אירוח בנושא פוריות

שלום ד"ר נהרי ותודה על זמנך היקר אני בעלת CP

בס"ד
שיתוק מוחין בת 39.6 נשואה באושר כמעט 7 שנים ללא ילדים לצערנו
נשואה לאדם רגיל ב"ה עם בעיית זרע וזקפה קלות
הופנינו לIVF בעיקר בגלל שיש לי בעיה של טונוס שרירים גבוה
והשילוב בין הבעיות יוצר קושי אמיתי ביחסים.

התחלנו עם נושא הטיפולים לפני שנתיים בערך בבי"ח ציבורי
ואחרי שאיבה כושלת ו 2 ניסיונות הזרעה (מיותרים לאור המצב)

החלטנו בייעוץ של ארגון "בוני עולם" - האם מוכר לך? את עבדת/עובדת מולם?
לעבור לפרופ' משיח.
הוא גילה אצלי עוד 2 בעיות - שרירן 15 ס"מ בפתח הרחם (שלדבריו לא מפריע לקליטה.) ורזרבה שחלתית נמוכה יותר מנשים אחרות בגילי לדעתו
עשינו אצלו 3 סבבים טבעיים וטבעי בתמיכה ופיפל אחד בהרדמה
(בגלל הטונוס הגבוה) לטענתו צילום רחם מיותר כי אין בעיה ברחם
וזו עוד הרדמה מיותרת (עברתי בחיים גם 8 ניתוחים אורטופדיים)
השימוש בגונל F הביא להשגים יפים של 7 ביציות ו 4 הפריות בלי מוקפאים.
היו 2 כימיים בטא 10 ובטא 18
אני מקבלת במהלך סבב קלקסן 40
(שוקלת יותר לטענתו זה רק למניעה בגלל חוסר תזוזה מספיק - אין בעית קרישיות)

תודה על הסבלנות לקריאה וסליחה על האורך והשאלה הגדולה:
מה לדעתך אפשר/ צריך לשנות או להוסיף כדי לעזור להשתרשות וקליטה..

ב"הצלחה לכולן ושוב תודה

טרי טרי
סהר יקרה שלום,
אכן יש יתרון בהחזרת עוברים טריים על פני עוברים מוקפאים, הן בתרומת ביצית, הן ב-IVF רגיל וגם בפונדקאות.
החזרת עוברים טריים מדמה את הטבע קרוב יותר מאשר החזרת מופשרים, ויש בה סיכויי השתרשות הרבה יותר גבוהים. בדרך כלל כאשר מחזירים עוברים מוקפאים, מחזירים עובר אחד יותר ממה שהיינו מחזירים בעוברים טריים, בגלל פוטנציאל ההשתרשות הנמוך יותר.
לפי נתוני החברות העוסקות בתרומת ביצית, אין הבדל מהותי בין עוברים טריים המוחזרים בארץ לבין אלה המוחזרים בארץ המוצא.
מה שכן, אם את יכולה לבחור את יום ההחזרה, עוברים של יום 5 (כלומר 5 ימים אחרי ההפריה) הם בד"כ איכותיים יותר מעוברים של יום 3 (הם שרדו יותר זמן במעבדה), ומצד שני - מאותה סיבה - ביום 3 יש יותר עוברים מאשר ביום 5 (וייתכן שגם אלה שלא היו שורדים במעבדה, דווקא כן ישתרשו ברחם)
---
בתקווה לאחל לכם מזל טוב בקרוב,
ד"ר קלריס נהרי, מומחית לפריון, יילוד וגינקולוגיה
http://www.drnahari.co.il

