוצה ישראלית).

ואולי אם בארץ היו קצת משקיעים אפשר היה לערוך טורניר כזה כאן ....

בכביש אל תהיה צודק- אלא תהיה חכם.

ראשית להרגיע קצת--אז מונטה קטיני היא עיירה לא גדולה וקשה לי להניח שיש בה אוכלוסיה מוסלמית גדולה (עיירת קיט,מרחצאות וכו--באמצע הדרך בין פירנצה ופיזה בערך)

אבל---כשמוציאים קבוצה ישראלית ולא חשוב מאיזה סוג , תמיד מדריכים לא "לצעוק" את הישראליות בריש גלי.
היו כבר אירועי טרור בחו"ל ותמיד זה נגד קבוצה ולא נגד ישראלי בודד.
קל למצוא את האוטובוס שנוסע משדה התעופה בבורגס עם קבוצה מישראל ,מאשר את התייר הבודד בחוף הים שם.

למרות שמאד קל ל"הריח" קבוצה של ישראלים בחו"ל, בדיוק כמו שאנחנו "מריחים" מעוטים אחרים גם אם הכיתוב על הכובע הוא אמריקאי -יש משהו בהתנהגות שבולט לעין.
אבל מנהלי הקבוצה כנראה מנסים להיזהר מהתקלויות מיותרות.
למרות ש (לדעתי) אלו סוג של הנחיות שעוברות מדור לדור שנים רבות-ומזמן לא רלוונטיות כבר.

מירי,

New member
אין כאן כמה דורות.

זו הפעם השניה שהמועדון לוקח קבוצה לטורניר, המורשת נוצרת עכשיו (הצעיר-לעומת הבכור-לשימחתי משחק השנה במטה אשר ולא בנהריה, יש להם רק קבוצה אחת בוגרת יותר).

זו כנראה אני, שלא אכפת לי שיריחו אותי, קשה לי עם אמירה של להחביא את היותי ישראלית, אם הייתי בחורת לצאת לחו"ל (ואני לא, במגבלת התקציב אני תמיד בוחרת לעשות את החופשות שלי בארץ) זה לעולם לא היה למקום שבו עצם היותי ישראלית היה מסכן אותי יותר מהקרואטי שלידי, וקשה לי שהבן שלי צריך לשמוע אמירות שכאלה...

אור2221

New member
אין מקום כזה בעולם

אולי ארצות הברית, וגם שם לא בכל מקום. לונדון? צרפת? איטליה? פראג? באיזה מקום אין מי שיכול פוטנציאלית לפגוע בישראלים?

מירי,

New member
אבל גם בישראל מסוכן להיות ישראלי.

אני עדיין לא אומרת שלא בטוח לנו כאן ופורשת לארה"ב (כידוע-או לא- ויתרתי על קבלת אזרחות אמריקאית).

כשיצאנו כקבוצה לכרתים לפני שנה וחצי לא קיבלנו שום הנחייה כזו....(ועם ילדים לדעתי זה עוד יותר משמעותי...)

iris mom of two

New member
אני מבינה אותך לגמרי

הילדים שלי לובשים חופשי דברים שמראים על יהדותם. חולצות ממחנה קייץ יהודי, דברים בעברית, וכדומה. אף פעם לא היתה בעיה!

פעם אחת היה איזה יריד שיצאו אליו ממחנה הקייץ ששם היתה קצת אנטישמיות, אבל החברה לא התבלבלו ולא נבהלו. ההפך, הם הדגישו שהם יהודים, ולמי יש בעייה עם זה? לא קרו שום תקלות. במקרה לבת היה טורניר של המחנה באותו יום והיא לא היתה ביריד. את הדיווח שמעתי מחברים שלה.

מירי,

New member
אבל הילדים האלה 'אחרי הכל' בבית

ובשפת האם שלהם, לילדים שלנו תהיה בהחלט בעיה אם יקניטו אותם באנגלית על יהדותם/הישראליות שלהם- הם יבינו! אבל לא בטוח (אם בכלל) שיוכלו להתמודד בשפה זרה ובכלל עם האפשרות שמתנקלים להם כי הם קבוצה ישראלית (אני שמחה שכך! השאלה למה חושפים אותם למצבים אחרים...)

