לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86528,652 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אודות הפורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה
x
הודעה מהנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום תרבות מרוקו

המשך >>

לצפיה ב-'חידושים בלעז על ה20 באוגוסט 1955'
חידושים בלעז על ה20 באוגוסט 1955
10/09/2004 | 13:39
70
28
למי שמתעניין וקורא צרפתית ואנגלית ובאמת "בא לו ",קיפצו לשרשור בנושא זה ,וקראו  עדויות מהשטח !!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'בקשה אישית ! עזרו לי'
בקשה אישית ! עזרו לי
04/09/2004 | 00:37
68
אני עדיין נושא בקירבי מעברי הרחוק ,כילד שלא זכה לשמוח ולחגוג את הבר מצווה ככל הילדים במרוקו ,את הטראומה של השבת השחורה : ה20 באוגוסט 1955.

לבני גילי או להוריכם  שעלו לארץ בסוף שנת 1955 ולאחריה ושעדיין זוכרים  ,אבקש כל פיסת איפורמציה בסיפור או בתיעוד על אותה שבת בה ערי מרוקו געשו במהומות,שריפות ,הרס וחורבן.

בהיסטוריה של מרוקו ה20 באוגוסט מסמל את היום בו הוגלה מוחמד ה5 סבו של המלך הנוכחי ,למדקסקר על ידי הצרפתים בשנת 1953 .
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'מה אומר לכם ואו להוריכם התאריך הבא'
מה אומר לכם ואו להוריכם התאריך הבא
04/09/2004 | 16:22
12
בבקשה קראו את בקשתי ,שם הכל כתוב
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'צר לי - זה היה כמעט בדיוק 5 שנים'
צר לי - זה היה כמעט בדיוק 5 שנים
04/09/2004 | 17:22
9
לפני שנולדתי, לכן ברור שאינני זוכר דבר.

אבל נתת לי רעיון טוב: אתחיל לשאול ולחקור את הורי ושאר בני משפחתי בנושא.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תןדה לך אמרוקאי על הנכונות'
תןדה לך אמרוקאי על הנכונות
04/09/2004 | 19:19
לצפיה ב-'טוב, שיחת טלפון קצרה לארץ'
טוב, שיחת טלפון קצרה לארץ
04/09/2004 | 19:24
7
הניבה את הסיפור הבא מפי אמי (שהיתה אז רק בת 10):

"השנים ההם היו ימי ההתקוממות של העם המרוקאי נגד הכיבוש הצרפתי. בכפר שלנו, שהיה די נידח (מזרח מרוקו), היינו מרוחקים מהכל. לכן כל מה שקרה היה מגיע אלינו כשמועות בלבד.

אבל באותו תאריך (20 באוגוסט 1955) הייתי במכּנס עם סבתא שלי. היא ביקרה קרובים שלה. פתאום הגיעו שמועות שיהודי זה נרצח, וההוא נרצח, וזה נרצח... היו סיפורים על איך קרעו אותם לגזרים ועוד זוועות אחרות.

הרצח בכפר שלנו היה אחרי זה. זה קרה בפסח (1956). אחד מהיהודים האמידים בכפר ארח בביתו כמה ערבים. לאחר ששתו וסעדו היטב, פנו המארחים לישון. למחרת, נמצאו כל בני המשפחה שחוטים.

זה היה אירוע שזעזע את כל יהודי הכפר. בעקבותיו החלו יהודי הכפר לעזוב (או לתכנן את עזיבתם). סבתא שלי, שהיתה ראש הקהילה, לא יכלה לעזוב מיד. היא היתה צריכה להמתין עד שכל יהודי הכפר יעזבו. עד אז, חיינו בפחד. היינו נועלים היטב את כל הדלתות (זה הרגיש כמו עוצר). הבתים שם היו די פשוטים, וכדי לנעול היא היתה שמה אבן ענקית מאחורי הדלת.

היתה לי חתולה שמאוד אהבתי. אבל סבא שלי מסיבה כלשהי מכר אותה לערבי אחד, שתתפוס לו עכברים. לפי הסיפור של סבא, הערבי שם את החתולה בתוך שק ולקח אותה קילומטרים מהמקום. סבא מכר את החתולה ללא ידיעתי, וכשגיליתי מה קרה, בכיתי והתאבלתי.

אבל בלילה, אחרי שהלכנו לישון, אני שומעת קולות שריטות על הדלת בליווי 'מיאו, מיאו...' זאת היתה החתולה שלי. רציתי לפתוח לה את הדלת, אבל את הדלת חסמה האבן הענקית הזאת שבתור ילדה לא הייתי מסוגלת להזיז. סבתא שלי קמה ופתחה את הדלת לחתולה, למרות הסכנה. זה היה מאמץ עצום.

ב- 1958 היינו כבר בפאס."

והשאר זה כבר הסטוריה (כן, נולדתי בפאס... ).

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ובנוסף לכל אתה פאסי דיאלנא?!?!'
ובנוסף לכל אתה פאסי דיאלנא?!?!
04/09/2004 | 19:39
2
YYY אין עליך אמרוקאי.
תביט בגלריה יש לי שם צילומים שצילמתי בפאס ב"דרב-אל-חמאם" 249 במלאח שם נולדה אימי...
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ועוד איך.'
ועוד איך.
04/09/2004 | 19:51
1
אם כי ניתן לומר שרק מצד אבי, שבא מצד משפחה פאסית שורשית.
מצד אמי, אני בeרבeרי (תודה RANOFROY על הרעיון המקורי לאיות של המילה).

את רוב הערבית המרוקאית שלי רכשתי מהצד הבeרבeרי שלי. זוהי הסיבה שתמצא אותי משתמש לרוב בניב הזה (לקעידה לעומת לאעידה).

