לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86088,608 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אודות הפורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה
x
הודעה מהנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום תרבות מרוקו

המשך >>

לצפיה ב-'"פררש לולאד נאס פאיין ירקדו אולאדכ"'
"פררש לולאד נאס פאיין ירקדו אולאדכ"
15/02/2007 | 17:54
54
21
אולי נשוב  עתה לעבודה אודות משמעות הפתגמים והמשלים (מעאני) שסייעו להורינו להחדיר בנו מוסר וערכים תרבותיים.
מאוחר יותר נשוב, אם תרצו, לעבודה היפה בנושא זה שצירף לנו אלי פילו. אני שב ומודה לו בהזדמנות זו.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'האם בקיצור נמרץ הכוונה ל....'
האם בקיצור נמרץ הכוונה ל....
15/02/2007 | 18:33
3
28
ואהבת לרעך כמוך, ואם לא הרי שידוע שהערבית שלך קשה עלי מאוד מאוד, ולכן לא אוסיף, שמא אתבזה בפניך, ובמיוחד לאחר כוסית מן הירוקו הירוק ההוא מעשי ידייך להתפאר.

לייהו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אלי ידידי, גם הפירוש הזה טוב אבל,'
אלי ידידי, גם הפירוש הזה טוב אבל,
15/02/2007 | 18:58
2
21
אם תעמיק בניתוח הפתגם תמצא בו את "האלמנט" של זכות אבות העומדת לבנים. כלומר אם אתה מטיב עם הזולת, צאצאך ינחלו כבוד והוקרה. משהו בדומה ל-"שלח לחמך על פני המים"...
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'הרי ידוע לכל'
הרי ידוע לכל
15/02/2007 | 19:34
1
7
שאיתך אני לא מתמודד, יען כי אנחל כישלון מול ידיעותיך הרבות.
אגב הספר מפאס לירושלים, מאלף ביותר, ובגללך נשארתי ער עד שתיים לפנות בוקר.

דרישת שלום לסול, מאיתעאדאס דוק לידין דיאלה.

ישנו פתגם בפרסית, כאשר אורחים רוצים לשבח את הבעלת הבית על מעשי ידיה בתרגום חופשי, שידייך לא יכאבו לך,
וכך אני אומר על סולי, אנא מסור לה זאת בשמי, לא אכתוב את הפתגם בפרסית, שמא חלילה תחשוב שאני משתלח בך.

שבת נעימה לכם משולה וממני.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה לך אלי על מחמאותיך. אגב...'
תודה לך אלי על מחמאותיך. אגב...
15/02/2007 | 20:44
4
לכשתגמור לקרוא את הספר "מפאס לירושלים", תעביר לי אותו לעיון. אתה יודע מה? עלה לי הרגע רעיון מ ז ה י ר. אתה תרכוש את הספרים, תקרא אותם ולאחר מכן תן לי לשמור לך עליהם. אני מבטיחך שלא אגבה ממך דמי אפסנה. נדיב מצידי!! לא?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'רק אתה ידידי....'
רק אתה ידידי....
15/02/2007 | 22:56
3
יכול להמציא רעיון כביר זה, אביא את זה בפני מועצת החכמים, ואודיע לך בהקדם על ההחלטות.

לייייהו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'בוקר טוב הודפי והפורום '
בוקר טוב הודפי והפורום
16/02/2007 | 05:07
5
2
פתגם מקסים הבאת..או שמה לקרוא לזה "מענה"?כך אני מכירה את השם במרוקאית.

גם הפירוש המילולי יפה.

תציע מיטה לילדי האנשים-תרגום של מילה במילה- אך הכוונה לולאד נאס בדרך כלל היא- לאורחים או למחונכים,ילדים מבית טוב.

פאין ירקדו אולאדכ- היכן ישנו או ישכבו (לישון) ילדך.

כמו שפילו כתב , אתה פשוט נכס.

המרוקאית שלך לעילה

והעיברית לעילה דה עילה(א)

"שלח לחמך על פני המים כי ברבות הימים תמצאנו."

מקסים.

בוקר טוב ושבת שלום.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'הו! כמה טוב לראות אותך בינינו WAN!!'
הו! כמה טוב לראות אותך בינינו WAN!!
16/02/2007 | 11:11
4
2
אכן הבנת טוב את משמעות ה "מענה".
אשמח, ככל שאזכר, להביא לכאן פתגמים נוספים. רק שלא תשאירו אותי לבד "בבית".
מה שלומך יקירה? איך הרגל?
אני מאחל לך בריאות וחיים טובים.
שבת שלום לך.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה הודפי שלומי טוב'
תודה הודפי שלומי טוב
16/02/2007 | 14:14
והאצבע עדיין מחלימה מהשבר.

