לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1040510,405 עוקבים אודות עסקים

פורום תרומת ביציות

ברוכים הבאים לפורום תרומת ביציות, הפורום מהווה בית חם עבור כל מי שבמסע להורות הנכספת קיבלו את הבשורה ש "לא תוכלי להרות מביציותייך" וכי הם זקוקים לתרומת ביציות. אנחנו כאן כדי לעזור כשנראה שהשמיים נופלים עם קבלת הבשורה, לעודד כשנראה שהדרך אל ההורות לא תגמר לעולם ושאבדה כל תיקווה.

הפורום איננו מקום לפירסום של חברות או רופאים בעלי מסלולים העוסקים בתרומת ביצית, לחיפוש תורמות או פירסום הודעות מסוג זה.

אנחנו כאן בכדי לסייע ולעזור להתגבר על הקושי שבקבלת הבשורה ולתת מידע על האופציות השונות הקיימות בעולם תרומת הביציות, לתמוך, לעודד, להיות אוזן קשבת וכתף להתייעץ ולהישען עליה בימים הקשים. אנו כאן גם לתמוך ולעודד בימים השמחים של הבטא החיובית, ליווי ההריון, הלבטים למי לספר, מתי לספר וגם בהתלבטויות ההוריות לאחר הלידה המיוחלת                             

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תרומת ביציות

ברוכים הבאים לפורום תרומת ביציות, הפורום מהווה בית חם עבור כל מי שבמסע להורות הנכספת קיבלו את הבשורה ש "לא תוכלי להרות מביציותייך" וכי הם זקוקים לתרומת ביציות. אנחנו כאן כדי לעזור כשנראה שהשמיים נופלים עם קבלת הבשורה, לעודד כשנראה שהדרך אל ההורות לא תגמר לעולם ושאבדה כל תיקווה.

הפורום איננו מקום לפירסום של חברות או רופאים בעלי מסלולים העוסקים בתרומת ביצית, לחיפוש תורמות או פירסום הודעות מסוג זה.

אנחנו כאן בכדי לסייע ולעזור להתגבר על הקושי שבקבלת הבשורה ולתת מידע על האופציות השונות הקיימות בעולם תרומת הביציות, לתמוך, לעודד, להיות אוזן קשבת וכתף להתייעץ ולהישען עליה בימים הקשים. אנו כאן גם לתמוך ולעודד בימים השמחים של הבטא החיובית, ליווי ההריון, הלבטים למי לספר, מתי לספר וגם בהתלבטויות ההוריות לאחר הלידה המיוחלת                             
x
הודעה מהנהלת הפורום
 הפורום הינו פורום תמיכה, היעוץ בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ומקצועי. 
הפורום איננו מקום לפירסום של חברות או רופאים בעלי מסלולים העוסקים בתרומת ביציות, הודעות מסוג זה יימחקו ללא אזהרה מראש. כמו כן זהו לא המקום לחיפוש תורמות או פרסום מודעות מסוג זה

אנא קיראו את תקנון הפורום לפני הכתיבה בפורום. גלישה מהנה
המשך >>

לצפיה ב-'אירוח בנושא אמבריולוגיה'
אירוח בנושא אמבריולוגיה
<< ההודעה הנוכחית
28/02/2016 | 10:28
57
3586
1
הנהלת הפורום שמחה לארח בפורום את ד"ר פבל איציקסון, מנהל מעבדת הפריה חוץ גופית בבית חולים אסותא ראשון.
האירוח יתקיים בתאריך 6/3/16 יום ראשון, בין השעות 22:00-20:00, ויעסוק בתחום מומחיותו של ד"ר איציקסון – אמבריולוגיה, הפריית ביציות והקפאת עוברים.
 אתן מוזמנות להעלות את שאלותיכן כבר עכשיו!

על המתארח
משנת 2008 ועד היום ד"ר איציקסון אחראי על ניהול מעבדה להפריה חוץ גופית בבי"ח אסותא ראשון. בעבר ד"ר איציקסון עבד בבית החולים ברזילי בתפקיד אמבריולוג קליני ומשנת 2001 ועד 2008 ניהל את מעבדת ה-IVF  במרכז הישראלי לפוריות.
לד"ר איצקסון תואר B.Sc. בביולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן הפקולטה למדעי החיים. את הלימודים לתואר שני המשיך גם באוניברסיטת בר אילן במסלול הייחודי לאמבריולוגיה קלינית. את עבודת המחקר לקראת התואר השלישי (Ph.D.) עשה באוניברסיטה העברית בהדסה עין כרם בתחום של תאי גזע עובריים בהשגחתו של פרופ' ב. ראובינוף.

