מישהו זוכר??/אלי לוק

אמרוקאי

New member
../images/Emo92.gif ריצתו של העולה דנינו

ריצתו של העולה דנינו מאת נתן אלתרמן כֵּן קֶטַע שֶׁכָּזֶה, גַּם הוּא בַּל יֵעָדֵר, גַּם הוּא בַּל יִשָּׁכַח, דַּף אִלֵּם וְאָשֵׁם, דַּף בִּזְיוֹנוֹ שֶׁל אָב, אֲשֶׁר נִתֵּר נִתֵּר וְרָץ וְתִּינוֹקָיו עוֹמְדִים דּוּמָם. דַּף בִּזְיוֹנוֹ שֶׁל אָב, אֲשֶׁר שִׁיבַת צִיּוֹן צִוְּתָה עָלָיו - קְפֹץ! וְהוּא בְּעִגוּלוֹ. אָץ, אָץ, וּבִלְבָבוֹ תְּפִלָּה לְאֵל עֶלְיוֹן לְבַל נַרְגִּישׁ חֹלִי רַגְלוֹ. וְאֵל עֶלְיוֹן שָׁמַע וְכֹה אָמַר לוֹ אֵל: רוּץ, רוּץ, עַבְדִּי דַנִינוֹ אִתְּךָ אֲנִי! כִּי אֶחְסֶה מוּמְךָ, אֲבָל לֹא אֶחְסֶה עֶלְבּוֹן תְּחִיַּת עַמִי אֲשֶׁר זִיוָה נוֹצֵץ מדִמְעַךָ.

שרונהה

New member
איזה מילים נהדרות!!!

שיר מדהים.... תודה לך אמרוקאי

אמרוקאי

New member
אין בעד מה ../images/Emo13.gif

היתה בעיה למצוא את מילות השיר באינטרנט, לכן הייתי צריך להקליד בעצמי. כדי לחסוך את המאמץ הזה מאלו שיחפשו אותו בעתיד, שלחתי כרגע את המילים גם לאתר שירונט: http://www.shiron.net בתקוה שיופיע שם בקרוב. יש לי זכרון עמום של השיר "נתן" שג'ו עמר שר, אבל אין לי מושג היכן למצוא את המילים.