לפני כ-4 שנים ביקרתי גם אני בפאס. חוויה מדהימה. בבוא הזמן אעלה לכאן תמונות.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'גם לי מעט שורשים בפס'
גם לי מעט שורשים בפס
04/09/2004 | 20:45
בנוסף  לכלתי ששווה במעמדה לאלמרה -חצי חצי -רק ביחס הפוך האבא הוא הפסי ,בנוסף סבי ז"ל מצד אימי אומן צורף התגורר בפס למעלה מעשר שנים ואחת מאחיותיו נשאה לפסי והקימה שם משפחה עניפה.
אמרוקאי ביחס למילה קעידה (Q)זו המילה הנכונה לעומת כל אלו המבטאים קעידה כ"אעידה" דוגמת המצרים האומרים "יה אומרי" במקום "יה עומרי !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה לך אמרוקאי עם דמעה של התרגשות'
תודה לך אמרוקאי עם דמעה של התרגשות
04/09/2004 | 20:35
3
תודה לך אמרוקאי ותודה מיוחדת לאימך על אישרור האירועים שזעזעו את מרקם היחסים בין היהודים לערבים באותה עת .אני מבטיח לשתול את סיפורי לכשיסתיים.
עכשיו שאני יודע שאתה בארה"ב היכן ?כי שניים מהגוזלים על ספסל הלימודים בבוסטון והשלישי חיי לו באושר בניו יורק !
שוב תודה
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' והנה עדכון נוסף מצדו של אבי'
והנה עדכון נוסף מצדו של אבי
<< ההודעה הנוכחית
05/09/2004 | 01:12
2
למיטב זכרונו, מדובר ב- "שישה יהודים עשירים ממכּנס" שנרצחו באותו יום.

ליתר דיוק, האירועים קרו בישוב קטן ליד מכּנס הנקרא בצרפתית petite jean. באותה תקופה היתה זו עיירת הנפט של מרוקו, וככזו היוותה נכס איסטרטגי עבור הצרפתים. זוהי כנראה הסיבה שהיא הוותה מוקד חשוב באירועי ההתקוממות של אותה תקופה.

אך הדבר שהדהים אותי מכל במה שאבי סיפר לי הוא שהוא אמר: "היינו שם".
אני:"הייתם שם? כלומר אתה ואמא?"
אבי: "לא. כולנו היינו שם. גם אתה".
אני: "מתי? אני נולדתי הרבה אחרי אותם אירועים."
אבי: "לא, לא אז. אלא לפני ארבע שנים, כשביקרנו במרוקו."
אני: "אינני זוכר שביקרנו במקום שנקרא petite jean..."
אבי: "נכון. הוא לא נקרא כך יותר. היום הוא נקרא כניפרה".

למיטב ידיעתי, הפירוש של המילה המרוקאית "כניפרה", הוא "חוטם קטן"...

ואכן, העיירה הזאת זכורה לי כמקום קטן, עלוב ועויין. המקום הכי פחות סימפטי מכל המקומות בהם ביקרתי במרוקו. מסתבר שאופי נשאר אופי...

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה לך אדם יקר '
תודה לך אדם יקר
05/09/2004 | 08:34
1
אמרוקאי היקר!

הענותך והסיפור מפי הוריך מאוד מרגשים ואין בפי מילים להודות על הרצון והנכונות!

שוב תודה להורים ולך
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אין בעד מה '
אין בעד מה
06/09/2004 | 23:09
ואם אתה מעונין לדעת היכן נמצאת כניפרה על המפה, אני מצרף לכאן מפה מסומנת.

אם תרצה לעשות zoom in/out, בצע חיפוש בקישור הזה כשאתה מכניס בשדה העיר את המילה Khenifra, ובוחר מתוך שתי המפות את זו הימנית (Khenifra, Khenifra, MA).
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' אללה יקטר חירקום-תודה'
אללה יקטר חירקום-תודה
05/09/2004 | 10:20
1
תודה לכוולכם על העזרה ,הסיוע ,הגילויים והסיפורים , ולך אלמרה על ששכנעתני להשתלב בפורום שלכם
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'העונג והכבוד של נוכחותך כאן - שלי!'
העונג והכבוד של נוכחותך כאן - שלי!
05/09/2004 | 10:20
לצפיה ב-'ה20 באוגוסט 1955 /דויד אלמוזנינו (1'
ה20 באוגוסט 1955 /דויד אלמוזנינו (1
04/09/2004 | 21:43
6
זה היה ב-20 לחודש אוגוסט שנת 1955 בעיר ספי במרוקו, עיר תעשייתית קטנה לחופו של האוקיאנוס האטלנטי.

תוך כמה ימים השתנה הכל. קמו תנועות לאומיות שארגנו מרידות נגד השלטון הצרפתי ודרשו עצמאות למרוקו ודרשו להחזיר את המלך הגולה במדגסקר מ-   1953היה קשה לכולם . רבים מהתושבים נהרגו על ידי החיילים הסנגלים שהיו מוצבים במרוקו, מה אומר לכם רעים ושוחרי טוב, היה קשה למוסלמים וליהודים, תוך כמה חודשים רבים מיהודי מרוקו עזבו בשנה זו או זו שאחריה את מרוקו, ועלו למדינה החדשה ישראל. כך עשו גם הורי רפאל ורינה.

רפאל היה סוכן-נוסע של חברת סוכריות צרפתית והיה מספק סוכריות לחנויות קטנות בכפרים מוסלמים נידחים ביותר.לרשותו עמד רכב מסחרי ישן של החברה ונהג מוסלמי. הוא היה הספק, הסוכן, ולפעמים גם הסבל. הוא אהב את העבודה והמפגש החברתי עם הסוחרים מוסלמים, שאהבו ופינקו אותו מאוד. היה מגיע אליהם לספק להם סחורה היה נשאר עם הנהג כמה ימים בכפר.היו לו אייתם נושאים רבים ומגוונים לשיחה הם דברו על ההבדל בן הדת היהודית לבין דת האיסלאם. חבריו המוסלמים בכפרים בסביבה הכירו אותו וכיבדו אותו.

כשהיה חוזר הביתה,  אחרי היעדרות של כמה ימים  בכפר, רינה אשתו המתינה לו ליד הבית לראות את המתנות שקנה, הם היו מתנשקים והייתה עוזרת לו לקחת דבר מה הביתה.את בגדיו שהיו ספוגים עשן מדורה. הייתה ישר מניחה לכביסה.