את מעלה שאלה חשובה
תמר יקרה,
זו שאלה מצוינת וחשובה - מתי לעצור.
לא ציינת מה הייתה איכות העוברים שהוחזרו, ולכן קשה לי לענות לשאלה.
אני מבינה גם את האכזבה וגם את הדאגה להשפעת נטילת ההורמונים על הגוף.
יש מחקרים בספרות המקצועית המעידים על עלייה מסוימת בסיכוי לחלות בסרטן ויש כאלה שמראים שאין השפעה כזאת, אבל בסיכום כל העבודות נכון להיום, ככל הנראה אין השפעה על ממאירות בשל נטילת ההורמונים.
נשים עם בעיות פריון שלא הרו נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן, אם כי לא נמצא קשר של סיבה ותוצאה בין השניים. ייתכן שקיים גורם משותף לשתי הבעיות, אך לא ידוע עדיין מהו. לכן לנשים עם בעיות פריון מומלץ לעבור בדיקות שד תכופות יותר, וכן בדיקות גינקולוגיות.
יכול להיות שהבעיה במקרה שלך היא רחמית, ולכן אולי כדאי פונדקאות בנוסף לתרומת הביצית. הרופא המטפל שלך, שמכיר את כל ההיסטוריה הרפואית שלך, בוודאי יידע לייעץ לך טוב ממני.
---

רירית עבה
שלום אורחת, ברוכה הבאה!
אני לא מכירה מושג כזה - רירית עבה שמקשה על השתרשות. מה שכן, יכולים להיות פוליפים או ממצאים אחרים בתוך הרחם שייראו באולטרסאונד כרירית עבה, ולמעשה יפריעו להשתרשות העובר.
לכן הייתי ממליצה לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית לפני ההחזרה הבאה, כדי לבדוק אם זה אכן המקרה.
אם יש לך וסת סדירה ובכמות רגילה, אז הרירית כנראה מתפרקת כראוי.
הסיכוי להשרשת בלסטוציסט (עובר יום 5-6) הוא גבוה יותר מהסיכוי של עובר יום 3, ולכן בנוסף להיסטרוסקופיה, הייתי ממליצה לחשוב על החזרת בלסטוציסט.
ואל תיפול רוחך! עשית רק החזרה אחת, אולי בבאה זה יצליח.
---

אכן מיוחדת!
מיוחדת יקרה,
אכן סיפור מיוחד ומאתגר.
אני כמובן מכירה היטב את "בוני עולם", הם מפנים אליי נשים רבות.
פרופ' משיח הוא רופא מצוין ועתיר ניסיון, ואני בטוחה שאתם בידיים טובות.
לא ציינתם אילו סוגי פרוטוקולי טיפול עברתם, אולי יש מקום לשינויים במינוני התרופות או בסוגיהן או בשינויי הפרוטוקולים (פרופ' משיח יודע את כל אלה, אבל שווה לכם לשאול אותו כדי שתהיו גם אתם בעניינים).
לא ציינת אחרי אילו פרוטוקולים התפתחו ההריונות הכימיים, והאם זה היה אחרי הפיפל או לא. יש טכניקה נוספת - "ערוגות", דומה לפיפל ועושים אותה בהיסטרוסקופיה תחת הסתכלות, וייתכן שיש מקום לבצע אותה לפני מחזור הטיפול הבא.
דבר נוסף שהייתי שוקלת, אם טרם עשיתם זאת, הוא מתן טסטוסטרון לפני הטיפול הבא.
---

אירוח בנושא פוריות

הנהלת הפורומים שמחה לארח בפורום את ד"ר קלריס נהרי, מומחית לפריון, הפריה חוץ גופית (IVF), גינקולוגיה ויילוד, המשמשת כרופאה בכירה ביחידת פריון והפריה חוץ גופית IVF בבית החולים "בילינסון" בפ"ת (מרכז רפואי רבין). בנוסף, ד"ר נהרי עומדת בראש מרפאת הפריון של שירותי בריאות כללית במרכז "עזרא" בבני ברק, המשרת נאמנה זוגות רבים מהמגזר החרדי.

על האירוח

האירוח יתקיים בתאריך 1/8/16 בין השעות 22:30-21:00 ויעסוק בתרומת ביציות, תרומת זרע, היסטרוסקופיה, מעקב הריון ודיקור מי שפיר, טיפולי פריון, שימור פוריות (הקפאת ביציות), הזרעה (IUI) והפריה חוץ גופית (IVF).

אנו מזמינים אתכן להעלות את שאלותיכן כבר עכשיו!

