רשימה ראשונה של ספרים אודות יהדות מרוקו.

amiel dido

New member
רשימה ראשונה של ספרים אודות יהדות מרוקו.

ערב טוב לכל חברי הפורם. "התחדשות ומסורת" הוצאת מוסד ביאליק. "ממזרח וממערב" מקורות ומחקרים בתולדות היהודים במרוקו. "פעמי מערב" מחקרים על יהדות מרוקו. הוצאת מוסד בן צבי. "יהודי צפון אפריקה" המאות ה-19 וה-20. יהודי קזבלנקה. מאת ירון צור והגר הלל. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה. "קורות היהודים בצפון אפריקה" מאת א. שוראקי. "יהדות צפון אפריקה" (מרוקו) ביביליאוגרפיה מאת אברהם הטל. "היהודים במרוקו ה-19 והמיסיון האנגליקני" מאת אליעזר בשן אוניברסיטת בר אילן. "יהדות מרוקו עברה ותרבותה" מאת אליעזר בשן. "תאג'ר אל-סולטאן" עילית כלכלית יהודית במרוקו מוסד בן צבי. "דברי הימים של פאס" גזירות ומאורעות תלאות ומצוקות, יהודי פאס. מחיבורו של רבי שאול סירירו. (ספר חשוב) יהודי מקנס" קווים לדמותה של קהילה במרוקו. "צדיקי מרוקו ונפלאותיהם" מאת יששכר בן עמי. "שורשים במרוקו" מאת מנחם פורטוגלי. (ספר חשוב). "קהילה קרועה" יהודי מרוקו ולאומיות 1943-1954. מאת ירון צור. אשמח בכל פעם לרשום רשימה חדשה של ספרים ישנים גם חדשים. באשר למאמרים, ותמונות מקהילות מרוקו, אשלח במועד מאוחר יותר. שיהיה לכולנו ערב טוב.

שרונהה

New member
איזה יופי... תודה לך amiel ../images/Emo140.gif

אני שמה את ההודעה שלך בטאגליינס וזו הזדמנות לבקש מחברי הפורום להוסיף לרשימה זו עוד שמות של ספרים אודות יהדות מרוקו, כך שיתנוסס לנו בטאגליינס שירשור שלם בנושא. אלי פילו, הפשל שרוולים ולעבודה
כנ"ל גם הודפי, שלמה בן לולו, אמרוקאי, עלמה, טלי, בנט ספרו, wan וכולםםםםםםםםם ואני קוראת מכאן לרנופרוי, לדוד אלמוזנינו, למשה אבני, ולכל אלה שמזמן לא היו כאן תודה לכל מי שיתרום לשירשור הזה

הודפי

New member
איזה יופי ! אלי פילו קונה...אני קורא

שרונהה יקרה, אלי פילו לא צריך להפשיל שרוולים. הוא לא הולך להפעיל את שריריו בקריעת הספרים...הוא פשוט צריך לפתוח את ארנקו, לרוכשם ולהעבירם אלי תמורת הנוזל הירוק, הירוק ההוא.
ועכשיו ברצינות. מתוך הרשימה הארוכה שהביא חברנו amiel יש ספרים רבים שאין ברשותי. אני מבקש לציין את שם ההוצאה של הספרים כך שאפשר יהיה לרכוש אחדים מהם ושאני רואה בהם עניין. ובאמת תודה ל amiel .

לידיד היקר הודפי

לא שכחתי, הבתי את המענא שלך, הבטחתי לך את הספר של דוד קורוס "מחקרים בתולדות היהודים במרוקו. 120 דפים בעברית וכ240 דפים בצרפתית, ספר חשוב ומקיף, מונח הוא אצלי עבורך, מבטיחך נאמנה שאביאו איליך עד פתח הבית. ואם תתנהג יפה אכתוב לך הקדשה. שמך רשום עליו, והא שלך ידידי הטוב. ליייהו

השלום לך עמיאל

הבטחת וקיימת ותודה רבה לך איש יקר. ראשית האם הספרים האלו ברשותך. סליחה שאני כזה סקרן. שנית מרבית הספרים נמצאים ברשותי, כחובב מושבע של ספרים אודות יהדות מרוקו. שלישית בנוסף למה שציינת, יש לי עוד הרבה מאוד ספרים ברשותי. למשל כל ספרי פרופסור בשן, שאני איתו בקשר אישי ומדבר איתו תכופות. בנוסף לזה, יש ברשותי ספרי הלכה, נכון ניחשת רק מחכמי מרוקו. אנציקלופדית " ארזי הלבנון " של חכמי ספרד בעלת 7000 ערכים, כאשר כ 4000 מהם הינם חכמי מרוקו. רומנים וספורת, שוב ניחשת, מסופרי מרוקו עכשוויים כגון " הפייטן, השתקן ומספר הסיפורים " של מר אשר כנפו ידידי הטוב. ברגע זה עושים דרכם ארבעה ספרים חדשים, אני נובר בכל חנות אפשרית ובכל מקום ממנו אני יכול להשיג ספר זה או אחר. ולמרות הכל, ישנם כמה ספרים אותם ציינת בהודעתך, שאם אדע שנמצאים המה אצלך, אזי צפה לפריצה בלתי מתוכננת לביתך או כל מקום אחר אשר בו אתה מחזיק אותם. וכאן עלה לי רעיון, אנא תגובתך ותגובת הגולשים, שנבחר לנו ספר אחד, ונביאו לדיון ולתמצות בפני הגולשים, זה יכול לתרום הרבה לאלו הסקרנים מביננו או מבין הגולשים והמציצים בפורום נהדר זה. כל נושא שהוא הקשור לעדתנו המפוארה מעניין אותי, אם היסטוריה, ספורת, ספרי הלכה, שירה שאלות ותשובות וכו......ולכן כל ספר חשוב לי מאוד, ומשקיע המון לרכישתם. הנה כי כן, למרות עיסוקיך הרבים תוכל מידי פעם לזרוק עצם טעימה, ואנוכי כאן על מנת להשלים במידת האפר וידע והיכולת שלי. גם ידידנו הודפי היקר, רב פעלים האיש היקר הזה ולו ידע גדול מאוד, תרומתו וידענותו הינן יקרות וחשובות לפורום הזה וגם לפורומים אחרים ובכלל ליהדות מרוקו. ערב נעים לך איש יקר. אלי פילו

amiel dido

New member
רשימת ספרים ומקורות נוספים. יהדות מרוקו.

"עיתון הלבנון" אסופת מאמרים אודות קהילות מרוקו (מספר רב של מאמרים) הופיע בפריס (בעברית) בשנת תר"ל. (חשוב) "חיים בן עטר" ב' קלאר תשי"א. אודות מסעותיו של רבי חיים בן עטר בקהילות מרוקו. שם מזכיר משפחות יהודים. "שלוחי ארץ ישראל" במרוקו. מאת י. יערי. "יהדות מרוקו" י.מ. טולדנו. אוצר גנזים, הוצאת מוסד הרב קוק. ירושלים תש"ב. "קהילות מרוקו" א' אלמליח, מגנזי העבר. שלושה כרכים. "התנועה השבתאית" במרוקו. (ספר ישן) מאת רבי יעקב סספורטס. המתנגד הגדול לשבתאי צבי.

למעלה