אשמח לשמוע תגובתכם

• פותח הנושא szmr
  • פורסם בתאריך

szmr

New member
אשמח לשמוע תגובתכם

עוד כ-שבוע לבני ימלאו 18 שנים.
עוד כ-3 חודשים בני מתגייס לצבא.
לפני חודשיים סיים תיכון.

כנער, תמיד ידענו לנווט דרכו,גם אם לא תמיד היטבנו דעת.
עתה סיים 12 שנות לימודים- ציוניו מעולים (היה לו את הביקורת והשאפתנות להצלחה)
כל השנים היינו מאחוריו, השתדלנו להחזיק אותו כשמעד.
ב3 החודשים האחרונים, הוא הפך מנער רגיש,עם לב נפלא ומנומס, לנער חוצפן, שיוצא כל לילה,מבלה ולא "שם עלינו".
בשישי האחרון הוא נהג כשכל המשפחה ברכב, באופן שסיכן את חייו וחיינו.
כמה שדיברנו,התחננו שיפסיק לנהוג במהירות- לא הקשיב לנו.
בעלי ואני החלטנו, שהאוטו מושבת קרי לו אין אנו נותנים רכב, עד שלא ישפר נהיגתו והתנהגותו.
הערב, ניסה לקחת את הרכב מבלי לבקש רשות.כששמנו לב כבר נסע.
בעלי ביקש ממנו בטלפון להשיב את הרכב והוא אמר" מי שם עליך".
התקשרתי אני וצעקתי שאני רוצה את הרכב עכשו.
לאחר 5 דקות החזיר וצעק שאנחנו ההורים הכי רעים בעולם.
נפגענו. מאוד נפגענו בעלי ואני מדרך ההתנהלות והתרבות שהוא רכש לעצמו בחודשים האחרונים.

האם מישהו יודע איך מחזירים אותו לתלם?????

Ronit FL

New member
לכי לאקסטרים ותנסי לברר האם קרה

לו משהו לפני שלושה חודשים שהיו טריגר להתנהגות הזו.
אולי מוות של מישהו קרוב?
אולי הוא נפגע מאוד מחבר/ה קרוב/ה?
אולי פגיעה מינית?
אולי הוא מפחד פחד מוות מהצבא וחושש להודות בזה עקב לחץ חברתי (הוא מתגייס ליחידה קרבית?).

תנסו לברר איתו עם עבר עליו משהו ואם הוא לא משתף פעולה, נסו דרך החברים שלו. בכל מקרה, דברו איתו לא באמצע ריב ועשו זאת במקום ניטרלי.

לא הייתי נעלבת ממנו, אני חושבת שהוא פועל ממצוקה. אל תקחו את זה באופן אישי.
פעלתם נכון כשלקחתם ממנו את מפתחות הרכב. לדעתי, ממה שאת מספרת, כרגע הוא מסוכן לעצמו ולסביבה כשהוא נוהג.

מסכימה עם כל מילה שלך ומוסיפה : לבדוק אם לא

הייתה התנסות עם סמים כלשהם.(בלי לחץ. אני יודעת שקשה.)

חני ב

New member
כמו שרונית כתבה, אני מאמינה

שמשהו רע עבר עליו. ילד לא יכול להשתנות מהקצה לקצה.
ספיציפית לגבי הרכב, לא לתת לו לנהוג! להחביא את המפתחות אם הוא לקח את הרכב ללא רשות.

ButtercupA

New member
אני מוסיפה למה שכבר נאמר

אם אתם עושים בדיקה ונראה לכם שהוא פועל ממצוקה, שיש בעיה, חשוב לערב מישהו מקצועי כי עוד 3 חודשים הוא יקבל נשק חם.
כמו שגם כתבו לכם, שימו את הרגשות שלכם בצד כרגע.
בכל מקרה, אם הוא פועל מתוך חשש מהצבא, יכול להיות שהחשש ירגע כשיתגייס והוא "יחזור" אליכם, ויכול להיות שהמצוקה תגבר.
תהיו עם יד על הדופק.

