"פררש לולאד נאס פאיין ירקדו אולאדכ"

הודפי

New member
"פררש לולאד נאס פאיין ירקדו אולאדכ"

אולי נשוב עתה לעבודה אודות משמעות הפתגמים והמשלים (מעאני) שסייעו להורינו להחדיר בנו מוסר וערכים תרבותיים. מאוחר יותר נשוב, אם תרצו, לעבודה היפה בנושא זה שצירף לנו אלי פילו. אני שב ומודה לו בהזדמנות זו.

האם בקיצור נמרץ הכוונה ל....

ואהבת לרעך כמוך, ואם לא הרי שידוע שהערבית שלך קשה עלי מאוד מאוד, ולכן לא אוסיף, שמא אתבזה בפניך, ובמיוחד לאחר כוסית מן הירוקו הירוק ההוא מעשי ידייך להתפאר. לייהו

הודפי

New member
אלי ידידי, גם הפירוש הזה טוב אבל,

אם תעמיק בניתוח הפתגם תמצא בו את "האלמנט" של זכות אבות העומדת לבנים. כלומר אם אתה מטיב עם הזולת, צאצאך ינחלו כבוד והוקרה. משהו בדומה ל-"שלח לחמך על פני המים"...

הרי ידוע לכל

שאיתך אני לא מתמודד, יען כי אנחל כישלון מול ידיעותיך הרבות. אגב הספר מפאס לירושלים, מאלף ביותר, ובגללך נשארתי ער עד שתיים לפנות בוקר. דרישת שלום לסול, מאיתעאדאס דוק לידין דיאלה. ישנו פתגם בפרסית, כאשר אורחים רוצים לשבח את הבעלת הבית על מעשי ידיה בתרגום חופשי, שידייך לא יכאבו לך, וכך אני אומר על סולי, אנא מסור לה זאת בשמי, לא אכתוב את הפתגם בפרסית, שמא חלילה תחשוב שאני משתלח בך. שבת נעימה לכם משולה וממני.

הודפי

New member
תודה לך אלי על מחמאותיך. אגב...

לכשתגמור לקרוא את הספר "מפאס לירושלים", תעביר לי אותו לעיון. אתה יודע מה? עלה לי הרגע רעיון מ ז ה י ר. אתה תרכוש את הספרים, תקרא אותם ולאחר מכן תן לי לשמור לך עליהם. אני מבטיחך שלא אגבה ממך דמי אפסנה. נדיב מצידי!! לא?

רק אתה ידידי....

יכול להמציא רעיון כביר זה, אביא את זה בפני מועצת החכמים, ואודיע לך בהקדם על ההחלטות. לייייהו

wan

New member
בוקר טוב הודפי והפורום ../images/Emo140.gif

פתגם מקסים הבאת..או שמה לקרוא לזה "מענה"?כך אני מכירה את השם במרוקאית. גם הפירוש המילולי יפה. תציע מיטה לילדי האנשים-תרגום של מילה במילה- אך הכוונה לולאד נאס בדרך כלל היא- לאורחים או למחונכים,ילדים מבית טוב. פאין ירקדו אולאדכ- היכן ישנו או ישכבו (לישון) ילדך. כמו שפילו כתב , אתה פשוט נכס. המרוקאית שלך לעילה והעיברית לעילה דה עילה(א) "שלח לחמך על פני המים כי ברבות הימים תמצאנו." מקסים. בוקר טוב ושבת שלום.

הודפי

New member
הו! כמה טוב לראות אותך בינינו WAN!!

אכן הבנת טוב את משמעות ה "מענה". אשמח, ככל שאזכר, להביא לכאן פתגמים נוספים. רק שלא תשאירו אותי לבד "בבית". מה שלומך יקירה? איך הרגל? אני מאחל לך בריאות וחיים טובים. שבת שלום לך.

wan

New member
תודה הודפי שלומי טוב

והאצבע עדיין מחלימה מהשבר. מהצילום ביום שני האחרון עדיין רואים את הסדק . מצד לצד. אך זה מחלים עדיין קשה ללכת למרחק או לעמוד זמן רב. בגילנו ההחלמה אטיטית...
שבת שלום וד"ש בבבית

wan

New member
וכשקשה ללכלת או לעמוד אז יושבים

ומה עושים? סורגים... הנה סרגתי לנכדה המדהימה שלי שמיכה רכה ונעימה לבוא האביב.. .כן כבר בחרתי בצבעי האביב עבורה... והשמיכה רכה קלה ונעימה. אז זה מה שעושים כששוברים איזה אצבע קטנה וסוררת...אך מסתבר חשובה מאד מאד... מנצלת את שאלתך הודפי להשויץ.

