האיש שהמציא חיות: סיפורו של הצייר שהפך לסופר ילדים מצליח

יעלקר

Well-known member
מנהל
האיש שהמציא חיות: סיפורו של הצייר שהפך לסופר ילדים מצליח

כשמחטטים בעברו העמוס של עודד בורלא, מתברר שנועד להיות צייר. אבל הוא החליף את המכחול בעט, ובגיל 45 פרסם את ספר הילדים הראשון שלו. מאז לא הפסיק לכתוב אבי קורן פרולוג כשיצא "מכתבים לליאורה", הספר הראשון של עודד בורלא, הוא היה בן 45. אני הייתי בן 15, וספרי ילדים כבר פחות עניינו אותי. הגעתי לגיל שהמכתבים ששלח עודד בורלא לליאורה אחייניתו עניינו אותי פחות מהתנוחות של ליידי קוני צ'טרלי ואוליבר מלורס הגנן שלה. היא יכולה לנצל את עניין סקס כדי לשלוט בו. מפני שהיא צריכה רק לעצור בעצמה בזמן המשגל, להניח לו לגמור ולהתיש את כוחו בלי שהיא עצמה תגיע לשיא; ואחר כך היא יכולה להמשיך את המגע המיני ולקבל את האורגזמה והשיא שלה בזמן שהוא משמש לה מכשיר בלבד. ("מאהבה של ליידי צ'טרלי" / ד.ה. לורנס. תרגום: ברוך קרוא) זה לא שספרו של ד.ה. לורנס היה מושלם. היו בו יותר מדי קטעים משעממים שהפריעו לתיאורים החשובים באמת. היה צורך לצלוח קודם סתם תשעה פרקים רגילים וסתמיים. רק בפרק העשירי התחיל האקשן האמיתי. כל מי שהיה בגילי כשקרא את "מאהבה של ליידי צ'טרלי", מבין בדיוק למה אני מתכוון: אפילו התנועה העזה של גופו וזרמת זרעו בקרבה - הכול היה כחלום, שלא הקיצה ממנו אלא כשסיים ושב בנחת ונשם בחוזקה על חזה.ערב אחד, כשההורים שלי לא היו בבית, שלפתי מהמדף את הספר, שמשום מה ניצב ליד "האנציקלופדיה למדעי המין". כשהתכוונתי לחזור ולקרוא בפעם המי יודע כמה את הדפים המסומנים, שמעתי ברדיו מישהי קוראת משהו והקהל מתגלגל מצחוק ומוחא כפיים בטירוף. הגברתי קצת ושמעתי שזו הייתה נחמה הנדל שקראה מהספר "מכתבים לליאורה" את הקטע על צירציר הצרצר שמחליף ש' בצ'.קיבלתי נזלת, והרופא ציווה עלי לא לצאת החוצה. מובן שצירציר בא לבקר אותי. הוא ניתר ניתור גדול, נפל על ראשו, צחק ואמר, "מה אתה יוצב בבית היום? אינך יודע צאביב בחוץ?... אתה יודע מה? בערב יצבתי על החלון וראיתי את הנקרן המצוגע. הוא אמר שהוא רוצה לבקר אצלנו. ברגע ההוא ניצחה ההנאה את התשוקה. תמונה ראשונה כשמחטטים בעברו העמוס לעייפה של עודד בורלא, מסתבר שבעצם הוא נועד להיות צייר. אחרי שסיים את לימודיו בבצלאל, הוא הציג את תערוכת ציורי השמן ורישומי הפחם הראשונה שלו. בבצלאל הוא גם הכיר את סוזן האמריקאית. אחרי שהשניים נישאו, הם יצאו לארצות הברית והתיישבו במסצ'וסטס. שם הוא התפרנס מכל מיני עבודות, עד שהוצעה לו משרת הוראה באטלנטיק סיטי, הרבה לפני שההימורים כבשו את העיר ולפני שבעיר הזו חיפשו אנשים למשרת קרופיה. מה שהיה חסר שם בתקופה ההיא היו מורים לעברית עבור ילדי הקהילה היהודית. עודד בורלא התחיל ללמד עברית בבית ספר יסודי בעיר. מאוחר יותר הוא גם היה קריין שערך והגיש את השעה העברית ב"קול אמריקה". להמשך https://www.maariv.co.il/culture/literature/Article-773708

למעלה