מהצילום ביום שני האחרון עדיין רואים את הסדק . מצד לצד.

אך זה מחלים עדיין קשה ללכת למרחק או לעמוד זמן רב.

בגילנו ההחלמה אטיטית...

שבת שלום וד"ש בבבית
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'וכשקשה ללכלת או לעמוד אז יושבים'
וכשקשה ללכלת או לעמוד אז יושבים
16/02/2007 | 14:25
2
1
ומה עושים?

סורגים...
הנה סרגתי לנכדה המדהימה שלי שמיכה רכה ונעימה לבוא האביב..
.כן כבר בחרתי בצבעי האביב עבורה...

והשמיכה רכה קלה ונעימה.

אז זה מה שעושים כששוברים איזה אצבע קטנה וסוררת...אך מסתבר חשובה מאד מאד...

מנצלת את שאלתך הודפי  להשויץ.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תראו כמה אביב יש בשמיכה'
תראו כמה אביב יש בשמיכה
16/02/2007 | 14:26
1
אני כבר באביב...
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'צבעים אביביים ומשגעים'
צבעים אביביים ומשגעים
18/02/2007 | 22:05
את לא נחה לרגע wan
כל הכבוד. את יצירתית ומלאה כישרונות
השמיכה יפהפיהההההההההההההההההההה
יבורכו ידייך אישה
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'פילו תקרא- שרשור הקצידה לא קופץ כבר'
פילו תקרא- שרשור הקצידה לא קופץ כבר
16/02/2007 | 05:31
22
4
מנצלת שרשור להדביק תגובה.

פילו קצידה מקסימה סיפור נפלאו wan   ו 05:29 | 16/02/07  

וסוף נפלא.

סוף טוב הכל טוב.

והברברית?

הבנתי די הרבה,כי סבתא דברה בכמה ניבים וערבבה הכל יחד.גם ברברית.

יבורך המתרגם והכותבה במיוחד.
יבורך הסורק הלא הוא אתה פילו יקר שלא נח לרגע וחולק עמנו אוצרות.

והכי הכי אהבתי? נחש איזה פרק?

צדקת....פרק 5

אוי התיאורים שם הצליחו להגיר הרבה הרבה רוק על המקלדת.....טרפאס ,בויוז,לחוט למסרמאל..מסאפן..מה לא ..וואו.
הקצידה הזו היא תעוד מיוחד מאד של אורח החיים היהודי באותו אזור.

תעוד מאלף ומעלף.
ומרוקאית מיוחדת, שווה להתעמק בה.

אני נהניתי מאד.
וסליחה שרק היום יצא לי לקרוא אותה.

תודה תודה

ושבת שלום לך ולמשפחה.

מומלץ לכל באי הפורום לקרוא את הסיפור.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה לך אישה יקרה'
תודה לך אישה יקרה
16/02/2007 | 08:56
21
1
שמא נבקש מכבוד המנהלת ( הרחוקה מאיתנו יען כי טרם פרקה את הארגזי הקרטון ) תמקם זו הקצידה בטאגליינס,חבל מאוד שקצידה זו תלך לאיבוד, מצא חן בעיניי הסאבל המפורסם, והרי זו עונתו של הדג הנהדר הזה, כל אימת שקרוב משפחה מגיע במרוקו בזמנים אלו, חובה עליו להביא כמה דגים כאלו, ואנו מתרפקים על טעמם.

שמא נבקש, ממר אמרוקאי, למצוא לנו מקור מוסמך וענייני אודות הסאבל הזה, לא סתם קישור בבקשה אמרוקאי, אלא כתבה מעניינת ופירוט.

שמח שזה עניין אותך, ונותן חשק לחפש עוד.

שבת שלווה אי שם בניכר.

שולה ואלי פילו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אלי פילו היקר'
אלי פילו היקר
16/02/2007 | 12:19
20
1
תודה לך על כל מה ששלחת לי. מאוד מעניין ומהנה גם יחד.
בנושא ה"סאבל", גם אני רוצה לקרוא אודות הדג הטעים הזה שהורי בחייהם היו שולחים לי ממרוקו. יש אומרים שהוא דג ים שמטיל את ביציו בפתח נהרות מים מתוקים כמו הסלמון.
שבת שלום לך ולאשתך היקרה.
אגב, גמרת לשאוב את האבק?
בהמשך לרעיון של "אפסנת הספרים" אצלי, צץ לי רעיון גאוני נוסף. אבוא אף לקחתם ממך באותה תקופה בה מביאים לך את ה"סאבל". הלא לא יעלה על הדעת שלא תכבדני מהדג בהיותנו חברים טובים?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'להודפי ידידי היקר'
להודפי ידידי היקר
16/02/2007 | 13:33
1
4
בעניין הספרים אין לך ולא יהיה לך סיכוי כלשהו לגנוב אותם ממני, רבים וטובים חושים מזימות המה לנשלני מן האוצר היקר הזה ולא מצליחים, בעניין הסאבל, מבטיחך נאמנה שאם אקבל את הדג החג הזה, אשלח לך צילום של זה ב ל ב ד .
על הטעם שלו אספר לך פנים אל פנים.