שרונהה

New member
צבעים אביביים ומשגעים../images/Emo140.gif

את לא נחה לרגע wan כל הכבוד. את יצירתית ומלאה כישרונות השמיכה יפהפיהההההההההההההההההההה
יבורכו ידייך אישה

wan

New member
פילו תקרא- שרשור הקצידה לא קופץ כבר

מנצלת שרשור להדביק תגובה. פילו קצידה מקסימה סיפור נפלאו wan ו 05:29 | 16/02/07 וסוף נפלא. סוף טוב הכל טוב. והברברית? הבנתי די הרבה,כי סבתא דברה בכמה ניבים וערבבה הכל יחד.גם ברברית. יבורך המתרגם והכותבה במיוחד. יבורך הסורק הלא הוא אתה פילו יקר שלא נח לרגע וחולק עמנו אוצרות. והכי הכי אהבתי? נחש איזה פרק? צדקת....פרק 5 אוי התיאורים שם הצליחו להגיר הרבה הרבה רוק על המקלדת.....טרפאס ,בויוז,לחוט למסרמאל..מסאפן..מה לא ..וואו. הקצידה הזו היא תעוד מיוחד מאד של אורח החיים היהודי באותו אזור. תעוד מאלף ומעלף. ומרוקאית מיוחדת, שווה להתעמק בה. אני נהניתי מאד. וסליחה שרק היום יצא לי לקרוא אותה. תודה תודה ושבת שלום לך ולמשפחה. מומלץ לכל באי הפורום לקרוא את הסיפור.

תודה לך אישה יקרה

שמא נבקש מכבוד המנהלת ( הרחוקה מאיתנו יען כי טרם פרקה את הארגזי הקרטון ) תמקם זו הקצידה בטאגליינס,חבל מאוד שקצידה זו תלך לאיבוד, מצא חן בעיניי הסאבל המפורסם, והרי זו עונתו של הדג הנהדר הזה, כל אימת שקרוב משפחה מגיע במרוקו בזמנים אלו, חובה עליו להביא כמה דגים כאלו, ואנו מתרפקים על טעמם. שמא נבקש, ממר אמרוקאי, למצוא לנו מקור מוסמך וענייני אודות הסאבל הזה, לא סתם קישור בבקשה אמרוקאי, אלא כתבה מעניינת ופירוט. שמח שזה עניין אותך, ונותן חשק לחפש עוד. שבת שלווה אי שם בניכר. שולה ואלי פילו

הודפי

New member
אלי פילו היקר

תודה לך על כל מה ששלחת לי. מאוד מעניין ומהנה גם יחד. בנושא ה"סאבל", גם אני רוצה לקרוא אודות הדג הטעים הזה שהורי בחייהם היו שולחים לי ממרוקו. יש אומרים שהוא דג ים שמטיל את ביציו בפתח נהרות מים מתוקים כמו הסלמון. שבת שלום לך ולאשתך היקרה. אגב, גמרת לשאוב את האבק? בהמשך לרעיון של "אפסנת הספרים" אצלי, צץ לי רעיון גאוני נוסף. אבוא אף לקחתם ממך באותה תקופה בה מביאים לך את ה"סאבל". הלא לא יעלה על הדעת שלא תכבדני מהדג בהיותנו חברים טובים?

