שעות שינה למתבגר

a t s

New member
שעות שינה למתבגר

באיזה שעה המתבגרים אצלכם הולכים לישון ?
מתי יש הוראה / בקשה לכבות מחשב, טלוויזיה, טלפון Xbox וכו, זאת בהנחה שסיימו את כל מטלות בית הספר.

בני בכיתה ז׳. לומד כל יום משמונה וחצי עד שלוש וחצי. לא מפסיק לבכות על מר גורלו ועל כמה שהוא עייף ולומד קשה.
הוא נח מהרגע שמגיע מבית הספר עד חמש וחצי אחר כך שיעורים . בדרך כלל בתשע אני מבקשת לסגור את כל המכשירים האלקטרוניים . הוא יכול להיות ער עד עשר.
הוא טוען שאנחנו מתנהגים אליו כתינוק, ושהוא צריך לישון מאוחר יותר.אני תוהה איך זה אצלכם?

מרוניה

New member
עשר בהחלט נשמעת לי שעה נכונה.

עם זאת, למרות שסדר היום שקבעת נשמע לי מאוד נכון, הייתי מציעה להעביר אט אט את האחריות לידיו.
מכיוון שכיום רוב התקשורת עם החברים היא ברשת, אני אישית לא מוצאת לנכון להורות לבתי לסגור את המכשירים האלקטרוניים. אני כן פוקחת עין שבשעה סבירה היא תיגש להתקלח ותתכונן לשינה, אבל אם בדרך היא רוצה להמשיך להשיב למסרים או להשתמש במחשב לצורך זה או אחר - אין לי התנגדות. ובכלל, באופן כללי, היא זאת שמנהלת את סדר יומה, ואני רק פוקחת עין שלא תיסחף (כי מכשירים אלקטרוניים זה בהחלט דבר סוחף).
אז כן, לשמור על סדר היום הזה, אבל באמת לא לתת לו תחושה שהוא תינוק שאומרים לו מה לעשות מתי ואיך. הוא פשוט צריך לדאוג שבמסגרת סדר היום הזה ייעשו השיעורים וימולאו כל החובות הנדרשות.

לליתות16

New member
בכתה ז', הוא הלך לישון ב-21.00 ואני התעקשתי

על זה.

כל עוד אפשר,
אז למה לא ?

בכתה ח', הוא כבר החל את משבר גיל ההתבגרות שלו ובגדול, לצערי.

עכשיו בכתה י',
ישן מתי שהוא רוצה.

אבל כבר איבדתי שליטה על הנושא.

BrightEye

New member
22:30 במקרה הטוב...

ולא פעם כשהוא הולך לישון קודם הוא פשוט לא נרדם.

נטלי22

New member
דווקא בשנה שעברה, בכיתה ז׳

היא היתה נכנסת למיטה סביב תשע וחצי-עשר, אבל קוראת המון והיינו צריכים לריב איתה שתכבה כבר את האור ותלך לישון.

השנה (כיתה ח׳) פתאום נפל לה האסימון, שכשהיא הולכת לישון מוקדם היא יותר מרוכזת וחיונית בבוקר ואפילו גדלה יותר טוב, אז היא מיוזמתה הולכת לישון כבר בתשע, גג תשע וחצי, וכולנו מרוצים.

נומלה

New member
היה לי השבוע דיון עם הצעיר על זה

כיתה ט. אמרתי לו שמבחינתי שילך לישון מתי שהוא רוצה אבל אני משכימה בבוקר פעם אחת. באחריותו להוציא את עצמו מהמיטה בזמן. הוא אמר שימשיך ללכת בסביבות 10 לישון.

למתבגרת אין שעת שינה, היא הולכת בערך ב10 וחצי

התנאי הוא שקמה בבוקר בלי עיכובים ומריחת זמן .

שעות שינה

הבת שלי בת 16. בחטיבה היא הייתה הולכת לישון בחצות ואז בקושי קמה.
עכשיו היא הולכת לישון בשמונה בערב !!! וקמה בשש בבוקר. היא הגיעה למסקנה שהיא זקוקה ליותר שעות שינה והיא פשוט הולכת לישון מוקדם.