שרונהה

New member
אמרוקאי הנה כל הסיפור, כל השיר

מתוך "הטור השביעי" 1995, שאותו כתב נתן אלתרמן, המשורר, ענק הרוח, שככל שאני מעמיקה בכתביו, אני מבינה איזה אדם גדול הוא היה. הרקע לכתיבת "ריצתו של העולה דנינו" היה כאשר עשו שליחי העליה מיונים ליהודי מרוקו, החליטו שם מי יעלה לארץ ומי לא יעלה... רק את הבריאים רצו פה. והיתה גם הגבלה, משפחות עם יותר מחמישה ילדים לא הורשו לעלות לארץ... מסתבר ששיר זה מאד מאד ארוך. שלמה בר שר רק את החלק האחרון שלו. זהו שיר מאד חשוב לעלייה המרוקנית. אולי אחד החשובים שנכתבו אי-פעם. כי מי שבאמת רוצה להבין את ההיסטוריה צריך לקרוא אלתרמן...... חשוב מאד גם להבין שהשיר המצמרר הזה אמנם מתאר אירועים שקרו, אך המציאות ההיסטורית היא לא שיר... היא הרבה יותר מורכבת.... אלתרמן כתב את השיר בעקבות האירועים שקרו וגם בתגובה לכתבות שונות שפורסמו בעיתוני היום של אז, אודות המיונים וההגבלות של יהודי מרוקו לעלייתם לארץ... והנה השיר במלואו כפי שנכתב על ידי נתן אלתרמן בטור השביעי: "ריצתו של העולה דנינו, נתן אלתרמן, הטור השביעי, 1955. "דבר" לפני שבוע, כתבה פִרסֵם בשבח שלוחינו. אלה הממונים לִבְרוֹר ולמיין, בשם שיבת-ציון ובשם- חוקהּ, את משפחות גולת מרוקו בתור. סיפרה הכתבה, בתוקף ובהבלט, על קשי מלאכתם של הממיינים... על עשנה וכוויתה... על מרי ליבם המתלבט והמסב, אפילו, נדודי שינה... קראתי הדברים. הבנתי עד מאד לקודש עמלם, להקלעם בצר בין החובה ובין המרי והדמעות ושלל התחבולות של המחכים לגזר... ובכל זאת, בקראי את התאור הזה הרגשתי: לא הלבט הנפשי הלה ראוי לתשומת לב ראשית במחזה... הוא, חרף כל, ענין שני במעלה. הוא, חרף כל ענין, שני במעלה, מצד חשיבותו לפרט ואף לכלל, כנגד משמעות המרי והאלה של קטע שכזה דרך משל: "צריך היית לראות אותנו בעבודה לפני חודשים, בטרם ביטלו את ההגבלה על מספר הילדים. היו הורים שממש לא האמינו כשאמרנו להם כי לא יוכלו לעלות עם יותר מחמישה ילדים. איך זה - בכו בדמעות - את החמישה נוכל לפרנס ואת האחרים לא? והיה שם, באחת העיירות, בחור אינסטלטור, בריא וחבוב, ועמו שבעה ילדים חמודים, מסודרים לפי הגובה, מגיל 12 ועד שנתים. בהתחלה היה בטוח שאני מתלוצץ. פשוט עמד לו וצחק מרוצה על שהבין את המהתלה. אבל מעט מאד החלו הדברים חודרים להכרתו... נורא היה בזעמו... "אתה רואה שנים אלה?" צעק. "אני חונק אותם על המקום. ימותו השנים ויחיו החמישה". א. אורן, 'דבר', מפי אחד מאנשי צוות-המיון. כן, קטע שכזה. איני יודע מה דעתכם על-כך. דעתי על-כך היא שאולי בקום חוקנו זה חרדה האדמה תחתינו ותקרא: הם - לא אתם - בניי! דעתי היא כי בכך שוּנה ויתעות יסוד יצרי-אומה ונסתלף טבעה ונתבזה כוחה אשר כשל משאת את שני התינוקות בין השבעה. דעתי היא שאל מול שולחן הדיינים בכל אותם חדרי-מיון, עומדה בלי ניד שיבת ציון והיא יום-יום מוכה פנים. ביד חוקה נוחה ופחדנית. "ההגבלה בטלה לפני חודשים"... כן. אך אין היא כי אם פרט. לכן יובא נא כאן עוד קטע של הווי. כמעט לא יאמן דברו, אך לוּ נקשיבה לוֹ בראש מורכן: "בכרטיס האישי של דוד דנינו נכתב שאינו מסוגל לעבודה גופנית. לרופא נאמר שהוא צולע במקצת... הרופא מבקש מדנינו לרוץ מספר צעדים אנה ואנה. דנינו מבין שלפניו מבחן של חיים ומוות. הוא מנתר במרץ רב מן הדרוש ומשתדל להוכיח שמיטיב הוא ללכת ולרוץ. הוא חוזר ועומד מול הרופא ובעיניו מבט אילם. הרופא סבור שהפגם בדנינו אינו פוסלו.... - באוּלם, המקושט בתמונות המלך ובדגלוניו, מתיפחות המשפחות שנפסלו. -- המשפחות שאושרו לעליה מתפזרות בשקט ובביטחון. בציפיה לעתיד הגדול'. ש. טבת, 'הארץ' כן, קטע שכזה גם הוא בל יעדר. גם הוא בל ישכח. דף אלם ואשם. דף בזיונו של אב אשר ניתר, ניתר ורץ, ותינוקיו רואים דומם. דף בזיונו של אב אשר שיבת-ציון ציוותה עליו קפץ, והוא, בעיגולו, אץ, אץ, ובלבבו תפילה לאל עליון כי יעזרו לבל נרגיש חולי רגלו... ואל עליון שמע! וכה אמר לו אל: רוץ, רוץ, עבדי דנינו... רוץ כי לא תמעד. אתך אני! אם זה החוק-לישראל, יכול נוכל לו שנינו כאחד! רוץ, רוץ, עבדי דנינו... עזרך אני... רוץ, רוץ ואל תחת. כי אכסה מומך. אבל לא אכסה עלבון תחיית עמי אשר זיוה נוצץ בדמעך."

