ריכוז כל האמונות הטפלות

kobi 27

New member
לי זכורה אמונה תפלה כזו:

בכל פעם שהייתי מגרד את אפי סבתי עליה השלום הייתה אומרת לנשוך 3 פעמים את דש חולצתי וזאת על מנת שלא אריב עם מישהו

אלמרה

New member
הזכרת לי קובי:

סבתי הקפידה לא להותיר נעל הפוכה... תמיד נדרשתי להניח את הנעלים או סנדלים ובעיקר את הבלג'רה (הכפכפים המרוקאיים) כשפניהם וחזיתם כלפי מעלה..

ואני ממשיכה באותה מסורת

לדאוג שחזית הנעליים יהיה כלפי מעלה. אני מאמינה שחלק מאמונות הטפלות שבהם גדלנו, טמונים בנו עד היום.

wan

New member
נעל הפוכה- סמלה תחילתה של ../images/Emo67.gif

מריבה. כך לפי סבתי. ולכן גם אצלנו לא הרשו להשאיר נעל הפוכה. במזרח הרחוק המנהג הוא להשאיר נעליים מחוץ לבית. ועד היום כשאני עוברת במסדרון ורואה את הנעליים של שכנותיי ,אם הן הפוכות.. באופן אוטומטי אני מיישרת....והופכת.

אמרוקאי

New member
אהה! אז זו את השכנה שהיתה

הופכת לשכן הפרסי שלי את הנעליים כל יום... זה מה זה היה מעצבן אותו שמיישרים והופכים לו את הנעליים - זה תמיד היה מתחיל מריבות ענקיות...

שרונהה

New member
קובי.. ולי זכורה אמונה טפלה אחרת

כשמדגדג בשפתיים, זה סימן שמגיע אורח או שמגיעה בשורה, אז צריך לגרד את השפתיים עם האצבע, מלמעלה למטה, כמו נשיקה לאצבע ותוך כדי כך להגיד את המשפט: "שלאם לח'ייר, ולהנה, וראחה".... והפירוש הוא: שהאורח או הבשורה שמגיעים יהיו לשלום, לטוב, למנוחה ונחלה ולהנאה"

שרונהה

New member
בכניסה לבית חדש

מכניסים קודם סוכר ושמן כדי שיהיו בבית חיים טובים ומתוקים, חיי שפע ושהשמן לא יחסר..........

telmondcom

New member
אמונות או סימנים

שתי אמונות זכורות לי: 1- כאשר ילד שכבר הולך יורד למצב של זחילה, אומרים שאורחים בדרך אלינו ( אגב הפרשנות שלי היא שלא היו טלפונים ולכן שלחו את "הקטן" להודיע על בואם....... ) 2- כאשר העין "עפעפה" או כאשר "נחנקת" (מה שקרוי הקדים קנה לושט) הפרשנות היתה שמישהו מדבר עלך באותו הזמן

wan

New member
תלוי איזו יד../images/Emo8.gif

יד ימין - תקבל כסף. יד שמאל- תשלם כסף..... כשגרדה לי יד שמאל.....השתדלתי להתעלם...כאילו זה לא קורה..... אך כשיד ימין גרדה- גרדתי בשמחה.

wan

New member
כביסה של תינוק - והינשוף- "מוקה"

בזמן שהיו רק חיתולי בד....... ותלו חיתולים לרוב. אמא דאגה להוריד הכל מחבל הכביסה לפני שקיעת החמה. האמונה:היה וינשוף ינשוף" הלא הוא הכוס הידוע- או כמו בשפתנו "המוקה" . יחלוף על גבי כביסת התינוק.......התינוק יכנס לחוסר שקט..ומכאן האמונה שתינוק בוכה לרוב... יתכן ומוקה עברה על הכביסה... ואז לקחו לאיש הקסמים...במושב בו גרתי היה אחד כזה, שידע להוציא את חוסר השקט הזה. השתמש במלח ומדידות ..."שבאר" והפלא ופלא התינוק אחרי הטיפול הזה ,חזר הבייתה רגוע לחלוטין. אבל מאז יש חיתולים חד פעמיים. והאיש ז"ל, עם סודו. וזה מה שקוראים היום"הילאר", שמנקה את האנרגיות השליליות...