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'איקסי ,גיל, ורטיפיקציה, בלצוסיסט'
איקסי ,גיל, ורטיפיקציה, בלצוסיסט
01/03/2016 | 00:36
1
546
שלום ד"ר איצקסון
אני מתכוננת לקבל תרומת ביצית 
1.מה המשמעות בבדיקת זרע של בן זוגי-של 8% צורות תקינות בשיטת קרוגר ( יתר הפרמטרים תקינים( ריכוז 190,אחוז תנועה מהירה 25% כללית 40%)- והאם עדיף לעשות איקסי? האם לחזור על הבדיקה ?
2.ידוע שנהוג לעשות איקסי בבציות של תורמת .
האם יש סיכון רב יותר למומים באיקסי ביחס להפריה רגילה ?
3.בכמה עולה הסיכוי להפריה (תקינה ) באקסי ביחס להפריה רגילה ?
4. באיזה טווח גילאים הביציות הכי טובות והאם זה נכון שעדיף מתחת לגיל 26?
5.בכמה קטן הסיכוי להריון אצל אותה אישה בין עובר טרי לעובר מוקפא בשיטת הורטיפיקציה ?
6.מה השיקולים להחזרה ביום 3 מול בלצוסיסט?מה עדיף ומתי ?
תודה
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'איקסי ,גיל, ורטיפיקציה, בלצוסיסט'
איקסי ,גיל, ורטיפיקציה, בלצוסיסט
06/03/2016 | 20:06
261
היי, מורן
1.
.המשמעות היא שמבחינת הפרמטרים שנבדקו הזרע תקין. האם לבצע ICSI או לא כאשר מדובר בתרומת ביצית זאת לא שאלה. תמיד עושים ICSI, כי לא רוצים לעשות ניסוי "על רטוב" כדי "לבדוק" האם הזרע של בן הזוג מפרה באופן עצמאי את הביציות של התורמת. עושים ICSI בכל מקרה.
אין טעם לחזור על הבדיקה כאשר יש נתונים כאלה טובים.
2. ב-ICSI אין סיכוי יותר משמעותי למומים. אומנם, תמיד אפשר למצוא בספרות מחקרים שמעידים על סיכוי יותר גבוה.
3. הפריה ה-IVF  יכולה להיות 0 גם כאשר כל הנתונים מספריים של זרע תקינים וביציות "צעירות ויפות". ב-ICSI זה כמעט לא קורה.
4. לגבי 26- לא נכון. גם בגיל 18 ביציות מצוינות. קרוב לוודאי שגם בגיל 12 ביציות מצוינות. אבל מי בודק? חשוב להבין שהתנאי ההכרחי- זה פריון מוכח של התורמת- דהיינו, לידה של ילד בריא. לכן רוב התורמות הן בגיל מעל 20. ואת הגבול העליון שמו על גיל 35.
5. אין הבדל.
6. מחזירים בלסטוציסטים כאשר רוצים להשיג הריון כמה שיותר מהר. לעומת זאת, החזרת עוברים ביום   2-3 יכולה להניב יותר פרות (יותר הריונות). לדוגמה:
נניח שהיו לנו 6 ביציות, וקיבלנו 6 הפריות והתפתחו מזה 4 עוברים "יפים" ביות 2-3. אפשר להמשיך לגדל אותם לבלסטוציסטים, לקבל 2 בלסטו, לעשות החזרה אחת או שתיים ובסוף לקבל הריון קליני אחד. הנתונים האחרונים בספרות המדעית מעידים על כך שהחזרה הדרגתית של עוברים של יום 2-3 בטח תיקח יותר זמן, אבל בסופו של דבר יכולה להביא ליותר הריונות.
לדעתי בתרומת ביצית, האסטרטגיה חייבת להיות מותאמת לגיל הנתרמת ולתוכניות של הנתרמת מבחינת מספר הילדים.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'מורפולוגיה והפלות חוזרות'
מורפולוגיה והפלות חוזרות
01/03/2016 | 10:25
2
357
1
שלום ד"ר פבל,
אני אחרי 4 הפלות מתורמת בת 24, הבדיקות של בעלי באבחון מורפולוגי:
נפח: 1.5  ריכוז: 10 בחזקת 6 תאים כפול 90
תנועתיות:44% סה"כ תאי זרע נעים בזרימה 10 בחזקת 6 כפול 40(TMC)
תוצאות האבחון: בבדיקה של 200 תאי זרע:
0 תאי זרע בדרגת 1(0%)
4 תאי זרע בדרגה2(2%)
סה"כ תאי זרע בדרגת איכות 1+2 (2%)
היה כתוב גםעל פגמים כמו: ראש קטן, צר, מאורך עם ואקואולות גדולות ורבות ודיסאורדרים.
לסיכום: נמצא אחוז נמוך של תאים בעלי מבנה גרעין תקין והומלץ מיון IMSI, האם אכן יעיל מאוד מיון זה?
שאלתי:מה אומרים כל הדיסאורדרים והפגמים?
האם אכן ה-IMSI כדאי? והאם ימצאו תאי זרע באיכות 1 או 2?
עלינו להטיס את הזרע לקייב (בכל טיפולי הIVF, 12 במספר, לפני התרומה, תמיד היו הפריות ועוברים מושלמים, כמו כן בתרומה הקודמת ממנה היו לי כל ההפלות הכימיות.
האם נכון לעשות תרבית זירמה?( הרופא שלי ממש לא ממליץ, למה?)
כל הבדיקות האפשריות עברתי, דם קרישיות צילומים וכו' כולל קריוטיפ לבעלי וסיווג רקמות לשניינו.
האם תהייה הצלחה, עם החלפת התורמת לפי דעתך? 
נותר לי עובר אחד ואני ממש חוששת להחזירו, לאחר ששישה עוברים כבר נפלו מאותה תורמת.
מצטערת על אורך וכמות השאלות, חשוב לי מאוד לדעת.
תודה רבה לך על תשובותך המפורטות, עד כמה שניתן.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'מורפולוגיה והפלות חוזרות'
מורפולוגיה והפלות חוזרות
06/03/2016 | 20:08
1
206
היי!

לאור התוצאות האלה -מיון זרע מקדים בהחלט מומלץ  ויכול להעלות סיכוים להצלחת הטיפול.  
הפגמים שצוינו בתוצאת הבדיקה מלמדים על כך שהחומר הגנטי שזרע מביא אתו לביצית ארוז לא בצורה שביצית רגילה ויודעת לפתוח ולעבד.
במהלך IMSI  ייבחרו התאים התקינים ביותר מתוך הקיימים.
לא מבין למה לעסות תרבית זירמה במקרה שלכם, אלא אם כן היו ממצאים המעידים על זיהום בקטריאלי.
 בוודאי כדאי להחליף תורמת במקרה שלכם. צריך לזכור שסיכוי להצלחה בתרומת ביצית נע בין 60 ל-70 אחוזים, ולא 100%. וזה בגלל המון סיבות, לרבות בגלל הביציות.
לא צריך לחשוש להחזיר את העובר האחרון. לפעמים נכנסים להריון דווקא מאחרון חביב. אין פה שום כללים. בהצלחה!!!

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'המון תודה על תשובתך המפורטת והמעודדת!!!'
המון תודה על תשובתך המפורטת והמעודדת!!!
06/03/2016 | 21:52
84
תודה על זמנך היקר ובתקווה גדולה להצלחה!!!
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'בלסטוציסט ועוברים בכלל'
בלסטוציסט ועוברים בכלל
01/03/2016 | 22:21
2
365
1.אשמח לדעת האם עובר שהגיע לדרגת בלסטוציסט הוא בהכרח תקין מבחינך מערך הכרומוזומים שלו?
2.האם עוברים שיווצרו מתרומת ביצית של בחורה צעירה ממני יהיו בהכרח איכותיים יותר משלי?