שבת שלום ודרישת שלום למאמא אסתר וסולי היקרה
מחכים בכיליון עיניים לביקורכם, שרנפרוי לא יקרא את זה,יען כי איני רוצה שידבק איליך.
בעניין שואב האבק הרני מודיע בזאת בפני קהל עם ועדה, שהשבוע אי"ה אנו מסירים את השטיח ובמקומו אנו שמים אריחים, וזאת לדעת לכל בר בירב, שאת האריחים לא ניתן לשאוב, ולכן החל משבוע הבא אי"ה אני פטור משואבק האבק, את המכשיר הנ"ל, מעביר אותו אנוכי, לעלמה, שרונה ווואן אשר גם ככה אינן טורחות כלל, ואפילו לפורום לא נכנסות.

אי לכך ובהתאם לזאת הרי שאתה זוכה בירושה זו, והחל משבוע הבא, תפקיד מכובד זה עובר איליך, ואדאג לעדכן את סולי, תמורת סכום פעוט, אעביר אותך קורס מזורז, וידוע לכל שהנך אדם חכם ונבון, שלימוד הפעלת שואב האבק הינו בטל בשישים לגביך.

אחרי השיפוץ מפאת פחדי ממך מעביר אני את ספריי לכספת של הפדרל רזרב, רק שאמרוקאי לא יקפוץ לשמה והוא יבצע את זממו בהם בהנחייתך.

שבת שלום

נשיקות משולה וממני ( לא לך ) לסולי בלבד

שולה ואלי פילו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'מה יש לך נגדי?'
מה יש לך נגדי?
16/02/2007 | 14:57
1
מה שאעשה אתך לא טוב?
סך הכל רציתי להקל עליך מאחר וצפוף לך שם בספרייה. במקום להודות לי אתה מגדף אותי? הלא לא בקשתי תשלום אפילו!
שלא תעז לשלוח תמונת הדג כי אז להבא אשלח לך רק את התווית שעל בקבוק העראק.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'סאבל - הדג המפורסם'
סאבל - הדג המפורסם
<< ההודעה הנוכחית
16/02/2007 | 14:11
17
1173
מי לא שמע בבית את שם הדג הזה?

אין מרוקאי שלא שמע עליו .

ניסיתי לחפש בכמה מקורות קולינאריים שיש לי בבית...אך לאף דג שם לא קוראים סאבל.
או שהשם הוא צרפתי במקור,או נקרא כך בשפת היום יום.

בכל אופן מוזכרים כמה שמות של דגים שלדעתי יכולים לענות לתאור של הדג שעליו שמענו רבות בבית..

אחד מהם הוא ה-דוראדו-DORADO

והשני-Shad מצורף קישור לצילום שלו.-את הדג הזה אפשר למצוא בפס, בנהר סאבו-SEBU שם ממלאים את בטן הדג בפירות יבשים להכנת טאג'ין דג מתקתק וארומטי.

האם זה הסבאל? כי הדג הנזכר לעיל הוא דג בשרני כיאה לדג להכנת טאג'ין.

שאר הדגים שהיו נפוצים לטאג'ין הדגים המפורסם הם:

ATLAS TROUT

SEA BASS

RED MULLET- האם הסבאל המפורסם הוא הדג הזה?

ובכן אין לי מושג מי מהם.
אך אלו הם הדגים הכי נפוצים במטבח המרוקאי ושהיו בשימוש להכנת הטאג'ין דל ח'וט...

אז מי מהם הוא הסאבל?

צריכים לשאול בסביבה את הסבתות. או כל מי שיכול לזהות צילום שלו.

שבת שלום

תרבות מרוקו >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'WAN יקרה לסאבל קראו בצרפתית LA LOSE'
WAN יקרה לסאבל קראו בצרפתית LA LOSE
16/02/2007 | 15:52
11
42
אני מצטער לומר לך שגם במרוקו הוא כבר לא קיים. כנראה היגר כמו שאר היהודים לארצות רחוקות יותר. שמעתי שאפשר למוצאו בצרפת. ה-SHAD שאת מזכירה הוא הדג הנקרא אצלנו "לחות אל בלדי" והוא אכן מצוי בוואד פאס SEBOU.
ה,MULLET הוא הבורי המוכר.
עכשיו...מאחר שהסאבל אינו בנמצא יותר במרוקו, יקשה על אלי פילו להשיגו. אפילו לא בתמונה!! מאידך, לי יש הרבה קרובים בצרפת ולכן סיכוי גדול לטעום ממנו. ועל זה אומר לו "מן די כא יפרראח לעדו,,,כא תבטטאל לגזירה....
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-''
16/02/2007 | 16:04
1
9
עשי  פיק יא פילו ,,,הודפי ישיג סאבל ובטוחצ יכבד אותי...