Simply Be

New member
גם אצלנו היה תהליך דומה בזמנו

הבכור שלי מסוגל לישון מעט שעות ולקום בבוקר כמו חייל
(הוא גם חייל חוץ מזה
),
הצעיר שניסה כל הזמן להיות כמו אחיו בקטע זה,
הבין שהוא צריך יותר שעות שינה
ושקשה לו מאוד בבוקר אם הוא לא ישן לפחות את מכסת השעות
המינימאלית.

המדד של השינה-היא ההשכמה

אם הוא קם בבוקר תקין,מבצע את המוטל עליו----אז שילך לישון מצידי בחצות.

אבל מהתוכן עולים דברים נוספים כמו ההתייחסות אליו (הוא הגדול בין האחים בבית? הוא הממרח שוקולד של הכריך? )
הוא אולי משדר לכם משהו אחר- שאינו דווקא 22.00 או 22.30 אלא הציפיה שלו להתייחסות אליו (לא כמו תינוק)
ומכאן זו אפשרות לנהל שיחה על משמעות התבגרות-אחריות- ניהול עצמי של לוח הזמנים שלו -ציפיות שלו-ציפיות שלכם.

אוטוטו12

New member
עונה....

בוקר טוב,

מה שחשוב לי שזה שהם ישנו 8 שעות (ככה הבנתי ממחקרים שנעשו שחשוב לילדים שלומדים) אז אם אני מעירה אותם בסביבות שבע בבוקר - הם יכולים ללכת לישון הכי מאוחר ב- 23:00..... בדרך כלל הגדולה הולכת לישון יותר מוקדם (גיל 16 ) הקטן הולך לישון בסביבות השעה הזו...(גיל 13)....

אני לא בטוחה שזה הכי נכון וטוב - אבל זה מה שהצלחתי להשיג....

XמXלה

New member
מקפידה על על ג'וניור (12) עד 22:30 במיטה

להירדם לוקח לו עוד קצת. עם השאר אני לא מקפידה. אחריות שלהם לקום בבוקר.

אביבקיץ

New member
כשבא לה. בד"כ 11, ויש השלמות

לפעמים היא נופלת שדודה הרבה לפני 11.

אני מתרשמת שהיא יודעת בעצמה לסדר לעצמה את שעות השינה שלה.

אין בעיות קימה בבוקר.

גם היא בכיתה ז

ו י ק י 3

New member
אמצעית בכיתה ז', סביבות 22-22:30,

לא תירדם לפני גם אם תשכב במיטה.
למזלה..החטיבה פה מתחילה ב8:30..והיא 2 מ' מהבית,
אז היא יכולה להרשות לעצמה לישון עד 7:45.

יעלעל

New member
כתה ז'

בשנה שעברה, כשתינוקת הבית הייתה בכתה ז', היא הלכה לישון בסביבות 21:30 . השנה קיבלה הארכה לשעה 22:00. מדי פעם, אם יש משהו חריג והיא מבקשת להשאר יותר מאוחר, היא יכולה בתנאי שלמחרת תקום בזמן ותקין. ההשקמה כאן היא ב 6:20, ההסעה יוצאת ב 7:10.
היום למשל היא תלך לישון מתי שתרצה כי מחר בוטלו הלימודים ואנחנו מקווים שיהיה לילה שקט ללא השקמות מיותרות...

המתוקה הולכת לישון מתי שרוצה (בכתה י' אני משחררת את הרסן לשינה בשעה שהם בוחרים) והיא מודעת לזה שאם היא מושכת יותר מדי אז קשה לה בבוקר. יש ימים שהולכת לישון בחצות (צריכה להגיש עבודה, לבדוק מערכים של הרשג"דים) ויש ימים שהיא הולכת לישון בשמונה בערב. אין לי ענייני כבוד.

לגבי המתבגר שלך, נראה שאולי כדאי לנהל שיחת תאום ציפיות. למה הוא מצפה, למה הכוונה מתנהגים אליו כתינוק.
וזה כמובן תלוי גם במיקום של הילד במשפחה. עם הבכור היה לנו יותר קל לנהל את שעת השינה כי כשכולם במיטות בשמונה בערב, הוא הרגיש שזה בסדר שגם הוא. כשהבכור מקבל שעת שינה מאוחרת, פתאום הצעירים יותר רואים שזה אפשרי ומבקשים גם.

