מסיבת יום-הולדת 18

b e ll

New member
מסיבת יום-הולדת 18

שלום לכולם, אני חדשה כאן ומתמודדת עם שלושה בני נוער בבית ועוד קטנטונת בת 6 (לשמחתי היא עוד לא שם).
הגדול יהיה בן 18 בעוד שבועיים. הוא ועוד שני חברים שגם להם יום-הולדת בקרוב רוצים לשכור וילה באחד המושבים בסביבה ולחגוג עם הרבה חברים, שתייה חריפה וכ'ו. הם מתכוונים לארגן הסעה הלוך ושוב.

בטני מתהפכת עליי - לא יהיה שום פיקוח של מבוגר אחראי שם ואני לא יודעת מי החברים של חברים שיגיעו להשתתף במסיבה.
בשיחה עם בעלי החלטנו לאסור עליו ליזום מסיבה כזו, גם אסרנו עליו להשתתף באחת כזו. בילוי כזה מאוד מנוגד לערכים שאנחנו דוגלים בהם.
כמובן שהיה פיצוץ גדול, הוא מאוד כועס.
הבהרנו לו שאם הוא לא ישמע לנו ובכל זאת ילך למסיבה/יזום את המסיבה - אנחנו מסירים כל אחריות לכל מה שיקרה ופרטנו מה למשל:
נזקים שבעל הוילה ידרוש עבורם עלויות - יהיו על כתפיו בלבד. פינוי לחדר מיון עקב שתיה מופרזת - לא נרוץ לבית החולים והוא יצטרך להתמודד עם זה לבד.
מעצר במשטרה - לא נבוא לשחרר וגם לא נשכור שירותי עו"ד כדי לחלץ אותו מהצרה.
אם הוא טוען שהוא כבר בן 18 ואחראי - אז לאחריות יש הרבה פנים.

מישהו מכאן מתמודד עם דברים דומים ויכול להאיר לי צדדים שאני אולי לא חושבת עליהם?
תודה רבה

ButtercupA

New member
דיברת עם ההורים של השניים האחרים?

אני מסכימה אתך שמסיבה מהסוג הזה היא לא במקום, היא ריקה מתוכן ונסמכת רק על סממנים של "כאילו מבוגרים".
בנוסף, יש בה יותר מדי אפשרויות למצבים מסוכנים כמו שציינת, יכולה לצאת משליטה ובעצם עוברת על החוק בנושא האלכוהול.
אני מקווה שההורים של השניים האחרים יעזרו לך בנושא.

אביבקיץ

New member
אני מסכימה איתך. אבל הבעיה היא

הבעיה שרוב הסיכויים שלא תקרה אף אחת מהצרות הגדולות שאת מדברת עליהן. ברוב המסיבות, אף אחד לא נדקר, ואף אחד לא נשלח למעצר, ואף אחד לא מגיע לחדר מיון.

ככה שמבחינתו, אחרי המסיבה הוא יוכל לאמר שהנה הוא צדק ואתם טעיתם והוא באמת יודע יותר טוב מכם.

חשוב להבהיר לו (ולכם) מה הבעיות במסיבות מהסוג הזה, גם כשלא קורה הרע מכל

iris mom of two

New member
אני מסכימה עם ההתנגדות שלכם

אבל לא עם הדרך.

אנחנו מקפידים להבהיר חוקים ברורים. אבל גם תמיד אני גב לילדים. אני גם מקפידה לתת הנחיות והמלצות, למשל אם הבת שלי היתה מתעקשת על מסיבה כזו, הייתי מקפידה לעזור לתכנן כך שלא יהיו צרות: מנחה לבדוק את מי להזמין, כדי שלא יהיו נזקים לוילה. כמה אלכוהול לקנות כדי שלא תהיה שתייה מופרזת, לשאול אם יהיה מישהו שלא שותה שיכול לשים עין (הם בני 18, ולכאורה כולם מבוגרים אחראיים). לדאוג שלא תהיה נהיגה תחת ההשפעה. דווקא, אני כן הייתי נשארת דרוכה ואומרת שאם הם עושים את זה, אני אהיה שם לעזור אבל רק אם מתקשרים אלי לפני שדהרים יוצאים מכדי שליטה.

b e ll

New member
תודה רבה על התגובות, אענה במרוכז

מכיון שמדובר בשלושה בנים שחוגגים 18, אני לא יכולה לשלוט בחברים ששני הבנים האחרים מזמינים - אגב, זו תהיה נאיביות לחשוב שאוכל לשלוט במי שיזמין הבן שלי אפילו. אני לא יכולה לדעת מי עוד יגיע רק כי יש מסיבה...
אני גם לא רוצה. אני רוצה לתת לו את שרביט העצמאות ללא תנאי.
עצמאות מגיעה עם אחריות והוא חייב להבין את זה היטב.