מי יטכל לך הודפי.

הידע שלך ההתמצאות שלך..ממש אוצר.

ולמה הוא נקרא סאבל? האם יש הסבר למילה סאבל?

הנה החכמתי..
כל שאלה פה ...תופחת פתח לאוצרות גלומים.שלוללא נשאלה לא נדע .

שבת שלום

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אוי כמה שגיאות'
אוי כמה שגיאות
16/02/2007 | 16:06
26
תופחת= פותחת

מי יטכל- מי יוכל
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'חיפשתי ולא מצאתי'
חיפשתי ולא מצאתי
16/02/2007 | 19:15
8
19
הודפי ! תאיר בבקשה את עיני מהיכן לקוח השם la lose ,כי כל חיפושי במספר מילונים שברשותי וגם באינטרנט לא העלו דבר !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'יגאל, חפש שוב'
יגאל, חפש שוב
17/02/2007 | 06:45
7
14
כמעט בוודאות שאתה מצאת את שמו של הדג הזה, ואם לא אתה , אזי חבוי הוא אי שם באחד הפורומים, ומי כמוך בחיפוש בנבכי האינטרנט.
שמא אתעצבן, ואטלפן למרורקו ואשאל את שמו של הסאבל בצרפתית.
אלי
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'הדג אכן נמצא '
הדג אכן נמצא
17/02/2007 | 21:55
6
48
אכן זה מה שWAN ,התכוונה אך כתבה לא נכון ( צריך להיות L'ALOSE )

הסבל הינו דג מים מתוקים הנקרא בצרפתית ALOSE  ובעברית זהו דג העלוזה  !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אם אכן זה הדג'
אם אכן זה הדג
17/02/2007 | 22:11
20
ואיני מתווכח על כך, אזי ידידינו הודפי צדק, ומניסיוני איני מתווכח איתו. עניין של פסיק בלבד.
שבוע טוב וחודש טוב לכל עם ישראל
משנכנס אדר מרבים בשמחה.
אלי פילו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'הכוונה להודפי ולא לwan !'
הכוונה להודפי ולא לwan !
17/02/2007 | 22:29
2
12
להודפי מוגש לך בתאבון
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'מקור השם "סבל " מספרדית ! '
מקור השם "סבל " מספרדית !
17/02/2007 | 22:38
1
32
הנה מה שגיליתי " מרק דגים הינו תבשיל  לחם עם דג העלוזה הלא הוא הסבל מכאן שמדובר במילה ספרדית שהשתרבבה בשפת יהודי מרוקו .

La soupe de poisson, Ia “açorda de sável" (plat de pain cuisiné avec de l'alose),
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' לRANOFROY'
לRANOFROY
17/02/2007 | 22:55
10
לצפיה ב-'אני מתנצל על השגיאה בהקלדה.'
אני מתנצל על השגיאה בהקלדה.
17/02/2007 | 22:36
1
11
מה שיכול לגרום פסיק קטן שלא במקום !!!
אני הוא שכתבתי לא נכון. מדוע להעליל על WAN?
ובכן L'ALOSE או בשמה הלטיני ALAUSA הוא אותו דג ים שמגיע באביב להטיל בנהרות. בשרו מאוד טעים.
תודה לך RANOFROY על התיקון.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ולסיום פרק הסבל'
ולסיום פרק הסבל
18/02/2007 | 00:05
17
ALOSA ALOSA  .  SABLE  (Sábalo

בתאבון לכולם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'סאבל'
סאבל
18/02/2007 | 02:07
17
ואן שלום
כל מה שרצית לדעת על הסאבל תמצאי כאן

http://www.google.com/search?q=alose&rls=com.microsoft:he:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7RNWN

שבוע טוב
מורדי
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'סאבל או SHAD או A`lose´'
סאבל או SHAD או A`lose´
18/02/2007 | 10:51
3
18
תודה למשיבים

בהודעתי הראשונה ציינתי את השם  כאפשרות שהדג  SHADהוא אותו דג המצוי במימי הנהר בפאס.

...ולפי כמה קישורים שמצאתי - הדג סאבל או A`lose´ כפי שהודפי הביא.  נקרא גם SHAD. האם אני צודקת?

