מעוניינת ללמוד תוכנה כמקצוע

מעוניינת ללמוד תוכנה כמקצוע

היי, אני מומחית בתחום מסויים בחומרה ואני רוצה להחליף מקצוע. הרעיון העיקרי זה שאני רוצה קריירה שנותנת לי מרחב מבחינת החלפת מקום עבודה במיקרה הצורך, אבל עדיין לשמור או אפילו להעלות את רמת המשכורת. אז חשבתי על תיכנות.
כשלמדתי הנדסת חשמל אז תוכנה לא היתה התחום העקרי שלי כך שאין לי שום רקע באלגוריתמים וכו'. אבל עם כל השיקולים הנוכחיים רציתי לשאול את חברי הפורום:
בהנחה שיש לי את היכולת ללמוד דיי מהר, יש איזו תוכנה או תוכנית לימודים שאוכל ללמוד בלי לגמור תואר שלם - ועדיין לעבוד כתכנתית? אולי אפילו משהו נדרש ומעניין? מה כדאי?

BravoMan

Active member
שאלות כאלה עולות בד"כ בפורום 308 - עבודה בהיי טק.

אבל מה שהכי כדאי הוא לשאול את עצמך את השאלה ההפוכה:
&nbsp
נניח שהייתי בא אליך ואומר: "אני מתכנת בעל תואר במדמ"ח שבו לא נגעתי כמעת בענייני חומרה, אבל אני רוצה לעבור לתחום יותר מעשי ולשמר את המשכורת שלי, אז איזו דרך הכי מהירה אני יכול לקחת כדי להפוך למהנדס חומרה?"
&nbsp
מה היית ממליצה לי?

יש לי תשובות לשאלה שלך

יש הרבה תחומים בחומרה שהייתי ממליצה לך להתעניין בהם אם זה היתה השאלה ההפוכה.
למעשה, אני מכירה לפחות חמישה חבר'ה שעבדו איתי משך השנים - והם מעולים כמנדסי חומרה אבל רגלם לא דרכה באוניברסיטה. למדו מה שהיה צריך לצורך העבודה.
ואני חושבת שעם רקע בתוכנה יהיה לך יתרון עצום על פני המהנדסים האחרים מפני שאחד הדברים שעוזרים מאוד בעבודה זה כתיבת סקריפטים ושליטה באקסל וויזואל בייסיק לאפליקציות.
לפחות מהיכן שאני מביטה, לא תהיה לך בעייה להשתלב.
&nbsp

BravoMan

Active member
זה לא בדיוק עונה לשאלתי...