תודה רבה 
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'בלסטוציסט ועוברים בכלל'
בלסטוציסט ועוברים בכלל
06/03/2016 | 20:10
1
288
צילה, שלום!
מבחינה סטטיסטית- כ-70% מבלסטוציסטים אצל נשים עד גיל 35 תקינים מבחינת מספר הכרומוזומים.
בהחלט, הביציות של תורמת יותר צעירות וסיכוי לבעיות כרומוזומליות יותר נמוך. מבחינת המראה החיצוני גם עוברים של בנות 46 יכולות להיראות יפה, הבעיה היא- בתוכן הגנטי של העוברים.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'רוב תודות'
רוב תודות
06/03/2016 | 21:38
56
לצפיה ב-'אזוספרמיה, מיון זרע והריון'
אזוספרמיה, מיון זרע והריון
02/03/2016 | 14:34
1
230
הי דר' פאשה
אנחנו אזוספרמים (לא חסימתי) , ולאחרונה הרופא שלי חושש שאולי יש לי גם בעיית ביצית (לא מוסברת, הביציות נראות תקינות לחלוטין, רזברה שחלתית גבוהה, מבייצת טבעי).
יש לי 2 שאלות שאשמח שתענה עליהן: 
1. הבנתי ממספר רופאים שאיכות העובר עד היום ה 3 בעיקר נובעת מאיכות הביצית, ולאחר היום ה 3 הזרע נותן את "אותותיו" ואת המשקל שלו. ולכן לנו (אזוספרמים) לא כדאי לגדל לבסטוציטים...
מלבד 2 סבבים שהיו לנו עוברים דרגה 1, כל שאר הפעמים יש לנו עוברים דרגה 2.
מה באמת משפיע על איכות העוברים? ובאילו ימים?
2. האם הוכח (מחקרים) שאכן מיון זרע מוביל לאחוז הריונות גבוהים יותר ולידת תינוקות ? מכיוון שאנחנו עושים מיון ב MFC/ ברטוב בכל סבב (כי  לא מוצאים לנו זרעים באסותא)

תודה רבה

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'אזוספרמיה, מיון זרע והריון'
אזוספרמיה, מיון זרע והריון
06/03/2016 | 20:11
157
קושקושית יקרה, 
בגדול, זה נכון- האיכות החיצונית ( המראה שלו, "היופי") של העוברי עד יום 3 – תלויה בעיקר על ידי בביצית. אכן הייתי ממליץ להחזיר בשלב של יום 3 אבל יותר מעובר אחד.
יש מספיק ספרות מדעית על כך שבמקרים בהם יש בעיית זרע- מיון זרע מקדים לשפר את הסיכויים להריון קליני ולידה. זאת גם דעתי.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'ברטוב'
ברטוב
02/03/2016 | 22:06
1
263
ראשית, רוצה להודות לך. יש לי ילד מטיפול ivf באסותא ראשלצ. ביצית אחת שלי עם זרע של בעלי שעבר מיון ברטוב. איקסי.
אנו עתה בתהליך לקראת תרומה שניה.
תרומה ראשונה בהדסה עין כרם. נשלח זרע קפוא , 5 עוברים, הריון אחד שנפל בשלב מוקדם.
מעונינת לקבל את חוות דעתך לגבי מיון תאי זרע בשיטת ברטוב. באסף הרופא טוענים כי אין צורך לבצע ( מורפולוגיה 3%). אנו מנגד חושבים שכדאי למקסם את איכות העוברים באמצעות מיון ברטוב.
מה דעתך?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'ברטוב'
ברטוב
06/03/2016 | 20:13
166
ערב טוב, מילי!
העונג כולו שלי. תודו להקב"ה.
מסכים אתכם שכדאי למקסם את הסיכוי, במיוחד שתוצאת מורפולוגיה היא נמוכה מערך תקין (4%). אגב, הבדיקה המורפולוגיה האולטימטיבית בעיניי  היא לא MSOME, שבה בוחנים את המורפולוגיה של תאי זרע חיים ולא לאחר קיבוע וצביעה. כך מגיעים למספר תאי זרע נעים שהם גם תקינים.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הישרדות עוברים'
הישרדות עוברים
03/03/2016 | 04:28
1
307
שלום, לבעלי יש זרע עם בעיה מורופולוגית רק 3% מתוך 6 מיליון תאי סרע הם תקינים מבחינת ראש וזנב. עברנו כבר 2 החזרות של עוברים שלדברי המעבדה היו במצב מצויין ללא הצלחה. כמובן שאת ההפריה עושים בשיטת אקסי ותמיד מוסרים לנו שהיה מאוד קשה לבצע זאת. השאלה היא האם ברגע שיש עובר ששורד 3 ימים במעבדה זה אומר שהוא עובר טוב או שיש סיכון שבעית הזרע משפיעה על איכות העוברים ולכן הם לא שורדים ברחם
האם עובר שלא שרד לשלב הבלסטוציט לא ישרוד גם ברחם.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הישרדות עוברים'
הישרדות עוברים
06/03/2016 | 20:14
212
שלום!
העובדה שעובר התפתח לשלב של 3 ימים באינקובטור אומרת רק שהביצית מסוגלת לעבור את השלב של ההפריה ועוד 3 חלוקות. ביום 3 הגנום החדש, שמורכב מכרומוזומים של הגיעו גם מביצית וגם בשלם הזרע מתחיל לעבוד, ובמוכן, אם קיימת בעיה בזרע או בביצית- היא תתבטא בהמשך ותשפיע על היכולת להגיע לשלב בלסטוציסטים, על הסיכויים להשתרש ולתת הריון שיסתיים בלידה. אין שום הגיון להחזיר לרחם עובר שלא התפתח לבלסטוציסט באינקובטור
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תוקף לביצית מופרית שהוקפאה'
תוקף לביצית מופרית שהוקפאה
03/03/2016 | 10:08
1
258
היי, הייתי שמחה לדעת האם יש תוקף לביצית מופרית שהוקפאה?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תוקף לביצית מופרית שהוקפאה'
תוקף לביצית מופרית שהוקפאה
06/03/2016 | 20:15
208
 מקווה שהבנתי נכון את השאלה. בהחלט כן, ביצית מופרית (בסלנג שלנו "עובר") יכלה בהחלט לעבור תהליך הקפאה והפשרה ולהביא ללידת ילד בריא. 
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הקפאת עוברים'
הקפאת עוברים
03/03/2016 | 10:23
1
265
הבנתי שכאשר מקפיאים עובר, קיים סיכוי גדול יותר שיוולד תינוק עם מומים שונים. עד כמה זה באמת נכון?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הקפאת עוברים'
הקפאת עוברים
06/03/2016 | 20:18
217
היי, אצבע!
אין שום הבדל מבחינת מומים בהשוואה לעובר שלא עבר את התהליך הזה.  בימינו מספר הריונות שהושג מעוברים מוקפאים-מופשרים מתקרב לזה שהושג מעוברים טריים.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'חצוצרה סתומה'
חצוצרה סתומה
03/03/2016 | 10:28
1
172
בבדיקות שערכתי על מנת לגלות מהי הסיבה שאני לא מצליחה להכנס להריון יציב נמצא שהחצוצה השמאלית שלי סתומה. יש אששרות לעשות לעשות חוטר, או לכרות את החצוצרה.
הבנתי שיש גם אפשרות לעשות הפרייה מלאכותית. איך לדעתך הכי נכון לפעול?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'חצוצרה סתומה'
חצוצרה סתומה
06/03/2016 | 20:19
100
מצטער, זאת שאלה  לרופאים. אני לא רופא
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הריון מרובה עוברים'
הריון מרובה עוברים
03/03/2016 | 12:05
3
261
הפרייה מלאכותית מגדילה משמעותית את הסיכוי להריון מרובה עוברים? האם אפשר למנוע את זה ולהבטיח שיהיה עובר אחד בלבד? אנחנו לא נעמוד בזה מבחינה כלכלית....
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'בוודאי'
בוודאי
03/03/2016 | 16:36
188
אם תחזירי בכל פעם רק עובר אחד . בהצלחה :)
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'לכן חשוב לוודא שמקפיאים את העוברים בבודדים ולא בזוגות'
לכן חשוב לוודא שמקפיאים את העוברים בבודדים ולא בזוגות
04/03/2016 | 17:16
180
יש מעבדות בהן ברירת המחדל היא להקפיא בזוגות , אלא אם כן מבקשים במפורש אחרת...
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הריון מרובה עוברים'
הריון מרובה עוברים
06/03/2016 | 20:23
184
שלום, דורה!
בוודאי ניתן להקטין את סיכוי להריון מרובה עוברים על ידי החזרת עובר אחד בלבד.