הנה קישור אחד או שניים.

מסתבר שכנראה כן צדקתי בצייני את האפשרות שהדג מהנהר בפאס הוא הסבאל....זה גם מסתדר עם הסיפורים והתאורים, של הטעם ובשרו הלבן ...

תודה לכל מי שתרם.

תרבות מרוקו >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'הנה כי כן מצאת דבר טוב בפאס הפעם'
הנה כי כן מצאת דבר טוב בפאס הפעם
18/02/2007 | 12:15
2
20
לצפיה ב-'ברור שמצאתי'
ברור שמצאתי
18/02/2007 | 12:36
1
8
אתה מפס לא?

אז מה יכול להיות רע בה....רק אלה שמוציאם לה שם רע נחשבים לרעים חחחחח
אבל אתה?

רק מוסיף להדרה.

אל תומר לי שנפגעת מההערה שלי מלפני כשבועיים או יותר...
כי זו היית הלצה..ידועה...
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'חלילה.להפגע? מדוע? אשה טובה!'
חלילה.להפגע? מדוע? אשה טובה!
18/02/2007 | 13:04
3
את מקרינה סביבך רק חום וטוב לב. אני מבין את הלצותייך.
אנשים טובים פוגשים בכל מקום. לצערי, גם אנשים פחות טובים נקלעים לדרכינו לעתים.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'מקווה שלאמרוקאי תיהיה הבשורה'
מקווה שלאמרוקאי תיהיה הבשורה
16/02/2007 | 14:17
1
7
אולי הוא ימצא לנו את הדג המבוקש.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'למרות שידידי הודפי....'
למרות שידידי הודפי....
16/02/2007 | 17:23
5
לא עוכל לקרוא הודעה זו יען כי הוא כרגע מתפלל מנחה ולאחר מכן ערבית, כאשר רני בעוונותי הרבים מאוד איני נוהג כך מסיבות השמורים עמי,וגם כאשר גברתי המכובדה כבר מזמן סיימה היא את ארוחת ערב שבת בניכר, ולבטח עכשיו איתנכאר פחלאל אלבאפור, עד לארצינו הקטנה זה מגיע, כמה עובדות ותיקונים.
ראשית הסאבל עדיין קיים במרוקו בוודאות גמורה, יען כי רק שנה שעברה קבלנו מנה יפה, וטוב שלא הכרתי את הודפי שנה שעברה, הנ"ל היה חוטף לי את אשר קיבלתי.
אם איני טועה נושא זה כבר עלה או בפורום הזה או בקוסקוס, ושמה מצויים הפרטים המדוייקים, אני סבור שיגאל מצא את שם הדג הזה, וכל הדגים מן האיזור ההוא, מעירו של הודפי בטלים המה, והרי היש להם במה להתפאר אלו אשר באים מן העיר ההיא, נאדה ועוד נאדה ועוד נאדה.
ואת וואן מגיחה פעם בכמה ימים ותמיד " עכשיו רק רקאתי "  " עסוקה בלארח "  שלג בכל ההעיר, ומה יש לך עוד להמציא לנו, הרי תמימים אנחנו לא, וסיפורים למכביר יש ויש באמתחתך גברתי המכובדה, ובנוסף לכל זה, משתךחת בי ומסיתה את הודפי כנגדי, האם זכור לך אותו ערב אצלו, ובכן על מנת להכעיסך, השבוע אני זכיתי לבד במיני שולחן כזה לבד, לבד, לבד, ועכשיו אומר לך עייש פיק גברתי.
שבת שלום בלי נחירות, סדעאתילי ראסי.

לייהו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'זיכרו איך נוצר שרשור זה!'
זיכרו איך נוצר שרשור זה!
18/02/2007 | 17:35
4
תחילה נתחנו משמעות פתגם, עברנו "דרך השמיכה" של נכדתה של WAN, והגענו בסיועה של אותה WAN אל וואד פאס והסאבל המפורסם. וכאן, בהתערבותו החכמה של RANOFROY העשרנו את ידיעותנו בתחום הדגה. ומה צריך עוד?
אני יודע מה צריך.
צריכים את השתתפותם של כל החברים... הוותיקים והחדשים.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'סאבל'
סאבל
18/02/2007 | 02:18
16
16
חברים שבוע טוב
תרשמו  google     alose ב
תקבלו את כל המידע על הסאבל
מורדי
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה לך מורדי סקורי דיאלנה'
תודה לך מורדי סקורי דיאלנה
18/02/2007 | 10:59
15
6
אכן חיפשתי תחת השם שציינת כאן.
ובקלות מצאתי עוד מידע.

כל יום לומדים.

