מישהו זוכר??/אלי לוק

RUTHY13

New member
../images/Emo92.gif../images/Emo92.gif../images/Emo51.gifאלי לוק

תאמר לי אין לך סיפורים/אגדות להושענא רבה. נו תוציא משהו מאמתחתך. שכולנו נהנה מכתיבתך.

אלי לוק

New member
../images/Emo3.gifהושענא או עברית צחה/אלי לוק

יש לי רק בדיחה קטנה פעם אחת מורה ללשון הלכה לים ופתאום החלה לטבוע ואז בשארית כוחותייה החלה זועקת ''הושיעו הושיעו'' אבל אף אחד לא הבין את שפתה ושניים ששמו לב אמרו ''היא עושה ''הושענות''
אלי לוק

אלי לוק

New member
מישהו זוכר??/אלי לוק

היום הייתה כתבה בטלויזיה על רחובות בת'א בשכונה דרומית בת'א ישנו רחוב קטן שם הרחוב ''נתן'' על שמו של נתן אלבז הי'ד גאוות העדה ,נער בן 17 שהתגייס לצבא ונפל כאשר זינק על רימון יד ובמותו הציל הרבה חיילים שהיו איתו. אני זוכר שג'ו עמאר כתב שיר מרגש עד דמעות אולי אני צעיר מדי ולא יודע את הפרטים לאשורם אבל דבר אחד בטוח נתן אלבז הי'ד היה גיבור. מישהו זוכר פרטים נוספים? אלי לוק

אמרוקאי

New member
ודאי שאני זוכר

בערים רבות נקראו רחובות על שמו: בפתח-תקוה, באשדוד, והאירוניה היא שלא מזמן נפל טיל קסאם ברחוב הקרוי על שמו בשדרות. נתן אלבז וסיפורו מונצחים במקומות רבים, כולל אתרים שונים של צה"ל ואפילו ויקיפדיה (האנציקלופדיה החופשית). אתם מוזמנים לעיין בקישורים הבאים כדי ללמוד יותר פרטים על האיש המיוחד הזה. תודה שהזכרת לי את הסיפור. עד לרגע זה לא ידעתי ש-"מחנה נתן" קרוי בעצם על שמו.

שרונהה

New member
אמרוקאי כל הכבוד על המידע שאתה

טורח ומביא, וגם מוסיף קישורים. בעוד אני כותבת את הודעתי, הקדמת אותי אחי ועשית זאת נהדר. תודה על תרומתך לפורום

שרונהה

New member
נתן אלבז הי"ד

נכון, רחוב נתן אלבז בתל אביב, נקרא על שם טוראי גבעתי נתן אלבז (1954-1934), אשר הקריב את חייו כדי להציל את חבריו (הוא נשכב על רימון שעמד להתפוצץ). הוא היה תלמיד ישיבה, יליד מרוקו, שעלה ארצה בגיל 17 במסגרת עליית הנוער. מעשה ההקרבה שלו זיכה אותו בציון לשבח מאת הרמטכ"ל ובעיטור המופת. לא ידוע לי על השיר של ג'ו עמאר אבל אנסה לחפשו, אם אמצא את מילות השיר, מבטיחה להביא לכאן.

אמרוקאי

New member
יש לי חשד שהוא מתכוון לשיר שכתב

נתן אלתרמן, שמוזכר בויקיפדיה: רצת חיש, בלי עמוד, כאילו אחזך הטרוף כי עז. רצת חיש ופנים האפילו כפני איש הפורץ לבוז בז. כה מהרת לרוץ שאפילו הצטדק לא הספקת, אלבז. הרמון לא השלכת כי היה איש באהל רבוץ. הרמון לפנים לא הטחת. כי נראו אנשים בחוץ. פה פערת, עינים פקחת ובידך כליון חרוץ. אז פרצת לרוץ על פני חלד. על תבל...לבקש בקרבה מקום אין בו לא איש ולא ילד והדרך כבדה ורבה ובידך הפצצה המפעלת שהתחילה לספור עד ארבע. האם לשיר הזה התכוונת, אלי?

שרונהה

New member
זה שיר מרגש מאוד

שמנציח את גבורתו של האיש הנהדר הזה, נתן אלבז. איזה אומץ ואיזו נתינה היתה בהחלטה לשכב על הרימון שעמד להתפוצץ...... במעשה הגבורה שלו הוא קיים את הפסוק "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא"...... והוא הציל חיילים רבים..... כמה עולמות..... יהי זכרו ברוך.