איריס, מדובר בבחור בן 18 שבעוד פחות משנה ישא נשק על כתפיו - אני לא מגדלת ילד לעולמים. אני מחנכת לבגרות ולעצמאות.
כאן מדובר בעליל במשהו שאינו חוקי - הוא יהיה בן 18, אבל כל חבריו בני פחות מ- 18... ואותם אני לא מכירה כהלכה ולכן אני לא מוכנה לסמוך כהוא-זה.
הילדים שלי יודעים שאלך בעבורם באש ובמים - כאן מדובר במשהו שנוגד את הערכים שלי, את מה שאני חושבת לנאות ואיכותי. אני גב לילדיי, אבל יש חוקים וגבולות גם לזה.
הקושי הגדול שלי הוא עם התוכן הריקני של בחירה בדרך כזו לבטא את "הגעתו לגיל 18". ברור שהוא רוצה מסיבה, ברור שהוא רוצה לציין את הארוע.
המיקום מאוד מפריע לי, התוכן שריק מכל ערך של מסיבה כזו שבה אלכוהול יזרום שם כמים, וגם אם אוכל לשכנע את בני לנהוג במתינות - אני לא רוצה לקחת על עצמי לנסות לשכנע את חבריו.

אוף, באמת אוף. מתהפכת לי הבטן רק מהמחשבות. לא פשוט לעמוד מול ילד שלך בנחרצות ולהסביר שוב ושוב למה לא כדאי ולבקש שיחפש אלטרנטיבה אחרת למסיבה שבשמחה ניתן לו.

אביבקיץ

New member
דווקא התוכן הריקני לא היה מטריד אותי

אולי כי באופן כללי אני לא מתרגשת מתאריכים.
את יום ההולדת שלי אני חוגגת רק בשביל הילדים.
אותי עצמי הוא לא ממש מעניין.
גם ביום זה הזדקנתי ביום אחד, בדיוק כמו בכל יום אחר בשנה.

אבל לעניינך - זה שערב אחד הוא מתפרע בצורה מטופשת וחסרת כל ערכים, לא מונע את האפשרות שהוא או אתם תציינו את הגיעו לבגרות גם בדרך אחרת, לפי הערכים בהם אתם דוגלים.

iris mom of two

New member
את יודעת משהו?

הדרך שלי עד היום גרמה להם תמיד לחשוב מחדש. עוד לא קרה שהם עשו משהו שממש הייתי נגדו.

ברגע שאת הולכת ראש בראש הוא מתחפר בדעתו. אבל כשאת אומרת, אתה בטוח? חשבת על זה ועל זה ועל זה? מה התוכנית שלך? אם הוא ילד אחראי הוא ישנה את דעתו לבד, אני מבטיחה!

הוא כבר בן 18! אני מבינה את הבעיה שלך, יש לי ילדה שעוד חצי שנה תהיה בת 18. לפני כמה ימים היא שאלה אותנו איך נרגיש אם הם יעשו טיול קמפינג רק של צעירים. התהליך שלי הבהיר לה כמה שהם לא מוכנים לעניין. לפני שנה היא רצתה לעשות טיול מכוניות בקנדה (אנחנו גרים בארה"ב) עם כמה חברה מבית הספר. שוב, התהליך שינה את דעתה (חוץ מזה שהבהרנו לה שאת המכונית "שלה" היא לא תוכל לקחת).

אהל כמו שאמרת שנה הבאה הוא עם נשק בצבא. היא שנה הבאה תגור בישראל לשנה. להכנס איתם למלחמות לא יעזור. חייבים ללמד אותם תהליך חשיבה ולקוות שהם יגיעו למסקנות שלנו.

ButtercupA

New member
הטיול שהיא מתכננת, זו דוגמא מעולה ל"מה כן"

כי זה בדיוק משהו שצריך לבוא עם תכנון ואחריות, לעומת מסיבת שכרות שהמטרה שלה רק להסיר כל תכנון אחריות.

iris mom of two

New member
אין לי ויכוח

שהמסיבה לא לעניין.