על המתארחת

ד"ר נהרי מומחית לפריון, הפריה חוץ גופית (IVF), יילוד וגינקולוגיה, סיימה בהצטיינות את לימודי הרפואה בטכניון והתמחתה בארה"ב ב- National Institute of Health בהפריה חוץ גופית, ניתוחים גינקולוגיים, שרירנים (מיומות) ואנדומטריוזיס.
ד"ר נהרי משמשת רופאה בכירה ביחידת פריון ו IVF בבית החולים "בילינסון", מטפלת במרפאתה ברעננה במסגרת מכבי שירותי בריאות ובהסכמים עם רוב חברות הביטוח, כללית מושלם ולאומית. בנוסף, ד"ר נהרי הקימה ומטפלת במרפאת הפריון של קופת חולים כללית בבני ברק, המשרת נאמנה זוגות רבים מהמגזר החרדי.

מילה אישית מד"ר נהרי: "מלבד שני הילדים שילדתי בעצמי, עזרתי להביא לעולם עוד רבים אחרים. אני אוהבת את העבודה שלי, את המגע השוטף עם האנשים ואת האור בעיניים כשמצליחים להרות וללדת תינוק. אני מתייחסת לכל מטופלת שלי כפי שהייתי רוצה שיתייחסו אליי, ומקווה לברך כל אחד ואחת מכם במזל טוב בהמשך הדרך".
לפרטים נוספים: http://www.drnahari.co.il/

תודה ד"ר , הפרוטוקולים היו טבעי בתמיכה קצר גונל F מנופור

בס"ד
מולטידוז, אורגלוטרן וקלקסן 40
בסבב 1 עשינו פיפל בהרדמה והוא היה הכימי השני
באירוח אחר פרופ קופרמינץ המליץ הוספת סטרואידים
מה דעתך? זו כוונתך בטסטוסטרון?
ושוב תודה

סטרואידים
מיוחדת יקרה,
סטרואידים גם יכולים לעזור, אבל זו לא כוונתי בטסטוסטרון.
אם היה הריון כימי אחרי פיפל, זה מחזק את המלצתי לנסות ערוגות בהיסטרוסקופיה לפני הטיפול הבא.
בהצלחה!
---

מעקב הריון

ד"ר נהרי שלום,

אני בהריוני הראשון, נרגשת, אך כצפוי גם מעט לחוצה. עד כה כל הבדיקות היו תקינות. יחד עם זאת, בסקירה של שבוע 14 התגלה כי השילייה מעט נמוכה וכי יש מתחתיה (וממש מעל צוואר הרחם) המטומה בגודל 2 ס"מ. הרופא לא התרגש מכך ואמר שזה ממצא שכיח ושלרוב שני הדברים הנ"ל מסתדרים מעצמם. הציע לנוח כמה שיותר ולהמנע מיחסי מין לחודש הקרוב.
רציתי לשאול אותך בנוגע לכך מספר דברים:
1. האם זה אכן ממצא שכיח ולא מדאיג?
2. ממה נוצרות המטומות? והאם יש דרך למנוע היווצרות שלהן בהמשך?
3. כיצד ההמטומה אמורה להחלים? לדמם החוצה או להספג? או גם וגם?
4. האם יש לכך השלכה על המשך ההריון? או על בדיקת חלבון עוברי? (שמעתי שיש קשר אם כי אני לא מבינה אותו כלכך)
5. רופא המעקב שלי יראה אותי רק בסוף אוגוסט, האם תקין? יש צורך במקרה שלי במעקב צמוד יותר? בהקשר זה, הוא לא זמין לפני כן וכמעט ולא ניתן ליצור עמו קשר ללא תור (ואין אפשרות להקדים את התור הקיים).

בתודה,
קשקשנית.