שרונהה

New member
אני קוראת את זה עכשיו שוב...

וזה מצמרר..... מרגש.... התמונה הזו של דנינו רץ לפני הרופא, כדי להראות כי בריא הוא, ביודעו כי הריצה הזו תקבע את גורלו להגיע לארץ הקודש או להשאר בניכר..... הוא רץ וניתר בשבילו, בשביל ילדיו, כדי להראות שהוא לא צולע, כי בריא הוא.... חתיכת היסטוריה!!!!!!!! מצמרר!!!!!!

שרונהה

New member
ואני חייבת להביא את "ילדים זה שמחה"

שכתב יהושע סובול, ושר שלמה בר..... זו התשובה המתבקשת....... ילדים זה שמחה תביאו שניים תביאו שלושה תביאו ארבעה ילדים תקבלו שיכונים עם כניסה ומטבח ושני חדרים קטנים תביאו ארבעה תביאו חמישה תביאו ששה ילדים תקבלו הנאה וכבוד מקרובים אתם אוהבים ילדים ילדים זה שמחה ילדים זה ברכה ולכם יש לב של זהב כתוב בתורה אולי בגמרא לכו תשאלו את הרב תביאו ששה תביאו שבעה תביאו שמונה ילדים זאת לא בדיחה הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים תביאו תריסר ולמה לא חי? תביאו עשרים ילדים אלוהים כבר יתן הסעד גם כן מה שצריכים ילדים אלוהים הוא גדול קשה לו לסבול שאחד יקבל את הכל לאחד הוא דוחף כסף, כח וכיף ולכם הוא נותן ילדים

אמרוקאי

New member
../images/Emo51.gif שרונהה

הכרתי את הסיפור - ראיתי את הברירה הטבעית בהופעה חיה ואני זוכר עד היום את האופן בו הציג שלמה בר את השיר. עשה עלי בזמנו רושם מדהים (ועודני עלם בן 20). אבל לא הכרתי את הנוסח המלא של השיר ואפילו לא ידעתי שהשיר ששלמה בר שר הוא בעצם רק החלק האחרון של כל הקטע. את רואה? אני לומד משהו חדש כל יום.

אוף..כול היום מחפשת את השיר..

איזה מוזר זה..הפכתי את גוגל מכול הכוונים ואני לא מוצאת..גם לא בקאזה..בשום מקום..

שרונהה

New member
היי שמיים. אמרוקאי הביא לנו

את השיר "ריצתו של העולה דנינו" לגבי השיר השני, "החייל אלבז" הבנתי שהוא נמצא בכרכים של "הטור השביעי" של עיתון "דבר", אנסה להגיע בשבוע הבא לספריית האוניברסיטה ולחפש שם בכרכים השונים של "הטור השביעי" את השיר הזה ולהביאו לכאן, כדי שיהיה גם באינטרנט. נעשה באתר פינה לנתן אלבז ונוסיף את השיר הזה.

כול הכבוד שרונהה../images/Emo24.gif

גם אני וגם חבר ניסינו לחפש באינטרנט ולא מצאנו..תבוא עליך הברכה..

