האם תמונה מבזבזת יותר טונר רק בגלל שהיא תמונה?

MoonMadness

New member
האם תמונה מבזבזת יותר טונר רק בגלל שהיא תמונה?

שלום!
אני מוזיקאי שעובד עם תוכנות כתיבת תווים.
בימים האחרונים נאמר לי לא להדפיס יותר תווים בעבודה, כי זה מבזבז הרבה יותר טונר מאשר הדפסת טקסט. מדובר במדפסת שחור-לבן, ובקבצים שחור-לבן.
ההכללה הזאת נשמעה לי לא נכונה ומרגיזה והחלטתי לבדוק פה אם זה נכון לדעתכם.

ההיגיון שלי אומר שמה שמשפיע על כמות הטונר שבוזבז במדפסת מסוימת, בטונר מסוים, הוא כמות הצבע השחור על הדף, ולא סוג המסמך או כל דבר אחר. במיוחד אם ההדפסה נעשית באמצעות תוכנת תיווי, בעצם סוג של מעבד תמלילים מוזיקלי ששולח למדפסת מידע טקסטואלי, בדיוק כמו וורד, ולא מידע תמונתי.

היות שההצהרה הזו נאמרה ע״י איש המחשבים של העסק בו אני עובד, אם תשובתכם מנוגדת, אשמח למקורות אם אפשר

חיפשתי מידע באינטרנט על זה ולא ממש מצאתי משהו רלוונטי.

תודה!

blzvi

Active member
הוא צודק

מקובל כתקן לגבי קובץ טקסט ,דף מלא ,מדובר על כיסוי של 5% .
תחשוב ש 5% משטח הדף מלאים.
לגבי תווים ,זה כבר קובץ תמונה ,לא אותיות עם מתווה חיצוני ,זה סמלים שמלאים בדיו ,קשה להעריך כמה זה .
רק נסיון של זמן החלפת המחסנית יכול לתת תשובה .
בכל אופן אם זה אופי העבודה אז אין ברירה אחרת.

MoonMadness

New member
תודה על התשובה, אני רוצה להבין,

בוא נעשה רגע הפרדה בין שני דברים נפרדים:
1. קובץ תמונה לעומת קובץ טקסט - בהנחה שבשניהם הכיסוי *זהה* (נגיד שסרקתי מסמך טקסט כתמונה ואז הדפסתי אותו) - האם התמונה תבזבז יותר טונר מהטקסט למרות שבשניהם הכיסוי זהה - ואם כן מדוע?
2. מידת כיסוי של טקסט לעומת מידת כיסוי של תווים מוזיקליים - יש תוכנות שמחשבות את מידת הכיסוי לפני ההדפסה. למה אתה אומר שרק ניסיון של זמן המחסנית יכול לתת תשובה?
ואגב ניסיון של זמן המחסנית, לדברי המנהל הטכני של תאגיד מוביל שמתמחה בהדפסה (Industry Analysts) מה שמשפיע על כמות הטונר הוא ממש לא רק מידת הכיסוי, אלא עוד שלל גורמים כמו טמפרטורת החדר, לחות, אחזקת המדפסת, סבילויות הייצור והגדרות המדפסת. היות שהגורמים הנ״ל יכולים להשתנות מאוד לאורך הזמן, דווקא מה שאתה מציע - התשובה שנקבל מניסיון זמן המחסנית תהיה מושפעת משלל גורמים שלא קשורים בכלל למה שהודפס, ולכן עשויה להיות תשובה לא רלוונטית לשאלה ששאלתי... מה דעתך?

בהמשך ל-1: קבצי התווים שאני עובד איתם (ורוב המוזיקאים בעולם) אינם למיטב ידיעתי קבצי תמונה, אלא קבצי *טקסט* שהפונט שלהם הוא תווים מוזיקליים: הקובץ לא בנוי מפיקסלים כמו קובצי תמונה, אלא, בדיוק כמו קובץ טקסט, מערכים מספריים ומנ״צ מספריות בדף, שיחד עם פונט מסויים מייצרים תווים מסוימים במיקומים מסוימים בדף. אז תסביר לי למה לדעתך זה בכל זאת קובץ תמונה?