אל דאגה
קשקשנית יקרה,
קודם כול מזל טוב. יש לך כל הסיבות שבעולם להיות נרגשת ולחוצה, כולנו הרגשנו כך בהריון הראשון, על אחת כמה וכמה בהריון שמושג בעמל רב. ולשאלותייך:
1+2 מיקום השיליה יכול להשתנות עוד כמה פעמים, בדרך כלל היא עולה ואז אין שום מקום לדאגה. שיליית פתח תחייב אותך בניתוח קיסרי, אבל אם את בפורום הזה, גם ניתוח קיסרי "קטן עלייך" אחרי כל מה שעברת.
המטומה זו מילה לטינית לשטף דם. בהריון הרחם מתעבה ומתרבים בו כלי הדם. כשהעובר משתרש, הוא "אוכל" את כלי הדם, ולעתים הדבר גורם לדימום, שיכול לצאת או להצטבר כהמטומה. לרוב אין סיבה לדאגה, במיוחד אם את שומעת בקול הרופא ונחה. ההימנעות מיחסי מין היא אמצעי זהירות נוסף על המנוחה, כדי לתת לאזור להחלים, ואני הייתי מוסיפה – שתי הרבה!
2. מנוחה – גם נפשית! – שתייה רבה והימנעות מקיום יחסי מין, יכולות להנמיך את הסיכוי לדימום, אבל יש עוד גורמים רבים, כמו מידת קרישיות הדם שלך ועוד.
3. המטומה בדרך כלל נספגת מעצמה. בדיוק כמו שטף דם בכל מקום אחר בגוף!
4. ההשלכה על המשך ההריון היא שכדאי לך (למען האמת, גם בלי קשר להמטומה) לנוח הרבה, לשתות הרבה ולהתנזר מקיום יחסים עד שההמטומה נעלמת. לגבי בדיקת חלבון עוברי, אכן כשיש דימום לתוך מי השפיר, תשובת החלבון העוברי עלולה לצאת לא תקינה למרות שהכול תקין בהריון. כשתהיה לך תשובה לחלבון העוברי, אפשר לדון בכך שוב.
5. אין בעיה עם סוף אוגוסט, כפי שאמר רופא האולטרסאונד – זהו ממצא שכיח שבדרך כלל מסתדר מעצמו. אם יהיו דימומים או חששות נוספים – תמיד אפשר לפנות לרופאה במוקד קופת חולים.
בהצלחה רבה, ואם לא אמרתי מספיק פעמים – נוחי ושתי הרבה!
---

שירןג7

New member
שלום דר

תודה על זמנך. שאלה לגבי המשך תהליך הטיפולים. עד שאגיע לרופא שלי, תוהה לעצמי מה יהיה. אני בת 26 בעלי בן 30 בטיפולי פוריות עקרונית בגלל שחלות פוליציסטיות. ההפרייה הראשונה הייתה במקרה כי הגבתי חזק מדי לגונאל אף אז נעשתה שאיבה. החזרה ראשונה לא הצליחה, לאחר מכן נכנסתי להריון ספונטני שלא התפתח ונפל באופן טבעי. בהחזרה השנייה גם נקלטתי וההריון היה מוזר התחיל בערכים נמוכים והיה נראה ככימי, אבל באיחור נראה שק וחלמון בסוף גם הוא נגמר בגרידה. עשיתי את כל הבדיקות האפשריות, קריוטיפ היסטרוסקופיה, קרישיות, סוכר, ועוד. הכל תקין. החזרה שלישית לא הצליחה. שאיבה חדשה, ממנה היו 12 מוקפאים שעל פניו נראים מושלמים. והחזרה מספר 4 ממנה קיבלתי קלקסן אמפירי גם לא הצליחה. כל העוברים היו מוקפאים, כי אחרי 2 השאיבות הייתי בגירוי יתר, והוחזרו בזוגות. האם זה עוד בגדר הנורמה חוסר ההצלחה? האם יש סיבה לחשוב שיש עוד בעיה? כיצד כדאי להמשיך הלאה? עוד כשבוע וחצי רואה את הרופא ובינתיים אני מוטרדת ודואגת לגבי ההמשך. תודה רבה, שירן.

בגדר הנורמה, אבל
שירן יקרה,
אתם אכן ניסיתם כמעט הכול, לפי התיאורים שלך את מטופלת היטב.
4 החזרות זה עדיין בגדר הנורמה, אבל מכיוון שהרית והפלת, חשוב שערכתם בירור ושלקחת קלקסן.
דבר שלא ציינת ואני הייתי מנסה, הוא פיפל או ערוגות (grooving), והיסטרוסקופיה לפני מחזור טיפול נוסף.
אולי גם שאיבה עם מינונים נמוכים יותר של גירוי, בשאיפה להחזיר עוברים טריים.
חוזרת ומדגישה ש-4 סבבי טיפול זה לגמרי בגדר הנורמה, תמשיכו לנסות.
---

שירןג7

New member
תודה רבה על התשבות!