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'שלום, רציתי לשאול'
שלום, רציתי לשאול
03/03/2016 | 15:17
1
248
אילו גורמים משפיעים  על הקפאה/ הפשרה תקינה של בלסטוציסטים? כאשר יש בלסטוציסטים איכותיים שמוקפאים בבודדים ושלא עוברים הפשרה בצורה טובה מה יכולות להיות הסיבות לכך?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'הפשרת בלסטוציסט'
הפשרת בלסטוציסט
06/03/2016 | 20:26
214
תוצאה של כל הפשרה-הקפאה מושפעת ממספר גורמים, ובינהם גם מיומנות של אמבריולוגים, גם עמידות של עוברים ( כולל בלסטוציסטים) בהקפאה ועוד... מזל...
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'"ברירה טבעית" של זרע ועוברים'
"ברירה טבעית" של זרע ועוברים
03/03/2016 | 18:34
1
244
שלום,

אני בת 29, טופלתי בIVF עקב בעית זרע - מורפולוגיה שנעה בין 0-1%, ואילו תנועתיות וריכוז שמשתנים בין הבדיקות - לעתים נורמליים ולעתים מתחת לנורמה. 
אני אבהיר שנקלטתי להריון ומחכה לאולטרסאונד ראשון, אבל חוששת מהקשר האפשרי בין הפריה (ICSI) עם זרע עם מורפולוגיה ירודה לבין סיכוי גבוה יותר להפלה, ומכאן נובעות שאלותיי (אין לי היסטוריה של הריונות קודמים או הפלות):  

1. האם יש קשר בין מורפולוגיה ירודה לבין סיכוי מוגבר להפלה לאחר אבחון קליני של הריון? או בין שיעור הבלסטולציה להפלה?

2. בהפריות, מאילוצים לוגיסטיים, עבדנו עם זרע קפוא - האם להקפאה והפשרה של הזרע יש אפקט כלשהו של "ברירה טבעית" שיכול להבטיח הפריה עם הזרעונים הטובים יותר בדגימה (ללא מיון זרע בשיטת ברטוב)?

3. האם ההתפתחות של ביציות מופרות לבלסטוציסטים עשויה לתת פרדיקציה כלשהי לגבי שרידות העובר לאחר ההשתרשות? כנ"ל לגבי בלסטוציסט שעובר הקפאה-הפשרה, האם זה מלמד משהו על טיב העובר שיקלט והפרופיל הגנטי שלו?