כשחזר מהנסיעה האחרונה מכפרים הוא היה אדם אחר.  היא הרגישה שנפל דבר בנסיעה הזאת לכפרים הנידחים בהרי האטלס, הוא לא היה כתמול שלשום, פניו נפלו הוא ניראה סובל והיה חוור כמו סיד. הוא הביא אייתו כמה שרפרפים קטנים. העלה אותם הביתה רינה עלתה אחריו מבלי לומר מילה. המתינה בסבלנות למוצא פיו אחרי שהתרחץ הרגיש יותר טוב הם התיישבו ליד השולחן במטבח רינה הכינה עבורו כוס תה חם וכהה אחרי ששתה את התה רפאל נאנח ארוכות ואחר כך התחיל לספר לרינה את הסיפור הבא:

אנשי דרך בעלי ניסיון וחברים מוסלמים מכובדים שאצלם התאכסן בכפר, הזהירו אותו לפני כמה חודשים כשהתחילו המהומות במרוקו לקבלת העצמאות של מרוקו, הם אמרו לו:  "יה טאג'ר רופייל,(שם חיבה של רפאל) אנחנו דואגים לך כמו אח, יותר מאח אתה בשבילנו, יה חביבי תזהר, אתה שאוהב את האוויר הצלול והרעד בלילות,  אתה שאוהב להסתובב בדרכים ובכפרים הנידחים ביותר, ונהנה להביט על ההרים המשנים צבע כל הזמן, אתה שאוהב להסתובב ליד מרקש בכפרים הנמצאים בדיונות החול האדום. זאת לא שעה טובה, המצב שאתה מכיר השתנה, המצב בכל במרוקו השתנה יש מרד נגד השלטון הצרפתי, האנשים מאוד עצבנים הם חושבים ומרגישים שזאת תקופת מעבר 'אין דין ואין דיין' והם יכולים לעשות את כל העולה על רוחם הם רוצים עצמאות!! המצב לא רגיל בכלל . יש הרבה אנשים חמומי מוח אתה עלול להימצא בקרבת אנשים מסוכנים שקל להם לשלוף רומח "שבריה". לביטחונך האישי, תישאר בעיר מצא לך עבודה בעיר. כבוד והערצה שיש לך בכפרים שלנו לא יעזרו לך בעת צרה, חזור לעיר, תחזור לעצמך פן תפגע, אם אתה בא לכפר, לבש את הבגדים שלנו, בגדים צנועים, אל תבוא בבגדיך המחויטים מהאופנה האחרונה באנגליה. הם הדורים מידי, פן למראה בגדך המתגרים וכיסך המלאים תמיד מצלצלים ישכחו מי אתה, ישכחו את החברות אתך את האופי הטוב והנוח שלך, ישלפו סכין ויקרבו אותה לגרונך וילחשו לך "את הכסף מיד או מוות".

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ה20 באוגוסט 1955 /דויד אלמוזנינו (2'
ה20 באוגוסט 1955 /דויד אלמוזנינו (2
04/09/2004 | 21:47
5
1
וכך סיפר רפאל בהתרגשות גדולה:

"לא הקשבתי לאזהרות של חברי המוסלמים לא האמנתי שהמצב כל כך גרוע, חשבתי שאין להם חשבון עם היהודים אלה עם הצרפתים, אני לא פחדן מטבעי ובחיי הייתי נתון הרבה פעמים בסכנות המשכתי לעבוד כרגיל ולבקר בכפרים הנידחים ולהביא סוכריות לילדים, כאילו ששום דבר לא קרה. גם בעבודה אף אחד לא הזהיר אותי. ביום רביעי בשעות הערב אחרי כמה ימים בדרכים, נתקענו עם הרכב בדרך ל"מוגדור", הנהג לא הצליח להניע אותו מחדש. כמה פעמים אמרתי לחברת הסוכריות שהגרוטאה הזאת עוד תהרוג אותנו יום אחד, אני ירדתי מהרכב כדי להגיע לישוב קרוב ולהביא משם מכונאי, לקחתי איתי את כל הכסף שהיה בתיק העור הרקום שלי מ"מוגדור" שהיה מלא בכסף של כל המכירות של הימים האחרונים.והנהג המוסלמי נשאר לשמור על הרכב והסחורה שבו, התחלתי ללכת לכוון "מוגדור". ואז הופיע בריצה מאחורי מוסלמי אחד שהכרתי אותו פעם בהיותי באחד הכפרים ואמר לי:

"מר רפאל לאן אתה הולך"?

אמרתי לו: "מוגדור".

"זה לא הכוון למוגדור, אני ילווה אותך למוגדור"!

"הסתכלתי לאחור הייתה כבר שעת דמדומים והתחיל להחשיך הייתי כבר רחוק מהרכב ולא יכולתי לצעוק לנהג שיעזור לי, ידעתי שאני צודק בקשר לכוון, למוגדור, עברנו משם אין סוף פעמים. אז מה רוצה ממני הערבי הזה שאלתי את עצמי"?

"הוא היה חגור ברומח "שבריה", פשוט פחדתי ממנו והתחלתי ללכת לידו, והתחלתי לחשוב מה לעשות כדי להשתחרר ממנו.

עברנו ליד כמה וילות של צרפתים חשבתי לצעוק להם הצילו, אך לא ידעתי אם זאת הדרך הנכונה,

"נזכרתי באזהרות של אנשי הדרך המכובדים ואמרתי כמה הם צדקו".

"חשבתי לקחת אבן ולזרוק עליו  גם זה לא בה בחשבון הוא בריון והוא היה מתגבר עלי בקלות, ממש פחדתי ממנו  גם התחיל להיות חשוך וקר. גם לרינה התחיל להיות קר ומותח מהסיפור .

"אבל אלוהים הציל אותי , הוא שלח לי מלאך משמים, במקום שיש סכנה צריך תמיד לקוות לנס והוא הגיע.

מגיע רכב מאחורינו ועוצר לידי בחריקת בלמים הנהג המוסלמי מזהה אותי ואמר לי: "מר רפאל מה אתה עושה כאן בחושך"

"אני רוצה להגיע למוגדור, הרכב שלי התקלקל".

"אבל זאת לא הדרך למוגדור, זאת הדרך לספי!!"

הוא נתן קללה עסיסית למלווי שלי: "יה בן אל- כלב" ואמר לי תעלה, תעלה יה סיידי . שיישאר הוא בכביש.