אך לפי הבנתי הוא נקרא גם SHAD

מה אתה אומר?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'גם את צודקת כנראה'
גם את צודקת כנראה
18/02/2007 | 12:08
14
4
The American shad or white shad, Alosa sapidissima, is the best-known of the six species of shad and herring that swim in the Chesapeake Bay. This shad is a handsome fish, with a metallic blue-green back that lightens to silver along the sides and has a black spot at the shoulder, with several smaller spots trailing behind. The American shad can reach a length of 30 inches, and is the largest—and considered the most delicious to eat–of all the shads

תתרגמי לי בבקשה WAN.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תראה איזה קסם הודפי תורגם לצרפתית'
תראה איזה קסם הודפי תורגם לצרפתית
18/02/2007 | 12:23
2
5
לא על ידי .אך על ידי גוגל האדיר , איזה מזל שיש גוגל ,לדעתי עדיין לא מתרגם לעיברית.
אך אתרגם לך גם לעיברית אם בקשת.אתרגם בגוף הכתוב בהודעה נפרדת

L'alose américaine ou l'alose blanche, sapidissima d'Alosa, est la plus connue des six espèces de l'alose et des harengs qui nagent dans le compartiment de chesapeake. Cette alose est un poisson beau, avec un dos bleu-vert métallique qui éclaire pour argenter le long des côtés et a une tache noire à l'épaule, avec plusieurs plus petites taches traînant derrière. L'alose américaine peut atteindre une longueur de 30 pouces, et est grand-et a considéré le plus délicieux à manger-de toutes aloses
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' כל הכבוד WAN!! תודה לך.'
כל הכבוד WAN!! תודה לך.
18/02/2007 | 12:27
1
3
תסבירי לי איך מתרגמים טקסט?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'קלי קלות'
קלי קלות
18/02/2007 | 12:31
3
הולכים לגוגל ובוחרים באופציית שפה ושם יש מקום אליו יש להדביק את הקטע הרצוי לתרגום...ובוחרים תרגום מאיזה שפה שרוצים.
אני פה למשל בחרתי באופציית אנגלית לצרפתית.

שימושי מאד.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'בעיברית'
בעיברית
18/02/2007 | 12:29
10
4

The American shad or white shad  Alosa sapidissima, is the best-known of the six species of shad and herring that swim in the Chesapeake Bay. This shad is a handsome fish, with a metallic blue-green back that lightens to silver along the sides and has a black spot at the shoulder, with several smaller spots trailing behind. The American shad can reach a length of 30 inches, and is the largest—and considered the most delicious to eat–of all the shads

הSHAD האמריקאי או הSHAD הלבן הוא הכי מוכר וידוע בין 6 זנים של דג הSHAD  וההרינג השוחים בממימי מפרץChesapeake.

הדג הזה הוא דג יפה,בצבע מיטלי כחול - ירוק על גבו,  ומכסיף לאורך צדיו, יש לו נקודות שחורו על כתיפיו ועוד מספר נקודות קטנות יותר מאחרו.
הדג מהזן האמריקאי יכול להגיע לאורך של 30 אינץ , הואו הכי גדול ונחשב לטעים ביותר למאכילה בין כל הזנים .

.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'איווא הא לעזובאת? סבחאן ללאה!'
איווא הא לעזובאת? סבחאן ללאה!
18/02/2007 | 13:16
9
2
אללאה איטוואלכ עמראכ א-WAN.
עכשיו את רשאית לכתוב בסינית. אני כבר אמצא את התרגום. למשל: "ניחאמה"? (מה שלומך?) וואכה...וואכה (תודה). לא כך WAN?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'חחחח באמת לעזובאת'
חחחח באמת לעזובאת
18/02/2007 | 13:19
8
2
ותודה לwan על הטיפ לתרגום. זה בהחלט יעזור מאוד
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'חד משמעית '
חד משמעית
18/02/2007 | 18:07
7
4
סאבּל (בערבית מרוקאית) הוא sábalo (בספרדית) הוא alose (בצרפתית) הוא עֲלוֹזָה (בעברית) הוא... shad (באנגלית).

השאלה היא רק איזה shad?

שהרי ידוע שישנם "רק" 25 (עשרים וחמישה!) סוגים של shad. ואני חושד שהרשימה בויקיפדיה היא רשימה חלקית בלבד...

אני מהמר על הזן הים-תיכוני, או בשמו הלטיני: Alosa fallax nilotica. מהו הניחוש שלכם?