תודה רבה!
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'ברירה טבעית" של זרע ועוברים'
ברירה טבעית" של זרע ועוברים
06/03/2016 | 20:36
159
היי!
1. במקרים מסויימים קיים קשר בין מורפולוגיה של זרע לסיכוי להפלה, אבל בטוח לא במקרה שלך . על תחשבי על זה והכל יהיה בסדר.
2. אין שוב בעיה לעבוד עם זרע קפוא. "ברירה טבעית" במושג שאנחנו המצאנו כדי להחליף את "רצונו של ה' " . 
3. התפתחות לבלסטוציסטים היא פרדיקציה טובה להשרשה. מה שיקרה אחרי ההשרשה תלוי בהרכב הגנטי של העובר. לא כל בלסטוציסטים תקינים. 
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'עוברים מוקפאים'
עוברים מוקפאים
04/03/2016 | 12:18
1
202
שלום רב
נשארו לי 2 עוברים מוקפאים (ילדתי לפני 5 חודשים ילדה בריאה - הריון שהתחיל מתאומים ואחד לא התפתח) השאלה לסבב הטיפולים הבא: הקפיאו את העוברים ביחד, האם עדיין יש אפשרות להחזיר כל פעם עובר אחד למרות שהם מוקפאים ביחד? אני לא מעוניינת בהריון תאומים.
תודה מראש
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'עוברים מוקפאים'
עוברים מוקפאים
06/03/2016 | 20:40
180
שלום, חייזרית!
ניתן להפשיר רק את שני העוברים יחד ואם הם שורדים היטב, להחזיר רק אחד ואת העובר השיני להקפיא בחזרה, אבל את חייבת לקחת בחשבון שהסיכוי להרות מעובר שעבר תהליך של הקפאה- הפשרה פעמיים יורד
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'האם יש אפשרות לעשות בארץ או בחו"ל באופן פרטי'
האם יש אפשרות לעשות בארץ או בחו"ל באופן פרטי
04/03/2016 | 17:56
1
442
מיון זרע לבחירת מין עובר? במידה שבחו"ל האם יש מקום שמוכן לקבל מבחנה של זרע או שהכרחי לנסוע ולתת זרע טרי במקום?
במידה שאין אפשרויות כאלה האם ניתן לעשות PGD באופן פרטי כך שלא יצריך מעבר בוועדות כלשהן?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'האם יש אפשרות לעשות בארץ או בחו"ל באופן פרטי'
האם יש אפשרות לעשות בארץ או בחו"ל באופן פרטי
06/03/2016 | 20:46
180
לא קיימות שיטות יעילות להפרדת זרע לבן/בת!!!!
כל מי שמציע שרות כזה- שרלטן ושקרן חסר מצפון.
ניתן לעשות בחירת מין רק ברמת העובר. בארץ בחירת מין העובר אפשר לעשות רק באופן פרטי (אם אין סיבה רפואית) ורק לאחר אישור ועדה של משרד הבריאות.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'השאלה שלי היא לצרכי הבנה ביולוגית.'
השאלה שלי היא לצרכי הבנה ביולוגית.
05/03/2016 | 06:17
2
253
זרעונים בצלחת ללא ביצית, האם הם שוחים בעיוורון לכל הצדדים?

2. אתה מתמחה בהפריה חוץ גופית, אך האם תוכל להאיר את עיניי איך עוברת זירמת הגבר את הרחם בדרכה לפתח החצוצרה בה נמצאת הביצית?הלא הרחם הוא מעין שקיק חלול. איך הזירמה עוברת בחלל??? האם הרחם מתכווץ ודוחף אותה??
האם הזירמה מגיעה  לשתי החצוצרות בעצם? (איני רואה הגיון מכאני שיזרים אותה דווקא לחצוצרה אחת).
3. התוכל לתאר במדויק מהו המנגנון הביוכימי לפיו הביצית מכוונת ומושכת את הזרעונים?
4. האם רק זרעון אחד נצמד לביצית??? נראה לי לא הגיוני. האם רבים נצמדים, והביצית פותחת פתח לאחד בלבד? אם כן, מה קובע זאת? איך בדיוק הביצית סוגרת את עצמה  לאחר בליעת הזרעון הנבחר? איך נודדת "קופסית" הזרעון אל (חצי) גרעין הביצית? (מה גורם לה לכך, ואיך היא עוברת את הפלסמה).
תודה מראש.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'זרעונים בעיוורון'
זרעונים בעיוורון
06/03/2016 | 20:59
1
175
1. בצלחת זרעונים רצים לכל עבר, הם גם נוטים לנוע לאורך מחשול מסויים, לבשל לאורך גבול בין טיפת מדיום ושמן. 
2.יש מספר תאוריות. אני אוהב את התאורים הבאה:
התנועות הפריסטלטיות (התכווצויות גליות) של חצוצרה בצד של שחלה שממנה יצאה הביצית. זה מסביר את ההגעה המהירה של זרעונים למרחק עצום מבחינת גודל הזרע- מצוור הרחם לאמפולה(מקום המפגש בין זרע לביצית בקצה הרחוק של החצוצרה).תאוריה נוספת היא thermotaxis- תנועה של זרעונים לכיוון החום. היא מסבירה את ההכוונה של זרע למרחקים קטנים- באיזור האמפולה.
מה קורה באמת- אלוהים יודע.
3.לא יכול. זה סיפור למספר עמודים. מצטער.
4. נצמדים לביצית המון זרעונים. עובר פנימה רק אחד. לביצית יש מנגנון חכם -ברגע שממברנה של זרעון אחד עוברת איחוי עם ממברנת הביצית המעטפת השקופה של הביצית עוברת סוג של "נעילה" ביוכימית וחוץ מאחד אף אחד לא עובר. על המשך התהליך אפשר מקלות למצוע מידה בויקיפדיה. זה לא לפורום הזה, סליחה.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תודה רבה!! אכן, אימתת את השערותיי. אבל'
תודה רבה!! אכן, אימתת את השערותיי. אבל
06/03/2016 | 21:12
98
לא הסברת איך הזירמה עוברת את הרחם. האם הרחם מתכווץ (תנועה פריסטלטית גם בו, או התכווצויות ושאיבת והכוונת הזירמה). כמו כן לא הסברת אם שתי החצוצרות מוצפות בזירמה (יש בכך הגיון מכאני, אבל לא ביולוגי) ואם לא - למה הזירמה מגיעה לחצוצרה המתאימה. בעצם הסברת שכנראה החצוצרה יש בה תנועה פריסטלטית (גלית), אולי זה משפיע גם על הרחם.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'התפתחות עוברים'
התפתחות עוברים
05/03/2016 | 21:05
3
250
שלום רב, 
אני בת 26 (בעלי בן 30) מטופלת פוריות מזה כשנה+ (בגלל שחלות פוליציסטיות) ועברתי IVF אחד עד כה בו בסופו של דבר היו לי 6 עוברים. העוברים הראשונים הוגדרו כמצוינים הם היו בעלי 8 תאים ללא שברים סימטריים וכולי, ההחזרה הזאת לא נתנה הריון. לאחר מכן נקלטתי להריון טבעי שנפל. לאחר מכן עשיתי החזרה של שני עוברים נוספים, אחד מהם היה בעל 8 תאים, גם הפרמטרים האחרים שלו היו טובים ואחד של 6 שגם עליו אמרו שהוא טוב. נקלט עובר אחד וגם הוא נפל.
אני לקראת החזרה של העוברים האחרונים ששניהם בעלי 4 תאים בלבד ביום ה-3. הבנתי מהמעבדה שהפרמטרים האחרים שלהם גם כן טובים. 
מה זה אומר? האם בגלל שעברתי שני הריונות הסיכויים של העוברים האלו להשתרש גם טובים? האם העוברים האלו בהכרח לא איכותיים? הרופא שלי אומר שהם מצוינים.. והאם יש איזשהו קשר בין איך שהעובר נראה בהתחלה לבעיות בהמשך, או חלילה לעובר חולה? 