הנהג הזה הציל את חיי הוא בא בדיוק בזמן,  ממש מלאך, אני עליתי למשאית שלו, רעדתי בכל גופי הוא נתן לי מים לשתות ואמר לי שהערבי הזה מסוכן ושלא היה מהסס לרצוח אותי ולזרוק אותי לתעלה, בשביל הכסף. היו כבר כמה רציחות באזור הזה,  כשהביא אותי עד הבית ירדתי וחיבקתי אותו ואמרתי לו תודה רבה, הוא חבר אמיתי לא הצעתי כסף כדי לא לפגוע בו.

:"אנשים מסוכנים. אנשים מסוכנים.הייתי צריך להיזהר יותר" אמר רפאל מהרהר בכל מה שקרה לו לאחרונה.

"אנחנו עוזבים לפלסטין! הוא אומר לרינה, לא נשארים פה, המוסלמים השתגעו זה לא אותם האנשים שהכרתי". אני החלטתי אנחנו עוזבים לפלסטין רק שם נוכל לחיות בביטחון. אך קודם היה צריך לעבור את התקופה הזאת.

במרוקו ובספי השתנה הכל הרחובות התמלאו בדגלי מרוקו צבעוניים .תוך כמה ימים קמו תנועות לאומיות, שדרשו עצמאות למדינה וארגנו מרידות והפגנות רבות נגד השלטון הצרפתי. רפאל ורינה היו מוגנים על ידי קצינים צרפתיים היות וגרו ברחוב שרובו היה מאוכלס באזרחים צרפתיים וכן הייתה בו תחנת דלק חשובה ומוסך, הגיעו אליהם קצינים צרפתיים והראו להם דרך מילוט סודית וכן ביקשו לסגור את שערי העץ הכבדים של הבניין הפונים לרחוב במשך כל היום והלילה.

בעיר ספי גרו מוסלמים קיצוניים וכן באו אליה מהכפרים בסביבה מוסלמים שיעים כהה עור ומסוכנים. היו מתאספים לפני התפילות במסגדים. ביום שישי בתפילות במסגד כוהני הדת היו מצליחים לשלהב אותם, והיו יוצאים מהמסגדים כמו עדר פרות ללא רסן רטובים מזיעה ומשולהבים ועוברים ברחובות העיר הצרים כשבידיהם סכינים וגרזנים ולפעמים גם פצעו את עצמם יחפנים ותלמידים,מטאטאי-רחובות ופקידים סבלים ושוטרי-חרש זאטוטים ומבוגרים היו שואגים וצורחים, וחושפים לעיני כל את יצריהם הרצחניים, מי שנקלע ילד לתוך העדר הדוהר מצבו לא היה מזהיר, זאת מלכודת מוות, צווחו: "אללה ואכבר!"

האנשים הרבים הדחוסים אחד לשני ברחובות הצרים יצרו לחץ אימים על שערי הבתים אם ציריהם היו חזקים ולא חלודים עברה ההפגנה מבלי לפגוע באיש, אך קרה ששער בית לא עמד בלחץ ונפרץ ההמונים פרצו פנימה לתוך הבתים ושחטו את יושביו ללא רחמים, במיוחד אם היו אלה יהודים או נוצרים- צרפתים.ולקחו את כל מה שחפצו. משעה שש היו מכריזים על עוצר חיילים סנגלים הוצבו בפינות הרחובות שקבלו הוראה לירות בכל מפר עוצר, יום אחד מחלון הבית רפאל ראה אדם שיצא מביתו בריצה עם דגל מרוקו בזמן העוצר והחיילים ירו בו והרגו אותו במקום.

למחורת היהודים והנוצרים לא יצאו מהבית היו הרבה הלוויות אלימות. הייתה סכנה להסתובב ברחובות. הם הכנו את עצמם לעזור פנו לסוכנות היהודית ונרשמו לעליה. . רפאל עזב את העבודה בחברה הצרפתית לסוכריות והלך לעבוד בבית חרושת לשימור סרדינים שהיו רבים בעיר ספי, היה לו ניסיון קודם כי בצעירותו הוא עבד על ספינת דייגים פורטוגזית

רפאל עזב את העבודה והתחיל לעשות את הסידורים כדי לעלות לישראל.במשרדי הסוכנות היהודית בספי דברו על חודש ימים ,הם עזבו את הבית הכל נארז בארגזי עץ גדולים ונשלח למחסני הסוכנות, אך כל הזמן דחו את מועד העלייה (היה ביקוש רב היות ומרוקו עמדה לקבל את עצמאות והיהודים לא ידעו מה יהיה מצבן לאחר שמרוקו תקבל העצמאות מהשלטון הצרפתי).

ואז התחילו כל כמה זמן לעבור ממשפחה למשפחה, ורפאל בזבז את כל חסכונותיו הדלים.

רק אחרי כמה חודשים הם הפליגו מקזבלנקה על אוניית משא שהוסבה למוביל נוסעים לכוון מרסי במחסן אחד היו בננות ירוקות ובמחסן השני "בית מלון" מאולתר היו מיטות של שתי קומות שם ישנו העולים. כך אחרי הפלגה של כמה ימים עגנו במרסי שבצרפת. משם הדרך לארץ הקודש הייתה כבר פתוחה.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'דוד ! הזלתי דמעה בזכותך '
דוד ! הזלתי דמעה בזכותך
05/09/2004 | 08:41
4
היי לך ידיד יקר !
ראה את מבול התגובות והזכרונות בהם הוצפתי ואתה כדרכך בקודש הצלחת לרגשני ולגרום לי להזיל דמעה כי רק מי שחווה על בשרו ונושא עד היום את סימני הטראומה ,יכול להעריך את תאוריך האוטנטים שיסייעו לי לסיים סוף סוף את כתיבת סיפור המאורעות !
תודה לך דוד
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ב20 לאוגוסט 1955'
ב20 לאוגוסט 1955
05/09/2004 | 10:06
3
ranofroy
אני שמח שיכולתי לעזור,למעשה הרבה יהודים עזבו את מרוקו בעקבות המאורעות
ב-20 לאוגוסט 1955.בספי אחי הבכור אורי היה עובד במוסך עם מוסלמים רבים והיה גם כהה עור ועם הסרבל הכחול היה נראה כמוהם כשהחלו המאורעות הוא שהיה צילם חובב הירגיש שהוא צריך לצלם את הכול השתלב בהמון המשולהב באומץ רב וצילם תמונות משגעות על כל ההפגנות.
דויד
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'בבקשה דוד !'
בבקשה דוד !
05/09/2004 | 10:16
1
דוד היקר !
אני מוכן לשלם כל שידרש כדי לקבל חלק מהצילומים אם הם עדיין ברשות המשפחה !
שוב תודה
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'בבקשה דוד'
בבקשה דוד
05/09/2004 | 10:41
ranofroy
שלח לי אי מייל אמור לי כמה הנושה חשוב לך ואומר לך היכן למצא את הצילומים.
דויד
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'דויד היקר אם יש בידך צילומים....'
דויד היקר אם יש בידך צילומים....
05/09/2004 | 10:18
אנא שלח לי ואפרסם כאן כמובן.
(אגב: ראית את הגלריה "שלך" כאן?)

