יהודי מרוקו - סופרים וסיפורים

אלמרה

New member
../images/Emo63.gif על הסיפורת של יהודי מרוקו...

"חדייצ'י ומה בייה ומא לולאד ומה עמלו בייה" ["סיפורי וכל מה שעבר עלי, ומה שהילדים עוללו לי"...] כך היתה סבתי "ממה" עליה השלום מתחילה כל פעם את ה"מעשה" לבקשתי בטרם לכתי לישון: - עאווד לי לחדיצ'ה" - "ספרי לי סיפור". לא יודעת קרוא ולא כתוב היתה סבתי. הדבר בו הצטיינה ביותר היה שיעור ילודה. שנים עשר ילדים. ("ימות די יחשבום" [ימות מי שיספרם, "ברכה" כנגד עין הרע]) משהתאלמנה עלתה ארצה, ביחד עם ילדיה שטרם נישאו (שמונה), הייתי הנכד הצבר הראשון. כאן מתחיל סיפור חיי... אבל לא זה הנושא, אני מבקש מהגולשים לנבור במצבור הזכרון הבלתי מחיק שבארכיב ולדלות איזה סיפור, "מעשייה" ולשתף בו אותנו. הרי ידוע שבסוף התפילות בבית הכנסת לא היו ממהרים הביתה, אלא מתכנסים סביב ה- Story Teller התורן וזה היה מפליג במעשייה ובה תמיד רשע ורע לו צדיק וטוב לו, ותמיד גולת הכותרת העליה "לירושלים". מי מתנדב ראשון?

RUTHY13

New member
טוב

אני אוסיף סיפור שאימי סיפרה לי. כשהיא הייתה קטנה אחיה היותר גדול היה שולח אותה להביא מים בתוך כוס גדולה כמו נטלה (לנטילת ידיים), והיה מבקש ממנה לדחוס את המים פנימה כדי לאפשר למלאות עוד מים, ואימי לא הבינה בדיוק מה הוא רוצה. הייתה דוחסת בידיה את המים, והמים כמובן היו נשפכים. בדיוק מה שנקרא קז'מה. אלמרה אני צריכה פשוט לשבת עם אבי יש לו המון סיפורים כמו עלי בבה ו40 השודדים, פשוט מאוד, איך חי במרוקו עם הערבים, ותמיד הם ניסוי לסדרו, וידו תמיד לבסוף הייתה על העליונה.

אלמרה

New member
שבי רותי ותעדי הכל מפי כל מי שמוכן

לספר לנו וכך נתעד פה את האוצרות הגלומים הללו.

"החתונה" סיפור מאת דויד אלמוזנינו

ב-1920 היה אבי בן עשרים. הוא התגורר במרוקו עם הוריו בעיר הנמל הקטנה "מוגדור" לחוף האוקיינוס האטלנטי. מספרים, כשהיה אבי עובר בערב שבת ברחוב הראשי של ה"מלאח" (השכונה היהודית) לבוש בקפידה בחליפות, תפורות לפי מידה על ידי חייט מובחר מבד אנגלי מובחר ולרגליו נעלי- לק שחורות ומבריקות לא הייתה בחורה שלא יצאה לחלון או למרפסת לראות אותו, כל בחורה יהודיה הייתה מעונינת וחולמת על שידוך לבחור היפה תואר והעשיר. אך לאבי היו תוכניות אחרות, הוא לא רצה להתחתן עם בנות העיר, היות היה נהוג אז ובמיוחד במשפחות הטובות והעשירות, חתונות בתוך המשפחה, בני דודים ואף קרוב יותר. אבי בעל השכלה ודעות מתקדמות,( בגיל עשרים הספיק לבקר בצרפת ואנגליה) ידע כבר אז שמנשואים אלה עלולים להיוולד ילדים גאונים כמו אלברט אינשטיין או…. והחליט לחפש כלה, במקום אחר. אמי רינה הייתה קרובת משפחה רחוקה שלו והוא הלך לחפש אותה בעיר אחרת. אמי ואחיותיה היו כבר יגעים לראות חתנים שבאו לבקש את ידן. היה להם ניסיון מה, מפני שביקורי שדכנים ושדכניות היו שכיחים בביתם והבנות התרגלו ואף אחת כבר לא התרגשה במיוחד. אמי הייתה הבכורה מבין ארבע אחיות שלכל אחת היה אופי ויופי משלה, האחיות, רחל, סול ואניטה היו צעירות מדי בשבילו, היה נהוג אז שקודם מחתנים את הבכורה, כדי שלא תישאר רווקה אחרי שאחיותיה הצעירות יתחתנו. הפעם החתן הגיע בגפו ללא שדכן, משום כך משך את תשומת לבם ואחרי שבחנו אותו היטב הסכימו שהוא מועמד טוב ובעל סיכויים טובים לשידוך לאחותם הבכורה, רינה .הם נכנסו אליה בריצה ואמרו לה ביחד: "מכל המועמדים שהיו עד כה נראה לנו שהוא המתאים לך ביותר".אימי קשרה מטפחת לבנה לראשה, יצאה מהחדר כדי לראות את אבי שישב אז בניחותא בכורסת הקש הרחבה, כשהבחינה בו לחיה האדימו קלות, לא הייתה לה כל שליטה על כך, ונזכרה בדיברי אחיותיה החמים. אבי לחץ את ידיה ארוכות ובחן אותה היטב, היטב בעניו הגדולות ,השחורות כאילו הוא קונה איזו סוסה חדשה. הוא ממש הפשיט אותה בעיניו, היא החלה להרגיש את הלמות ליבה וחולשה רגעית אחזה בה ושוב עלתה אדמומית על פניה כשהיה ברור לה ולכל הנמצאים שהיא מצאה חן בעניו מאוד. המשך יבוא...

