ריכוז כל האמונות הטפלות

אלמרה

New member
../images/Emo41.gifאודות אמונות טפלות נוסח מרוקו...

אני מבקש להכריז על פתיחת שרשור חדש שידון ב"אמונות טפלות" באותה מתכונת של "תרופות סבתא". כל אשר נזכר באמונה טפלה מבית אמא, אבא, סבתא (הכי טוב) מוזמן בזאת. את החומר תסכם שרונהה והכל יוכנס לאתר. יאללה מי שני? אני זוכר את סבתי מתמוגגת על כל תינוק חדש (נכד, קרוב אחר או שכן לא משנה) ולאחר כל ה"חמשה" והברכות היתה תמיד עושה מעין קול של יריקה ואומרת: "טפו עליק" יעני יורקת על התינוק (רק בכאילו!!!) כסגולה לאריכות ימים? לבריאות? שוב כנגד עין רעה? לא יודע. מי שמכיר ויודע מוזמן להגיב.

אני זוכרת..

גם כשהיו מסתכלים על תינוק אף פעם לא היו אומרים איזה ילד יפה..תמיד היו אומרים הילד "מכוער" כביכול כנגד עין הרע..ואם הילד היה מפהק אז היו שמים אצבע על הפה האף והמצח זכור לי גם שהיו אומרים איזה משפט במרוקאית אבל לא זוכרת מהו המשפט בדיוק..מישהו זוכר?

שרונהה

New member
אני זוכרת את המשפט

אמרתי אותו גם לבנותי כשפיהקו... ואפילו לעצמי... חחחחחחח "נעש פפראסק ועדייאנק עבאו באשק" מקווה שכתבתי נכון את המשפט, המשמעות שלו היא "שן במיטתך בשלום ואוייביך יקחו את הדברים הרעים"... או משו כזה... אם מישהו יכול לתרגם יותר טוב ממני, אשמח...

אלמרה

New member
זה תרגום מדוייק שרונהה! ואת אומרת ש

שאת לא מדברת מרוקאית? אין עלייך!

מיכל63

New member
../images/Emo95.gifתינוק חדש - חבילת סוכר ../images/Emo13.gif

יש לי 3 ילדים
כל אחד מהם אחרי שנולד לקחנו אותו לחמותי והיא מייד היתה מברכת ושמה על העגלה 2 חבילות סוכר.... לא הבנתי מה ולמה ואמרתי שאפשר לשים עוד כמה דברים ,לגוון....

מיכל63

New member
סולת בפינות הבית -למזל טוב ../images/Emo57.gif

חמותי נוהגת לפזר בפינות הבית סולת , לפני שהיא מכינה קוסקוס היא לוקחת קצת ומפזרת, אני השתגעתי מזה ואמרתי לה שכל הנמלים של השכונה יגיעו אליה לביקור, היא אמרה שזה מביא מזל וכך נהוג אצלם
אז אולי בהזדמנות זאת יש מישהו שיכול להסביר לי למה דווקא סולת?

רן

New member
ההורים שלי היו...

שופכים חלב בכניסה לבית כאשר מישהו במישפחה קנה רכב חדש. מישהו יכול להסביר לי למה דפקא חלב?

שרונהה

New member
לכבוד תינוק חדש או לכלה שנישאה

היו מכינים אצלינו בחג הפורים הראשון שלהם מין לחם שנקרא "נְגוּלָה", זה היה כיכר לחם עגול שעליו שמים ביצים מוחזקות ברצועות של בצק, והלחם היה נאפה כך, שהביצים בתוכו היו ביצים קשות....

ובהקשר לתינוק שאך נולד

אסור להשאירו 40 יום ו-40 לילה לבדו בחדר. חשוב שמישהו יהיה לצידו. וכשהוא מגהק, מה עושים? לוקחים חתיכת חוט אדום, מרטיבים אותו בקושי ומניחים אותו על מצחו. מוכר לכם? את כביסתו אסור לתלותה ברדת החשכה אלא במהלך היום.

שרונהה

New member
ועוד בהקשר לתינוק שאך נולד

שמים מתחת למזרון שלו סכין וקצת מלח בשקית, יש כאלה ששמים גם שום, הכל כדי לגרש שדים ועין הרע

לא תאמיני שרונה, אבל

מאז שנולדו ילדיי (שהם יחסית גדולים), עדיין נמצאים מתחת למזרון שקית מלח וסכין. איך שכחתי!!! יאמר לזכות חברי הפורום שניחנתם בזיכרון מעולה - אתם מזכירים לי נשכחות.

אפרופו מלח .....

אמא שלי היתה נלחצת במיוחד במידה ונשפך מלח על הריצפה (ולוא דוקא כיוון שהיתה חולת ניקיון) היא פשוט טענה שכשנשפך מלח זה סימן שיהיה ריב גדול בבית . אני לא באמת זוכרת אם כל פעם שהיה ריב בבית גם נשפך מלח לפני כן אך היא היתה משוכנעת שזו הסיבה. האם זו אמונה תפלה שמוצאה ממרוקו ?? מישהו מכיר זאת ???

אלמרה

New member
כן, ומשום מה אני בעצמי מנגב מיד....

כל גרגר מלח שנשפך... טבוע בי כנראה מאז...

אמרוקאי

New member
אמא שלי, שתחיה, היתה מכניסה

לפיו.פיה של אחד הילדים/ות ממתק כלשהו (סוכריה או ממתק אחרת מעשה ידיה המופלאות), כל פעם שהיתה צריכה לתפור כפתור בבגד כשהבגד עדיין על גופו/ה של הילד/ה. מישהו מכיר את המנהג הזה? מישהו יודע למה? (אני יודע שהייקים בינינו יאמרו "מה? היא לא יכלה להוריד את הבגד לפני שהיא מתקנת אותו?" - אבל אתם יודעים איך זה כשהילד צריך לצאת בעוד שתי דקות לביה"ס, ורק כרגע גילית שחסר כפתור בבגד...
)

kado1

New member
תשובה לאמרוקאי

לא נוהגים לתפור בגד על אדם מתוך פחד כי הבגד היחיד שנתפר על אדם זה תכריכים על מת לא עלינו

שרונהה

New member
נכון... ובגלל כשאין ברירה

וחייבים, מכניסים לפיו של הילד שתופרים עליו את הבגד, סוכריה..

RUTHY13

New member
אני

זוכרת מנהג הקשור להלוויה. כשמשהו הולך להלוויה לא ילך לבקר משהו לאחר ההלויה, אלא יחזור לביתו חזרה, או אם רוצה להכנס לבית אחר, יכנס קודם נניח למכולת, ואז יכנס לבית חברו.

למעלה