חללי התנועה הקיבוצית

ניקו 45

New member
חללי התנועה הקיבוצית

התנועה הקיבוצית, חושפת רשמית את קיר הנופלים של 3,004 חללי התנועות הקיבוציות
חשיפת קיר הנופלים ב"פארק מנשה", ובו שמותיהם של כל חללי התנועות הקיבוציות, יתקיים היום ד’, א’ באייר תשע"ג, 10/4 בשעה 15:00 ◄ 230 קיבוצים שכלו בנים במערכות ישראל, ובהגנה על הישובים ◄ הקיבוץ שאיבד הכי הרבה בנים; קיבוץ בית השיטה אשר 35 מבניו נפלו במערכות ישראל, מתוכם 11 ב"מלחמת יום כיפור". בסה"כ, שיעור הנופלים מהקיבוצים הוא כ-13.5% מכלל הנופלים במערכות ישראל.

מאת: אלירן נעים | צילום: דוד עינב
[קיר הנופלים באתר הנצחה של חללי התנועות הקיבוציות | צילום: דוד עינב | עיבוד: שולי סונגו]
התנועה הקיבוצית, חושפת רשמית את קיר הנופלים של 3,004 חללי התנועות הקיבוציות
התנועה הקיבוצית, חושפת רשמית היום (ד’, א’ באייר תשע"ג, בשעה 15:00) את קיר הנופלים עליו חקוקים שמותיהם של 3,004 חללי התנועה הקיבוצית שנפלו במערכות ישראל ובהגנה על היישובים. טקס חשיפת קיר הנופלים של ’חללי התנועה הקיבוצית’, יתקיים במעמד נציגות משפחות שכולות, האלוף גרשון הכהן, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, יו"ר קק"ל, ראש מועצת מגידו, נציגות צה"ל משרד הביטחון ויד לבנים.
האנדרטה ממוקמת ב"יער הקיבוצים" שברמת מנשה, והיא משקיפה על עמק יזרעאל. שותפים להקמתה התנועה הקיבוצית, קק"ל, משרד הביטחון, והמועצה האזורית מגידו. במתחם; "חומה ומגדל", שביל גישה, ולצידם שמונה לוחות אבן עליהם חקוקים כל שמות הנופלים. אלה מסמלים את הקשר האיתן הקיים מאז ראשית ההתיישבות לפני יותר מ-100 שנים, להגנה ולביטחון היישוב העברי, ואחרי הקמתה- להגנת מדינת ישראל.
אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית, מסר לפורטל ’כאן נעים | kan-naim | אתר האינטרנט של כל המדינה’, כי; "לפני שנתיים (מאי, 2011), הסתיים איסוף שמות בניהתנועות הקיבוציות אשר נפלו במערכות ישראל, ושל לוחמים אשר נפלו בהגנה על היישובים, מאז ראשית ההתיישבות הקיבוצית בשנת 1909.
מספר הנופלים; 3,004 - כך התברר, בתום מבצע איסוף מקיף והצלבת רשימות מ-220 קיבוצים אשר שכלו בנים או חברים ב’מערכות ישראל’, מניין הנופלים מתחיל ב-1913 עם הנופלים הראשונים, נמנו; ברסקי משה, מקיבוץ דגניה, ו-זלצמן יוסףמקבוצת כנרת 1913. אחרון הנופלים, דביר מור אוניקובסקי, מקיבוץ עמיעד, טירון היחידה המובחרת "שלדג" שמת במהלך טירונות יחידתו בחודש פברואר 2012".
שם החלל, תאריך נפילתו, ולאיזה קיבוץ השתייך, נחרטו עד לאחרונה, על ידי האמנים;טולי באומן (קיבוץ עמיר) ו-סלו שאול (קיבוץ עין גב) על 158 לוחות זיכרון, שיוצבו באתר "יער הקיבוצים" אשר ב’רמות מנשה’ - אתר הנצחה של חללי התנועות הקיבוציות אשר נפלו במערכות ישראל, ובהגנה על היישובים.
את פרויקט ההנצחה, הובילו בעשור האחרון עזרא רבין, ותא"ל (מיל.) מוטקה בן-פורת. השותפים הם; התנועה הקיבוצית, קק"ל, משרד הביטחון, מועצה אזורית מגידו.
טקס חנוכת האתר, למעשה, כבר נערך כבר בשנת 2007, במעמד נשיא המדינה, שר הביטחון, ונציגי הקיבוצים. לאור מחאת חלק מההורים השכולים על כך שבאנדרטה לזכר הנופלים, לא צוינו שמות הנופלים (על פי הנחיות משרד הביטחון), נעצר הפיתוח, והחל מבצע רחב היקף של איסוף כל שמות הנופלים, מכל הקיבוצים.
איסוף שמות הנופלים, ארך זמן רב, זאת משום מספרם הרב של הנופלים, וכן הצורך להצליב נתונים בין הקיבוצים, אימות הפרטים מול משרד הביטחון, בירור תאריך הנפילה, וקבלת אישור לפרטים מטעם המשפחות השכולות.
▼ פילוח רשימת הנופלים אשר נפלו על הגנת היישובים מאז ראשית ההתיישבות הקיבוצית;
● בין תאריך ח’ טבת תרס"ט (1909)- ח’ טבת תש"ז (1946);
213 חללים, נפלו בימי ראשית ההתיישבות הקיבוצית, מאורעות הדמים בשנים; 1921, 1929, 1936-1939, מלחמת העולם ה-2, בצבא הבריטי וב’בריגדה היהודית’, בימי המאבק ב’בריטים’, במעשה ה’העפלה’, ביטחון שוטף.
● בין ט’ טבת תש"ז (1947)- י"א טבת תש"י (1949);
978 חללים (!), במאבק לעלייה ובמלחמת העצמאות והמשכה, ביטחון שוטף.
● בין י"ב טבת תש"י- י"ח טבת תשכ"ז (1966);