אשאל את הרופא לגבי פיפל.
ועשיתי את כל הבירור לאחר ההפלה השנייה כלומר אחרי הגרידה. היית ממליצה אפילו על היסטרוסקופיה נוספת?
ולצערי מינון נמוך ממה שנתנו לי לא חושבת שיניב משהו.. בפעם הראשונה נשאבו 18 ביציות עם גונאל 112 ובפעם השנייה 30 עם 150 מנופור.. בפחות הגוף לא מגיב ממש והמינונים האלו נתנו אובר תגובה.
תודה לך.

היסטרוסקופיה ומינונים
אני הייתי ממליצה על היסטרוסקופיה לצורך grooving ("ערוגות") לפני ההחזרה הבאה, כמובן על פי תיאום וייעוץ עם הרופא שלך.
לגבי נושא המינונים, אפשר אולי לנסות מינונים נמוכים לזמן ממושך יותר (50 או 75), ואז אמנם יהיו פחות ביציות, אבל תוכלי להימנע ממצב של גירוי יתר שחלתי, כך שאפשר יהיה להחזיר עוברים טריים.
---

שירןג7

New member
ושאלה נוספת שתמיד תהיתי לגביה

מדובר על סיכוי מצטבר להצלחה. קראתי שלאחר כ4 החזרות יש סיכויים של 90% להצלחה. השאלה היא מה מוגדר כהצלחה, הכניסה להריון בלבד או כניסה להריון ולידת חי?
שואלת, כיוון שכפי שאמרתי נקלטתי בהחזרה השנייה והפלתי. האם למעשה זה נחשב הצלחה והספירה מתחילה מחדש?

סיכוי מצטבר?
שירן שלום,
קודם כול, הגדרת הצלחה שונה מרופא לרופא וממטופלת למטופלת. בעיניי הצלחה היא לידת חי, כי המטרה היא ילד ולא הריון (ולכן אפילו פונדקאות היא הצלחה בעיניי, לא שאני חושבת שתגיעי לשם).
הסיכויים להצלחה הם לא מצטברים. יש חישוב מתמטי קצת מסובך (לפחות בשבילי), אבל רפואה זה לא מתמטיקה. בכל החזרה יש עקרונית אותו סיכוי, שמושפע מגילך ומנתונים אחרים, אבל מה שכן - כשלונות מרובים, מרמזים על כך שאולי כדאי לחשוב על פתרון אחר.
---

עוברים מתפתחים לאט

שלום ד"ר נהרי,
אני בת 31, מנסה להיכנס להריון בשנתיים האחרונות.
ביצעתי עד כה 3 שאיבות לקראת PGD (נשאית BRCA) ובכולן העוברים התפתחו לאט:
&nbsp
1. בשאיבה הראשונה - פרוטוקול קצר, 3 ביציות, 3 הפריות (2 באיקסי, 1 IVF)
ביום 3 שלושת העוברים היו 4 תאים
הוקפאו ביום 4 שני עוברים עם 5 תאים (מאיקסי) ו-7 תאים (IVF).
&nbsp
2. בשאיבה השנייה- פרוטוקול קצר, 3 ביציות, 3 הפריות (באיקסי)
ביום 3 שלושת העוברים היו 4,4,5 תאים
הוקפא ביום 4 עובר אחד עם 7 תאים
&nbsp
3. בשאיבה השלישית- עברנו לפרוטוקול חצי ארוך עם כמויות הורמונים משולשות.
נשאבו 15 ביציות, 14 הפריות (באיקסי)
ביום 3 נותרנו עם 10 עוברים – רובם עם 7 או 8 תאים בשונה משאיבות קודמות. המשכנו לגדל לבלסטוציסטים והם התפתחו מאוחר רק ביום 6
נותרנו עם 5 בלסטוציסטים יום 6 באיכות בינונית- נמוכה, שלאחר PGD נמצא כי שלושה עוברים בריאים בדרגות: 3BB, 3CB, 3CC.
&nbsp
כרגע אנחנו לפני החזרה ראשונה וכנראה נחזיר 2 מהעוברים, לפי המלצת הרופא.
מבחינת איכות הזרע- בשתי בדיקות שונות מורפולוגיה 1% ו-3%.
אני מטופלת במטפורמין עקב חוסר איזון הורמונלי ואנדרוגנים גבוהים. יש לי מאפיינים רבים של שחלות פוליציסטיות, אך הביוץ שלי סדיר.
בנוסף, לפני כחודשיים עברתי הפלה עם ציטוטק בהריון שנקלטתי טבעי בין הסבבים, כאשר בשבוע 8 נצפה שק הריון ריק. לאחר ההפלה ביצעתי US ולא נמצאו שאריות ברחם והבטא ירדה כמצופה. לא ביצעתי בדיקות נוספות.
&nbsp
1. האם היית ממליצה בשלב זה על בדיקות נוספות לאחר ההפלה, במידה וההחזרה לא תצליח?
2. האם יש לך עצות להמשך הדרך, האם יש דברים שאפשר לשנות כדי לשפר את איכות העוברים?
3. במידה ונחזיר 2 עוברים ללא הצלחה, האם יש טעם להחזיר עובר באיכות נמוכה בחודש הבא או שהסיכוי כ"כ נמוך כך שעדיף להמשיך ולעשות שאיבה נוספת?
&nbsp
תודה רבה!!