החתונה, המשך

אמי, צעירה בת שבע- עשרה רזה ושברירית בקושי שקלה חמישים קילו, עיניה גדולות ושחורות ולה גוף חטוב. כחודש אחרי ההיכרות, אבי החתן המיועד שהיה בעל ביטחון עצמי רב התחבב מהר מאוד על כל בני הבית. אחרי כמה ימים נערכה מסיבת אירוסין בבית המשפחה. חודש אחר כך חתונה ברוב פאר בעיר "מוגדור" בה היו מוזמנים רבים, שבאו לברך את הזוג הטרי וליהנות מהמוסיקה של "התזמורת האנדלוסית" שהתנגנה באולם על ידי הנגגים מהטובים ביותר. אחרי החתונה אבי רצה לקחת את אשתו הטרייה למקום חדש, ובאמת בחר במקום חדש לגמרי, עיירה מרוקאית מרוחקת בשם "טרודנט" או "ג'דידה"(חדשה) הוא קנה שם פטיו גדול ומרווח שהיה בין הבניינים היחידים הבנו ים אבן, שאר המבנים היו בינוים מתערובת של טיט וקש. הבית היה די גדול ומחולק לשנים למעלה המגורים ולמטה חנות לממכר משקאות ומחסן להזכירכם שזאת הייתה תקופה שמשקאות אלכוהול היו אסורים במרוקו . יום אחד כשאבי היה מארגן סחורה שהיגיעה לחנות, הופיע לביקורת קצין צרפתי צעיר מלווה בחייל סנגאלי כהה עור וגדול ממדים, החייל הסנגאלי ביקש לבדוק בקבוק בושם שהיגיע עם הסחורה הוא חשד שזה משקה חריף,או סתם בא לו להתמסטל. לפני שאבי פתח את פיו כדי להזהיר אותו הוא שתה את הבושם בבת אחת וכמעט מת.שפתיו הגדולות והבשרניות התהפכו ונראו כפנימית של רכב מפונצר.הקצין והחייל עזבו את המקום מאוכזבים הם לא מצאו משקאות חריפים, שהיו באמת בפטיו לא רחוק מהחנות . במרכז הרחבה של הפטיו הייתה מזרקת-מים שבארבע פינותיה אריות חצובות בשיש אדום מתחתיה באר מים. שם, שם אבי שמר את המשקאות החריפים שהיו אסורים למכירה לתושבים המיקומים, זה עלה לו פעם ביוקר אך זה כבר פרק סיפור אחר. היות ולהורי היה הבית הבנוי היחידי בעיירה חוץ מבנייני הממשל הצרפתיים, הבית שימש למפגשים שונים ומשונים, ואורחים רבים היו פוקדים אותו במשך השנה, חלקם באו …לנוח מהדרך, סוחרים ערביים שהיו עוברים בעיירה לערוך קניות באו לבקר אותו ישבו קצת, נחו, שתו תה וכמובן וסיפרו לו על אורחות חייהם ומנהגיהם המיוחדים – והוא למד להכיר אותם לעומק והיה מדבר אייתם בבקיאות בענייני דת בערבית מתובלת פתגמים מהקוראן אותו הכיר על בוריו. לאות תודה על המנוחה, התה והשיחה היו האורחים המוסלמים מביאים לאבי מתנות: כד שמן זית כטית מכבישה קרה, או שמן ארג'ן הקיים רק במרוקו, קערת חרס מלאה חמאה מלוחה עם זעתר, או כד מחיה, ערק מקומי. פעם הביאו דבש טרי ופעם שרפרף עץ עבודת יד – אבי אהב מאוד את המפגשים האלה והוא היה חביב וחיכן, בערבים היה יושב בן אורחיו הרבים, על כמה בקבוקי יין טוב, ופולים שפוזר עליהם "כמון", וכך הוא קשר קשרים מיוחדים עם התושבים היהודים והמוסלמים ושימש להם ל"פה" בפני הממשל הצרפתי בעיר. אבי שלט היטב בשפה הצרפתית והערבית המדוברת, כמו כן דיבר עברית תנכית וכתב אותה בכתב רש"י. הוא היה כותב מכתבים לכל דורש, ללא תשלום ובמיוחד למוסדות הממשל הצרפתי, הוא נהנה מכך מאוד, בצרפתית היה לו כתב מיוחד עקבי וברור, לאותיות בתחילת מילה או שמות משפחה העניק מחשבה מיוחדת וסלסול והם היו עגולות ויפות, אף אות לא קופחה. חבריו היו אומרים שכל מכתב שלו לממשל היה מקבל תשובה חיובית, לחבריו היהודים המשיך לכתוב מכתבים בכתב רש"י בערבית מוגראבית מתובלת באמרות ופסוקים מהתנ"ך. על אחד השירותים שעשה עבור הממשל הצרפתי באותה תקופה ניתן לו במתנה לכל החיים, על ידי אלוף משנה "ברנדט" המפקד הצבאי של העיירה ,עבד זקן מסנגאל בשם "מרוז" יותר מאוחר אבי חשב שזאת הייתה צרה ולא מתנה.