אור2221

New member
הם לא צריכים להתמודד

הם צריכים ללכת משם, כן שפה זרה או לא שפה זרה.

iris mom of two

New member
לא, הם לא יבינו

כי זה לא משהו שקורה באופן קבוע.

לבת שלי קרה שקראו לה יהודיה כשם גנאי בבית הספר, היא לא עשתה כלום, אבל כל החברים שלה (לא יהודים) קמו והגנו עליה.

היות וזו היתה קבוצה גדולה, ולכן הם לא פחדו הם פשוט צחקו על כך. בבתי ספר פה עובדים מאד קשה על מגור גזענות, זה לא תמיד עובד לגמרי אבל בסך הכל יש שפור.

ההנחיה הזו היא לכלל הישראלים

זה לא חדש.
גם אני לא לוקחת עמי כבר שנים תיקים או בגדים בתכתובת עברית בולטת.

מירי,

New member
זו לא ההנחיה שאנחנו קיבלנו לפני שנה וחצי.

ועכשיו 'עוד יותר ברור לי' למה הנטייה שלי היא תמיד להיות בארץ.

Jen74

New member
אחותי ובעלה חזרו משבוע בברצלונה

במסגרת קבוצה מאורגנת. במפגש הכנה ביקשו מהם גם כן להצניע את היותם ישראלים ולא לדבר עברית ברחוב.
במהלך השבוע הם הסתובבו בשוק הומה אדם ודיברו ביניהם בעברית, בינם לבין עצמם ועובר אורח שכנראה שמע אותם נעמד לידם ופנה אליהם בצרפתית, ככל הנראה קילל אותם או משהו כזה. אחותי אומרת שהוא עמד וצעק לעברם מכל האנשים שהיו בשוק והיא די בטוחה שזה בגלל שהוא שמע אותם מדברים עברית.

סיפור הפוך

לפני כמה חודשים ביקרתי בעיר צרפתית בינונית בגודלה

בבוקר הלכנו לאורך הנהר, היה שם איזשהו שוק של דוכנים ורוכלים,(ארנקים,סינורים,טקסטיל -לא מוצרי יוקרה :))

דיברנו ביננו בעברית כמובן,ואז אחד הרוכלים פונה אלינו ושואל בעברית עם מבטא צרפתי כבד- "אתה מישראל?"

די היססנו מה לענות במיוחד שכמה חבר'ה נוספים נעמדו כבר ליד מוכר הארנקים ,כולם נראו מה"סביבה הים תיכונית" שלנו

אני קצת שקשקתי בבטן.

אבל האיש שלי ישר אמר "כן"

ואז הרוכל בא מאחורי הדוכן מתקרב אלינו (ואני כבר מדמיינת איך אני מזעיקה בכלל סיוע בצרפתית פה ?)

הגיע כל כך קרוב לאיש שלי כמעט חיבק אותו

ואז הוא אמר שהוא יהודי והבת שלו שירתה בצבא

והוא ממש חיבק אותנו, חצי שעה עמדנו (כפור של חודש דצמבר) ודיברנו איתו

הוא כל כך רצה לשמוע עברית ...

קיבלנו גם הזמנה לבוא אליו הבייתה (שישי) לקידוש (אבל כבר נסענו)
וכמעט הפכנו לאחים.

כך שלפעמים מותר להגיד שאנחנו מישראל

iris mom of two

New member
פעם אחת בלבד צעקו עלי כי אני ישראלית

וזה היה במעבר גבול נידח בין ארה"ב לקנדה. בדרכונים האמריקאיים שלנו רשום מקום לידה, ישראל. אז פקיד ההגירה שאל אותנו, בעברית, אם אנחנו מלמדים את הילדים עברית, וצעק עלינו בעברית עם מבטא צרפתי כבד, למה לא! אני כמעט בטוחה שהוא היה יהודי.

בעצם קרה לי עוד כמה פעמים כאלו. בעיקר נוצרים מארצות ערב (סוריה, לבנון ומצרים) שממש כעסו עלי שהילדים לא מדברים עברית שוטפת. הפרו ישראליות שלהם ממש נטפה!

למעלה