אלי לוק

New member
../images/Emo151.gifנער המסגד/אלי לוק

מיידי יום בשעה שהתפילה במסגד הייתה מתקרבתהיה יוצא נער המסגד זה שהיה אמון על ניקיון המסגד לרחובות ובידיו מין כלי ובו קטורת לכלי הזה קראו ''נביחרה'', וצועק בקול צפצפני משהו ''בואו להתפלל על הנביא מוחמד'' ''בואו עבדיי אללה להתפלל''. במרכז העיירה הייכן שבתיי הקפה היו עמוסים היתה חבורה של יהודים שיושבים דרך קבע בבית קפה במרכז השוק אחד מהחבורה היה ''עמי משה''
איש מצחיק עד דמעות וידוע בחוש ההומור המושחז שלו ערב אחד בעודם יושבים בבית הקפה עבר נער המסגד ובקולו הצפצפני החל צועק את המשפט הידוע ''בואו עבדיי אללה להתפלל'' בואו מאמיניי מוחמד הנביא'' ''עמי משה'' שהיה הלץ שבחבורה קרא לנער ושאל אותו ''מה יש לך ביד?'' ענה הנער''נביחרה מלאה קטורת'' או אז אמר לו ''עמי משה'' אם אתה חכם תחצה את המילה הזו לשתיים וחיוך ערמומי עיטר את פניו הנער עשה כדבריו ''נביא חרא'' ובאותו רגע שהבין את מה שאמר השליך וניפץ את ''הנביחרה'' כל החבר'ה ובאי בית הקפה התפוצצו מצחוק ושאלו את ''עמי משה'' למה עשית לו את זה? והתשובה לא איחרה להגיע: ''הוא מ ע צ ב ן אותי עם הקול שלו הצחוק יפה לבריאות אלי לוק

אלמרה

New member
../images/Emo41.gifחדש באתר "תרבות מרוקו"../images/Emo70.gif

בזכותכם גולשים נפלאים ומן הראוי כמובן, היה לי עונג לעדכן את האתר. בתפריט "היסטוריה" הוסף דף לזכרו של נתן אלבז הי"ד כדי לפאר ולרומם את המורשת שלנו בדמות שהפכה למיתוס הנלמד במורשת קרב גם בימינו. האתר הוא לרשותכם ואתם קובעים בו את התכנים נא לכתוב ולשגר חומרים... ואנא אל תהססו לחתום בספר האורחים בתחתית הדף הראשי יש קישור ובלחיצת עכבר אתם יכולים לכתוב לנו (כן גם לפרגן... זהו חומר הדלק שלנו). בתודה מהנהלת האתר: שרונהה ואלמרה.

אלי לוק

New member
עוררתי נושא בהצלחה רבה/אלילוק

אני שמח שפתחתי את השרשור על נתן אלבז הי'ד ובכך גרמתי לאלמרה ושרונהה להנציח את שמו באתר שלנו ''תנחבקום'' אלי לוק

שרונהה

New member
אלי לוק כל הכבוד לך../images/Emo140.gif

אכן, אתה הוא זה שפתח את השירשור על נתן אלבז הי"ד ומגיעה לך התודה על כך

אלי לוק

New member
היא עודנה מחכה/אלי לוק../images/Emo124.gif

לפעמים ישנה הרגשה שאנחנו עדיין בגלות לפעמים יש את התחושה של מועקה ו...זרות ישראל היפה כפי שתוארה היא נימפת ים שניצבת על החוף מנופפת היא במטפחת לבנה תיכף יגיע הסוף תיכף נגיע אל חוף מבטחים שם מיתגשמות כל האגדות שם נראה את ירושלים ותפילותינו יגיעו עד לשמיים ידידיי אני לא הייתי באותו מעמד של עלייה לארץ אבל כל הזמן עוברות לי בראש מחשבותייהם של אלה שעלו למקום לא מוכר מנוכר פשוט הפלגה אל הלא נודע זאת הייתה זכות גדולה בשבילי להכנס ולו לרגע לראש של הדור ההוא ולחשוב קצת במקומו רק על עצמי לספר ידעתי אלי לוק

אלמרה

New member
מקסים אלי!! כמי שנולד בארץ וספג....

כמוך את הערגה לארץ הקודש מדור המדבר, אני נרגש להזכר תמיד שאיזכרו את בחיים במרוקו היתה להם בקשה לפני מותם לפחות לעלות "לירושלים"... אשריהם שזכו ואשרינו שנולדנו כאן ומעמידים דורות חדשים.

למעלה