להורי הייתה עוזרת בית מקומית בשם "פאטמה" בת חמש עשרה ו"מרוז" הצטרף אליה. לעומת אבי שנהנה מהחיים אמי השתעממה מאוד במקום החדש וביקשה בכל הזדמנות לעזוב את העיירה, ואפילו שמרה את ארגזי התה הסיני הגדולים כדי שתוכל להשתמש בהם בבוא היום להעברת המטלטלים למקום חדש, בניתים שמשו כשולחנות בחדר האורחים כשמפה פרחונית מונחת עליהם ברפיון. אמי בחורה צעירה ודינמית מורגלת לחיי העיר, נזכרת כל הזמן בנשפים שהיו נערכים בעיר וסבתא הייתה תופרת לה שמלה חדשה לכל נשף לפי צו האופנה האחרונה. עכשיו היא נמצאת במקום שכוח- אל זה ללא חברים וללא קרובים ובא לה לבכות. היא שואלת את עצמה עשרות פעמים: אם הייתה צריכה להתחתן כל כך מהר. אבי היה מאוד סבלני אייתה, והיה מוכן לעשות כמעט הכל רק שלא תעזוב, והיא ניצלה זאת היטב. בתחילה ביקשה שסבתה תתארח אצלם, כדי שתלמד אותה לבשל ולתפור בגדים. אחרי שנסעה אמי החלה שוב להשתעמם ולא ידעה אך למלא את חייה תוכן. ביקשה מאבי שיקנה לה בדים גדולים ורחבים. היא החלה לגזור אותם ולתפור שמלות בכל צבעי הקשת אך זה לא כל כך הצליח. אחרי זה אמי החלה לרקוח ריבות מפירות העונה וגם ריבת חצילים רקחה לפי מתכון סודי ומיוחד ואחרי שהכינה את הריבה הניחה אותה מתחת למיטה. המקום הקר ביותר בבית, ושכחה ממנה. אחרי כמה ימים הריבה העלתה עובש בצבע לבן כמו זקן הפשתן של הרב המקומי. יום אחד כשהשעמום גבר מאוד עשתה יד אחת עם "פאטימה" העוזרת הנאמנה כדי להפיל בפח את "מרוז" הפרזיט הזקן, שבמקום לעזור בבית היה רק אוכל ושותה יין כל היום. הם לקחו סיר גדול מלאו אותו מים והכניסו לתוכו כמה שורשים של סלק אדום, התבשל לו הסלק האדום על אש קטנה כל הלילה וכל הבוקר והמים קיבלו צבע אדום חזק כצבע היין.הנשים המרוצות מהתוצאות סיננו את תוכן הסיר ביריעת בד ערבי גס, מלאו כמה בקבוקי יין ריקים ש "מרוז" רוקן לפני כמה ימים והניחו אותם להתקרר. היגיעה שעת הצוהריים הוא ישב ואכל כהרגלו ארוחה דשנה בתאבון גדול, אמי ו"פאטימה" ממתינות בסבלנות שיסיים את הארוחה, כי זה השלב בו הוא מבקש יין, כשסיים לבסוף נתנו לו כוס יין ועוד כוס, לאחר מכן קירבו אליו בזהירות רבה שני בקבוקי מי הסלק אדומים מקוררים היטב במי קרח. הצבע האדום גירה אותו מאוד, ממש שיגע אותו והוא החל לשתות ישר מהבקבוק . "פאטמה" ואימי הלכו לחדר והתגלגלו מצחוק ו"מרוז" ניצל את ההזדמנות וגמר גם את הבקבוק השני וליקק שפתיים. כשאימי חזרה לחדר הוא אמר לה: "גבירתי, יש עוד מהיין הזה הוא ממש טעים , הוא מחליק בגרון אף פעם לא שתיתי יין כזה טוב. "אימי ענתה לו: "יש לנו כמה שאתה רוצה",פאטמה הביאה עוד בקבוק כשסיים לשתות בטנו תפחה ותפחה ועורה נמתח כבטנה של אישה בהיריון מתקדם ועמדה על סף פיצוץ! תפסו אותו כאבי בטן עזים, והלך להשתין כל רגע. פאטמה התגלגלה מצחוק בחדר האורחים, אך אמי החלה לרחם עליו ושאלה: "מה לך מזוז"?,מתאפקת בכל כוחה לא לפרוץ בצחוק. הוא ענה: "גברתי סלחי לי, הפעם הגזמתי". אמי ביקשה מפטמה שתמרח "לרמוז" קצת ערק על הבטן, אומרים שזאת תרופה בדוקה לכאבי בטן. אך הפעם לא עזרה כלל ל"מרוז" המסכן שמאותו הרגע ניגמל סופית מהטיפה המרה.