ומה אם נחשב ונמצא שהכיסוי של קובץ התווים על הדף הוא 2% ? עדיין תאמר שהוא צודק?

blzvi

Active member
אם תגיד לי כיצד אתה מחשב

אז אולי יש צדק במה שאתה אומר.
יש רק נתון אחד בדוק וזה מידת הכיסוי של דף טקסט שהוא 5% .
זה מקובל,מישהו כבר בדק .
אף אחד לא בדק מידת כיסוי של דף תווים מוסיקליים .
אז הכל היפתוטי .חבל על הויכוח.

זה לא משנה אם זאת תמונה או סתם אותיות קידוש לבנה ..
מה שקובע זה הכיסוי באחוזים של אותו הצבע ביחס לשטח הדף
הכיסוי שהיצרן מחשב לפיו את כמות ההדפסות הוא 5 % צבע משטח הדף
שזה בערך דף טקסט בגודל 12 ובסביבות ה60 שורות
&nbsp
עכשיו שב לעשות את החשבון שלך ואל תשכח להביא בחשבון את השורות של התווים ..

MoonMadness

New member
תודה, אבל זה סותר את מה שמנהל הפורום כתב.

מנהל הפורום כתב ״הוא צודק״, כלומר תמונה מבזבזת יותר טונר מאשר טקסט, ואם הבנתי אותו נכון - יותר טונר מאשר טקסט באותה מידת כיסוי. נשאלת השאלה למה, ואני לא מבין למה.
&nbsp
לגבי לעשות את החשבון שלי - יש תוכנות שמחשבות את אחוז הכיסוי לפני ההדפסה...
למה שאשב לעשות חישובים?

blzvi

Active member
קטונתי,אני לא מנעל הפורום

אתה באת בטענה ,חובת ההוכחה עליך .
בכללי אני אומר שוב :
ככלל תמונה צורכת יותר טונר/דיו מאשר אותיות אלפאנומריות.עקב השטחים המלאים .
אם זה העיסוק שלך אז מי הוא מנהל המיחשוב שיגיד לך תשתמש /אל תשתמש .

אני אתן דוגמא למה שרשמתי .. ראית פעם מודעת אבל ??
יש מסגרת מסביב לדף וקצת טקסט ..
אמה מה ... המסגרת מאוד מאוד עבה והטסט בגודל שאפשר לקרוא מהירח ללא משקפיים ..
אז אתה אומר "זה בסה"כ טקסט ולא תמונה" אבל רק שתדע שהכיסוי של מודעת אבל הוא בסביבות 90% משטח הדף .
ולכן רשמתי את מה שרשמתי כי אני בא מהתחום ומבין טיפה (אבל רק טיפה
) בנושא
&nbsp
לטונר ולמדפסת לא משנה מה הם מדפיסים - בין אם זה טקסט ש\ל ו\או משולב צבעוני או תמונה ש\ל או בצבע ..
מה שקובע זה כמה כל צבע מכסה את הדף כשבנוגע לצבעים אז יותר קשה לחשב כי למדפסת יש 3 מכלים של צהוב , אדום ותכלת\כחול וערבוב שלהם יוצר את שאר הצבעים
&nbsp
המשפט של "עכשיו לך חשב את הכיסוי" היה רטורי בתקווה שהבנת את המסר

&nbsp
נ.ב : צבי .. קודמת למנעל על תקן אדום ?? נראה לי שאני צריך לדבר על ניסו שאולי האדום שלי אצלו יקודם גם (אני צריך את התוספת במשכורת
)

enigo

New member
בשורה התחתונה, אין לך ממש זכות להתווכח בעניין

אומנם מקובל "לרכב" על החומרים המשרדיים בעבודה, כולל ניירות ומדפסת, אבל זו ממש לא זכות מולדת.
בהתחשב בעלות מדפסת ודיו (חלופי) היום, אני גם לא חושב שזה שווה את הוויכוח.

למה אתה חושב שאני בתחום המדפסות

בדיוק מהסיבה הזאת אומרים ללקוח שהיינו חייבים להריץ את המדפסות שלו לבדיקה ומנצלים את זה בשביל להדפיס את כל התמונות מהטיול האחרון+המומולדת של הילד

MoonMadness

New member
תודה, אבל איך זה עונה לשאלה שלי?

