חקר שורשים של שם המשפחה "מגירה"

ilanamagira

New member
חקר שורשים של שם המשפחה "מגירה"

אשמח לקבל עזרה לעבודת חקר שורשים עבור בני, שם המשפחה "מגירה": מה פרושו, מקורו וכו. מקור המשפחה הוא מהעיר סאפי תודה רבה אילנה

בספר " נר המערב ".........

מצאתי פעם אחת אזכור שם המשפחה מגירא או בן מגירא להלן הקטע, שימי לב בסוף ההודעה נוזכר שם המשפחה הזה. המקור לכל זה בשאלות ותשובות משפט וצדקה ביעקב, בשאלה ארוכה מרבי יוסף הכהן סקילי, הבן הצעיר מסני שמעון הכהן סקילי הנזכר, השאלה ההיא נכתבה בלשון ערבי מדובר במרוקו, ופה הצגתי את מה שצריך לעניינו, שם נזכר גם כם מה שכתב שהמשפחה סקילי תחתה משביליא, וכי משפחת מרציאנו תחלתה מעיר נתסידלת היא קצבת למכזו במרוקו, וכתבתי זאת לקדמוניות יהודי ערי המדבר ההם שבם ישבו הרב מבני ישראל לפנים. ויהי למלחמה כתות וריב קיים בקהלת יהודי העיר דבדו עד כי פעם בפעם הגיעו התגרותיהם עד שפוך דם. בשנת תנ"ח נראו כבר סימני הדלדול בקהל יהודי מרוקו, פני הלחץ והדוחק מצד שרי הממשלה, זה נדע מהסכמה כתב יד מרבני פאס, שנכתב ביום כ"ד אב של השנה ההיא וזה לשונו : בהיותינו מקובצים....פקחנו עינינו על אשר בעוונותינו הרבים והרעים ננעלו כמעט שערי ההשפעה ורוב האנשים אשר בנות יולדו להם צר ומצוק מצאום ...ודאגה על העתיד מיום לידתן עד הגיען לפרקן.... לסבת המנהג הרע אשר נתפשט בימים האלה לבלתי צאת הבנות מדלתי בית אביהן החוצה להיות לאיש, כי אם בנדוניא רבה ועוד תוספת מרובה חפצים מכסף וזהב ובדולח ואבנים טובות או מעות בעין או קרקע לסייע החתן בתכשיטין המוטלין עליו לעשות באופן שרוב הבעלי בתים נשארים שלולים ויוצאים נקיים מנכסיהם.... ולכן ראינו לגזור על כל המשתדכים מהיום והלאה שאין רשות...להתנות שום תנאי תוספת על הנדוניא בשום אופן...ועל הכל השדכנים והסופרים המצוים בעת השידוכין עליהם המצוה להיות כמזהירים וכמזכירים לבל ישמע על פיהם חוק התוספת על הנדוניא כלל וכלל ועיקר.... והיה זה בכ"ד לחודש אב יה"ל ( יהפכו האל לטובה ) בשנת תנ"ח – 1698, וחתומים הרבנים וראשי הקהל, מנחם סירירו, וידאל הצרפתי, יהודה בן עטר, שמואל הצרפתי, דוד בן אמוזיג, אברהם בן שימול, שמואל אבן דנאן, שמואל למדיוני, אפרים קאלהורנו, שם טוב בן מגירה, חיים בן אמוזיג, יצחק צרפתי, יצחק בן יוסף, צו"ל סלימאן ביטבול, עיוש בן אזרוואל. בדרך כלל החותמים על תקנה או הודעה לקהל, הינם או חכמים או ראשי הקהל, דהיינו אנשים חשובים בקהילה, ולכן גם שם טוב בן מגירא נמנה עמהם. כמו כן, הרב יעק משה טולידאנו בספרו זה, מזכיר את השם בן מגירץ ובן מגירא, כשמות שהיו נפוצים במרוקו, והא משייך אותם לדור השני אחרי גירוש ספרד. משתמע מכך, שאכן שמות משפחה אלו, באו למרוקו ואולי גם למקומות אחרים, מגירוש ספרד. זהו מה שמצאתי כרגע בשליפה ראשונה, במידה ויהיה בידי עוד מידע, אשמח מאוד להביאו לכאן. בהצלחה בעבודתך. בברכה אלי פילו

ilanamagira

New member
תודה רבה

אלי שלום תודה רבה על תשובתך המפורטת והמהירה. זהו מידע ראשון שיש לי ואכן זהו קצה חוט ראשון עבורינו. אני מקווה שזה יעזור אפילו מעבר לעבודה, ואפילו יתן מידע לכל המשפחה. תודה שוב, אשמח להשתמע אילנה

d19511

New member
ההורים שלי הם יוצאי העיר סאפי..

אבדוק לך קצת היסטוריה מאותה תקופה.. דהן ישעיהו

d19511

New member
אמא שלי אומרת.. שהייתה איתה מישהי באונייה

כשעלו ארצה ב1951 בשם פיבי מגירה מסאפי.. לא יודע אם יש קשר

למעלה