דוד אלמוזנינו היקר../images/Emo140.gif

הסיפור שלך ריתק אותי כל כך, אף פעם לא הייתה לי סבלנות לקרא סיפור ארוך אך הסיפור שלך ריתק אותי למחשב, מתיי הפרק הבא? מחכה בקוצר רוח.

דוד אלמוזנינו היקר

חנלה בגלל זה אני כותב סיפורים קצרים, עכשיו את יכולה לרכוש את הספר שלי "ארמונות ובוסתנים" עם 20 סיפורים. דויד

היי דוד אלמוזנינו

אשמח לרכוש את הספר שלך..איפה אני יכולה לרכוש אותו...והאם אפשר לשלם במזומן?

"ארמונות ובוסתנים" בהוצאת גלורי .

נולדתי בסוף מלחמת העולם השניה במרכש, מרוקו עליתי ארצה בגיל 10 אני פנסיונר מהמשטרה, כשפרשתי התמסרתי לכתיבה ולציור תחביבי מילדות, בביקורי האחרון במרוקו התאהבתי מחדש במדינה היפיפיה שעזבתי בילדותי בנופיה בתושביה היהודים והערבים והתחלתי לכתוב סיפורים קצרים מתובלים בהווי היהודי במרוקו, בסיפורים על ילדותי ודברים ששמעתי בבית הורי . תאוריהם של הנופיה הנפלאים בסיפורים גרמו לרבים מהקוראים להרהר על כל הידוע להם על מרוקו ואפילו נתן להם חשק רב לבקר שם. 20 סיפורים מובחרים על ילדותי, העלייה לארץ, והחיים בארץ רואים אור בספר בשם "ארמונות ובוסתנים" בהוצאת גלורי . כתב בצלאל דהן על הסיפורים: כתיבתך קולחת כקילוחו של מעין המפלס את דרכו בבטחה וחותר ללא לאות להגיע לחוף מבטחים. דומה הדבר לאגם מים שרבים וטובים באים לרוות את צימאונם ממנו. כתיבתך מצליחה ליצור את אותה פעימה שסופר ומשורר זקוקים לה לצורך היצירה ומחובתך לשתף אותנו בכתיבתך.

אלמרה

New member
ואני אם יורשה לי גם כתבתי משהו...

אתה איש מוכשר ועליך להתמיד ולבטא את כל מה שאגור אצלך ואני הרי יודע שאתה לא רק כותב.... אז שלח לנו (אסביר לך כיצד אם תרצה סיוע) גם מצילומי עבודותיך המיוחדות. באשר לספר החדש שלך: אני מתכבד להציג את תמונת כריכתו ששלחת לי מבעוד מועד. אני נרגש לברכך לרגל הוצאתו לאור של ספרך - זהו מעמד מרגש ביותר שאני לא חוויתי אך גדולה התשוקה שלי לחבק אותך ולאמץ אותך לליבי כי לך אף לך מגיע שיאמר עליך "עבד נאמן קראת לו... כתר לראשו נתת לו..." אני בטוח שאתה מתרגש ממש כמו בעת לידת תינוק! וכמו שמברכים בעת ברית המילה, אני מברך אותך: "אנא ה' הצליחה נא" ומי יתן וספרך ימכר באלפי עותקים ויזכה למהדורות נוספות... אני נרגש עד דמעות בשבילך דויד היקר.

המספר/ בצלאל דהן

דוד הוא מסוג האנשים הרואים בכתיבתם שליחות ציבורית להנחיל את מורשת בית אבא. דוד אינו זקוק לפרנסה מעצם הכתיבה, הוא דומה לאותו רב יהודי מרוקאי שמעולם לא הפך את אמונתו קרדום לחפור בה. נהפוך הוא, בהיותו שליח ציבור העובר לפני התיבה, מסרב להפוך את תפילתו למקור פרנסתו. לדוד מקור פרנסה אחר המקיים את משפחתו בכבוד, ועל כן הוא מקור לחיקוי ולגאווה של הקהילה. סיפרו, שזה עתה יצא לאור, מהווה מסמך אוטנטי המספר בפשטות ספרותית, וזה גדולתו של הספר,סיפורים קצרים הנקראים בנשימה אחת ומשאירים טעם של עוד, מעין אותו חמין שהיה מוגש לאחר תפילת השחרית בבוקרו של יום שבת קודש. הנה כי כן על מה ולמה צריך לעודד ולהפיץ את הספר, משום שהוא החמין של אימא המלווה בקידוש ובשירת הפיוט מפי אב המשפחה. ריבונו של עולם, ראה עד כמה אנחנו דבקים במסורת אבות להאדיר ולרומם את שינקנו בילדותינו ודוד הוא השליח שלנו. בברכת חן הארץ, בצלאל דהן ו 21:55 | 23/08/04

RANOFROY

New member
../images/Emo91.gifהסיפור האמיתי

הי לך דוד המראקשי המוכשר! ראשית אני לא מוותר על קבלת עותק עם הקדשה מספרך ,שאת חלקו כבר קראתי .. ולכם חברים המתעניינים בתרבות יהדות מרוקו ,הספר הוא לא סתם עוד ספר סיפורים.מדובר במסמך המתאר באוטנטיות ראויה לציון את סיפורי בית אבא ,את החוויות ממטבחה של אמא,ועוד מלאן סיפורים שיחזירו אתכם לעבר המפואר של הקהילה ,למסורת ,לשמחות ו....זהו לא אמשיך לגלות !!!!! אני מבטיחכם שממתינה לכם חוויה של אלף לילה ולילה

