Manual Testing Covrage

• פותח הנושא yd38
  • פורסם בתאריך

yd38

New member
Manual Testing Covrage

שלום לכולם,
אשמח לקבל טיפים והמלצות כיצד לבצע בדיקה לגבי כיסוי הבדיקות בכל גרסה וכיצד מודדים כיסוי כזה.
האם ישנם כלים מומלצים כדי למדוד כיסוי זה?

תודה רבה.

עמית ו

New member
כיסוי ביחס למה?

משהו שמייקל בולטון חוזר עליו שוב ושוב (בצדק) הוא ש"כיסוי" זה מונח שלא עומד בפני עצמו - זה תמיד כיסוי של משהו - של שורות קוד, של דרישות, של סיכונים, של פיצ'רים, של דברים שתכננו לבדוק.
כל אחד מאלה דורש היערכות שונה. כיסוי קוד כנראה ידרוש גרסה מיוחדת של האפליקציה (למשל, כזה: https://blogs.msdn.microsoft.com/marcalt/2006/07/02/using-code-coverage-with-manual-testing/ ), כיסוי דרישות יצריך דרישות כתובות ומפורטות מספיק, עם קישור של תסריטי בדיקות (לפחות ברמת הכותרת), ואז כלי ניהול הבדיקות השונים באמת זורחים (אני אפילו יכול לומר שQC הידוע לשמצה עושה עבודה נהדרת בתצורה כזו).
אם אנחנו רוצים למדוד כיסוי סיכונים, אז כדאי שתהיה לנו רשימת סיכונים שיש לידה מקום בו אנחנו יכולים לסמן הערכה של כמה מהסיכון הזה כיסינו (אפשר לכסות סיכון באופן חלקי), ואם אנחנו רוצים לראות כיסוי מהתכנון - כדאי שיהיה לנו תכנון, ואז יש מגוון רחב של כלים שיודעים לתת לנו burndown.
&nbsp
כמובן, קישור למה שמייקל בולטון אומר: http://www.developsense.com/blog/2016/04/100-coverage-is-possible/
&nbsp
עכשיו, לשאלה החשובה באמת - למה אתם רוצים למדוד כיסוי בדיקות? אני לא אומר שזה רעיון רע, אבל המטרה שלכם תשפיע על סוג הכיסוי שאתם רוצים למדוד ועל מידת המאמץ שאתם רוצים להשקיע במדידה של זה.

yd38

New member
כיסוי בדיקות

היי עמית,
המטרה שלנו היא לכתוב מסמכי בדיקות ידניים ולקבוע להם עדיפות מה הולך להיכתב באוטומציה ומה יבדק רק ידנית ולנסות לתת סוג של הערכה כמה מתוך כל הטסטים שנכתבו רצו ועברו וכמה נפלו.
מבחינת האיכות הכוללת אנחנו מנסים להבין ולהעריך את איכות הבדיקות בצוות ולנסות ולבדוק פרמטרים נוספים למדידת איכות

shabalu

New member
אוטומציה לתהליכים

לדעתי במקום לעבור על כל הבדיקות הידניות שנבדקו ובכך לתעדף מה לבצע אוטומציה עבורם. תעברו על המערכת עצמה, על מסמכי האפיון והצורך של לקוחות הקצה.
אצלנו בחברה אנחנו נבצעים אוטומציה לתהליכים גדולים של כלל המערכת וגם תהליכים קטנים יותר של המערכת (למשל: כניסה לאתר, חיפוש מוצר, הוספה לעגלה, ביצוע צ'קאאוט, ביצוע רכישה = תהליך אחד).
&nbsp
ולגבי הערכה של טסטים ואיכות הבדיקות, זה נכלל בתוך ה-STR - Software test result, כלומר: תוצאות של סך הבדיקות לאותה איטרציה/תקופה שהגדתרם. ניתן לבצע סיכום בצורה של טבלאות של סך הבדיקות עבור פרמטרים הבאים: כמות בדיקות שבוצעו לעומת כמה בדיקות נכשלו או עברו. וכל מיני כאלה.
&nbsp

עמית ו

New member
אז נראה אם הבנתי...