הרי לא כתבת איך אותם 5 אנשים הגיעו לאן שהם הגיעו.
&nbsp
גם לא ממש ברור לאן הם הגיעו, ועוד פחות ברור לאן את רוצה להגיע - תחום פיתוח תוכנה הוא ענק ורחב ביותר.
יש בו מלא מקצועות שונים ודרכי עבודה שונות, ולא בין כולם נהוג לדלג, וגם יש משמעויות בהתרחקות מתת תחום שמתמקצעים בו.
&nbsp
תראי, אני באמת ממליץ לשאול בפורום 308.
&nbsp
יש שם אנשים שמכירים אפיקי מעבר של מהנדסי חשמל לתחום החומרה הרבה יותר טוב מהמשתתפים הקבועים בפורום הספציפי הזה.
זה לא ניסיון לגרש אותך חלילה, אני פשוט מאמין שתקבלי שם יותר תשובות ותשובות יותר ענייניות.
&nbsp
בגדול, מהשאלה שלך לא ממש ברור איזה רקע בתכנות, אם בכלל יש לך.
אני יודע שיש קורסים משותפים בין מדמ"ח להנדסת חשמל, אבל השאלה הגדולה היא מה מהם לקחת ומה מהם את זוכרת ובאיזו רמה.
&nbsp
לא ניסיתי לומר שחייבים תואר מדמ"ח כדי להיכנס לתחום פיתוח תוכנה.
לי אין אחד, ואני עובד בזה כבר 12 שנה.
&nbsp
אבל בתור אחד שעשה את המסלול ה-"חלופי" הזה, אני יודע כמה זה לא פשוט:
ראשית, רוב האנשים שמגיעים לתחום שלא דרך תואר (או מקבילה כגון קורסי תוכניתן בצבא + שירות ביחידה טכנולוגית) הם בד"כ אנשים ששרופים על מחשבים מגיל קטן.
&nbsp
אני רציתי לתכנת (וגם ניסיתי) לפני שהגעתי לתיכון אפילו.
&nbsp
תכנות הוא מקצוע יצירתי, ולכן אהבה לתחום די חשובה. מי שנכנס לזה רק בשביל משכורת ותנאים, יתקשה במשרות הטובות יותר.
&nbsp
שנית, חייבים להתחיל בתחתית.
&nbsp
אני לא יודע לאלו תנאים את רגילה בקריירה שלך כרגע, אבל רוב הסיכויים שבתור מתכנתת עם 0 ניסיון תצטרכי להתפשר על שכר ותנאים שנה או יותר ביחס למה שאת רגילה אליו, עד שתצברי ניסיון תעסוקתי ותוכלי להשתמש בניסיון הזה כדי לשפר תנאים.
&nbsp
שלישית, בהעדר ניסיון ותואר ספציפי חייבים דרך חלופית להראות יכולת.
וזה אומר תיק עבודות.
לפתח לבד פרויקט בקוד פתוח ולפרסם, או לתרום משמעותית לפרויקט קיים עם כמה שיותר משתמשים.
&nbsp
כאן צריך לשים לב שלא מספיק לכתוב תוכנה שאת שומרת קרוב לחזה רק כדי להראות למעסיקים.
זה יותר טוב מכלום, אבל לא ממש מרשים כי אין לאף מעסיק פוטנציאלי באמת זמן לבחון את זה, וגם לך יהיה קשה לעמוד על איכות של מה שאת מציגה.
&nbsp
תוכנה שמפורסמת ברבים, כולל קוד ויש לה משתמשים וביקורת, זה משהו שקל לעמוד על טיבעו.
&nbsp
ולבסוף, צריך מזל, והרבה - לחברה הראשונה בה עבדתי הגעתי לגמרי במקרה.
ולמרות זאת הגעתי למקום מעוד מעניין, שלמדתי בו המון והציב בפני הרבה אתגרים, מה שאפשר לי להתפתח מקצועית.
&nbsp
לדעתי, השלמה לתואר מדמ"ח, אם התנאים האקדמיים מאפשרים זאת, יהיה הפתרון הטוב ביותר בשבילך, שייתן לך את נקודת ההתחלה הכי גבוהה.
&nbsp
אפשרות שניה היא לקחת קורסים רלוונטיים באוניברסיטה הפתוחה, מבני נתונים, מבוא לאלגוריתמיקה, תכנות מערכות וכו'
&nbsp
ומשם האופציה השלישית היא כל מיני קורסים באינטרנט, ולימוד עצמי דרך מדריכים.
&nbsp
קראתי פה ושם ברשת שיש סדנאות הסבה אינטנסיביות סטייל boot camp במכוונים במיוחד לאנשים כמוך - אנשים מתחומי הנדסה אחרים שמחפשים הסבה לתכנות.
אבל הדעות לגבי יעילות שלהם חלוקות.
&nbsp
בכל אופן, בהצלחה!

תודה על התשובה. היו לי כמה שרפות לכבות אז לא יצא לי להיות פה

אתה צודק שהיום צריך תיק עבודות. אולי אפילו לעשות פרויקט בלי שכר בתור התחלה ולהוכיח את עצמי אבל אני שמה את הסוסים לפני העגלה...
אני חושבת לקחת קורסים ב coursera בתור התחלה. רק כדי לראות אם מתאים והולך טוב וחשבתי לקחת את תוכנית הלימודים של Java Programming and Software Engineering Fundamentals Specialization
אם לא יועיל גם לא יזיק.

&nbsp

ינוקא1

New member
אני גם כן מנסה את מזלי

ב"החלפת קרירה" (אצלי התחום המקורי שונה לחלוטין - "רפואה סינית"..... ואני גם בגיל מבוגר יחסית).

מהמחקר הקטן שאני עורך , כרגע מה שהולך זה תכנות WEB.
יש המון קורסים אינטרנטיים מעולים שנותנים לך יסודות טובים , כמו זה.
ברור שאת תיחשבי כ"מתחילה" בהתחלה , והשכר יהיה בהתאם.

ובכל זאת , נראה לי שהמפתח גם לאפשרות של קבלה לעבודה , וגם לאפשרות של התמקחות על שכר היא בניית תיק עבודות איכותי שיהיה כרטיס הביקור שלך.