הסיפור האמיתי

היRANOFROY תודה לך על ההמלצה אני זקוק לה, גם אני קראתי אתמול את הספר עד 0330ונהנתי, אתה יכול לרכוש אותו בינתיים במשרדי ברית יוצאי מרוקו 03 6054241 או להמתין שיגיע לחנויות הספרים אם תומר לי היכן קראת אותו אולי אנחש מי אתה? המרקשי המאושר דויד

דויד אלמוזנינו הכרית סיפור קצר

הסיפור מוקדש לחנה פרץ שאוהבת סיפורים קצרים ולאלה שלא קראו אותו באתר "קוסקוס" אתר עם שורשים. אימא של אשתי רחל הייתה אישה חביבה ביותר, אישה טובה ואוהבת . בפעם הראשונה שפגשתי אותה בביתה, ראיתי על פניה הבהירות והיפות את האופי הטוב והנוח שלה, אהבתי בה מיד את התמימות, החמימות והפשטות, כבר מהפגישה הראשונה נוצרה בינינו כימיה וחיבה מיוחדת והרגשתי כאילו אנחנו מכירים כבר שנים. איך שהיינו מסתכלים זה בזו בכל מני מצבים היה ברור לכל שאנחנו מבינים זה את זו אפילו בלי מילים מבט עיניים היה מספיק והיא באמת אהבה אותי וקבלה אותי כבן ואני אהבתי אותה כאם, אך אפשר שלא? ממש אישה צדיקה שכל חייה חשבה רק איך לעשות טוב לכולם לא החסירה דבר מילדיה ונכדיה. ביתה היה בית פתוח לכל מיד הרגשת בו נוח וטוב. במשך היום ביתה היה מלא בשכינות/חברות מכל העדות. הרושם וההרגשה הראשונית התבררו לי מאוחר יותר כנכונים, כמה שנים אחר כך אחרי החתונה, רחל הייתה יותר לציידי מאשר לצד אשתי. מה שאהבתי עוד אצל רחל שהיא עדיין "לא השתנתה" הייתה עוד "גלותית" הרגשת אצלה בבית כאילו אתה עוד במרוקו אותם התבשילים והריחות המגרות שכל כך התגעגעתי אליהם שאמי הפסיקה להכין ועברה לאוכל ישראלי ציפס ושניצל, האופי הטוב והנוח שלה לא השתנה בעקבות העלייה לארץ. אימי רינה לעומת זאת הייתה כבר "ישראלית" דיברה עברית כמעט ללא מבטא וזנחה את השפה הצרפתית היא הייתה שונה ממנה, כהת עור, קשוחה יותר. הרגישה על בשרה את הדלות, ועבדה קשה כל חייה בשמש היוקדת במשתלת ה"קרן הקיימת" בקרית שמונה כדי שלנו יהיה אוכל. אהבתי הרבה לרחל באה לידי ביטוי, לראשונה כשהייתה חולה ומרותקת למיטה וטיפלתי בה יחד עם הבנות שלה, והיא לא הפסיקה להלל ולברך אותי על כך. כאשר בשנות השישים עמדו לעזוב את ישראל ולהגר לקנדה ארץ האפשרויות הבלתי נדלות. אנחנו הזוג הצעיר באנו לאשקלון להיפרד מהם, מצאנו את הבית כמעט ריק כל החפצים היקרים שאהבנו חולקו לשכנים או נמכרו בכמה פרוטות, ואז עלו במוחי כל אותם חלקי זיכרונות ותמונות על משפחה מאוחדת חמה ואוהבת שתוך כמה ימים