הויכוח שלי הוא שאי אפשר לאסור על ילד בן 18 ולהכנס איתו ראש בראש. זה גיל שבו צריך לדעת איך לגרום לילדים להרגיש שההחלטות שלהם באות מהם לא מאיתנו.

אני חושבת שזה ראוי להערצה שאת מסוגלת לעמוד

בדברים הללו בלי להלחץ ולאבד עשתונות (ואני אומרת את זה במלוא הרצינות). זה בזה כמובן המון כח ואם הם מקשיבים זה נהדר.

כשאני מתחילה לשאול שאלות הם ישר קוטעים אותי ומשהדרך להדברות חסומה לא נותר לי אלא להטיל וטו

b e ll

New member
לו לא הייתי מצליחה להגיע לבן שלי

הייתי מנסה לפנות להורים.
לשמחתי, אנחנו כבר לא בדרך למסיבה הזו.

היי, אני מראש אומרת שלא קראתי את כל השרשור

אבל קראתי עד כאן והתחושה שלי מצדדת בך. הייתי מטילה וטו. אח"כ ורק אח"כ אחרי הפיצוץ והבלאגנים סביר להניח שהינו מגיעים גם לדיבורים. אני לא יודעת אם לצערי או לא אבל אני מההורים שחותכים בדברים שלא מקובלים עליהם. אני יודעת שיחלקו עלי כאן אבל ככה אני מרגישה כשאת מספרת את הדברים.

אכן רוב הסיכויים שלא יקרה כלום אבל יש יותר מידי סיכון שמשהו בכל זאת יקרה. אפילו שתיה מופרזת הקאות או חלילה אם מישהו יביא סם.

רוצה מסיבה ? סבבה לך למועדון/פאב וכו'. פריקת העול הזאת נראית לא לא לענין. מעניין שפעם הם היו נוסעים לחו"ל היום הם רוצים מסיבה בוילה. לאן אני אגיע עם זה בעוד 2-4 שנים
מה עוד הם ימציאו

doris12

New member
עדיין לא שם, אבל מנסיון האחיינים-

לא יודעת מאיזה אזור אתם בארץ אבל, במקום לשכור וילה, שאין עליה פיקוח ... הם שכרו מועדון. מסתבר שיש כאלה באזור ת"א
מועדון שכולל ביליארד, בריכה , ג'קוזי ועוד.
כל אחד מהמשתתפים משלם סכום מסויים (עד כמה שהבנתי הבנות משלמות פחות כדי שיגיעו יותר בנות... אך אבוי למחיר שהן משלמות בחדרים הפרטיים)
ביטני מתהפכת מהרעיון וגם אני לא אוהבת את הקונספט - אבל זה הפך להיות טרנדי...
היתרון היחידי במועדון שכזה - שיש איכשהו את הפיקוח של בעלי המקום

אגב- את יכולה גם להביא לתשומת ליבו שבוילה במושב יש מגבלת רעש עפי"י חוק עד לשעה מסויימת... (יעזור?)

b e ll

New member
ושוב עונה במרוכז - ותודה רבה על סיעור המוחות.

אנחנו מתקרבים להסכמה, ונגולה לי אבן גדולה מהלב.

ראשית, לא הלכנו ראש בראש כלל, רק הבהרנו מהי אחריות ומה היא כוללת.
שנית, יש לי רושם שהוקל לבן התשחורת שלי שלא הסכמנו למסיבה הזו... אמרתי לו שלו אחותו היתה מוזמנת למסיבה כזו, לא הייתי מרשה לה לנסוע לסוג כזה של מסיבה (זוכרים את האונס שהתרחש בקיץ בוילה מבודדת בדיוק במסיבה כזו?).
שלישית, הצענו אלטרנטיבות אחרות - טיול ג'יפים עם מדריכים מוסמכים או סנפלינג עם מדריכים או לסגור מסעדה (או משהו דומה) ולעשות שם מסיבה (מעוטת אלכוהול כמובן). שאני מאוד שמחה שהוא לא דחה על הסף.
כרגע הוא מבין שהמסיבה הזו ירדה מבחינתו מהפרק, והוא מחפש אלטרנטיבות אחרות וכל דבר בא בחשבון לשיחה והתייעצות.

ושוב תודה על העזרה בהתייעצות

למעלה