ממליץ לך על הבלוגים באתר הזה .
וזה השניקל שלי.

(נ.ב.
ברור לי שגם אם אהיה מעולה בתחום , אצטרך "טיפת מזל" כדי לצלוח את הקבלה לעבודה ולהגיע לשכר נורמלי .... המדובר בסוג של הימור שאפשר גם "לא להרוויח" בו , אך כדאי לנסות.
אני מקווה שאת באה בגישה דומה).

ינוקא1

New member
בכלל , כאקדמאית ,

יש הרבה חברות שישמחו לעזור לך לעשות הסבה לתחום , עם כל מיני bootcamps וקורסים למינהם , לפעמים אפילו כולל מימון הקורס והתחייבות להשמה.
&nbsp

שיהיה בהצלחה. זה באמת הימור ויצירתיות ללכת לכוון של רפואה

סינית. אני מורידה את הכובע. אם באמת הייתי הולכת לכוון שהלב מושך אותי אז הייתי מלחינה ומשוררת. אבל זה לא יקרה בחיים האלה. יותר מדיי התחייבויות

טוב - עם רפואה סינית בטוח יש יותר סיכוי להצלחה כלכלית.
אבל תעדכן איך הולך לך וכל זה.

ינוקא1

New member
האמת היא שבזמנו

בכלל התחלתי הנדסת ביוטכנולוגיה , אבל בעצמי הייתי די חולה והלכתי לטיפולים ברפואה סינית.
זה עורר את התיאבון והתחלתי לחקור את זה (במיוחד את תחום התנועה - צ'י גונג) וזה גרם לי ללמוד את זה.

בדיעבד אני יכול להגיד שהלכתי על זה כדי לרפא את עצמי , בעיקר. ואכן עצם הלימודים ריפאו אותי - אחרי ה4 שנות לימודים יצאתי אדם אחר , וטיפלתי עוד 8 שנים.
אני שמח שעשיתי זאת , כי בריאותית ונפשית לא הייתי יכול להמשיך בלי זה , אך מאוד קשה היה לי להסתדר כלכלית כמטפל.
(אני מטפל טוב אך לא איש עסקים מוצלח במיוחד).

אז באיזשהו מקום זה מיצה את עצמו , וכעת אני רוצה דווקא ללכת לכיוונים "ארציים" יותר.

לגבי מלחינה ומשוררת -
אם התשובה שלך ברורה לאן הלב מושך אותך , אני חושב שכדאי שתתעסקי בזה - גם אם תתעסקי בזה כחובבנית.
את ממש לא חייבת להיות מלחינה או משוררת "מקצועית" ולהתפרנס מזה , אך באיזשהו מקום אם את יודעת שהלב שלך מושך אותך לשם ואת שמה את זה בצד ולא מקדישה לזה זמן , זה קצת "חטא" כלפי עצמך.

אני מאמין שיצירה ומשמעות לחיים , הם הדבר הכי חשוב כדי להיות בריא - נפשית ופיזית.
אני גם מאמין שזה יתן לך את הכיוון הנכון גם בענינים ה"חומריים" יותר.

(אגב , כאשר איינשטיין היה נתקע בבעיה קשה לפתרון , הוא היה פשוט נוהג ללכת לנגן בכינור שלו !).

כיום אני עובד בעבודה זמנית עם משמרות ארוכות , לא כמטפל , אך עדיין אני מקדיש זמן לנגינה ולריצה כמה פעמים בשבוע.
אף פעם לא למדתי לנגן באופן מקצועי , כנראה שתמיד אהיה חובבן בלבד , ולא הכי אכפת לי איך אנשים מסתכלים על הנגינה שלי.
אבל זה סוג של תרפיה , והיא חשובה.

(ושוב איינשטיין :

"הדתות, האמנויות והמדע הם ענפים של אותו העץ. כל השאיפות האלה מכוונות כדי להאציל את חייו של האדם. להרים אותם מעולם הקיום הגשמי ולהוביל את הפרט אל עבר החופש.")

בלי משהו כזה "בשביל הרוח" , כמו יצירה , אנחנו פשוט שוקעים בבוץ של עולם היום יום. אנחנו נהיים רובוטים.
ואילו כאשר מוסיפים "קורטוב" של יצירה לתוך חיי היום יום , זה כמו מלח : זה הופך גם את חיי היום יום השגרתיים לטעימים ונסבלים יותר.....

למעלה