עמדה להתפרק לעד. כאב לי במיוחד על אשתי שידעתי כמה אהבה היא רוחשת למשפחה שלה וכמה יהיה לה קשה כאן לבד בארץ בלעדיהם. אשתי עלתה לארץ ממרוקו ב - 1968 עם קבוצה צעירים, הוריה לא היו מוכנים אז לעלות לארץ חשבו יותר על קנדה- הצרפתית להצטרף לבנות שהיו נשואות ומבוססות אך שינו בתוכניתם בא בעקבות המכתבים התכופים שהגיעו אז מהארץ. לאשתי היה קשה להתאקלם כמו כולם ומכתביה היו ספוגים געגועים עזים למרוקו לחברים שהשאירה מאחור למשפחה ובקריאה לעזרה. כאשר הגיעו לארץ קבלו בית בשיכון ג' באשקלון, ומסביבם היו כל עדות ישראל, באותה תקופה עלו לארץ גם הגרוזינים, שהביאו קצת צבע לשיכונים האפורים ומרפסות הבתים קושטו בשטיחים צבעוניים. הילדים הצעירים התאקלמו מהר, נכנסו ללמוד בבית הספר, אך הבנות הבוגרות לא מצאו עבודה מתאימה לכישוריהם והסתפקו בעבודה ב"קלוב מד" בחוף אשקלון כדי לא לשכוח את השפה הצרפתית וחלמו ללא לאות על חיים טובים יותר. כשרחל חלתה הם האשימו את הארץ במחלתה, זה היה הקש ששבר את גב הגמל, והחליטו לנסוע לקנדה להצטרף לבנות שהיו כבר שם. דמום, המום, עמדתי אותו בוקר בטבורו של הבית, דמעות עמדו בעיני ההרגשה הייתה קשה לבי מצבט כאשר ראיתי את הבית ריק מהחפצים היקרים, כלי הזכוכית הכסף והחרסינה, תמונות השמן הנדירות שאהבתי ונקשרתי אליהם כל כך. נזכרתי בימים הראשונים כשבאתי לבקר בבית שהיה מלא חמימות, נזכרתי בשטיחים ה"ברברים" הצבעוניים שהובאו מגולגלים ממרוקו והחליפו את הריהוט הדל, כלי הנחושת, וקומקומי התה המוכספים, כוסות התה המעוטרים בפסי זהב. לפתע אפשר היה לראות את מצבם העגום של הקירות החשופים המלאים חורים ואת מסמרי הפלדה השחורים שתקעו בהם במשך שלוש שנים תמימות ונזכר היכן הייתה תלויה תמונת שמן יפיפייה וצבעונית נתונה במסגרת עץ מוזהבת שכל כך אהבתי , פניתי לשוטט בדירה הריקה עם אשתי. הד כל מילה שאמרנו נשמע אחרינו פעמים. הרגשה הייתה קשה חדרי הבית נראו פתאום יותר קטנים, חפצים יקרים נארזו בחופזה בחבילות קרטון גלי, מזוודות גדולות, וצרורות בד היו פזורים בכל חדר. הריק הגדול בדירה היה הריק גם בלבנו עיני דמעו עד שהתקשתי לראות. כשחזרנו לסלון הריק, שאלו אותנו אם אנחנו רוצים משהו? "לא, לא צריכים כלום", אמרנו. כאילו שיש לנו כבר הכל אז אשתי כשהיא מחבקת את אימה, החוורת ממעמד הפרידה וממחלה ומוחה את דמעה, אמרה: - "אני רוצה את הכרית של אימא". - "זה כל מה שאת רוצה" התפלאו