תודה רבה, שירן. 
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'התפתחות עוברים'
התפתחות עוברים
06/03/2016 | 21:11
2
217
שלום, שירן!
אני לא ממש מבין מדוע הקפיאו לך עוברים של 4 תאים ביום 3. אנחנו מקפיאים רק עוברים איכותיים, דהיינו 6-8 תאים ביום 3 בלי שברים. לדעתי, לא נכון להקפיא עוברים כאלה, זה סתם מעכב אתכם. הסיכוי של העוברים האלה לתת הריון הוא מאוד נמוך בלי שום קשר.קצב התפתחות של העובר באינקובטור הוא נתון מאוד חשוב ומעיד על הסיכוים להשרשה. לדעתי, אין טעם להתעכב עם עוברים של 4 תאים ביום 3. שירן, העובדה שהריתם גם בלי שום IVF באופן תבעי לא אורת לך משהו? אולי לא צריך למהר ל-IVF? אישתי גם פוליציסטית. זאת לא מחלה. ואת רק בת 26....
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה הכנה'
תודה על התשובה הכנה
06/03/2016 | 21:23
1
136
 הקפיאו את העוברים האלו כי שאר הפרמטרים שלהם היו טובים. בלי שברים ועוד..  אגב זה בבית חולים הדסה עין כרם אז אין לי מושג למה הם אומרים שהם בסדר. ראיתי בדוח והם מדורגים כדרגה B. אם כך מדוע מבזבזים את הזמן שלנו? אני לא בנויה למפחי נפש אחרי שתי הפלות. 
להפרייה הגעתי בטעות כי מינון מאוד נמוך עשה תגובה חזקה מדי, מינון של 100 גונאל הניב 18 ביציות שמתוכן היו 10 בשלות. 
וודאי שהריון טבעי אומר משהו. העניין הוא שאני לא מבייצת באופן טבעי, פעם בשלושה חודשים או יותר. מה עושים במקרה כזה? אפשר להמשיך עם זריקות? יש ברירה חוץ מהפריה? 
תודה. 

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'מה לעשות'
מה לעשות
06/03/2016 | 22:12
167
שירן, בגילך לדעתי אפשר לדעתי לחכות 3 חודשים לביוץ לא להתקרב בינתיים לטיפולים. כל 3 חודשים יש לך סיכוים יפים להסתדר בלי עזרתנו. שווה לחכות.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'התפתחות איטית של עוברים'
התפתחות איטית של עוברים
06/03/2016 | 10:30
4
305
שלום,
אני אחרי 2 סבבי IVF לקראת PGD, כאשר בשתי הפעמים העוברים התחלקו בקצב איטי.
היום- יום 3 להפרייה- יש 3 עוברים בעלי 4 או 5 תאים ולכן לא ניתן לדגום אותם ל-PGD עדיין.
בסבב הקודם הוקפאו 2 עוברים ביום 4 - אחד עם 5 תאים  והשני עם 7 תאים.
מה יכולות להיות הסיבות להתפתחות האיטית? האם זה הזרע שמשפיע או הביצית?
אנחנו עם בעיית מורפולוגיה (1) וריכוזיות נמוכה.
אנו לא יודעים אם יש בעייה בביציות או לא (במעבדה לא אמרו משהו מיוחד על איכות הביציות). אשמח לרעיונות מה כדאי לבדוק ומה אפשר לעשות בנידון.
תודה!

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'מידע נוסף'
מידע נוסף
06/03/2016 | 19:34
1
177
שלום ד"ר פבל,
ברצוני להוסיף מס' פרטים שאולי חסרים:
אני בת 30, מבצעת PGD עקב נשאות BRCA ומטופלת בתל השומר. נוטלת מטפורמין עקב חוסר איזון הורמונלי.

בשני הסבבים נשאבו 3 ביציות:

*סבב קודם: 2 הפריות באיקסי ואחת רגילה. אחת ההפריות באיקסי הפסיקה להתפתח. הוקפאו ביום 4 ההפרייה באיקסי (7 תאים) וההפריה הרגילה (5 תאים).

*סבב נוכחי: 3 הפריות באיקסי, כאשר אחת מתוכן היתה הפרייה מאוחרת (שלדברי המעבדה היא פחות טובה מהשאר).  
היום- יום 3, הפריה אחת עם 5 תאים ושתי האחרות עם 4 תאים.
כאמור, לא דגמו ל-PGD ומחכים למחר לראות אם יש התפתחות או לא.

תודה רבה!!
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'מידע נוסף'
מידע נוסף
06/03/2016 | 21:33
175

אין ברירה, חייבים לחכות שהעוברים יתחלקו ל-6-8 תאים לפחות, אפילו באיחור. 
אבל, במצב כזה, אם יש עוברים תקינים- מקפיאים אותם ולא מחזירים אותם במחזור הנוכחי. 
להבא, אני ממליץ לשנות  באופן קרדינלי את הכל. וגם לשנות מזל.

