האם אנו מגדלים בנות
שתסתפקנה במועט?

האם אנו מגדלים בנות
שתסתפקנה במועט?

אני שואלת את עצמי את השאלה שבכותרת מעל.

מתוך ידיעה ברורה:
ש"אחת מצורות האפליה הפוגעניות ביותר הקיימת בישראל של שנת 2012 היא אפליה על רקע מין.
תשלום שכר נמוך יותר לאישה המבצעת עבודה זהה או שוות ערך לגבר רק בשל היותה אישה. "

"אחת מצורות האפליה הפוגעניות ביותר הקיימת גם כיום, בישראל של שנת 2012, היא אפליה בשכר על רקע מין.
במילים פחות מכובסות – תשלום שכר נמוך יותר לאישה המבצעת עבודה זהה או שוות ערך לגבר רק בשל היותה אישה."

"הפליית השכר מקוממת עוד יותר כאשר מגלים את הנתון המדהים הבא: מדינת ישראל, שהשכילה לחוקק עוד באמצע שנות ה-60 את חוק שכר שווה לעובדת ולעובד ואמורה לאכוף את החוק על כל המעסיקים בארץ – היא בעצמה מעסיק מפלה ופוגעני לציבור הנשים."

נכון אומר. זה לא נתון חדש. כבר שנים שאנו בסוגיה הזו.
תוהה יחד אתכם. היש מקום דווקא עכשיו לקראת הבחירות ולא רק לנוכח ריבוי הנשים המועמדות לבחירה,
לעשות בדק בית אמיתי ולשנות את החוק ובמקביל להביא לכך שהמעסיקים לא יפלו נשים על רקע היותן נשים?

אני לא כ"כ מכירה את הסוגיה רק שומעת על זה

מידי פעם ואף פעם לא הבנתי כי זה לא היה רלוונטי בשבילי (בעיסוק שלי לא היה זכר ונקבה).

אבל אם יש שני אנשים באוות תפקיד בדיוק. אבל בדיוק. אחד זכר והשנייה נקבה והם לא מקבלים את אותו השכר למרות ששניהם עושים אותו הדבר ועובדים את אותן השעות. צריך להפוך כל אבן ולהשוות את שכרם.

אני בנתיים מדברת על שיוויון הזדמנויות

עוד לא הגעתי לדבר עם המתבגרת על שיוויון שכר.

מחשבות

New member
שאלה טובה. הגדולה שלי הפתיעה אותי בחושבה

שזה ברור שבנים צריכים להרוויח יותר. היא עצמה לא ידעה להסביר למה, אבל היה ברור לה שבנים חכמים יותר ומוצלחים יותר... מוזר.

מרוניה

New member
באמת?? אכן מוזר.

לא עלה על דעתי שיש היום בת שחושבת ככה. אנסה בהזדמנות לבדוק את דעתה של בתי בנושא. קשה לי לשער שהיא חושבת כך, אבל... מי יודע.

מרוניה

New member
אבל האם שכר לא נקבע במידה רבה על ידי -

יכולת ההתמקחות של העובד?
ולצערנו, נשים (בהכללה) הן עדיין פחות תובעניות, פחות אסרטיביות, פחות בטוחות בעצמן, וכדומה. לא ככה?

מחשבות

New member
ברוב המקרים זה בכלל לא קשור ליכולת

התמקחות. מעניין לבדוק איך נשים משלמות לנשים.

מרוניה

New member
נניח במקומות ששכר נקבע לפי דרגה -

כמו בהוראה, לדוגמה. באמת מורה גבר יקבל יותר ממורה אישה? אני לא חושבת.
רק במקומות שהמעסיק יכול לקבוע כמה לשלם למי. לא ככה?

אביבקיץ

New member
כאשר הדרגה היא לא פועל יוצא של הוותק -

המנהל מחליט את מי הוא מקדם, ואת מי לא.

והבנתי שיש גם מקומות בהם יש כל מיני תוספים, שלא כולם מקבלים.

נדמה לי שהיה בעיתון לפני כמה זמן על נשים שהתלוננו שהן אף פעם לא מקבלות משמרות לילה, שעליהן יש תוספת שכר משמעותית, למשל.

מירי,

New member
זה הבסיס - ומה עם התוספות?

"דווקא" במגזר הציבורי זה הכי בולט.

מירי,

New member
תבדוק בנעמ"ת ו"תהנה".

בההחלט קשור ביכולת התמקחות- נשים חונכו לא לבקש כסף.

למעלה