323 חללים, בפעולות התגמול, מלחמת סיני, ביטחון שוטף.
● י"ט טבת תשכ"ז- כ"ו טבת תשל"ג (1972);
471 חללים, מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, ביטחון שוטף.
● כ"ז טבת תשל"ג- ה’ טבת תשמ"ב (1982):
617 חללים, במלחמת יום הכיפורים וההתשה שלאחריה, ביטחון שוטף.
● ו’ טבת תשמ"ב- ה’ טבת תשס"א (2001);
321 חללים, במלחמת לבנון הראשונה, האינתיפאדה הראשונה, ביטחון שוטף.
● ו’ טבת תשס"א- כ"ד טבת תשע"א (2010);
105 חללים, אינתיפאדה שנייה, מבצע "חומת מגן", מלחמת לבנון השנייה, מבצע "עופרת יצוקה", ביטחון שוטף.

מאיסוף שמות הנופלים, עולה, כי 230 קיבוצים, חוו שכול ב’מערכות ישראל’. הקיבוץ אשר איבד הכי הרבה בנים הוא קיבוץ בית השיטה אשר 35 מבניו נפלו במערכות ישראל, מתוכם 11 ב’מלחמת יום כיפור’. בסך הכול, שיעור הנופלים מהקיבוצים הוא כ-13.5% מכלל הנופלים במערכות ישראל.

ניקו 45

New member
"חבורת היתומים"

הערב, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה
ישודר ב 23:00 בערוץ הראשון הסרט "חבורת היתומים"
בד' באייר תש"ח, יום לפני ההכרזה על הקמת המדינה ובעיצומה של מלחמה עקובה מדם, נכנעו חברי קיבוץ כפר עציון .
79 מחברי היישוב רוכזו לאחר הכניעה במרכז הקיבוץ ונטבחו בירי אכזרי בידי חיילי הלגיון הירדני. ארבעה שרדו. באותו הזמן נפל גוש עציון כולו. הלוחמים והלוחמות מהקיבוצים הסמוכים נלקחו לשבי הירדני. לימים, תקבע כנסת ישראל את יום נפילת כפר עציון והטבח כיום הזיכרון לחללי צה"ל כולם.
קהילת כפר עציון הפכה לאוסף של שברי משפחות - 34 אלמנות ו 49 יתומים. הם מתוודעים לאסון דרך מכשיר קשר המדווח מכפר עציון למנזר רטיסבון בירושלים, בו מצאו הנשים והילדים מקלט זמני לאחר שהוברחו מהקיבוץ. "מלכה נפלה" נאמר בקשר, והם מבינים.
ממנזר רטיסבון עברו לגבעת עליה ביפו וחיו כקיבוץ עירוני במשך מס' שנים נוספות, אח"כ התפזרו. בגיל צעיר מאד התמודדו ילדי כפר עציון - (הגדולים שבהם בני 9) - עם המוות.
זהו מקרה יוצא דופן במשפחת השכול של מדינת ישראל. בשום מקום במדינה לא היו כל כך הרבה יתומים ביישוב אחד לאחר המלחמה. והנה: היותם היתומים מכפר עציון הופכת עם השנים לחלק מאישיותם בו הם גאים, כאילו אין אובדן ואין כאב. הגורל המשותף היווה דבק לחבורת הילדים שחלקו בדמיונם אב אחד, בתוכו התערבבו כל האבות יחד, כמו בקבר האחים המשותף לאבותיהם בהר הרצל.
קבר זה חנך את בית הקברות, ומולו הם עומדים יחדיו בימי הזיכרון משנת 49' כבר 66 שנה. ללא ספק הטראומה הפכה לכוח. אולם לאופן בו תורגמה הטראומה לכוחות נפש היה מחיר של קשר שתיקה שרקמו ביניהם הילדים והאלמנות. שתיקה שנשמרה עד היום. מאחוריה נעלמו ונאלמו דמויותיהם של האבות שנפלו.
הסרט "חבורת היתומים" עוקב אחר התהליך המרתק והכואב של חשיפת הסיפור האישי של חמישה יתומים.
חבורת היתומים מתכנסת בקיץ 2014 לקייטנה השביעית - בילדותם הם השתתפו בשש קייטנות שעזרו להם להתחבר ולהתגבר. הם בוחרים לקיים את הקייטנה השביעית בכפר עציון. בקייטנה זו משתתפים 40 מ"ילדי כפר עציון".
הסרט מאיר באור מפתיע את מה שעבר על האלמנות, ומי היו האבות שנהרגו בגבורה. לאט לאט אל מול המצלמה נפרם האתוס לסיפורים אישים, ומתוך התהליך נחשף הסיפור ההיסטורי של כפר עציון כולו.
במאים: נעם דמסקי, עדו בהט.