רגע!
שמש יקרה,
1. לפני שאת ממשיכה בכל המרץ, כדאי להתייעץ עם הרופא: אולי כדאי לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית לפני החזרת העוברים, כדי לוודא שאין הידבקויות או שאריות אחרי ההפלה. יש דברים שרואים בהיסטרוסקופיה ולא רואים באולטרסאונד.
2. אפשר, כמובן, להחזיר, ולעשות היסטרוסקופיה רק אם לא יצליח, אבל מכיוון שיש לך רק 3 עוברים כרגע, הייתי מתייעצת עם הרופא המטפל ומחליטה בהתאם.
ברור שהפרוטוקול השלישי הוא הפרוטוקול המתאים לך ביותר מכל הפרוטוקולים שביצעת עד כה, ואני מניחה שהרופא שלך יבחר בו או בפרוטוקול דומה בפעמים הבאות.
3. אולי שווה לחשוב על להחזיר את שלושת העוברים, אבל לקחת בחשבון שיש סיכוי וסיכון ששלושתם ישתרשו, ואז צריך לחשוב על דילול עוברים, שגם בו יש סיכון. בנושא זה, כדאי לך להתייעץ עם הרופא ולבדוק גם מה מתאים למערכת האמונות שלך. אם את מחזירה עכשיו שניים ולא יתפתח הריון, הייתי עושה אחר כך מחזור טרי, ומשאירה את הקפוא הנותר למחזור הבא.
---

elvinnox

New member
שאלה אחרת, אולי תעניין אנשים אחרים

ישנם כל מיני הצעות לתזונה כדי לעזור לסיכוי קביעת מין הילוד.
האם זה באמת משפיע או שמדובר באגדה?
האם לצורך בנים, מומלץ אשלגן ונתרן ללא מוצרי חלב?
&nbsp
האם יובש בנרתיק בעצם מגדיל את הסיכוי לבת ללא אפשרות להמנע מכך?
מה אפשר לעשות כדי להגדיל את הסיכוי לבן?
תודה

שתזכו לבנים זכרים ולבנות נקבות
שלום אלווינוקס,
אני יודעת שיש כל מיני המלצות תזונתיות, לפציינטיות שלי יש הצלחה של 50% איתן. כנ"ל לגבי יובש בנרתיק.
מה שכן יכול להגדיל את הסיכוי לקביעת מין היילוד הוא הפרדת זרע (יש מעבדות שונות שעובדות בשיטות שונות) והזרעה בזרע שיש לו סיכוי גדול יותר למין הרצוי. השיטה הזאת היא לא 100% אלא סטטיסטית, אבל בהחלט יותר מתזונה.
שיטה שעובדת כמעט ב-100% היא PGD - בחינה גנטית של העוברים לפני ההחזרה, והחזרת המין הרצוי. בדרך כלל עורכים PGD כאשר יש מחלות גנטיות ידועות, ובארץ PGD לבחירת מין היילוד חוקי רק אחרי 4 ילדים מאותו מין, ואחרי אישור של ועדה. בכל מקרה, המדינה אינה מממנת PGD לבחירת מין אלא רק למחלות.

למעלה