מה העונש הראוי?

איריתי27

New member
מה העונש הראוי?

היי,
אחי בן 16 נתפס כבר לא בפעם הראשונה שהוא מעשן בפנימיה שבה הוא לומד/בחדר שבו הוא יושן בפנימיה וכו'.
כל פעם יש לו תירוץ אחר וגם הפעם תפסו אותו שהיה ריח של סיגריות בחדר והוא אומר שלא הוא עישן אלא זה שגר איתו בחדר.
ברור לי שזה לא נכון והוא גם בכלל מכחיש שהוא מעשן.
החוק בבית ספר זה להוציא אותו מבית ספר החוצה ולשלוח להורים.לא נראה לי שזה עונש ראוי,הרי הכי כיף זה להיות בבית ,לראות טלויזיה,אינטרנט.חופשי.

אמרתי לאמא שלי שכעונש לא תתן לו כסף לבזבוזים.יש לו 300 ש"ח כל חודש ושיסתדר איתם.

האם זה עונש ראוי?האם יוכל להפנים שצריך להקפיד על משמעת בגבולות בית הספר/פנימיה.
יש רעיונות לעונש אחר?
אשמח לעצות
תודה

Ronit FL

New member
סליחה, אבל צורם לי

שאת מתערבת.
לדעתי, זה לא המקום שלך להתערב ובטח שלא לאמר לאמך איך לחנך את הבן שלה.
לדעתי אחים צריכים לתמוך אחד בשני, לא ההיפך.
בלי קשר, תביני שעונש מעצם היותו עונש הוא דבר שלא מקדם שום דבר אלה בדיוק ההיפך. ואם כבר מענישים, עונש מקבלים פעם אחת, לא פעמיים.

איריתי27

New member
אני מתערבת מכמה סיבות

א.אני מאוד מעורבת בחינוך שלו ומאוד מגנה עליו,תמיד,מה שלא יעשה.
ב.עד לפני כשנה היה תחת אחריותי כי הורים גרו בחו"ל
ג.רוצה שילמד מסר ולא יעבור לו חלק.

אחרי כל טלפון שאמא מקבלת מפנימיה היא כועסת עליו אבל מה שהוא לא יבקש היא עושה לו/נותנת לו.
מה הוא ילמד?שלא משנה מה הוא יעשה תמיד יקבל את מה שהוא רוצה?איזה מסר בדיוק מעבירים לו?

ואני זאת שאומרת לאמא שהוא מעשן ושתעזוב אותו בשקט,אבל יש משמעת בפנימיה וצריך להתנהג על פי זה.והוא לא ממש שם על זה.

לא עיניינך

לא להחליט מהו העונש

לא להתערב בהחלטות חינוכיות ,אירגוניות של הפנימייה בה הוא לומד

לא להתעסק בנושא החינוך שלו-יש לו אמא ,נדמה לי ?

סקיפי

New member
במקרה הזה

נראה שהיא נוכחת יותר מהאמא. זה לא משנה את התמונה?

איריתי27

New member
לא ברור לי למה ההתנפלות

שאלתי את ההמלצה לעונש לנער בוגר.
לא ביקשתי לדעת אם אני צריכה להתערב או לא
ואמא שלי משתפת אותי בהכל ומתיעצת איתי לגבי מה לעשות ולכן אני מרשה לעצמי להתערב וכמו שהסברתי שעד לפני שנה הוא היה תחת אחריותי בלבד
וברור שאני לא מנסה לשנות את החוקים של הפנימיה

Ronit FL

New member
את מדברת על נער בגיל ההתבגרות.