אמרוקאי

New member
בעיני, נתן אלתרמן הוא

מרוקאי של כבוד (מעבר לשיריו המדהימים ביפיפיותם, וזאת לא רק לדעתי). מי כאן זוכר את שירו "ריצתו של העולה דנינו"? (אני מכיר את השיר רק בלחנו ובביצועו של שלמה בר יבדל"א)

a v i v 1 9 7 0

New member
ריצתו של העולה דנינו

השיר מתאר באופן מרגש עד דמעות את סיפורה של ה"סלקציה" שהונהגה כלפי העלייה ממרוקו. ריצתו של העולה דנינו דבר, לפני שבוע, כתבה פירסם בשבח שלוחינו, אלה הממונים לברור ולמיין, בשם "שיבת ציון ובשם חוקה", את משפחות גולת מרוק בתור. סיפרה הכתבה, בתוקף ובהבלט, על קושי מלאכתם של הממינים... על עשנה וכויתה... על מרי ליבם המתלבט והמסב, אפילו, נדודי שינה... קראתי הדברים הבנתי עד מאוד לקדוש עמלם, להקלעם בצר בין החובה ובין המרי והדמעות ושלל התחבולות של המחכים לגזר... ובכל זאת, בקוראי את התאור הזה הרגשתי: לא הלבט הנפשי הלה ראוי לתשומת לב ראשית במחזה... הוא חרף כל, ענין שני במעלה. [...] "ההגבלה בטלה לפני חודשיים"... כן. אך אין היא כי אם פרט. לכן יובא נא כאן עוד קטע של הוי. כמעט לא יאמן דברו, אך לו נקשיבה לו בראש מורכן: "בכרטיס של דוד דנינו נכתב שאינו מסוגל לעבודה גופנית. לרופא נאמר שהוא צולע במקצת. הרופא מבקש מדנינו לרוץ מספר צעדים אנה ואנה. דנינו מבין שלפניו מבחן של חיים ומוות. הוא מנתר במרץ רב מן הדרוש ומשתדל בכל כוחו להוכיח שמיטיב הוא ללכת ולרוץ. הוא חוזר ועומד מול הרופא ובעיניו מבט אילם. הרופא סבור שהפגם שבדנינו אינו פוסלו - באולם, המקושט בתמונות המלך ובדגלוניו, מתייפחות המשפחות שנפסלו - המשפחות שאושרו לעלייה מתפזרות בשקט ובבטחון. הציפייה לעתיד הגדול" ש' טבת כן קטע שכזה גם הוא בל יעדר. גם הוא בל ישכח, דף אילם ואשם. דף בזיונו של אב אשר ניתר, ניתר ורץ, ותינוקיו רואים דומם. דף בזיונו של אב אשר שיבת ציון צותה עליו קפוץ, והוא בעגולו, אץ, אץ, ובלבבו תפילה לאל עליון כי יעזרו לבל נרגיש חולי רגלו... ואל עליון שמע! וכה אמר לו אל: רוץ רוץ עבדי דנינו... רוץ כי לא תמעד. אתך אני! אם זה החוק לישראל, יכול נוכל שנינו כאחד! רוץ רוץ עבדי דנינו... עזרך אני... רוץ, רוץ ואל תחת. כי אכסה מומך, אבל לא אכסה עלבון תחית עמי אשר זיוה נוצץ בדמעך. מילים: נתן אלתרמן לחן וביצוע: שלמה בר הברירה הטבעית

אלי לוק

New member
../images/Emo41.gifאמרוקאי ידידי

בשיר של ג'ו עמאר מופיע הפזמון: ''נתן נתן הוא נתן את ליבו הקטן'' משהו כזה אני מקווה שתמצא את השיר אלי לוק

נתן..נתן..../images/Emo16.gif

איך אפשר שלא לזכור..מלמדים את זה בצבא בשיעורי מורשת קרב..יש על שמו גם בסיס צבאי בבאר שבע "מחנה נתן" ואיך אפשר שלא להכיר את השיר הנפלא של ג'ו עמאר..נתן..נתן.. בארץ ישנם לא מעט רחובות שקרויים על שמו..אני יודעת שיש באשדוד ובתל אביב, אני מאמינה שישנם עוד.. ואגב בהקשר לפעולתו זה אכן נכון הוא זינק על רימון ומת מוות גיבורים בכך שהציל את חבריו.. יהיה זכרו ברוך..

שרונהה

New member
היי שמים לי... האם את יכולה להביא

לכאן את המילים של השיר נתן.. נתן...?

דיבנייא

New member
כן. בטח זוכרת.

תודה לך על האיזכור החשוב שפתחת. נתן אלבז,גיבור שהציל את חבריו,חיילי צה"ל. אני זוכרת כילדה את הידיעה על מותו.ואת אמי מקוננת עליו. על שמו רחוב צמוד לשמו של רפאל וקניןהרוג מלכות,פעיל יהודי, שנעצר במרוקו עונה ומת.באותה קרן רחוב, שני שמות של חללים גיבורים יוצאי יהדות מרוקו המופלאה. לגבי השיר שג'ו עמאר שר בזמנו אני זוכרת שורה או שתיים. "...הוא קרא לה בשמה וענה לו התן,חייל בן מרוקו נתן. נתן נתן,איך הרוח בשדה התלתן,נתן נתן..." דינה

שרונהה

New member
תודה לך דיבניא.. האם את יודעת

מי כתב את השיר הזה? אולי כך נוכל להגיע אל המילים... והנה כתבה שמצאתי על נתן אלבז הי"ד באתר של משרד הבטחון

שרונהה

New member
גם אני מנסה להשיג את המילים

הבנתי שנתן אלתרמן כתב את השיר. שם השיר הוא "החייל אלבז" נסי גם את להשיג את המילים של שני השירים שכתב נתן אלתרמן: 1 "ריצתו של העולה דנינו" 2 "החייל אלבז" הגיע הזמן לרכז חומרים כאלו באתר אחד

למעלה