כולם מוזמנים: ללחוץ למעלה בסרגל הכחול מעל שם הפורום  על "גלריות" ולבחור בגלריות השונות.

וכל מי שיש בידו אוסף תמונות רלבנטי לנושא שלנו בפורום, מוזמן לשלוח אלי ואשמח להציגו לראווה.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'יש לי הערה והארה קטנה לנכתב.'
יש לי הערה והארה קטנה לנכתב.
04/09/2004 | 21:48
10
בארץ שלנו התאור/שם "השבת השחורה" בעל משמעות עמוקה במסגרת המאבק
להקמת מדינת ישראל.
בשבת זו שמאז זכתה לכינוי הנ"ל ערכו הבריטים פשיטות במפתיע על מאות סליקים של נשק ותחמושת שנועדו להגנת הישוב בארץ. באותו מעמד נעצרו לא מעט לוחמים מההגנה.
שבת זו פגעה קשות בישוב  היהודי בארץ שקיומו היה אבן פינה להקמת המדינה
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תבת פנדורה'
תבת פנדורה
04/09/2004 | 22:50
8
שאלה אחת:
היכן היו הג'נדארמים והחיילים הצרפתים, שהיו אמורים לשמור על חוק וסדר? מכל הספורים עוד לא נתקלתי עם יהודי שראה או קיבל עזרה כלשהיא מהצרפתים.  

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'לסמוך על צרפתים?'
לסמוך על צרפתים?
04/09/2004 | 23:05
1
נו באמת זו ממש תמימות.
אגב ביקורי במרוקו הביאו אותי להתארח במעין מועדון חברים צרפתי מאותם ימים...
רק האצולה המקומית מורשית להכנס וכאורח של אחד מהם הופתעתי לראות אילו facilities עמדו לרשות הצרפתים ששרתו במרוקו.
עד היום זהו המקום הכי מומלץ בעיני להזמין נקניקיות "מרגאז" על האש...
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'רק זה !'
רק זה !
05/09/2004 | 08:52
הם היו המיוחסים! השליטים !הכל היה מותר להם עם אין סוף אפשרויות
אל תשכח שזו היתה תקופת הקולוניאליזם שבה חגגו באין מפריע  כל אלה שהתיימרו ומתיימרים להיות נאורים: האנגלים,הצרפתים,הספרדים,הפורטוגזים,הספרדים וכמעט שכחתי ידידנו משכבר הימים הבלגים !!!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'גם כן ג'נדארמרים'
גם כן ג'נדארמרים
04/09/2004 | 23:59
1
נכון אלו היו הג'נדארמרים הצרפתים
הידועים בקשיחותם כלפיי היהודים
בקשיחות הזאת הם הפסידו לגרמנים בלי אף ירית אקדח מסריח
אכן קשוחים למהדרין
אלי
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' מה אתה יכול לנדב לי ?'
מה אתה יכול לנדב לי ?
05/09/2004 | 08:44
היי אלי !
נסה בקרב המשפחה אולי משהו זוכר! תודה מראש
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' תודה לך סילבי שהזכרת לי'
תודה לך סילבי שהזכרת לי
05/09/2004 | 08:18
כן sylvie אני כן זוכר שלאחר שפילחו את דלתות ביתנו בגרזנים ,נשמעו יריות  מנשק אוטומטי ונשמע רעש מחריש של משוריינים ומשהירשו לי לצאת ממחבואי מתחת למיטה,צפיתי בעשרות חיילי לגיון הזרים שפשטו על האזור.אני  מסכים איתך  שלא היתה שום הערכות ושום שמירה למניעת המהומות!
מכל מקום תודה על הערתך כי אט אט אני חוזר לאירוע אותו אני מעוניין לתעד
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'החיילים הצרפתיים במרוקו'
החיילים הצרפתיים במרוקו
05/09/2004 | 10:37
2
סילבי היקרה
ההפגנות לעצמאות מרוקו היו המוניות ואלימות, אנשים משולהבים שלא היה אכפת להם למות בשביל מרוקו. בקשו להחזיר את המלך הגולה.
החיילים הצרפתיים שהיו מוצבים במרוקו הביאו לעזרה חיילים מסנגל שהייתה אז באחריותם חיילים מאוד חזקים ועם רובים וכידונים שלופים הם הרגו הרבה מפגינים באש חיה, למחורת היו הלוויות המוניות והיהודים והצרפתים העדיפו להשאר בבית. בערבים הוכרז עוצר. אנחנו גרנו ליד תחנת דלק כך שהייתה שמירה מגברת על האיזור, אני במו עיני ראיתי מפיר עוצר יוצא מפתח ביתו עם דגל מרוקו וחייל סנגלי יורה בו והורג אותו. המוסלמים התנקמו יותר בצרפתים, שרפו חנויות שלהם אבל גם היחסים של היהודים עם שכיניהם המוסלמים שחיו איתם בשכנות טובה עשרות שנים הורעו והיו כמובן מקרים של אלימות.

אך התברר אחרי שנים שהחשש של היהודים מעצמאות מרוקו היה מוגזם והיהודים שנשארו במרוקו מצבם רק הוטב ולא הורע כפי שחשבו הרוב.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אכן דוד'
אכן דוד
05/09/2004 | 13:47
1
אנחנו מאלה שנשארו וגם אני כילדה קטנה חוויתי את הטראומה.

לא זוכרת שום סנגאלים.