השאלה שלי לא עוסקת בזכויות, ובמידת ההשקעה שכדאי לי להקדיש לויכוח.
&nbsp
אבל אם כבר פתחת את זה - בעבודה שלי אין להם שום בעיה שאצלם תווים כאוות נפשי במכונת הצילום וגם לא שאדפיס טקסט שקשור לעבודה. כך שמבחינתם זו דווקא כן זכותי. מולדת או לא - לא ניכנס לזה. אבל פתאום דווקא הדפסת תווים הפכה לאסורה בגלל שכביכול היא מבזבזת ״הרבה יותר טונר מאשר טקסט״. אני רוצה לדעת לפי מה?
&nbsp
עלות דיו חלופי למיטב ידיעתי לרוב מתקזזת בהשפעה על ההדפסה ועל אורך חיי המדפסת. רוצה להמליץ לי על מדפסת שבה אפשר להשתמש בדיו חלופי בראש שקט? בבקשה.
&nbsp
עלות דיו מקורי היא גבוהה.
עלות מדפסת לייזר וטונרים - עוד יותר גבוהה.
במיוחד שמדפסות מתקלקלות אחרי שנים ספורות, כמו שתי המדפסות האחרונות שלי.
אז למרות שזה דיון צדדי - לדעתי זה כן שווה את הוויכוח. חוץ מזה שכרגע בכלל אין לי מדפסת.

enigo

New member
יצא לי לעבוד עם כל מיני מדפסות עם דיו חלופי, לא נתקלתי בבעיה

הפעם האחרונה שנתקלתי בבעיה היתה עם מדפסת HP לפני כמעט עשרים שנה, עם ערכת דיו של מילוי ביתי.
העניין הוא שאם מישהו בעבודה היה קטנוני מספיק כדי להגיד לך לא להדפיס תווים, כנראה שתצטרך ממש אותות ומופתים כדי להוכיח לו שהוא טועה.
לשאלתך הבסיסית - למיטב הבנתי לטונר לא אכפת אם הוא מכסה X אחוזים מהדף לפי פקודה מקובץ טקסט או מקובץ תמונה. כך שאם התווים שלך מכסים את הדף בשיעור דומה לשיעור הכיסוי של טקסט, אז אין הבדל. אבל אני בספק אם תמצא נתון רשמי לגבי הנושא.

prizman

New member
ודאי שיש הבדל.

מסכים שבמדפסת עם 1200 DPI אתה יכול להדפיס דבר מה ב 300 DPI או ב 1200 DPI ובכל מקרה כמות הדיו תהיה שונה
למרות שגודל השטח זהה?
זו גם התשובה לשאלה של הבחור אבל מאחר והוא הגיע די מהר לטון תוקפני לא בא לי לפרט לו.

enigo

New member
הנחתי שזה עובד באותה צפיפות הדפסה

הרי גם בטקסט אפשר להגדיר רמות שונות, לפחות במדפסות שאני מכיר - מ"טיוטא" שנראה בכלל אפור בגלל הצפיפות הנמוכה, ועד FINE. עניין שגורר, כמובן, גם הבדל במהירות ההדפסה.

prizman

New member
בגדול אתה צודק

אבל ברירת המחדל של המדפסת בטקסט תהיה בד"כ 300-600 DPI לטקסט ומקסימלית לתמונה.
לך תסמוך על עובד רגזן שתמיד יעביר לרזולוציה הנמוכה ויחזיר לברירת המחדל כשיגמור את עניניו הפרטיים.

לא רציתי להכנס לזה כי כיום אין מדפסת שתדפיס לך ב300 DPI ..
אבל חוץ מזה יש גם את הנושא של טונר מקורי או לא
בטונר מקורי הגרגירים יותר עדינים וקטנים ולכן בעלי ניצולת גבוהה יותר לעומת האבקות החלופיות שהגרגירים שלהן גסים ולא בעלי גודל אחיד ולרוב איכות ההדפסה שלהן נותנת את האפקט המוטעה של הדפסה כהה יותר מהמקורי ולו רק בגלל שהן לא יכולות להתמודד עם הדפסה ברמת DPI גבוהה כמו המקורי

prizman

New member
אבל יקירי,

המדפסת שלי שהיא מהשנה האחרונה ומחברה שאתה מייצג בישראל יודעת יופי להדפיס טקסט ב 300 DPI.
אכן היא מגיעה כברירת מחדל עם 600 אבל ניתן לשנות ושיניתי ל 300 בפרופיל ההדפסה.
אבל אם כבר הואלת בטובך להופיע כפי שקיוויתי שיקרה אולי תסביר לי מה פשר הכתמים האלו במרכז הדף?
BROTHER HL-1210W. משהו עם התוף אני מניח.

למעלה