1. אתם רוצים להגדיר מה ייבדק באופן אוטומטי, ומה באופן אינטראקטיבי.
2. לשם כך, אתם רוצים לסקור את תסריטי הבדיקה שכתובים אצלכם ולהחליט "מה עובר לאוטומציה ומה לא".
3. בלי קשר לכל זה, אתם מנסים לשפר את מאמץ הבדיקות הכולל שלכם.
&nbsp
האם הבנתי נכון?
&nbsp
אם כן, אני לא בטוח ש"כיסוי" הוא המדד הכי אפקטיבי לסעיפים 1+2. נראה לי קל (ויעיל) יותר לעבור על הרשימה שיש לכם ולשאול על כל תסריט שתי שאלות: "כמה קשה לכתוב תסריט אוטומטי שייתן ערך דומה?" "כמה חשוב לי להריץ את הבדיקה הזו שוב ושוב ושוב?", בעזרת שני המספרים האלה אפשר להגיע לתשובה מהירה יחסית של "למה הולכים לכתוב אוטומציה קודם" (בגדול, ככל שחשוב לנו יותר להריץ את הבדיקה שוב ושוב ישתלם יותר לכתוב תסריט אוטומטי, ככל שקל יותר לכתוב תסריט אוטומטי, כך יש פחות מה להתלבט אם לכתוב אחד כזה או לא).
הערה קטנה לסדר - אני בכוונה לא אומר "נמיר לאוטומטי" כי מבדק אוטומטי שמשחזר פעולות משתמש אנושי זה בדרך כלל לא הרעיון הכי טוב שיש - חלק גדול מהדאגות אפשר לפתור ברמת בדיקות היחידה, וגם מבדקי מערכת עדיין עדיף לכתוב קצת אחרת כי מכונות ואנשים פועלים בצורה שונה. בגדול, אם החלטנו שמשהו מצדיק כתיבה מחדש באופן אוטומטי, הצעד הראשון יהיה לחלץ "מה בעצם אנחנו בודקים כאן" (או מה חשוב לנו לבדוק כאן) ואז למצוא דרך נורמלית לעשות את זה בעזרת קוד.
&nbsp
לגבי הנקודה השלישית - למה אכפת לכם מאיכות הבדיקות? האם יש בעיה עם המוצר שלדעתכם נגרמת כתוצאה מבדיקות לא טובות מספיק? אם כן, יש לכם כנראה רמז לא רע בכלל למה בבדיקות צריך לשפר (כי אחרת, איך אתם יודעים שהבעיה במוצר נגרמת כתוצאה מבעיה בתהליך הבדיקות?). אם לא: עדיף להשקיע את המאמץ במדידת דברים שמשנים למוצר: כמה זמן עובר בין הגדרת פיצ'ר עד שהוא מגיע ללקוח? כמה זמן מושקע בתמיכה בבאגים מלקוחות? כמה קל לנו לשחרר תוכן חדש? האם התוכן שאנחנו משחררים מפיק ערך עסקי לחברה? איך אפשר לשפר חלק מהפרמטרים האלה? שיפור של הפרמטרים האלה יכול להיות שיפור גם בחלק של הבדיקות, אבל כך זה משהו שכל הצוות עושה ולא רע בעיה של הבודקים (למשל - כדי לשחרר תוכן מהר יותר, אנחנו יכולים לרצות בדיקה אוטומטית שרצה מהר ונותנת לנו מידת ביטחון מסויימת במהירות, כדי להימנע מהפתעות ביצועים של המוצר, אנחנו רוצים אולי להתחיל להכניס בדיקות ביצועים לתהליך שלנו, וכו'). כשהמטרה היא מטרה עסקית של המוצר, קל יותר לרתום אליה את כל הצוות, וקל יותר לקבל תקציב מההנהלה כדי לטפל במה שצריך.

למעלה