בינתיים מצאתי גירסה אינטרנטית לספר מעניין בשם "מסעות במרוקו" מאת ג'יימס ריצ'ארדסון, שם הוא כותב על הסאבל:

These rivers of the North are shortest, but have the largest volume of water; those of the South are larger, but are nearly dry the greater part of the year. None of them are navigable far inland. Some abound with fish, particularly the Shebbel, or Barbary salmon. It is neither so rich nor so large as our salmon, and is whitefleshed; it tastes something like herring, but is of a finer and more delicate flavour. They are abundant in the market of Mogudor. The Shebbel, converted by the Spaniards Sabalo, is found in the Guadalquivir.

תמצית הדברים:

חלק מהנהרות (במרוקו) שופעים בדגים, במיוחד השאבל (או "הסלמון הברברי"). דג זה איננו עשיר או גדול כמו הסלמון שלנו (הכוונה כנראה לסלמון האטלנטי), ובשרו לבן. טעמו כטעם מָלִיחַ, אך הוא עדין יותר. ניתן למצאו בשפע בשוק של מוגדור. השאבל, מתורגם ע"י הספרדים ל- Sabalo מצוי גם בגואדלקיוויר.

גואדלקיוויר, למי שאינו יודע, הוא הנהר של סביליה...

ולמי שסקרן עוד יותר, מקור השם הוא בערבית... "וואד אל כּבִּיר" - הנהר הגדול.  

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ויבוא השלישי ויכריע ביהם'
ויבוא השלישי ויכריע ביהם
18/02/2007 | 19:12
6
7
כל הכבוד לכל אנשי הפורום, חוץ מהודפי שעשה טעות, אך נסלח לו על זה, הפירוט והאינפורמציה שהביאו כאן את אנשי הפורום, מחממת את הלב, והכל החל כפי שאמר ידידי הודפי ( לפעמים הוא צודק ) מדבר קטן והנה ביארנו את הסאבל מכל צדדיו, הגענו לספרד לנהר הגדול, אך מה הטעם בכל זה אם אין לנו איזה סאבל קטן אחד, עם כוסית מאחייא ירוקה מבית יוצרו של ידידינו הודפי, שכחתי לספר לכם ידידיי, ששבוע שעבר הפתעתי את הודפי וסול, ראשית זכיתי בארוחת מלכים, ולא הייתי רעב בכלל, בקבוק של המאחייא ההיא, והעיקר העיקר, סבר פניהם היפות של משפחת הודפי.

זה היה שווה הרבה,זה המקום להודות להודפי וסול, אלך תודות, על האירוח, ועל הכל.

הרבה שמחה תשרה בביתכם, וכך תמשיכו לקבל אורחים ת מ י ד.

לייהו

נ.ב הודפי התכונן, גם השבוע אני מבקר אותך, ראה הוזהרת.

לייהו
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אלי יקירי, תתקשה מאוד להבהילני...'
אלי יקירי, תתקשה מאוד להבהילני...
18/02/2007 | 19:39
4
...באיום של ביקור חוזר. לכבוד לנו לשוב ולארחך בביתנו בכל עת וזמן.

ראש חודש לברכה לחיים טובים ולשלום לך ולכל בני ביתך.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' שכחתי להודות על האוצר הבלום'
שכחתי להודות על האוצר הבלום
18/02/2007 | 19:45
4
6
שהביאו כאן כולם (ובמיוחד ranofroy ו- wan) בדמות המידע הרב שהוביל לפיצוח סופי וחד משמעי של התעלומה.

נכון שהודפי תרגם בטעות את המילה האנגלית  shad  ל- "לחות אל בלדי", אבל היה זה הוא שהביא את שמו הצרפתי - שעזר (לי בכל אופן) לחבר את כל חלקי הפאזל לכלל תמונה שלמה וברורה.  

עכשיו... אני מתקן את הניחוש שלי לגבי סוג ה-shad שהיה נפוץ בפאס. עכשיו זה הרבה יותר מניחוש - אני כמעט בטוח שמדובר בזן Allis shad, הידוע בשמו הלטיני Alosa alosa.

וזאת למה?

כי במסמך מדהים המסכם את היכחדות שני זנים של ה-shad, בעמוד 8 מוזכר במפורש נהר ה-Sebou כאחד הנהרות שבהם נכחד לחלוטין זן ה- Allis shad. תחברו "אחד ועוד אחד" עם מה שאמר הודפי על כך שלא ניתן למצוא את הדג הזה יותר במרוקו, ותגיעו למסקנה שיכול להיות מדובר רק ב- Allis shad.

ומכיוון שידוע לי עד כמה חביב דג השאבל על הודפי הגדול וכמה ערב הוא לחיכו, הרי טיפ המבוסס על אותו עמוד 8 שישלח אותו לנהרות בהן עדיין ניתן למצוא את הדג הזה בשפע.

הודפי תכין את החכה

בצרפת - נהרות ה- Dordogne, Garonne וה- Charente.
בספרד ופורטוגל - נהר ה-Lima.

