עף על המדף נופית החשופית מחפשת בית: ספרי נובמבר החדשים

יעלקר

Well-known member
מנהל
עף על המדף נופית החשופית מחפשת בית: ספרי נובמבר החדשים

וגם: שפן חמוד עם סוד, דב נמלים קטן שנתקע על עץ ולא תאמינו מה גרם לו לרדת ממנו, ספר בבושקה אחד על שלוש אחיות שהוא בעצם ספר בתוך ספר וכלב מגניב בשם הבנר

דלית כהן
11.11.2018
הייתם מאמינים שכבר עבר חודש מאז המפגש הקודם שלנו? כנראה שכשמחכים לסופגניות של חנוכה, הזמן עובר מהר, כי הנה אנחנו מוצאים עצמנו עם הספרים החדשים של נובמבר. הפעם קבלנו מטר ספרים בהשראת בעלי חיים - יש לנו דב נמלים, כלבה בשם בוני, נופית החשופית ושפן עם סוד - סקירת ספרי החודש יוצאת לדרך.

נופית מחפשת בית/ רות אורן
את הספר הזה אנחנו לא נשכח בחיים, כי תמיד כשאנחנו נתקלים בחשופית עם הילדים אנחנו באמת לא יודעים מאיפה היא באה ולאן היא הולכת. כך גם נופית החשופית שבספר - היא מחליטה שהיא יוצאת למסע כדי לחפש לה בית. היא אינה מבינה מדוע אין לה בית כמו לכל חיה:

"בן דודי החלזון גר בקונכיה,
התרנגול בלול, הכלב במלונה,
הפרה ברפת, בשובך היונה.
הדב במאורה ובארוה סוסים,
הציפור בקן ובדיר כבשים."

מה עושה נופית החשופית? לוקחת אותנו למסע חיפוש, כשבדרך היא פוגשת את הצפרדע בביצה, את הכלנית שבגינה ואפילו את גברת פטריה היפה. לאחר שהיא לא מוצאת מקום מתאים, מגיעה נופית למסקנה מופלאה - כל העולם הוא ביתה! התרגשנו נורא ושמחנו במקביל, כי נופית מצאה בית ואנחנו הלכנו לישון בראש שקט.
הוצאה: ספרית פועלים
איורים: נעם וינר

לשפן יש סוד/ עמית צרפתי
מה אתם עושים כשיש לכם סוד? אנחנו למשל, מאוד אוהבים סודות ומשתדלים לשמור אותם אצלנו. לשפן הקטן שבספר יש סוד שאינו יכול לשמור עוד, אז הוא יוצא לחפש חבר מתאים שאותו יוכל לשתף. בדרך הוא פוגש את כל החיות שהוא מכיר וחושב מה לעשות עם הסוד:
"ספר לי!
קפצה הג'ירפה ראשונה, מבין כל בעלי החיים,
את הסוד אשמור בעננים!
הג'ירפה היא חברה טובה,
אך היא מאוד גבוהה,
איך אלחש את הסוד באזנה?"
כך עובר השפן החמוד בין ההיפופוטם שחי במים מתוקים ורוצה לשמור את הסוד במעמקים, ובין הנמלה החופרת את ביתה 24 שעות ביממה ואת הסוד מציעה לשמור מתחת לאדמה. השפן אף חשב ללחוש את הסוד לצנצנת ולסגור את המכסה, אך לפתע הופיע הינשוף החכם עם רעיון מתוחכם.
לפני שהשפן מקבל החלטה, אתם תצאו עם ילדכם למסע היכרות עם בעלי חיים שונים והמאפיינים המרכזיים שלהם, מה שבעצם מהווה את הסיפור הפנימי של הספר מבלי שתשימו לב - אנחנו התאהבנו בשפן ובמיוחד באיורים היפים. הסוף כה מתוק, אז אל תכעסו, אבל לא נוכל לגלות מה קורה, זה אצלנו חוק.
הוצאה: ספרי צמרת
איורים: נטליה חתונצב

הַבנְרֵ/ פטרישה מקלקלן
איזה ילד לא היה רוצה לפתוח את דלת ביתו ולגלות שהוא קיבל כלב במתנה? אנחנו חושבים שזו פנטזיה שמאז ומתמיד מסתובבת בעולם וזה מה שקורה לניקי, גיבורת הספר שלנו.
יום אחד, דוד אברטון מגיע לביקור משפחתי ומעניק לה את הַבנְרֵ במתנה - כלב גדול עם רצונות משלו וכזה שמסתבר שמבין את שפת בני האדם. ניקי והַבנְרֵ עושים הכל יחד - הולכים לבית הספר, יוצאים לחופשות ומשחקים בשלג:

"האביב הגיע, ויצאנו לחופשה. הייתי משועממת.
גם הַבנְר היה משועמם.
הַבְנֵר זקוק למשהו חדש ומרגש, אמרתי.
אני לא חושב שֶׁהַבְנֵר זקוק למשהו חדש ומרגש,
אמר אבא.
אבל הוא טעה. יום אחד ראינו את הַבְנֵר מגיע מקצה הרחוב עם
משהו בפה. הוא החזיק אותו בזהירות רבה."