חייבים לציין שהצרפתים ציפו למאומות ונערכו בהתאםץץץ מחוץ לעריםץ לא רק בגלל יום השנהלגלות מוחמד 5. הרי באותו יום נסעו מנהיגי מרוקו - ובינהם מנהיגי האיסטיקלאל שאירגנו את המאומות- לאייקס-ל-בין שבצרפת שם היו אמורים להתחיל בשיחות על עצמאות ביום שני.
עוד נקודה הסטורית חשובה: לא רק במרוקו היו מאומות באותו יום. גם באלג'ריה וכמה מדינות אפריקה השחורה גם עליהן ידעו הצרפתים מראש.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ועוד דבר= הסלקציה'
ועוד דבר= הסלקציה
05/09/2004 | 14:04
אם כבר אתה מזכיר את העליה באותם ימים לא לשכוח שהסלקציה היתה אז קיימת.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'השבת השחורה בהשאלה'
השבת השחורה בהשאלה
05/09/2004 | 08:56
נכון !אימצתי לי את המושג כדי לתאר את כאב !הסיפורים ותגובות החברים רק מחזקות את בחירתי
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'נו ובאותו הזמן היתה אמורה להתקיים'
נו ובאותו הזמן היתה אמורה להתקיים
04/09/2004 | 22:59
8
ה"בר מצווה" שלך...
WOW איזה פספוס.
אגב גם הבר מצווה שלי התבטלה (או הוצענה למינימום) בשל ארוע שהתרחש במרוקו.
דודתי שלא עלתה ארצה ונותרה במרוקו, נפטרה באותו חודש.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ובאותה שבת התחתנו הורי'
ובאותה שבת התחתנו הורי
04/09/2004 | 23:37
6
לצפיה ב-'מה אתה אומר?קרא ותבין'
מה אתה אומר?קרא ותבין
05/09/2004 | 08:29
5
ומה תגיד על כך שבליל הכללולות אני נשאל על ידי אימי "אתה זוכר בני אזה יום היום ואני משיב ספק בצחוק ספק בתדהמה זה ה20 באוגוסט יום נשואי !
תגובתה לא אחרה לבוא ובלחש היא סיננה בין שיניה;
NON MON FILS !C'EST LA DATE DE TA BAR MITSVA -לא בני זה תאריך הבר מצוה שלך!!!!
לא אוסיף ,כי זה חלק מהסיפור שאני כותב בעזרת תגובותיכם בין היתר
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'משהו לא מובן לי בכל העניין'
משהו לא מובן לי בכל העניין
05/09/2004 | 10:59
4
אסון כזה ובמערכת החינוך או כל גוף אחר לא מזכירים זאת כלל?
אני בן 56 ומכיר לא מעט יהודים ממרוקו וזו לי הפעם הראשונה
בה אני שומע על כך,לא נראה פה לאף אחד מהמספרים שזה מוזר?

ושירשור למטה עוד שואלים על אפליה....
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'נכון... כאילו תלשו מדפי ההיסטוריה..'
נכון... כאילו תלשו מדפי ההיסטוריה..
05/09/2004 | 11:32
2
משפחת אימי עלתה ממרוקו עם קום המדינה וכבר לא חוותה את המהומות הללו ולכן גם אני לא ידעתי כלל על כך.
טוב עושה אם כן ידידנו RANOFROY ואני כבר דרוך לראות את הספר!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'נכון פפו'
נכון פפו
05/09/2004 | 14:01
1
לא נהוג לדבר על הדברים האלה פן יפגע מיתוס הדו-קיום האידילי.

ההיסטוריונים דאז היו מגוייסים וחשוב היה להם הדימוי הצרפתי מהאמת הסטורית.
אף כתבו ספר על יהודי צפון אפריקה על כמה היה טוב למרוקאים שמארצות ערב מנפנפים מדי פעם כהוכחה עד כמה הם טובים מהישראלים.

ההסטוריונים הוזהרו לפני כ-30 שנה שעשו עוול. כמה מהם הודו בכך רק לפני שנה- לקהל המצומצם של "פעמים".

יודעים ועוד איך .

היו גם חוקי גזע צרפתים שבוטלו רק ב53.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'זה לא כל כך פשוט'
זה לא כל כך פשוט
05/09/2004 | 16:51
דוד אלמוזלינו מספר בעצמו על כך שמוסלמי הציל את אביו (מידי מוסלמי אחר).

כל המוסלמים אותו הדבר???

זה נכון שהסטטוס של היהודים כמיעוט בתוך החברה הערבית-מוסלמית במהלך הדורות לא היה כל כך מזהיר (לא מעט חוקים משפילים, אם כי היו גם נקודות אור כבתקופת "תור הזהב"). אבל... בגדול הם נתנו ליהודים לחיות. יהודים חיים (גם אם לא תמיד בגאווה) זה תמיד יותר טוב מיהודים מתים. יהודים חיים אומר המשך קיומו של העם היהודי.

תעשו את החשבון לבד:

כמה יהודים נרצחו ע"י ערבים/מוסלמים במהלך ההסטוריה?