wan

New member
שמן - יציקת שמן לכל הפתחים בבית

אמא שלי נהגה ועדיין נןוהגת. בימים שהיא קוראת להם - ימי ספר תורה.... לצקת שמן בפתחים שיש בבית כמו שירותים,כיורים ופתחי הבית. לשאלתי מדוע..... היא ענתה, "שיעזבו אותנו שכנינו"...."זארנה" וכוונתה לשכנים שמתחת,כלאמר "ז'נון" מי מכיר מי יודע ויכול להרחיב. היא גם נוהגת למלמל משהו שאינני זוכרת. יהדות מרוקו מאמינה ב"ז'נון" מי יכול להרחיב על זה? ואני קוראת להם אנרגיות שליליות... השמן בעיניי היה מן "מנחה" לריצוי השכנים שמתחת. לפי דברי אמי, לכל בית יש את ה"ז'נון" שלו. ויש לרצותם שיניחו לבני הבית. מעניין עד כמה אמונות טפלות יכולות להיות דומות, הסינים חגגו בחודש שעבר, את חודש הרוחות הרעבות,וגם הם מגישים מנחות לרצותם שיהיו שבעים ולא יטרידו את באי הבית.... בחודש זה הם מאמינים שכל נשמות המתים מגיעות מהעולם ההוא לעולם הזה....

שרונהה

New member
מעניין מאוד.... לא ידעתי את זה..

wan את יכולה להסביר איפה בדיוק יוצקים את השמן? הרי אפשר להחליק, וזה נורא!! אגב, אצלנו היו שמים במשקוף הבית חמסה ובנוסף, סבתי, אם אני זוכרת נכון, היתה שמה במשקוף חמש נקודות חומות כאלה, נדמה לי מהחרוסת של פסח, או שזה היה חינה, כחמסה נגד עין הרע...

אמרוקאי

New member
../images/Emo121.gifכּיתַאם בּירִירִי - מי מכיר../images/Emo35.gif

כּיתַאם בּירִירִי היה השד איתו נהגה הסבתא של אמי ז"ל להפחיד אותי כל פעם שרצתה שאתנהג "כראוי" (בצייתנות יעני). אכן, הצד הכפרי של משפחתי האמין גם האמין בז'נון, אבל לא פחד מהם כהוא זה מכיוון שהם גם אמרו שבישראל אין ז'נון בבתים מכיוון שיש ברזלים ביסודות (בניגוד למרוקו, שם לא כל הבתים היו בנויים על יסודות מבטון מזויין). היכן שאני גר בארה"ב בונים כמעט הכל מעץ. זה אומר שאני צריך להתחיל לחשוש?
(עד עכשיו לא נתקלתי אפילו בשד אחד
)

אלמרה

New member
אותי ניסו בילדותי להפחיד עם "בועו".

עד כדי כך שלימים בבגרותי בחרתי בו לכינוי שלי בפורום שכן... שם חסמו אותי משום מה...!

אמרוקאי

New member
../images/Emo6.gif../images/Emo6.gif../images/Emo6.gif בּוֹעוֹ - הזכרת לי נשכחות

הסבים והסבתות שלנו היו אלופים בלהמציא שמות לכל המפלצות האלה שכל הילדים "אוהבים".

וואלה גם אצלנו היה כזה מצב שהפחידו

אותנו עם בועו. ומה זה פחדנו!!!! יש פעמים שאני קוראת אתכם ונשארת פעורת פה מזכרונכם החד, וכל כך נעים להיזכר בנשכחות!

שרונהה

New member
האם מישהו זוכר שהיו אומרים

למישהו שנבהל: "שְדַי סְמְלָהּ"..... מה פירוש המשפט הזה?

אלמרה

New member
זה זכור מאוד!

שדי - זה שם אלוהים (בעברית) וסמאללה זה שם אלוהים (בערבית: איסם-אללה כמו אינשאללה וכיו"ב)

למעלה