"אהבה היא מצב שבו אושרו של הזולת הוא תנאי הכרחי לאושרך."

ה כ ל

New member
"אהבה היא מצב שבו אושרו של הזולת הוא תנאי הכרחי לאושרך."

קלייטון.ש

Well-known member
זו גישה מיושנת שכיום תגונה בכל פה בטענה שכל אחד אחראי לאושרו

ה כ ל

New member
אז לטענתך אב שרואה את בנו האהוב סובל, צריך להיות מאושר?..

קלייטון.ש

Well-known member
לא מספיק שהבן סובל הוא גם צריך לשאת באחריות לאומללות האב?

התשובה שלי היא כן, האב צריך לעשות הכל כדי להיות מאושר ובאמצעות האושר שלו להעניק כוח נפשי ומוסרי לבן במאבקו בסבל.

ה כ ל

New member
אתה כנראה על אנושי...

מה שאתה אומר אולי מאד יפה בתאוריה, אך הפרקטיקה לא מעשית. (גם אם האב יעמיד פני מאושר, לא בטוח שזה מה שהוא יחוש)

קלייטון.ש

Well-known member
אתה טועה

מעשית משפחות של אנשים שסובלים לא שוקעות באומללות, אלא אחרי תקופת הסתגלות ממשיכים באותה רמת אושר שהיתה להם ללא הסבל. מי שמאושר בטבעו ממשיך להיות מאושר גם כאשר אהוב שלו סובל, ומי שאומלל מלכתחילה ממשיך להיות אומלל כי ככה הוא בנוי, ולא בגלל שאהוב שלו סובל. גם האנשים הסובלים עצמם יכולים להיות מאושרים אם הם זוכים לתמיכה ודוגמה מהסובבים אותם. אני מדבר על המצב בפועל ולא על איזו אוטופיה.

ה כ ל

New member
אתה מצפה מהורים שצופים בבנם גוסס מסרטן להיות מאושרים?

אתה מזכיר לי קצת את איש הפח מהסיפור הזה, נו.. איך קוראים לו?.. ברח לי...

קלייטון.ש

Well-known member
כן. ולא רק מצפה אלא אני חושב שהם חייבים

מול מוות בלתי נמנע גם הגוסס ובמיוחד הקרובים לו צריכים לא לבזבז את הזמן שנותר להם ביחד על אומללות, אלא להפך לעשות הכל כדי למצות מהזמן כמה שיותר שמחה. גם לטובת הזמן שעוד נשאר וגם לטובת הזכרונות שילוו את מי שממשיכים לחיות, וצריך שיהיו זכרונות טובים ולא זכרונות של אומללות.

ה כ ל

New member
לא נטען שהם צריכים להיות ״אומללים״, אבל מאושרים? הגזמת

קלייטון.ש

Well-known member
מה שיותר לכיוון החיובי יותר טוב, לילד ולהורים, להווה ולעתיד

אפשר ורצוי לחגוג כל יום במיוחד כשאין מהם הרבה.
סבל ומוות הם עובדות חיים והדרך להתמודד איתם איננה באמצעות רגשות שליליים.

קלייטון.ש

Well-known member
אם אומללות היא שלילית ואושר חיובי

כי אומללות גורמת סבל מצוקה ואיננה רצויה ואילו אושר הוא רצוי, אז רגשות שמשוייכים ומגבירים אומללות הם שליליים, ואלה שמשוייכים לאושר ומבססים אותו הם חיוביים. המשמעות איננה שרגשות שליליים אינם תקינים. גם אדם מאושר יחוש כעס, עצב ואפילו קנאה. אלה רגשות שיש להם הצדקה והם עשויים להניע את האדם לשפר את מצבו. השאלה מה המידה והמרכזיות שלהם. מי שכעס, שנאה, קנאה, עצב, הם מרכזיים וקבועים בחייו שונה ממי שחש אותם באופן זמני ובהקשרים מוגבלים. הראשון רצוי שיעבוד על הקטנת המקום שהרגשות השליליים תופסים בחייו, כי הוא בטח לא מרגיש טוב בחברתם.

puma141

New member
יש מצב נתון, יש רגשות, יש טיימינג או תהליך....

לא בשביל לפגוע חלילה\ אבל באמת נדמה שאתה לא "מרגיש". לא רק כמו שאמרת אהבה, אלא בכלל.....
יש רגשות שליליים לפעמים, והם כמו שאומר הכל גם בסדר...
תלוי על מה, תלוי במינון והעוצמה שלהם תלוי בהקשר.
בכל מקרה גם ילדים יודעים מה זה אושר מזוייף....אולי הם מרגישים יותר אפילו ממבוגרים לפעמים.
ומעבר להכל אל תשכח שמדובר בבני אדם בעלי קשת רחבה של רגשות.
אי אפשר לזייף אושר, בטח שלא לאורך זמן ובטח כשזה נראה מגוחך.

קלייטון.ש

Well-known member
לכן השתמשתי במילה "אחריות"

את מתארת את המצב שהאדם נסחף ברגשותיו אחרי מה שקורה, והוא תלוי ברגשותיו בבחירות, בתחושות ובגורל של אחרים.
לכן אמרתי שלאדם יש אחריות על רגשותיו וראוי שימצא בתוכו את הכוח לשלוט בהם, ולא להאשים את הגורל, ובוודאי לא אנשים אחרים, באומללות שלו עצמו.

ה כ ל

New member
זה נכון גם אם אנשים אחרים באמת אחראים לאומללות שלו?

אתה כמו ישו? מפנה את הלחי השניה בחיוך?...

קלייטון.ש

Well-known member
רק אתה אחראי לאומללות שלך

אנשים, הגורל, המצב, יכולים להקשות את החיים אפילו מאד, אבל זו בחירה שלך איך להתייחס לקשיים. אתה יכול לבחור להניח להם לקבוע את הרגשות שלך, ואז מרוב מכות שתחטוף לא יישארו לך לחיים. אתה יכול לבחור לסרב להיפגע רגשית ואז גם הלחי הראשונה לא תכאב.

ה כ ל

New member
היית אומר את זה גם לקורבנות הנאצים שהובלו בקרונות בקר

בחורף של אירופה?

קלייטון.ש

Well-known member
נתחיל עם בני העולם המערבי שחיים בביטחון ושובע

אבל אומללים כי אין להם האייפון הכי חדיש, או כי מישהו אמר להם מילה רעה, או בגלל שאין להם זוגיות.
עם קורבנות הנאצים אני אדבר לחוד.

ה כ ל

New member
בקיצור, עם כל התאוריות היפות, אתה מסכים איתי שאנשים משפיעים

זה על אושרו של זה.
&nbsp
מש״ל

למעלה