וכמה יהודים נרצחו ע"י הנוצרים "הנאורים" (שחלקנו לפחות כל כך מנסה להידמות להם)?
תרבות מרוקו >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אסון זו מילה עדינה '
אסון זו מילה עדינה
06/09/2004 | 08:38
תאר לך שאני נע ונד מזה כמה שנים במרחבי האינטרנט ובכל מאגרי המידע הידועים לי ,ולא הצלחתי להתחקות אחרי ההודעות,הידיעות והכתבות המרעישות של התקשורת הכתובה  באותה עת,כאילו האדמה בלעה אותם פרט לפה ושם איזכור של  ידיעות מינוריות בהקשר להתנקשויות בצרפתים ,לרצח צרפתים ואילו למה שקרה ליהודים !הס מלהזכיר!
כפי שכבר נכתב העלייה ממרוקו בסוף 1955 ותחילת 1956 הלכה וגברה בעקבות אותם מאורעות !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'שווה פגישה !!!!'
שווה פגישה !!!!
05/09/2004 | 08:31
לצפיה ב-'אני פשוט לא מאמין !'
אני פשוט לא מאמין !
05/09/2004 | 14:50
2
אתם נהדרים ונפלאים ומהווים עבורי עדות אוטנטית לדף בהיסטוריה שאותה אני כותב ורוצה לסיים בהבטחה שאתם תהיו הסנונית הראשונה לקרא את סיפור המעשה !
תודה מקרב לב
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'מובטח לך ידידי!'
מובטח לך ידידי!
05/09/2004 | 16:33
1
כמו שהזמנתי היום את ספרו של דויד אלמוזנינו
כך אזמין את ספרך כשיצא לאור.
שניכם תתבקשו לחתום לי הקדשה אישית ולכבוד ולתפארת העדה ולי אישית.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'שהזמנתי היום'
שהזמנתי היום
05/09/2004 | 21:58
אלמרה
סנונית ראשונה וברוכה, הזמנת את הספר ספר לי מה אמרו לך ב"ברית", או הזמנת במקום אחר? ספר לנו!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'עוד חדשות מאותו היום '
עוד חדשות מאותו היום
05/09/2004 | 23:34
9
לנוכח העובדה שנוצר אצלי כמעטBlack out טוטלי על מאורעות אותו יום נפגשתי עם בן דוד צעיר ממני ב6 שנים שזכר לפרטי פרטים את כל האירוע .מאחר והשיחה ארכה כ3 שעות ,אציין רק שתי עובדות חשובות שבאותו היום ריכזו את כל יהודי הרובעים שהותקפו באולם התחנה המרכזית של הCTM  COMPAGNIE DE TRANSPORT MAROCAIN)חברת התחבורה הלאומית ,ולמחרת פוננו הישר לקזבלנקה להסדרת כל הניירות לעליה.מאז אותו יום  לא חזרתי לעיר עד לביקורי במשלחת ממלכתית ב 1995 ועל עוד יסופר בספר.
שוב תודה והוקרה לכולכם
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'או שבכל עיר ריכזו אותם ב-CTM'
או שבכל עיר ריכזו אותם ב-CTM
06/09/2004 | 01:38
8
או שאנחנו מאותה עיר!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'Sylvie למען הסר ספק'
Sylvie למען הסר ספק
06/09/2004 | 08:29
7
לא ידוע לי על ערים אחרות !את היית בת 8 בגילה של אחת מאחיותי ואני בגיל בר מצווה .כדי שנדע אם אכן שנינו "מאותו הכפר "
אני מ Mazagan -El-jedida ! עכשיו תורך לגלות  מהיכן את?
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'שנינו מאותו הכפר'
שנינו מאותו הכפר
06/09/2004 | 11:06
6
ישבנו באותו אולם. הלכנו לאותו בית ספר. ניהלו אותו הזוג מק-אדרי.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'כן גדול לבינת בלאדי ,לג'דידיה שלי'
כן גדול לבינת בלאדי ,לג'דידיה שלי
06/09/2004 | 11:45
5
אני נרגש מאוד !היד רועדת וממאנת להקיש את האותיות !
אנסה לכשארגע!!!

דרך אגב התגוררתי ברחוב ISAAC HAMOU PRES DE PLACE MOULAY HASSAN

יגאל
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'איזה יופי!! גם אני מתרגשת!!'
איזה יופי!! גם אני מתרגשת!!
06/09/2004 | 13:45
4
מנפלאות האינטרנט והפורום הזה.

שניים מאותו הכפר מוצאים אחד את השני אחרי עשרות שנים!!!

זה דבר מופלא!!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'הכל בזכות '
הכל בזכות
06/09/2004 | 15:12
3
בזכות פורום תפוז ובזכות אתו תאריך שמסמל עבורי סופה של תקופה ותחילתה של תקופה !געגועי העבר מציפים אותי אט אט....
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ואני? מה צריך יותר בחיים?'
ואני? מה צריך יותר בחיים?
06/09/2004 | 15:27
2
עונג כזה לא קרה לי המון זמן...
ותודה לך יגאל (אתה חשפת את שמך) על רגעי החסד הוירטואליים שאתה מעניק לנו כאן ועל שעת החסד בבית הקפה אך לפני שעה - טעם הקפה עוד על שפתי) הנה לך מוקדשת ====================== התודה!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' כל הכבוד'
כל הכבוד
06/09/2004 | 16:20
1
אלמרה ושרונהה וכל שאר משתתפי הפורום שהצליחו להביא לרגע מרגש שכזה. איזה יופי!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה גם לרחוק גיאוראפית וכה..'
תודה גם לרחוק גיאוראפית וכה..
06/09/2004 | 16:47
קרוב לליבנו: אחינו אלמרוקאי!
המרץ והאנרגיות הם רק פרי עמל והשקעת תעצומות שאין לתארן במילים והכל סובב רק סביבכם הגולשים היקרים והטובים.
בלי תרומתכם וללא עזרתכם, כשרונותיכם, רצונכם והשקעתכם לא הינו מגיעים הלום.
ואני מרשה לעצמי לבטא בשמי ובשם שותפתי היקרה שלא תסולא מפז שרונהה את הערכתנו לכם ולשלוח לכל אחת ואחד פרח ואם זכור לכם פרוש רש"י לפרח הינו פה-רך...
ולכבודכם אחים יקרים משטח פרחים מכל הלב!
תודה שאתם מי שאתם ולכולכם קולה-כבוד! (תרגלו זהו מטבע לשוני של שרונהה)

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' והשרשור הזה הביא לנו כבוד!'
והשרשור הזה הביא לנו כבוד!
06/09/2004 | 15:37
6
מתברר כי החל מ 08:00 עד 12:00 הינו ב"שער תפוז"....
כבוד והדר הנחלתנו יגאל!!
לך התודה ולך הברכה!!
וזו רק ההתחלה!!
ללה ללה לה לה לה..

כל הכבוד ל-RANOFROY [יעישו דוק לישומאת]!!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-' הנה מה טוב ומה נעים !'
הנה מה טוב ומה נעים !
06/09/2004 | 16:04
5
הכבוד הוא לי שזכיתי והצלחתי לעניין ,לגרות ולעורר מתרדמה ,אפיזודה טראומתית לאלפי יהודים שעזבו את מרוקו בעקבותיה .תודה לך ניסן על המפגש המאלף ועל האמון!
מי היה מאמין שחצי מרוקאי שמוערך יותר מ100% מרוקאי , נצר לניצול שואה ז"ל , יצליח להפיח חיים  בזכרונות הילדות , ביופי בעושר ובמסורת של התרבות המרוקאית
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'שבת אחים גם יחד'
שבת אחים גם יחד
06/09/2004 | 18:04
4
הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים יחד!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'לא יאומן'
לא יאומן
06/09/2004 | 23:02
3
איך מפרט כזה קטן צץ עולם שלם.

