המרוקאים ניחנו בחוכמת חיים יש להם פ

RANOFROY

New member
../images/Emo122.gif צמד השובבים מפז

כל הכבוד לכם צמד הפסיין! עשיתם לי את הבוקר

אלמרה

New member
וישנם כמובן גם "דיקלומים"....

ואחד שאני למדתי כאן בארץ מחבר רומני שעלה ארצה בגיל צעיר מאוד והתגורר בשכונה "דלת" בבאר שבע (להפתעתו גילה רק בבית הספר שהשפה הרשמית המדוברת בארץ היא עברית בכלל) הולך ככה: הא אלספינה ג'את [הנה הגיעה הספינה] ז'אבת אל בלוט [הביאה את הבלוטים - פירות עץ] שקון ג'ה פיהה? [מי בא בתוכה?] אלמרה לקרע למזוט [אלמרה הקרח למשעי] ואם מישהו רק יספר לי כיצד אומרים "בלוקים" או לבני בניה במרוקאית אני מכין לכם את הדקלום הבא....

RANOFROY

New member
משולש מס'2 להנאתכם../images/Emo132.gif

הנה לכם עו שלישיה הערות לכתיב בלועזית :w=קובוץ או שורוק 'a =ע 1 . לי מה ענדוש אלפלוס ,קלאמו מסוס li maa'ndwsh alflwss klamw messwss - למי שאין כסף מילותיו הן ללא טעם-טפלות !משמע ללא כסף אינך שווה ועל זה הרבה יחלקו ביניהם אני ! 2. עמרהה אלמעאנה , מה חרג'ת גדאבה a'marha alma'ana, ma herjt gdaba המשלים מעולם לא שקרו בשמשמעות והמבין יבין 3 . אלקלאם אלדיד ,תייחלו וואכה ביבאן דיל חדיד alklam aldid, tayhelw wakha biban delhdid המילים המתוקות פותחות אפילו דלתות ברזל במשמעות נועם הדיבור והתקשורת מסוגלים לפתוח כל דלת

RANOFROY

New member
הנענע הוא מלך../images/Emo124.gif

אתאי בלה ליקמה (נענע לסוגיו ) , פחאל סלטאן בלה מחקמה atai bla liqama ,fhal seltan bla mhkama תה ללא נענע לסוגיו ,הוא כמו מלך ללא ממלכה להראותכם מה משמעותו של הנענע בתרבות שתיית התה במרוקו ! האם אפשר להסיק שהנענע הוא מלך במרוקו ??????

אלמרה

New member
בהחלט... במו עיני ראיתי כיצד...

כל פועל ופועלת... בהלכם לעבודה בבוקר נושאים תחת בית השחי את צרור הנענע לצריכת יומם. ובבתי המלון בהם הרביתי לשהות במרוקו היו מקפידים למלא את הברראד בענפי נענע טריים וריחניים ו....לצקת מעט מים בסוכר.

RANOFROY

New member
מוקדש לשרונהה ואלמרה ../images/Emo24.gif

תלאע מין אלוואד או נפשו רג'לו tlaa' min alwad u nefchou rejlou יצא מהנהר ורגליו התיבשו נאמר על מישהו ששכח את שורשיו או רוצה לשכוח ,על ידי נטישת תרבותו המקורית

עלמה 3

New member
"האש חסק' אל עאריין - חאתם יאמוליי

פירוש : זה מה שחסר לך איש עירום, רק טבעת זהב. ייענו - כסף כמו חול - ואין מה לאכול, רברבנות. מקוה שכתבתי נכון, אם לא, תקנו אותי

אשתאר1

New member
המרוקאים ניחנו בחוכמת חיים יש להם פ

יש להם הרבה פיתגמים.שמתאימים לכל מצב אשמח להעשיר את הידע שייש לי אני דור שני כך שיידוע לי מעט .אבל תמיד שמעתי פיתגם פה ושם תואם לסיטואצייה.

../images/Emo151.gifיש לי משהו..

יש לי דודה נוראה חכמה, בכול פעם שהייתי עושה מעשה שלומיאלי הייתה אומרת כך: וואלה אומוק ז'בת שתה קילו דיבטטא ח'ר מנ'ק=אם אמא שלך היתה מביאה 6 קילו תפו"א יותר טוב ממך... זה משפט קבוע שהיא היתה אומרת לי..

שרונהה

New member
אין פה רגע דל..... איזה קצב../images/Emo140.gif

אז עכשיו פתחנו שירשור פתגמים..... מנסה להזכר ונזכרת רק ב אילה פאת - מאת כלומר מה שהיה - מת, ובתרגום חופשי יותר, מה שהיה היה......

יש לי! יש לי!../images/Emo6.gif

אש חחסק אל-עריאן - קאלו חאטם יא-מולאי כלומר, שואלים בן-אדם ערום: מה חסר לך, וההוא עונה: טבעת. די ז'אב לעסא - איתחלא ביהא כלומר, מי שמביא את השוט - סופו לחטוף ממנו (כסגנון המן הרשע). קשה לי לתרגם את הפיתגמים לעברית, לא תמיד המשמעות זהה למקור.

אשתאר1

New member
ניזכרתי-אני מקווה

אני מקווה שאני אומרת נכון שקון סאב לראחה פאל-האבל עלאש לו לעקאל הפירוש עם אני לא טועה.
יענו אחד שמשחק אותה ראש קטן

edmond123

New member
לברוריה

פלוסו כשלו קפושו-כספו רחץ את כיעורו זה יבושו עמהה-בה לנשקו עיור אותו ליהודי משה יסליי דרבו מסמר-יהודי עושה טוב מחזירים לא רעה אלא יעתיק מעתה לדבנה זנח או תרמה ערינה אלוהים יתן לך מה שנתן לזבוב כנפים וישבן ערום אלא יעתיק מעתה לבגרה סכין על ענגרה אלוהים יתן מה שנתן לפרה סכין על הצוור

למעלה