הַבנְרֵ החמוד מביא גור חתולים הביתה וכולם הופכים יחד למשפחה אחת גדולה.
הוצאה: כתר ספרים
איורים: מרק בטוון

דב נמלים נתקע על העץ/ מקס ג'ונסון

"דב נמלים נחמד אחד
נתקע על העץ.
כל מיני חיות משונות מגיעות כדי לעזור לו לרדת."
כך מתחיל הספר "דב נמלים נתקע על העץ" כשכל חיה המגיעה לעץ מטפסת עליו וממתינה לראות מה יקרה בסוף הסיפור.
"שני תנינים סקרנים באים להציץ
חמישה נחשים לוחשים יוצרים חבל
שבעה עטלפים חצופים לא עושים מאמץ".

לבסוף מופיעות עשר נמלים ללא מילים ולפתע גם דב נמלים שיורד מן העץ. מעבר לסיפור החמוד, מדובר בספר לימודי שהיה לנו כיף להקריא לילדים, כי תוך כדי הסיפור גם למדנו על חיות וגם לספור עד עשר.
הוצאה: דני ספרים
איורים: מקס ג'ונסון

הגרינץ' שגנב את חג המולד/ דוקטור סוס
איך אפשר להגיע לחג החנוכה ולימי חג המולד בלי לדבר על הספר הקלאסי שיוצא כעת במהדורה מחודשת - "הגרינץ' שגנב את החג המולד" מאת דוקטור סוס. אין יותר מושלם מהספר הזה בתקופה של שני החגים הכי מלאי אור וצעצועים.

גרינץ' גר בכפר בשם "מי" והוא יודע שחג המולד קרב ומגיע, חג שהוא מאוד לא אוהב:

"הסיבה
אינה חשובה.
במיוחד
הוא שנא את כפר-מי בערב חג המולד.
מן ההר הוא שלח אל הכפר המואר
מבט גרינצ'י: חמוץ וכועס ואכזר.
כי ידע שכל-מי עסוק שם עכשיו
בתליית מתנות לכל-מי שאהב".

עם איורים מקסימים, טקסטים רכים וחרוזים, אנחנו עוברים עם הגרינץ' מבית לבית וגונבים לכולם את המתנות. אך הפלא ופלא - כפר מי בכל זאת חוגג את החג:

זמו רב התבלבל, הצטער והרהר, ואז חשב משהו לגמרי אחר:
אולי חג לא קונים..אולי..מה זה אומר? אולי..חג..זה אומר..הרבה יותר?"

וכאן מסתתר המסר החמוד של הספר - עם כל המתנות שאתם קונים וכל המופעים שאתם הולכים אליהם בחנוכה, אל תשכחו לאהוב, בלי קשר לכמה מתנות תצליחו לסחוב.
הוצאה: כתר ספרים
איורים: דוקטור סוס