להודפי ידידי היקר

בעניין הספרים אין לך ולא יהיה לך סיכוי כלשהו לגנוב אותם ממני, רבים וטובים חושים מזימות המה לנשלני מן האוצר היקר הזה ולא מצליחים, בעניין הסאבל, מבטיחך נאמנה שאם אקבל את הדג החג הזה, אשלח לך צילום של זה ב ל ב ד . על הטעם שלו אספר לך פנים אל פנים. שבת שלום ודרישת שלום למאמא אסתר וסולי היקרה מחכים בכיליון עיניים לביקורכם, שרנפרוי לא יקרא את זה,יען כי איני רוצה שידבק איליך. בעניין שואב האבק הרני מודיע בזאת בפני קהל עם ועדה, שהשבוע אי"ה אנו מסירים את השטיח ובמקומו אנו שמים אריחים, וזאת לדעת לכל בר בירב, שאת האריחים לא ניתן לשאוב, ולכן החל משבוע הבא אי"ה אני פטור משואבק האבק, את המכשיר הנ"ל, מעביר אותו אנוכי, לעלמה, שרונה ווואן אשר גם ככה אינן טורחות כלל, ואפילו לפורום לא נכנסות. אי לכך ובהתאם לזאת הרי שאתה זוכה בירושה זו, והחל משבוע הבא, תפקיד מכובד זה עובר איליך, ואדאג לעדכן את סולי, תמורת סכום פעוט, אעביר אותך קורס מזורז, וידוע לכל שהנך אדם חכם ונבון, שלימוד הפעלת שואב האבק הינו בטל בשישים לגביך. אחרי השיפוץ מפאת פחדי ממך מעביר אני את ספריי לכספת של הפדרל רזרב, רק שאמרוקאי לא יקפוץ לשמה והוא יבצע את זממו בהם בהנחייתך. שבת שלום נשיקות משולה וממני ( לא לך ) לסולי בלבד שולה ואלי פילו

הודפי

New member
מה יש לך נגדי?

מה שאעשה אתך לא טוב? סך הכל רציתי להקל עליך מאחר וצפוף לך שם בספרייה. במקום להודות לי אתה מגדף אותי? הלא לא בקשתי תשלום אפילו! שלא תעז לשלוח תמונת הדג כי אז להבא אשלח לך רק את התווית שעל בקבוק העראק.

wan

New member
סאבל - הדג המפורסם

מי לא שמע בבית את שם הדג הזה? אין מרוקאי שלא שמע עליו . ניסיתי לחפש בכמה מקורות קולינאריים שיש לי בבית...אך לאף דג שם לא קוראים סאבל. או שהשם הוא צרפתי במקור,או נקרא כך בשפת היום יום. בכל אופן מוזכרים כמה שמות של דגים שלדעתי יכולים לענות לתאור של הדג שעליו שמענו רבות בבית.. אחד מהם הוא ה-דוראדו-DORADO והשני-Shad מצורף קישור לצילום שלו.-את הדג הזה אפשר למצוא בפס, בנהר סאבו-SEBU שם ממלאים את בטן הדג בפירות יבשים להכנת טאג'ין דג מתקתק וארומטי. האם זה הסבאל? כי הדג הנזכר לעיל הוא דג בשרני כיאה לדג להכנת טאג'ין. שאר הדגים שהיו נפוצים לטאג'ין הדגים המפורסם הם: ATLAS TROUT SEA BASS RED MULLET- האם הסבאל המפורסם הוא הדג הזה? ובכן אין לי מושג מי מהם. אך אלו הם הדגים הכי נפוצים במטבח המרוקאי ושהיו בשימוש להכנת הטאג'ין דל ח'וט... אז מי מהם הוא הסאבל? צריכים לשאול בסביבה את הסבתות. או כל מי שיכול לזהות צילום שלו. שבת שלום

הודפי

New member
WAN יקרה לסאבל קראו בצרפתית LA LOSE

אני מצטער לומר לך שגם במרוקו הוא כבר לא קיים. כנראה היגר כמו שאר היהודים לארצות רחוקות יותר. שמעתי שאפשר למוצאו בצרפת. ה-SHAD שאת מזכירה הוא הדג הנקרא אצלנו "לחות אל בלדי" והוא אכן מצוי בוואד פאס SEBOU. ה,MULLET הוא הבורי המוכר. עכשיו...מאחר שהסאבל אינו בנמצא יותר במרוקו, יקשה על אלי פילו להשיגו. אפילו לא בתמונה!! מאידך, לי יש הרבה קרובים בצרפת ולכן סיכוי גדול לטעום ממנו. ועל זה אומר לו "מן די כא יפרראח לעדו,,,כא תבטטאל לגזירה....

wan

New member
../images/Emo149.gif../images/Emo6.gif

עשי פיק יא פילו ,,,הודפי ישיג סאבל ובטוחצ יכבד אותי... מי יטכל לך הודפי. הידע שלך ההתמצאות שלך..ממש אוצר. ולמה הוא נקרא סאבל? האם יש הסבר למילה סאבל? הנה החכמתי.. כל שאלה פה ...תופחת פתח לאוצרות גלומים.שלוללא נשאלה לא נדע . שבת שלום

למעלה