אחיותיה. "כן זהו, רק את הכרית". התחבקנו, התנשקנו ונפרדנו לשלום. אשתי הייתה שבורה במיוחד כיוון שידעה שיעברו כמה שנים עד שתוכל לנסוע ולבקר את משפחתה בקנדה. חיבקתי אותה בצד אחד, ובצד השני את הכרית שהייתה מונחת על כתפי ונסענו הביתה. נשארנו עם התמונות הקשות של הפרידה, כי עדיין לא המציאו פרידות קלות יותר ועם...הכרית כמו נקניק גדול לראש המיטה. כרית- הנקניק הגדולה, המונחת תדיר לראש המיטה, מטיילת אייתנו כבר שלושים וחמש שנה. עברנו אייתה מהצפון לדרום, מקרית שמונה לאילת, כאשר המשאית המשטרה היגיעה, נתנו למובילים להוריד מהבית את כל הציוד שלנו, אבל את הכרית לקחנו במו ידינו והנחנו אותה אחרונה במשאית, על כל החפצים, ממש נקניקיה גדולה ומכובדת. כאשר צבענו את חדר השינה בכחול מיהרה אשתי להחליף את כיסיו המיטה שיתאים לצבע החדר ומיד הכינה גם ציפה מיוחדת לכרית. כל פעם שהחלפנו כיסוי מיטה מפרחוני למוזהב או לצבע קרם, היינו צריכים לדאוג לכיסוי תואם גם לכרית. יום אחד מצאתי את עצמי עומד באוגוסט, בתחנת אוטובוס, נגרר לדרום תל אביב כדי למצוא בד מיוחד לכרית ואז הבנתי שהכרית הזו מכניסה אותנו רק להוצאות... כשחזרתי הביתה מהמסע, כולי מזיע, והנדוניה הדלה שהביאה אשתי בידיי, החלטתי לפני שאני יכניס אותה לציפית , לראות מה יש שם בכרית הזאת?! אולי באמת יש בה משהו שאני לא יודע עליו ובגללו מחליטה אשתי לנדוד עם הנקניק על פני כל הארץ? סגרתי את דלת חדר השינה שלנו בחשאי וכמו פושע קטן פרמתי בעדינות את החלק העליון של הכרית , כפי שראוי לעשות בנכס יקר. תחילה נראה היה כי הכרית מלאה סמרטוטים. אבל אני לא התייאשתי, הוצאתי סמרטוט אחר סמרטוט וציפיתי לראות את טבעת היהלום נופלת מתוכו, או לפחות איזה מכתב ישן ונוסטלגי. כך מצאה אותי אשתי, יושב על המיטה שלנו, סביב כל הסמרטוטים והציפה של הכרית מונחת לרגליי כבלון שיצא לו האוויר. כשראיתי את פניה ההמומים של אשתי כשהיא נשענת עצורה על הקיר, הבנתי ששחטתי במו ידיי את הפרה קדושה היחידה בבית. הרגעתי אותה, נשקתי לה, הוצאתי אותה בחזרה לסלון, ישבתי ודחסתי את כל הנוסטלגיה חזרה לכרית – ובמאמצים לא קלים הכנסתי את הכרית לציפית החדשה שאשתי הזמינה ואני הבאתי מדרום תל אביב. והיא עדין שם, צלע שלישית במיטה הזוגית שלנו. הכרית של רחל אימנו שומרת עלינו ואנחנו שומרים עליה. אמרתי בלבי אשתי בכלל לא טיפשה, היא ידעה מה לקחת, מזכרת שימושית ביותר."