עוד משהו

בנוסף לתשובות הטובות שקבלת.
ציינת הבנך סיים את הלימודים עם ציונים מעולים ושהיתה לו "הביקורת והשאפתנות להצלחה". עד עכשו הוא היה במסגרת מוכרת שבה הוא ידע כיצד להצליח ולהיות במקום ראשון ונראה שחשוב לו מאד מקום זה. כעת הוא יוצא למסגרת אחרת, מסגרת שבה הוא לא יודע איך להצליח, איך להיות במקום ראשון. טבעי שזה מאד מלחיץ אותו.
לכן, מאד חשוב להוריד ממנו את הלחץ להיות הכי טוב. יתכן שבכך שתשדרו לו שאין לכם ציפיות גבוהות, שאתם יודעים שצבא זו מערכת שונה מאד מבית הספר. יתכן שכדאי שילך לשיחות טיפוליות שיפחיתו את השאיפה למצויינות שמלחיצה אותו.

לגבי גניבת הרכב - תודיעו לו שאם יקח עוד פעם את הרכב ללא רשות - אתם תודיעו למשטרה על גנבת הרכב ואז עלול להפתח לו תיק פלילי שיפגע בו בעתיד. היות ונראה שהוא ילד טוב ושקול במהותו - סביר שזה יעצור אותו.
בהצלחה.

RiddlerWoman

New member
אני הייתי קודם כל תופסת אותו לשיחה לבד

אני בכוונה אומרת לא ביחד כדי שלא ירגיש שאתם שניים והוא אחד,
הייתי בצורה רגועה מנסה להבין מאיפה זה בא , אומרת לו מה אני חושבת
ומקווה לעשות איתו תיאום ציפיות בלי להגיע למצב של לשבור את הכלים.
אם זה לא היה עוזר , הייתי ממשיכה משם לעצות שכתבו לך פה.

* "לתפוס אותו לשיחה" - שימי לב לעיתוי, חשוב שזה יהיה עיתוי שאת יודעת הוא יקשיב ולא ינסה לנפנף אותך.

RiddlerWoman

New member
חשוב לי רק להוסיף לגבי הנהיגה

זה נושא שלא הייתי מוותרת עליו , לא הייתי נותנת את הרכב אם הוא נוהג פרוע.

ella1302

New member
לדעתי יש שתי סיבות להתנהגות הזו- או, כפי נכתב

כבר, עבר עליו משהו או שמדובר בסוג של מרד. ככה הילד הטוב והתלמיד המצטיין מכריז על היותו בוגר ועצמאי. זה קורה הרבה, משהו דומה, אם כי בעצמה פחותה. היא הפסיקה לשתף אותי במה שעובר עליה, התחילה לצאת לעתים קרובות יותר, עשתה עגיל בתבור וכו'.

אני במקומך הייתי הולכת לפגישת יעוץ עם פסיכולוג המתמחה בבני נוער כדי לקבל כלים איך לדובב את הילד וכיצד לנהל איתו שיחה כדי לעשות מינימום טעיות ו, חלילה, לחסום ערוצי תקשורת.

המון בהצלחה

מטילדה11

New member
ובנוסף -

לבדוק גם אצלו בחדר. ובמחשב - לשאול איש מקצוע.

נכון זו חדירה בוטה לפרטיות אבל נשמע שמשהו קשה עובר עליו.

אימם

New member
הוא צריך ללמוד להעריך אתכם

תהיו עקביים ואל תתנו לו את האוטו . דברי איתו ותשקפי לו את הסכנה והזלזול שאת מרגישה.
שימי לב אולי ההתנהגות הזו זה לא חדש אצלו בתוספתצ לעובדה שהיציאה מהמסגרת מוציאה אותו מאיזון והוא קצת מתמרד . עד לפני חודשיים היה במסגרת ובעוד שלושה חודשים שוב ייכנס למסגרת.....הוא כנראה קיבל מכם תמיד את כל מבוקשו (הייתם הורים הליקופטר
) ומעכשיו תתחילו להיות "רעים" ולא לתת לו כלל את הרכב. אולי צריך שמישהו מהמשפחה הקרובה ישוחח איתו ויגרום לו להבין שהוא צריך ללמוד להעריך את כל מה שקיבל עד עכשיו מכם ושזה לא מובן מאליו והגיע הזמן ללמוד לומר תודה.