יעלקר

Well-known member
מנהל
המשך

דחפוזאור/ מייקל וייט
&nbsp
"מה גדול יותר מדחפור וגם מדינוזאור? דחפוזאור!"
דחפוזאורים חופרים, סוללים, בונים ושואגים! בחרוזיו הנהדרים ובאיוריו הצבעוניים, דחפוזאור יקסים את הילדים.
בדרך כלל אנחנו עוברים ליד אזורי בנייה ומנסים להתעלם מהרעש - אבל ילדים אוהבים משאיות, טרקטורים ולמעשה כל מה שבעל ארבעה גלגלים לפחות. אז מה מגשרים על הפער בנושא? מקריאים להם את הספר כמובן. כך כולם רואים שהכלי הגדול ששובר את הכביש הוא בעצם שוברוזאור, ומי שמגיע אחריו להרוס את הקירות הוא הורסוזאור. כמובן שמישהו צריך לאסוף את השברים, מי אם לא - בולדוזאור.
&nbsp
בסופו של דבר, כל הכלים הולכים לנוח אחרי שבנו משהו חדש. מדובר בספר מקסים המחייה את הכלים הכבדים שאנו רואים כל יום והפך אותם לחיוניים, עם הסברים קצרים ומצחיקים שכל ילד יאהב.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים
איורים: מייקל וייט
&nbsp
ספר הבבושקה הגדול/ שירי צוק
ספר בעל קונספט ועיצוב מעניין שקצת הופך את שעת הסיפור למשחק. מדובר בשלושה ספרים דמויי בובות הבבושקה הנמצאים אחד בתוך השני, הכוללים ומשלבים שלושה סיפורים נפרדים על שלוש אחיות; גדולה, בינונית וקטנה, כשכל אחת מספרת את הסיפור שלה - ממש כמו בבושקה אמיתית:
&nbsp
"אנחנו במשפחה שלוש אחיות,
וכולם אומרים שאנחנו ממש דומות.
שימו לב, נא לא להתבלבל: אני הגדולה - יעל
הבינונית היא דניאל, והקטנה - ליאל."
כשעוברים לספר הבינוני, דניאל ממשיכה לספר את הסיפור:
"אתמול קבלנו מסבתא נעלי בית אדומות.
גדולות, בינוניות וקטנטנות.
כשהלכנו לישון
הנחנו את הנעליים בשורה -
שלא יהיו לבד,
שתהיה להן חברה."
&nbsp
מכאן עוברים לספר של ליאל הקטנה שממשיכה ומספרת את סוף הסיפור. אנחנו חושבים שגם אם הספר היה מורכב מעשר בבושקות, היינו ממשיכים לקרוא את כולן מבלי לשים לב - הילדים התלהבו למצוא את ההפתעה שהיא ספר בתוך ספר. האמת? גם אנחנו.
הוצאה: קלסיקלטת
איורים: מאיה שלייפר
&nbsp
&nbsp
קוין הקואלה תקוע למעלה/ רייצ'ל ברייט וג'ים פילד
&nbsp
אחרי שהיה לנו דב נמלים שמקומו הטבעי אכן לא נמצא על עץ, אנו עוברים לקוין הקואלה המתוק. קוין אוהב להיות על העץ:
&nbsp
"הוא אהב להיאחז
בענפים הגדולים,
לנמנם לו בשמש
ולכרסם עלעלים."
גם כאשר חבריו קוראים לו לשחק, הוא אוחז חזק ונשאר על העץ:
"כך חייו נשארו
אותו הדבר.
שבועות, חודשים,
המון זמן עבר.
העולם התקדם,
אבל קוין לא זז."
&nbsp
עד שיום אחד בלית ברירה, קוין יורד מהעץ - לא נספר לכם איך - ופוגש את חבריו על הקרקע:
&nbsp
"הדינגו שאל: אז עכשיו תצטרף?
כולם, פה אחד, קראו: בוא! יהיה כיף!
ואפילו שזה לא מה שקוין תכנן,
הוא ענה, למה לא?
נראה לי ש...כן"
&nbsp
כך קוין הקואלה הבין שלנסות זה אפשרי גם בשבילו, ושצריך לפעמים לצאת מאזור הנוחות.
הוצאה לאור: כנפיים וכתר
איורים: ג'ים פילד
&nbsp
&nbsp
בחירת העורכת: מדלן וכלבת הספריה/ ליסה פאפ
&nbsp
פגשתם פעם ילד שאוהב לקרוא? ודאי שכן, הרי כל הילדים אוהבים לקרוא. חוץ ממדלן, גיבורת הספר שלנו. מדלן כל כך לא אוהבת לקרוא, שגם את הטעמים על הגלידה היא לא קוראת. כשהמורה מבקשת ממנה לקרוא בכיתה, היא אף פעם לא מקבלת כוכב:
&nbsp
"לפעמים המשפטים נתקעים לי בפה כמו חמאת בוטנים.
לפעמים ילדים צוחקים כשאני טועה.
אני אף פעם לא מקבלת מהמורה מדבקה של כוכב.
אפילו לא סמיילי.
במקום זה אני מקבלת לב שכתוב עליו נסי שוב."
הספר הזה ריגש אותי מאוד בגלל מה שקורה בהמשך. הנה אני מספרת לכם בתקווה שתתרגשו ביחד איתי.
&nbsp
למדלן קצת קשה בבית הספר בגלל שהיא לא מצליחה לקרוא כמו הילדים האחרים. יום אחד, אמא של מדלן לוקחת אותה לספרייה והספרנית מחכה לה שם עם הפתעה. היא מציעה לה להקריא ספר לכלבה חמודה בשם בוני. בוני אוהבת להקשיב ויושבת ליד מדלן בנועם. בעזרת בוני, מדלן לומדת סבלנות מהי, וגם מצליחה להירגע וכבר לא נתקעת בין מילה למילה. חיות לא שופטות אותנו, הן פשוט שם לאהוב אותנו. תהיו בטוחים שאחרי כמה מפגשים, מדלן קיבלה הרבה כוכבים. ספר מרגש שיכול לעזור לכל ילד שנתקל בקשיים.
הוצאה לאור: ספר לכל
איורים: ליסה פאפ
&nbsp
&nbsp
https://www.haaretz.co.il/kids/1.6637899
&nbsp

למעלה