אלמרה

New member
דויד היקר... הסיפור מדהים... כהרגלך

כמו בסיפור הקודם אתה משאיר בנו טעם של "עוד"... ז'יד! אונקור!

../images/Emo140.gifהיי דוד אלמוזנינו

אתה מתאר לך מה השעה עכשיו? ואני מחפשת את הסיפורים שלך לקרא, חשבתי אולי אמצא את המשך הסיפור לחתונה בגלל זה נכנסתי לפורו בשעה הזו. אך הסיפור עם הכרית ריתק אותי לא פחות.יפה כל הכבוד ישר כוח.

היי דוד אלמוזנינו, חנה של הצאט

חנלה הספרים עדיין לא היגיעו לחנויות הספרים, סטימצקי ועוד אפשר להזמין את הספר במשרדי ברית יוצאי מרוקו בתל אביב. 036054241 תודיעי לי אם רכשת את הספר [email protected] מהיכן אתם בצפון? אני שירתתי במשטרה בקרית שמונה ראש פינה ואילת בעלך נהנה בפנסיה? להשתמע דויד

היי דוד אלמוזנינו

אנחנו במקור ממגדל העמק, עכשיו אנחנו גרים בתענכים. בעלי היה בחופשה שנה, ולא יכל להישאר בבית, אז פתחנו עסק בנצרת עלית בקניון מישחקייה לילדים וזה הולך טוב מאוד. אני אתקשר ביום ראשון לרכוש את הספר. שבת שלום לך ולבני ביתך

שרונהה

New member
סיפור נוסטלגי ביותר

זכורה לי הכרית הזו, שהיתה על מיטתם של הורי, שגם הם הביאו אותה ממרוקו. כרית אחת מיוחדת, וזכרונות כל כך רבים..... יופי של סיפור.

למעלה