חלק מזה זה הלחץ של בחינות הבגרות

שמשתחרר, והלחץ לקראת השירות הצבאי המגיע.....
לגבי צורת הנהיגה לא הייתי מייחס לזה חשיבות רבה, אלא אם הוא ממש עבר את המהירות המותרת ועל חוקי התנועה. הרבה פעמים נוסעים בצד לא רואים את הדרך כמו הנהג, ובטח שיש הבדלים כשמדובר בהורים מול נערים.
מעבר לזה אתם צודקים בהחלט שזכותכם לא לתת לא את הרכב, ואם הוא לקח ללא רשות, מותר לנקוט בצעדים כגון הקפאת דמי כיס.
אבל אם אתם לא נותנים את הרכב, צריך לאפשר לו לבלות ולהוציא מרץ באמצעות נסיעה במונית.....

אימם

New member
סליחה?!

אם יהרוג מישהו בכביש זה לגיטימי בעיניך?! הדבר הכי הכי חשוב כאן זה שצורת הנהיגה שלו העמידה בסכנה את עצמו ואת משפחתו שנסעו איתו ואת מי שהיה בכביש אותה עת!
ביחס לעובדה המדאיגה הזו, כל השאר שטויות....

סליחה אבל את מדברת שטויות

צריך להבדיל בין נהיגה מסוכנת של הנהג לבין האופן שבו זה נראה בידי מי שיושב בצד.
כבר קרא לי שמה שנחשב בעיני כשנהגתי כבסדר נראה בצד כלא, ולהיפך...
ומעולם לא טענתי שלגיטימי להרוג מישהו על הכביש או מחוצה לו.

אימם

New member
שטויות?! אתה זה שלא היית בסיטואציה!

אז איך אתה יכול לכתוב שלא היית מייחס חשיבות למה שהאמא כתבה שהנהיגה שלו מסוכנת....אני לא יודעת איך אתה מתייחס לנשים אבל אני מאמינה לאמאואני אגלה לך עוד סוד:אין כמו אינטואיציה ותחשה של אמא בעולם!

את מסלפת את דבריי ולא ברור לי למה

מה שאמרתי לא קשור לנשים ולא להורים, אלא לפער בין הדרך שבה הנהג רואה את הכביש לבין התחושה של הנוסעים לידו...
ואימהות טועת לא פעם, עם כל הכבוד להן

אימם

New member
האם כתבה שהנער נהג באופן שסיכן את חייהם!

ואתה מחליט לתת לזה פרשנות משלך וכותב לאם שלא היית מייחס לזה חשיבות רבה....
הוא סיכן את חייהם ואתה לא היית מייחס לזה חשיבות רבה....פחחח

אור2221

New member
בוא לא נהיה מגוחכים

מניחה שלאמא שלו כבר יצא לשבת במושב ליד הנהג מספר פעמים בחייה, היא מכירה את התחושה (קרבה למדרכה ומכוניות חונות), ועדיין חשה משהו חריג בנסיעה שלו.

iris mom of two

New member
כמי שנהגת כבר כשלושים שנים

אני בהחלט מרגישה הבדל בין נהיגה בטוחה ומסוכנת. אני גם מרגישה הבדל בבין נהיגה שאני לא אוהבת, ולא מרגישה לי בטוחה, ונהיגה באמת מסוכנת.

נכון שיש הבדל בין נהג לנוסע, אבל נוסע מנוסה יכול להרגיש את ההבדל. הנהיגה של הבת שלי למשל הרבה יותר נוחה לבריות מאז שיש לה קצת נסיון.

יש זמנים שבעלי נוהג הרבה יותר אגרסיבי מאשר נוח לי כיושבת לידו. אבל קרה גם פעם או פעמיים שאמרתי לו שהגיע הזמן שאני אנהג כי הוא נוהג מסוכן. אתה יודע מה? כל פעם שזה קרה הוא הסכים איתי. כי הוא באמת היה עייף מכדי לנהוג.

אתה הוא זה שמדבר שטויות.

למעלה