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'התפתחות איטית של עוברים'
התפתחות איטית של עוברים
06/03/2016 | 21:27
1
211
שלום לשמש שזורחת תמיד!
שאלה של מיליון דולר.... בגדול- הכל משפיע על הכל. 
חשוב להבין מה זה 3 ימים. יותר נכון להתייחס למספר שעות מרגע ההפריה- אנחנו מדברים בדרך כלל על 63-64 שעות, זה הזמן שלקראתו הביצית המופרית עשוייה להתחלק 3 פעמים ולהגיע ל-6-8 תאים. לפעמים הקצב הוא איטי יותר,ויש מספר סיבות: זה יכול להיות גם בגלל תנאי הגידול הלא אופטימליים,גם  סטימולציה לא מתאימה, וגם בעיית הביציות הלא ידועה, גם זרע יכול להשפיע , ללא ספק. לא כל הבעייות הן נראות לעין. 
המטרה שלכם היא להגיע למספר יפה של עוברים איכויתיים, שניתן גם לדגום אותם וגם לצמוא בינהם את העובר הלא נושא מוטציה.  לכן כדאי לא למשוך זמן לעשות הכל ובבת אחד: גם להחליף רופא, גם להחליף מעבדה, וגם להשקיע במיון מורפולוגי של זרע. בסופו של דבר- לא משנה מה הבעיה, העיקר לפתור אותה.
בהצלחה!!!
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה המפורטת!'
תודה על התשובה המפורטת!
06/03/2016 | 21:44
98
שלום ד"ר פבל, תודה רבה על ההסבר.
נשמע שבהחלט עלינו לתקוף את הבעייה מכל הכיוונים.

ד"א, שמעתי שאסותא ת"א עתידים לפתוח מעבדת PGD. האם צפוי להיות לכם שיתוף פעולה איתם בעתיד?
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'שאלות '
שאלות
06/03/2016 | 16:02
1
157
שלום ותודה על ההתארחות והמענה
1. למה הורמונים מסוגים שונים משפיעים על הבשלה ואיכות הביצית וכתוצאה מכך גם על ההפריה? הרי כולם כביכול מאותו סוג אך שם חברה אחר
2. כבר פעמיים שהיו לי הפריות מאוחרות - מה הכוונה ומה אפשר ללמוד מזה על איכות הביצית ?
3. בשתי השאיבות האחרונות היו זקיקים ריקים - האם נכון שאין כזה דבר זקיק ריק אלא נכון יותר להגיד שלא הצליחו במעבדה לבודד את הביצית/היא לא הגיעה לשלב בו היא נפרדת מהדופן. מה אפשר לעשות כדי להימנע מכך?
4. האם רזרבה נמוכה (יש לי חמישה זקיקים נחים בכל מחזור) מעידה בהכרח על איכות ?
5. האם הדרך היחידה להגדיר איכות ביצית היא דרך התוצאה (הריון תקין ותינוק בריא) , מה המדדים בעצם?
6. איך זה שגוף האישה מקבל תרומה מבלי לדחות אותה (הרי זה ״גוף זר״)? 
ושוב, תודה רבה על הסבלנות והמענה!
:))
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'שאלות של נטולת גלוטן'
שאלות של נטולת גלוטן
06/03/2016 | 21:54
130
היי ולילה טוב!
1. לא כל התרופות זהות. תמיד יש ניואנסים שונים שגם מי שפיתח את התרופות לא מבינים עד הסוף. ייצור הורמונים רקומביננטיים הינו תהליך ביוטכנולוגי מורכב מאוד ולא ממש הכל בשליטתנו.  
2. לא יודעמה הגיל שלך, אבל נניח שאת עד גיל 37. "הפרייה מאוחרת"  הכוונה שלא רואים את סימני ההפריה לאחר 16-17 שעות מרגע ביצוע בהפריה. אלא רואים אחרי 20 שעות, זה מעיד על בעיה בביציות. אם הפריה מאוחרת נצפתה אחרי  IVF רגיל (לא ICSI) - זה מעיד על כך שברגע של אינסמינציה הביציות לא היו בשלות ולקח עוד מספר שעות עד שביציות הבשילו.
3. הסיבה הכי הגיונית  ל"זקיק ריק" -היא אכן חוסר בשלות של הזקיק וקושי בהוצעת הביצית מזקיק בזמן השאיבה. לפי הבנתי- גם אין טעם להוציא ביצית מזקיק ש"לא משחרר" את הביצית- קרוב לוודאי הביצית כזאת לא בשלה הסיכוי לקבל מביצית כזאת עובר בר קיימה הוא נמוך מאוד. מה לעשות- זאת כבר שאלה לרופא המטפל. אני לא ממש יודע. כנראה לשנות פרוטוקול סטימולציה. שוב, אני לא יודע בת כמה את.
4. רזרבה שחלתית נותנת פרדיקציה למספר ביציות שניתן לקבל בעקבות הסטימולציה המוצלחת. בלי קשר לאיכות.
5.זה המדד האולטימטיבי. כל היתר- מדדי ביניים.
6. בשלב מוקדם של ההתפתחות העוברית אין לעובר סממנים  שגוף האישה מזהה אותם כגוף זר. תודה שטבע (הקב"ה) לא חסם לנו את האפשרות להרות מביצית של תורמת.
בהצלחה!

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'עוברים עם הרבה שברים '
עוברים עם הרבה שברים
06/03/2016 | 17:36
2
158
שלום דר פבל, 

אני אחרי שני סבבי IVF שלא הצליחו
סבב ראשון - ארוך פירוגון + דקא - 12 ביציות 10 הפריות רק עובר אחד נחשב טוב והוחזר, שאר העוברים לא גדלו טוב והיו עם הרבה שברים ולא שרדו. 

סבב שני - קצר גונגל F + אורגלוטרון שגרם לכך ש E2 שלי היה נמוך מאוד לקראת השאיבה היה סביב 400 היו לי 23 (במעבדה אמרו לי ש 19 בציות היו בשלות )ביציות 12 הפריות ושוב רק אחד נחשב טוב והוחזר (ביום 4 )כל השאר לא שרדו. במעבדה אמרו שהועברים  שלי לא איכותיים ומכילים הרבה שברים. בנוסף בסבב הזה עשינו מיון זרע אצל ברטוב מכיון שלבעלי יש מורופולוגיה 1 %
אשמח לדעת ממה נובעים השברים ומה ניתן לעשות? הבנתי שזה בגלל הביציות שלי.. 