אני זוכרת כל פרט מהרגע ששברו את החלונות לרסיסים במגפיים שלהם ("שבת הבדלח"שמור?) עד לרגע שחזרנו הביתה מהאולם בו מצאנו מקלט. אמנם היהודים הגיעו לCTM משום מה בזכרון שלי שם האולם היה ה- salle des fêtes ליד הCTM.

מכל מקום אשמח לתרום כל מידע שבידי.

תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'לא יאומן כי יסופר '
לא יאומן כי יסופר
07/09/2004 | 00:03
2
היי sylvie!
האם קיבלת את המסר שלי למייל הפרטי שלך ,שנשלח היום בבוקר? ביקשתי אינפורמציה אודות כתובת  מגורייך ושם משפחתך דאז כדי לבדוק אולי משהו ממשפחתך בן גילי מוכר לי ! השארתי גם את הנייד שלי אם יבוא לך להתקשר !
תודה ולהשתמע
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'כן. שלחתי תשובה'
כן. שלחתי תשובה
07/09/2004 | 00:31
1
לצפיה ב-' בוקר אורלך Sylvie'
בוקר אורלך Sylvie
07/09/2004 | 09:04
מסר נשלח אליך ,אמתין לאיתות
תודה
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'יחי ההבדל הקטן'
יחי ההבדל הקטן
07/09/2004 | 13:44
4
שטלתי את שאלתי בפורום כלל עולמי בשפה הצרפתית בו גולשים בני כל הדתות ולתדהמתי חלקם לא שמע ולא מאמין ! ביקשו שאפרט ואספר!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אנא הבא לכאן את הקישור ל"דפינא"'
אנא הבא לכאן את הקישור ל"דפינא"
07/09/2004 | 17:48
3
וחבר אותנו למרוקות (מקורות מרוקו) לפחות לקוראי הצרפתית שבקרב הגולשים כאןו והם מסתבר לא מעטים.

מה שבטוח מדווחיך נראה כי יהיה לך חומר רב לכתוב בספר שלך...
כולי דריכות לראותו יוצא כבר לאור.
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'ובכן הקישורים הם כדלקמן:'
ובכן הקישורים הם כדלקמן:
08/09/2004 | 00:04
2
ישנו אתר דפינא שבשערו יש הפניה ופיצול:
לדוברי צרפתית
לדוברי אנגלית

גולשינו היקרים מוזמנים להכנס לאתר הזה באופן חופשי ולהשלים מידע משם.
אני בטוח כי זה לא ישנה במאומה את עבודת הקודש של ידידנו RANOFROY הבלתי נלאה המביא משם וממקורות נוספים כל מה שנבקש ממנו.
תרבות מרוקו >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'עדכון מDAFINA '
עדכון מDAFINA
08/09/2004 | 00:47
1
ראשית תודה לך אלמרה שהקדמת אותי ,זה עתה חזרתי מתדריך טיול למרוקו של אישתי בסוכות .וכרגיל לא יכולתי להתאפק והוספתי עוד ועוד על דברי המדריך.

ועכשיו למה שהתחולל בDAFINA  ביומיים האחרונים ,לא להאמין כאילו הצתתי תבערה והידיעות החלו לזרום ברצף .לכל מי ששולט בצרפתית מומלץ מאוד להרשם לצורך שיוט באתר המאלף בעושרו וכן בפורום המחולק לתתי נושאים . הנושא של ה20 באוגוסט מופיע תחת הנושא DIVERS הכוונה ל"אחר "לנושאים בתחום האקטואליה וכו'

אשתדל לתרגם עבורכם מקבץ ידיעות מאלפות ממקור ראשון ולא רק מסיפורים !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה.. בלתי נלאה שכמוך...'
תודה.. בלתי נלאה שכמוך...
08/09/2004 | 01:21
מנין אתה דולה את האנרגיות הללו שתהיה לי בריא...
אתה מנוע חיפוש אתה?
אתה טורבו-דיזל עם מנוע סילוני ופרופלור דאקטד-פאן מונע בדלק מוצק.... וכל מה שבלתי אפשרי!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'| לא יאומן כי יסופר'
| לא יאומן כי יסופר
08/09/2004 | 01:36
ובכן חברים ידיעה רודפת ידיעה והדמעות זולגות מהולות בשמחה ובעצב !

אך לפני שבוע sylvie גילתה לי שהיא בינת בלאדי ושהיא חוותה את אירועי היום ההוא ולפני דקות מספר אני מתבשר בפורום של DAFINAעל ידי עוד נשמה טהורה בת גילה של SYLVIE מקזבלנקה ,ששהתה באותו שבוע ב colonie de vacances קיטנת קיץ של קבוצת ילדים יהודים  ובאותה שבת  ההמון המשתולל בגע בהם וגרם לבהלה בקרב הילדים .גם עבורה מדובר ביום טראומתי שלא ישכח לעולם
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'שירשור התגובות מ DAFINA'
שירשור התגובות מ DAFINA
08/09/2004 | 13:17
1
אני מתכבד לשתף את דוברי וקוראי הצרפתית מביניכם בשירשור התגובות המהמם ,האוטנטי והמרגש מצד גולשי פורום דפינה !
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'אופס שכחתי לצרף:'
אופס שכחתי לצרף:
08/09/2004 | 13:24
להתיחסותכם אודה!
תרבות מרוקו >>
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
10/09/2004 | 14:23
זה אומנם נושא אישי, אך פרק בהיסטוריה אותו צריך לדעת ,שקשור בין היתר לסיבות לעלייה של השנים 1955-56
תרבות מרוקו >>

הודעות אחרונות

15:39 | 17.10.12 אורחים בפורום
11:49 | 03.09.12 אורחים בפורום
15:21 | 17.06.12 אורחים בפורום
15:26 | 12.06.12 אורחים בפורום
16:41 | 08.06.12 אורחים בפורום
13:40 | 03.06.12 אורחים בפורום
12:29 | 16.05.12 אורחים בפורום
15:17 | 05.05.12 אורחים בפורום
18:32 | 31.01.12 charlyknfon
12:47 | 10.12.09 בן תרבות
17:03 | 09.12.09 אלי פילו
20:23 | 07.12.09 אלי פילו

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