זה גיל המרד והבלגאן והוא צריך דמות אחת בבית שתהיה אחראית עליו.
אני חושבת שאת צריכה ללכת צעד אחד אחורה ולתת לאמא שלך לחזור ולהיות אמא שלו גם אם מעשיה והחלטותיה אינם מוצאים חן בעיניך.
תהיי אחותו, תהיי לו למשענת כשהוא זקוק לה. אל תהיי עוד דמות חינוכית שופטת או מענישה.
בקשר לעונש נוסף, דעתי היא שבי"ס יעניש וזהו. אני באופן אישי לא ממשיכה ו/או מוסיפה על בי"ס. זה בדיוק כמו שבי"ס לא יעניש על מה שקורה בבית.

אני לא מנסה להתנפל עלייך, אני אומרת לך את דעתי כאמא לשלושה ילדים שלפעמים מנסים לקחת את שלטון החוק לידיהם בנוגע לאחים שלהם ואני לא מסכימה לתת להם את הכוח הזה.
אני חושבת שזה יפה מאוד שהיית אחראית עליו עד לפני שנה, אבל זה נגמר, תחזרי להיות אחותו והמפלט שלו, לא דמות חינוכית בחייו. לדעתי, רק תרוויחו מזה.

איריתי27

New member
אז אמא צריכה להבליג לו?

לשתוק?
אם הייתי כותבת את ההודעה הזאת ואומרת שמדובר בבן שלי.
מה היית עונה לי?
וחוץ מזה העונש שבית ספר נתן לו זה לא עונש.הוא הלך הביתה,ישן,אכל,שיחק במחשב,טייל,ראה טלויזיה,לא היה בבית ספר.מה רע?

Ronit FL

New member
אני יכולה לאמר לך מה אני

הייתי עושה וזה מה שהיית מקבלת כתגובה לו היית כותבת כאמא שלו.
הייתי מונעת ממנו אחד מהדברים שמנית כאן. אחד מאלו שממש כייף לו איתם.

אני לא בעד עונשים כבדים כיון שאני חושבת שהם מפספסים את הנקודה.
אני גם לא חושבת שהוא צריך היה להגיע הביתה ולחגוג כאילו הוא בחופש, כי הוא לא.

אני לא רוצה להשמע מתנשאת, אבל דברים ניראים אחרת אחרי כמה שנות הורות. לומדים לבחור את המלחמות ולומדים לבחור איך מגיבים ומתי.
לדעתי, הורות נוקשה מדי ומצד שני, הורות רופסת, מפספסות את המטרה באותה המידה. עם השנים לומדים למצוא את קו האמצע ולפעול משם.

לגבי אמא שלך והטיפול או אי הטיפול באחיך, זו בעייה שלה ולא שלך. את לא צריכה לקחת אחריות עליו כיון שהיא התרגלה ונוח לה שאת לקחת את האחריות הזו.
אני מאוד מעריכה את האיכפתיות והדאגה שיש לך לאחיך אבל זה לא שלך, זה של ההורים שלך.

תיור

New member
אך את לא יכולה להחליט משהו כזה

אולי במשפחה הזו האימא לא יודעת לשים גבולות.
ויש הרבה משפחות כאלו.
טוב שיש לילד אחות שאכפת לה.

Ronit FL

New member
אני לא מחליטה, אני נותנת את דעתי.

ואני מאמינה שלכל אחד בתא המשפחתי יש תפקיד. להורים להיות הורים ולאחים להיות אחים.
כשיש היפוך תפקידים ואחים לוקחים את תפקיד ההורים, האחים תמיד ייצאו מופסדים ממערכת היחסים הלא טבעית הזו.
אחים יכולים להשפיע על האחים שלהם מזוית אחרת ובאופן יותר אפקטיבי כאחים ולא כתחליף הורים.

