ניטשה?

puma141

New member
ניטשה?

"פלוני יצא כגיבור לחפש אמיתות, והשלל שלו בסופו של דבר היה שקר קטן ומקושט, והוא מכנה אותו: "נישואין".

"
לא זה שרימיתני זעזע אותי, כי אם שאינני מוסיף להאמין לך."
כ"כ נכון.

"
הרצון הוא האיש החזק והעיור, שנושא על גבו את האיש הצולע שעיניו פקוחות."

"החינוך הוא הריסת היוצא מן הכלל לטובת הכלל."
ענק!

puma141

New member
"אי שפיות ביחיד היא נדירה,

אבל בקבוצות, ארגונים, מדינות ותקופות, היא החוק."

וכמה ציטוטים מספר מומלץ "כשניטשה בכה".

""חייב אתה לרצות להישרף בלהבתך שלך עצמך: וכי איך ביקשת להיות חדש אם לא היית תחילה לאפר?"

"הוא טוען (פרידריך ניטשה), שכדי לגלות את האמת, חייב אדם להכיר את עצמו מנקודת המבט המקובלת, אפילו מן המאה ומהארץ שבה הוא חי - ולבחון את עצמו ממרחק!"

tzachy

New member
לגבי "החינוך הוא..."

כמדומני אלברט איינשטיין אמר:
"הדבר היחיד שמפריע ללימודי הוא החינוך שלי"...

puma141

New member
שניהם

גם ניטשה וגם איינשטין, הם באמת בין מובילי החכמה, כפי שאני רואה אותה.
לא בהכל, אבל בהרבה.
הספר כשניטשה בכה מעולה. מורכב מאין כמוהו, אבל התובנות שם מדוייקות, מדהימות.

shayCn

New member
רררר..כמה מרדני מצידו

ולא מקבל את החברה כמו שהיא.
נישואין הוא לא שקר אם עודנה וקיימת אהבה. אבל לרוב, האהבה מסתיימת בשלב כלשהוא או אחרי X זמן ומה שנשאר זה אהבה לילדים והאהבה להתחייבויות.

puma141

New member
מרדני?! חחחחחחח

שי קוראים לזה תפיסת עולם, פילוסופיה חכמה.....
תקרא שוב אולי הפעם......:)
אני מסכימה איתו כל כך!

shayCn

New member
אז כנראה

שהתפיסת עולם שלו מרדנית. כנגד המקובלות בחברה, ולא קשה להבין מדוע ולמה..
הוא מעולם לא התחתן.
הציע נישואין 3 פעמים ונדחה 3 פעמים, שקע בדיכאון, עבר התקפים פסיכוזיים, חלה בעגבת, סרטן המוח ומת מדלקת ריאות.

puma141

New member
יא מצחיק!

מה הקשר בחייאת ראבק שי חחח
יש מצב שהוא מרדן במרכאות באופיו, בבסיס. אז גם אתה ובטח גם אני.
אבל יש וואחד הבדל בין פילוסופיה שיש בה חכמה, או תפיסת עולם חגמה יחסית, לבין מרדנות שהיא פן מאוד קטן ולא קשור בקטע הזה לתפיסתי המרדנית או לא חחחחח

היית פשוט צריך לשאול, למה את מתכוונת?
לא שאלת........

shayCn

New member
אני מבין שהגדרות עושות לך את זה

אם כן, אז מה ההבדל בין 'פילוסופיה' ל'נקודת השקפה' של אדם או 'דיעה'?
והאם לא יתכן שפילוסופיה תיווצר, בין היתר, מאופיו של אדם, מחוויות החיים שלו כשם שנוצרת מהחברה הסובבת אותו, מהמקום והאווירה?
הכל קשור, פומה. זה הכל באותו בנאדם. אם אדם חווה פגיעה פיזית/נכות ואובדן מאהבה X 3, יש להתפלא שהוא ישנא את העולם והחשיבה שלו תפנה להיות מרדנית כלפיו?
ומה רע בזה? המהפכנים הגדולים היו פילוסופים גאוניים בגלל שהתמרדו כנגד המקובל בחברה. צ'ה גווארה, מהאטמה גאנדי.

puma141

New member
חחחחחחח אתה מצחיק אותי-

בערבוב הנשואים שלך, אבל ב ס ד ר! תקרא לניטשה מרדן....:)

puma141

New member
המרד הזה של הפילוסופים נגד החברה, לא היה לשם מרד.

הוא היה לשם רצון לשינוי, רצון להביא למודעות.
אתה מדבר על הכל, כאילו אין רעיון או השלכות או חשיבה מאחורי הדברים, אלא- מרד.
הפילוסופיה שלו לא נבעה מ"מרדנות". אלא מחשיבה ורצון לעורר מודעות, לשנות......
אתה לוקח את עניין ה"מרד" ושם אותו כאישיו.......הוא זניח במקרים האלו.
גם כשאני מתדיינת ברעיון פילוסופי, אני מסתכלת על העיקר שלו.
ועל זה דיברנו או אני לפחות דיברתי, ולא על האופי של ניטשה. זה קטע אחר בכלל........

shayCn

New member
ברור שמרד נעשה על מנת ליצור שינוי

אחרת, לא היה מרד.
רק שאני טוען, שמה שרואים בדיעבד לגבי ההיסטוריה, הוא את העובדות שהתקבלו בלבד ולא מעבר: היה מצב מסויים או אווירה שהשתררה בתקופה מסויימת בהיסטוריה, אחר כך מרד, בסוף הושג השינוי.
באמצע, קרו עוד תהליכים מחשבתיים שהתפספסו. מצב חברתי מסויים לא מספיק כדי לגרום לאדם לקום ולמרוד. הוא צריך להיחשל לתוך זה. הוא חייב אופי מיוחד כדי להפוך למנהיג חברתי ולהוליך זרם חברתי ובסופו של דבר, יש מאפיינים שהופכים אדם שיוליך מרד.
צ'ה גווארה, הושפע בילדותו מקארל מארקס, הוא רצה להיות רופא ובמסעותיו ברחבי צ'ילה ראה את העוני בעם..מספיק עבר שישפיע עליו בעתיד לחבור לפידאל קאסטרו ולהפוך לאחד ה-מהפכנים.
מהאטמה גנדי, היה צמחוני עוד מילדותו, למד באנגליה והפך לעורך דין וסבל מקשיים כמו איסורי כניסה למלונות ואיסור לחבוש טורבן שהגיע משופט בדרום אפריקה. בהמשך הוא גייס ואיחד את ההודים בד. אפריקה לדרוש זכויות והחל את המהפכה שיצר בעצמו.
אז כמובן שה'עיקר' זה הרעיון הפילוסופי שנתפס, אבל יש גם הסקרנות לנסות ולזהות את התהליכים שהובילו לרעיון.

למעלה