ואגב, כשמתקוממים אצלי על שעת השינה ואומרים את המשפט הידוע והאהוב עלי "אבל לדני, רותי, טל... מרשים ללכת לישון מאוחר ורק לי מגבילים" אני ישר מציעה שהם יעברו לגור בבית שמרשים ללכת לישון מאוחר... אני לא קונה משפטים כאלה.

מרוניה

New member
עד כיתה י' לפקח על שינה? מוגזם בעיני.

בעיני, כבר בגיל הרבה יותר צעיר ילד צריך להבין שיש היגיון בשיגעון ושעת שינה זה לא קפריזה של ההורים. הגוף זקוק לשינה, גם בשביל גדילה וגם כדי לאפשר למידה. אם בתי היתה מוכיחה לי ולעצמה שהיא הולכת לישון ב-11 בלילה אבל קמה כמו ציפור ערנית בשש בבוקר ומרגישה ערנית כל היום - בבקשה, אין לי בעיה. בתכלס, היא יודעת יפה מאוד שזה לא כך, ושאם תלך לישון מאוחר יהיה לה קשה מאוד לקום מוקדם ובוודאי תהיה עייפה לכל אורך היום. כך שזה ממש לא קשור ל"אימא מרשה" ומה מרשים לילדים אחרים ומתי אני ואחיה הולכים לישון (מאוד מאוד מאוחר) ומה המקום שלה במשפחה. היא אחראית למעשיה, לגדילה שלה וללימודים שלה, והשינה היא חלק מזה.

יעלעל

New member
נכון

בהחלט אין ספק שאת ואני רואות את הדברים בצורה אחרת, זה לא השרשור הראשון בו אני רואה שאנחנו רואות את הדברים אחרת, מבינות אחרת ומגדלות אחרת. וכל דרך היא טובה ומתאימה למי שהולך בה.
אני מפקחת על שינה עד כתה י', מפקחת על שעת חזרה הביתה בימי שישי, מעירה כשעושים משהו לא תקין בענייני חברים.
לעומת זאת, שיעורי בית, לימוד למבחנים, החל מכתה א' מעבירה להם את האחריות, בתחילה מדריכה, אומרת למה מצפה וכו' אך כבר בכתה א' הילדים יודעים ששיעורי הבית הם באחריותם כמו גם הבאת ציוד תקין וכו'. מסייעת כשמתבקש, עזרה ברעיונות? בוודאי. סיוע בחשיבה? ללא ספק. ואם מישהו שכח להכין שיעורי בית ונזכר אחרי שעת השינה, בעיה שלו, הוא יתעורר חצי שעה מוקדם יותר בבוקר ויכין או שיתמודד עם המורה בכתה, לא על חשבון הליכה לישון. כך שהגבולות אצלי הם כאלה. ועם זה הילדים כאן מתמודדים ובכבוד. כולל בעמידה בשעת השינה. וזה בהחלט מקובל שזה לא מקובל על כולם ולא מוסכם על כולם.

12רוניתי

New member
יעל גם בתי בכתה יוד ואני מרגישה שהיא

משגעת אותי בנושא השינה. לפני 12 היא לא הולכת לישון..לפעמים יותר עד אחת או לפני קצת.
בבוקר מתקשה לקום וקמה על הקצה...היו כבר שני איחורים (ונענשה) השנה.
האמת שנישבר לי כל לילה לומר לה לכבות את האור.
האם אני צריכה לכבות את האור? באיזה שעה בתך הולכת לישון? אשמח לכל תשובה.

מרוניה

New member
אימא צריכה לכבות אור לנערה בת 16?

מה, היא תינוקת? את צריכה בכלל להגיד לה לכבות את האור? נערה בת 16 צריכה לדעת למה היא לומדת בבית הספר, מה המטרות שלה בחיים, ובהתאם - לדעת שאם היא מתכוונת ללמוד למחרת היא צריכה לישון מספיק בלילה. האיחורים הם ממש לא העניין. העניין הוא היכולת (או אי-היכולת) ללמוד בשיעורים כשהולכים לישון כ"כ מאוחר. אני לא מאמינה שאפשר ללמוד כמו שצריך כשישנים כל כך מעט. סליחה שזה יישמע כמו "סבתא", אבל כשאני למדתי בתיכון, לא פעם הלכתי לישון בשמונה בערב כדי לא "לנקר" למחרת בבית הספר.

למעלה