נומלה

New member
העונש הראוי

לשים בסד בכיכר העיר עם שלט "ככה יעשה לאיש המעשן בפנימיה" + שלושים מלקות על כפות רגליים חשופות. תודי שאני יצירתית.
לא ממש הבנתי עונש על מה. על זה ששיקר? על זה שנתפס מעשן? על זה ששלחו אותו הביתה? הרי העונש שהוא קיבל על הפרת החוק בפנימיה איננו נתון להחלטתך, ואת מדברת על עונש נוסף. אני רק אעיר שאם הילד מעשן כבד הרי שבכלל איננו יכול לעמוד בחוקי הפנימיה וצריך לחשוב על פתרון שיכלול את העישון. במצב כזה אי אפשר להעניש אותו על חוקים שאיננו יודע להתמודד איתם. צריך לשלוח אותו למקום שבו הוא יכול לחיות עם חוקיו.

אימם

New member
זה מזכיר לי משהו בקטנה...

שהבת שלי באה לספר לי השבוע שהיא עישנה לראשונה בבסיס. לפי הסיפתח של דבריה חשבתי שהיא תספר לי שהיא עישנה גראס ואילו היא ציפתה לתגובה מבוהלת ממני אבל במקום זה הופתעה שאמרתי לה ברוגע (ובאנחה): נו, ואיך זה הרגיש? וסיפרתי לה שגם אני התחלתי לעשן בצבא ואיך שזה הרגיש קוּלית....אז היא שיתפה אותי שזה לא עשה לה כלום ודיברתי איתה על נושא ההתמכרות לסיגריות....ועל גמילה. זהו. העברתי את הנתונים...ומכאן היא אחראית למה שתכניס לגופה. אני את שלי עשיתי...

איריתי27

New member
יש כמה דברים

א. גיל הצבא זה לא גיל 16,יש יותר שכל
ב.לבנות יש יותר בגרות מאשר לבנים בגילאים האלה
וברור שהסברנו לו מה זה עושה וגם הראתי לו תמונות של ריאות של מעשנים.
שיעשן,גם אני עישנתי וכשקיבלתי שכל הפסקתי
אבל מה שמרגיז אותי זה שעושה את זה לא בשכל ורק מרגיז את אמא שלנו?

RiddlerWoman

New member
בכח זה לא ילך !

קודם כל הוא סוג של גר מחוץ לבית אז בתור בן 16 הוא יותר בוגר מילדים בגילו שגרים בבית ,
ואני מניחה שהוא מרגיש גם כך.
אי אפשר להאשים אותו שהוא שמח להיות ב"עונש" הזה ולהיות בבית.
אמרת והסברת , זה בסדר לומר שוב ולהסביר שוב עד שזה יחלחל לו פנימה.
אני באמת חושבת שעונש יחמיץ את המטרה במקרה הזה ,
האם ברור לך שיהיה קשה לכם ( לך ולאימך) להציב גבולות שהוא מחוץ לבית ?

ButtercupA

New member
איזה קור רוח

עונש גמול.

תשקפו לו שישנו סיכוי סביר למדיי שיעיפו אותו מהפנימייה. איני מתלוצצת. הפנימיות מאוד ברורות בעניין הזה. זה אמנם לא חוק של משרד החינוך, אבל ישנם חוקים וכללים יחסית נוקשים בפנימיות ולו בגין שאין שם הורים.

מטילדה11

New member
אולי זה מה שהוא רוצה?

איך אפשר להגיד לילד בן 16 לא לעשן?? צריך להיות ריאלים.

זה כמו להגיד לילדים לא להביא טלפון נייד לביה"ס או להתחיל לגלוש בפייס רק בגיל 13

iris mom of two

New member
מעניין

אני אמרתי לילדים שלי לא לגלוש בפייס עד גיל 13. שניהם קיבלו את זה. הבן שלי לא לוקח את הנייד לבית הספר, הבת כן, אבל היא גם נוהגת לבית הספר (מסיעה את הבן).

אפשר ועוד איך להגיד לבני 16 לא לעשן. ואפשר גם לקבוע חוקי עישון, אצלנו למשל כל מגזר בית הספר הוא ללא עישון, למורים ותלמידים.

בת ה17 שלי ובן ה14 שלי אפילו לא חושבים על לעשן.

למעלה