בתיאבון - וחודש אדר שמח!

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אל-סאבל על שום מה?'
אל-סאבל על שום מה?
19/02/2007 | 11:15
2
8

בוקר טוב! ...לפי רוח חג הפורים.

מה שמו של דג זה או אחר, אינו אלא לתפריט בלבד. העיקר הוא טעמו בלבד, ועד כמה שזכור לי כילד, טעמו של אל-סאבל, היה כצפיחית בדבש. קראתי אתכם בדיון המעמיק אודות תולדותיו של הדג, עד שמרוב התאווה אליו, בלעתי את רוקי עם "הקוצים".  

בארץ מרוק כילד, הכרתי שלושה מיני דגים בלבד, והם: אלסאבל, בורי ומרלה בלבד, כמובן גם סרדינים. במיוחד קציצות סרדינים וחריפים כטעם צפיחית באל-סודניה אלחמרה. בארץ, הגפילטעפיש, דחק את אל-סאבל הצידה. אמי שתחיה, למדה להכין לנו אותו, רק בשינוי אחד מהותי, במקום סוכר, שמה לנו חריף. הגזר שמתחתיו והשמיכה הרועדת (השומן של הקרפיון) כעסו על אמי, אך כלום לא עזר להם. אל-סאבל דמרוק, בדא כ-יגז'דר על התחליף (הסאבל החל לקונן על התחליף...). לכן, לא נותר לנו אלא להזכיר אותו בהגדה של פסח.
הוא היה אומר: כל מי שלא אכל בפסח, אלסאבל, אל-פול ואל-קוק (ארטישוק, והספראוויין אומרים: אל-אוא) לא יצא ידי חובתו. על אותו משקל כל מי שלא אמר שלושה דברים בפסח, לא יצא ידי חובתו והם: פסח, מצא ומרור. לית מאן דפליג, כי אל-סאבל, דג נהרות הוא ואינו חי בים, כי עזייזי אלסאבל מפונק הוא ואינו אוהב את מליחות הים.  היות ובהגדה של פסח, מוזכר נהר "הירדן" ככתוב: "מה לך הים כי תנוס הירדן יסוג לאחור". והדגים שהיו בירדן כאשר בני ישראל עברו בתוכו, אף הם נסוגו אחור, וירדו לארץ מרוק, עד עירו של ידידנו "הודפי" הלוא היא העיר רבתי "פאס", ושם הזדווגו עם כל מיני דגים אחרים, שהיו בנהר "שבו", וכך נולד לנו אל-סאבל. אמור מעתה: אלסאבל על שום מה?? על שום שהיו אבותינו דמרוק, נזכרים בירדן הנסוג לאחור, והסאבל חות דאלוואד הוא. הסאבל, ירד אתנו לגולה להבדיל אלפי הבדלות כמו "השכינה"......

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'איזה יופי של דימויים ופרשנות'
איזה יופי של דימויים ופרשנות
19/02/2007 | 11:49
5
לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
19/02/2007 | 13:52
5
ואכן לא סתם שמו נישא אל שפתי אמותנו .

הסאבל כל כך מפורסם שבכל פעם שדברו על דגים אמא דברה על הסאבל.

מעולם לא ייחסתי לכך חשיבות.
כי היית יבטוחה שהוא עוד דג שהיה שם...והכל ענין של געגועים למה שהיה.
אך לפי התיאורים שלכם כאן..מסתבר שטעמו כטעם המן הוא....חבל שנכחד...

כמו עוד הרבה דגים במקומות אחרים בעולם.
את הכל אנחנ והורסים במו ידנו..א ושזה דייג מעל המותר..או זיהום סביבתי שהדגים לא יכולים לשאת..כמה חבל.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אכן תודה על המידע של כולם'
אכן תודה על המידע של כולם
19/02/2007 | 13:55
8
ולא לשכוח את המורדי לי השם שהוא הביא עזר מאד...לחפש בגוגל.

עכשו נותר להעלות מתכונים .
אם לא אוכלים אותו לפחות נלמד איך בישלו אותו....
תרבות מרוקו >>

הודעות אחרונות

15:39 | 17.10.12 אורחים בפורום
11:49 | 03.09.12 אורחים בפורום
15:21 | 17.06.12 אורחים בפורום
15:26 | 12.06.12 אורחים בפורום
16:41 | 08.06.12 אורחים בפורום
13:40 | 03.06.12 אורחים בפורום
12:29 | 16.05.12 אורחים בפורום
15:17 | 05.05.12 אורחים בפורום
18:32 | 31.01.12 charlyknfon
12:47 | 10.12.09 בן תרבות
17:03 | 09.12.09 אלי פילו
20:23 | 07.12.09 אלי פילו

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