תודה רבה 

שירן 
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תוספת '
תוספת
06/03/2016 | 21:35
1
102
אני בת 26 מטופלת באיכילוב ועושה PGD נכנסתי להריון טבעי שלצערי הייתי צריכה להפיל עקב מום בעובר.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תשובה לשירן'
תשובה לשירן
06/03/2016 | 22:03
155
הי, שירן!
לפי המידע שנתן כאן, אני מבין שהשחלות שלך לא ממש אוהבות את ההורמונים. הרי נכנסת להריון באופן טבעי וזה אומר שהשחלות שלך יכולות לייצר את הביציות האיכותיות.
הרופאים ניסו 2 סוגי סטימולציה, וכנראה הם לא מתאימים לך. גם הרופאים עובדים בהרבה המקרים בשיטת ניסוי ותעייה. אם את בטוחה במיומנות של הרופא שלך- תמשיכי  איתו- הוא לפחות כבר יודע אילו פרוטוקולים לא כדאי לעשות. מיון זרע "לא מזיק" כאן. אך לא בטוח שעוזר.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'אין שאלות רק ד"ש חם לד"ר איציקסון האלוף '
אין שאלות רק ד"ש חם לד"ר איציקסון האלוף
06/03/2016 | 20:03
1
94
לצפיה ב-'אין שאלות רק ד"ש חם לד"ר איציקסון האלוף'
אין שאלות רק ד"ש חם לד"ר איציקסון האלוף
06/03/2016 | 22:04
167
לצפיה ב-'החזרת עוברים טריים לעומת עוברים מוקפאים'
החזרת עוברים טריים לעומת עוברים מוקפאים
06/03/2016 | 20:16
1
378
פשה היקר
ראשית רוצה להודות לך על הנכונות להתארח בפורום נפלא זה ולהעניק לנו מזמנך היקר ומהידע הרב שלך
רוצה גם להודות לך על האוצרית הקטנה שלי שנוצרה בסבב בקייב יוני 2013 (אך הוחזרה כמוקפאת מאוחר יותר).
ולשאלתי:
במסלולי תרומת הביציות בארץ ישנם מסלולים שדוגלים בכך שהחזרת עוברים טריים במעבדה בה נוצרו מעלה את סיכויי ההיקלטות להריון (ולכן נוסעים לחו"ל), לעומתם מסלולים שמביאים עוברים טריים לארץ ומסלולים נוספים שמביאים רק עוברים מוקפאים.
האם תוכל לעשות לנו קצת סדר לגבי אחוזי הסיכויים להצלחה בכל אחד מהם? האם אכן הם שונים?
תודה
איילת
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'חזרת עוברים טריים לעומת עוברים מוקפאים'
חזרת עוברים טריים לעומת עוברים מוקפאים
06/03/2016 | 22:28
340
היי, איילת!
למיטב ידיעתי, הבנהתי והעיקר למיטב נסיוני - מבחינת התוצאות הקליניות- אין שום הבדל בין להביא את הנשים אל העוברים לבין להביא  עוברים אל נשים. ההבדלים הלוגיסטיים  הם ברורים לכולם. הרבה יותר קל לקום בבוקר, לנסוע שעה לבית חולים בארץ ולעשות החזרת עוברים לעומת  לטוס לחו"ל, לאבד יומיים -שלושה של עבודה, להמריא- לנחות במדינה זרה, לעשות החזרה, ושוב להמריא-לנחות. יש הבדל?
בשיטות הקיימות,כגון ויטרטפיקציה של העוברים והחזרת העוברים מופשרים במחזור טבעי - משיגים תוצאות קליניות זהות אם לא יותר טובות מאשר בהחזרת העוברים הטריים. התנאי ההכרחי, כמובן- זה מיומנות הצוות הרפואי המטפל. 
בהצלחה!
היה כיף להתארח אצלכם. לילה טוב.
פשה
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'ד"ר איציקסון תודה רבה על הזמן היקר שאתה מקדיש לנו '
ד"ר איציקסון תודה רבה על הזמן היקר שאתה מקדיש לנו
06/03/2016 | 20:30
1
158
ראשית כל תודה מקרב לב ,  אתה אחראי להולדת הילדה  שלי אתה זה שבחרת את העוברים שיוחזרו אחרי שאני והרופא התלבטנו ומהם התפתחה הילדה שהביאה איתה שמחה כה עצומה .
רציתי לשאול מה העדיפות של החזרת בלסטוציסט על פני עובר , האם ההחזרה של בלסטוציסט מגדילה את הסיכוי להרות ובכמה 
כמו כן רציתי לדעת האם יש סטטיסטיקה על סיכוי הכניסה להריון בהחזרת עוברים מוקפאים אל מול עוברים טריים .

תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'תשובה לאשרת'
תשובה לאשרת
06/03/2016 | 22:35
206
שלום, אשרת!
החזרת בלסטוציסטים - זאת דרך יותר מהירה להריון. ויש מצבים רבים בהם חשוב מאוד להגיע מהר להריון. למשל כאשר הגיל של המטופלת (או הנתרמת) הוא גבולי. מצד שני- לא כל העוברים שלא מגיעים לשלב בלסטוציסט באינקובטור לא היו מתפתחים לבלסטו ברחם.  לכן, חייבים להשתמש בגידול לבלסטו בתבונה ולקחת בחשבון את התמונה הכוללת.
לגבי המוקפאים וטריים- כבר אין הבדל.
תרומת ביציות >>
לצפיה ב-'נא לא להוסיף שאלות'
נא לא להוסיף שאלות
06/03/2016 | 22:06
84
לצפיה ב-'תודה רבה ד"ר איציקסון (פשה)'
תודה רבה ד"ר איציקסון (פשה)
06/03/2016 | 22:10
155
היה אירוח מרתק ומלמד.
תודה רבה שהקדשת לנו מזמנך היקר
ועל לא מעט עוברים שהפכו לתינוקות וילדים שהפכו לא מעט מאיתנו להורים מאושרים כאן בפורום
תרומת ביציות >>

הודעות אחרונות

17:14 | 22.04.18 ממתינה לחסידה
14:39 | 20.04.18 kobi932
23:52 | 16.04.18 אורחים בפורום
16:57 | 16.04.18 אורחים בפורום
08:16 | 16.04.18 אורחים בפורום
01:32 | 16.04.18 kobi932
16:20 | 15.04.18 פרחים במדבר
14:49 | 15.04.18 jubel529
12:26 | 14.04.18 אורחים בפורום
10:29 | 14.04.18 גולי 46
16:15 | 12.04.18 אורחים בפורום
15:13 | 12.04.18 אורחים בפורום
09:18 | 11.04.18 אורחים בפורום
00:35 | 04.04.18 אורחים בפורום
22:49 | 31.03.18 איילת ר

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