ערב יום הזיכרון

הסופר דויד גרוסמן ספד לבנו, שנפל במלחמת לבנון השנייה וְכַּתַב את המילים המצמררות...
"קַצַר וְחַטוּף וְשוֹבֵר אֵת הַלֵב, לַחְשוֹב שֵהוּא תֵכֵף יִדְעַךְ.
מַבַּטוֹ רַק נִפְקַח, אַךְ הִתְחִיל לְלַבְלֵב - רַק נִיתַן לִי וְתֵכֵף נִלְקַח.
וְאַת וְאַנִי הַיוֹדְעִים, וְנוֹרַא הַדַבַר שֶרַק הוּא לֹא - עַד כַּמַה קְצַרִים הַחַיִים, הַחַיִים הַקְצַרִים שֵנִיתְנוּ לוֹ.
נַדִיב וְנִסְעַר וּמַכְאִיב. קַצַר פֹּה כֹּל כַּך הַאַבִיב".

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הוא יום שבו כולנו- הופכים לגוף אחד. גוף שֵאחד מאיבריו נִכְּרַת באכזריות, והותיר אחריו לַנֵצַח - פצע פתוח ולב מדמם.
מי ייתן ונדע לאסוף את השברים, נדע לתמוך זה בזה, וביחד נוסיף לחלום על עתיד טוב יותר לכולנו, לעשות כל שֵלַאֵל ידינו להביא שלום עלינו ועל כל ישראל וְלְהַגְשִים את דברי הנביא ישעיהו : "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה".
יהי זכר חללי מערכות ישראל בָּרוּךְ וחקוק בלב ישראל לדור ודור

רק טוב!!!

יום הזיכרון

די
אלון דה לוקו
מילים ולחן: אלון דה לוקו

תן לי קצת שקט ושלווה
לצחוק ולחייך לבכות מאהבה
רוצה שוב להרגיש בביטחון
שאני משכיב בלילה את הילדה שלי לישון
לא לא אני לא מוכן להאמין
שאף אחד חוץ ממני לא מסוגל להבחין
בין הטוב אל הרע בין העצב לשמחה
גשם של אהבה זה מה המדינה צריכה
אז תיתן לה ותיתן לכולם ת'דבר
הפשוט להיות בנאדם
אולי ככה
בסוף הם יבינו שהשלום מולם
אילו רק יאמינו

די לנו מפיגועים
לא רוצים לראות עוד אנשים בוכים
די לנו ממלחמות לא רוצים לראות עוד הלוויות
די לנו מפיגועים לא רוצים לראות עוד ילדים מתים
תן לנו את השלום כי נמאס לנו אותם לחלום

רוצה לראות אמא מחייכת
ולא אמא בוכה ילד שגדל ולא נשאר בתמונה
ידיים לוחצות לשלום לא מלחמה שניי עמים
חיים בייחד ולא באי הסכמה
ואז תגידו לי ש... אין לי שלום
וגם אין אהבה אין ביטחון יש כאן רק סכנה
תגידו למה למה מאמא צריכה לקבור ת'ילד
שאין לו עדיין שנה, די רוצים לנשום!!!

די לנו מפיגועים...

רוצה לקום לבוקר חדש ושונה להיות הראשון
שישים את הפרחים בקנה לקחת אוויר ולהרגיש
לחץ בחזה להסתכל לצד השני בתור אוהב לא שונא
כי אדם זה אדם ממני הוא לא שונה הדם בעורקים
הוא בצבע זהה כי אתה ואני מגדלים ילדים אתה
ואני למענם כאן חיים אז אולי נניח רובים נעזוב ת'שינאה
אני ואתה יכולים למצוא ת'תשובה

די לנו מפיגועים...

יום הזיכרון ........המשך

איזה עצב וכאב נסוך באויר,
הבוקר שמעתי ראיון עם אלמנתו של
דולב קידר, אלמנה צעירה שהשכול
נכפה עליה, בראיון היא אמרה דברים
שיצאו מדם ליבה וגרמו לי להזיל דמעות
תוך כדי נסיעה, אני אנסה לצטט חלקה מהראיון
" כאשר את קובר את יקירך , אינך קובר רק
את העבר שלו, אתה קובר בעיקר את העתיד,
כבר לא יהיה אבא שיאהב את ילדי,
כבר לא יהיה מי שיאהב אותי ואני אחזיר לו אהבה,
כבר לא יהיה לנו עוד ילד משותף עם עינים גדולות ומחייכות,
כבר לא נרקוד יחד בחתונתם של ילדינו ,..............
יהי זכרם של של כל חללי מערכות ישראל ונפגעי
פעולות האיבה ברוך.

למעלה